Ostrý nůž je nezbytným a pohodlným nástrojem pro přípravu pokrmů. Obohacení je důležitá dovednost, kterou musí mít každý. Kromě toho, pro zástupce spravedlivého pohlaví v naší době, vytvořil množství zařízení, které pomáhají rychle a správně, aby zařízení ostré bez velkého úsilí a plýtvání drahocenného času.

Jak si vybrat úhel ostření nože

Než začnete ostřit nože doma, musíte znát jemnosti tohoto obtížného řemesla. Nejdůležitější nuance je úhel polohy lopatky vzhledem k pracovní ploše. Tento parametr se volí v závislosti na typu a tvrdosti materiálu a na základě toho, na co je přístroj určen. Například různé nástroje správně brousí pod těmito stupni:

 1. 10-15 - tak je nutné ostřit ostří a skalpely;
 2. 15-20 - vhodné pro zeleninu, maso nebo chléb;
 3. 20-25 - doporučte ostření kuchařských nástrojů různých směrů;
 4. 25-30 - zvolte pro lovecké nože.

Který nůž je lepší

V moderním trhu zboží nabídl koupit velký výběr brusných nástrojů. Není snadné vybrat takové zařízení, protože i klasické brusné tyče mají širokou škálu možností. Ceny někdy dosahují několika desítek dolarů. Mezi další populární zařízení patří musats, elektronické, mechanické ostřičky, speciální kameny a obráběcí stroje. Zpracování čepele s každým z těchto nástrojů má své vlastní charakteristické rysy. Je důležité předem vědět, jak ostřit nože tímto nebo jiným nástrojem doma.

Jak správně nastříhat nůž

Před zahájením zpracování nožů byste měli znát jedno důležité pravidlo - nemusíte šetřit na nářadí. Můžete si být jisti, že kvalitní bar za průměrnou cenu učiní ostří co nejostřejší. Zařízení s nízkou úrovní nejen nedávají potřebnou úroveň ostrosti, ale také mohou zkazit oblíbený předmět kuchyně. Zvažte různé nástroje pro ostření nožů. Vědět, jak správně ostřit nože, je užitečné pro každého.

Musatom

Jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro zpracování je musat (ocel). Je častým hostem domácích kuchyní a restaurací. Musat je nezbytný hlavně pro narovnání čepelí nožů, které se často používají při vaření. Je velmi důležité, aby se několik správných kroků s ocelí stalo zvykem. Před použitím přístroje a ihned po jeho použití je nutné čepele opravit musatomem.

Držák ve tvaru souboru je držen jednou rukou a čepel je tažena tahem čepele od špičky k rukojeti stejným pohybem podél ocelového rámu (podobně jako hoblování). Je nutné brousit na každé straně řezného objektu 4-5 krát, ale ne více. K opravě čepelí na musata je nutné při sklonu 20-25 stupňů bez velkého tlaku a námahy. Odborníci radí během operace udržovat ocel přísně svisle, spočívající jeden konec na tvrdém povrchu, například, stůl.

Broušení kamene

Nejoblíbenější nástroj pro zpracování čepelí - brusných kamenů, které jsou umělé i přírodní. Pomocí tohoto nástroje můžete rychle a přesně zaostřit svůj oblíbený nůž. Často se nachází v obchodech a velmi levný předmět - kameny v podobě lodí. Liší se pouze v zrnech. Například kameny s velkým brusným povrchem se používají k řádnému vyrovnání tvaru břitu. Středně zrnitý se vrátí, aby obnovil ostří a jemně zrnitý - aby dokončil ostrost.

Doporučuje se koupit sadu kamenů různých brusiv, aby bylo možné zpracovat požadované položky najednou různými způsoby. Jak ostřit kuchyňský nůž s brusným kamenem:

 1. Čepel umývejte ve studené vodě (pro ostření je lepší chladná ocel).
 2. Je nutné umístit čepel nad kámen pod úhlem 30 stupňů.
 3. Pohon čepele od rukojeti ke špičce.
 4. Vyrovnejte každou stranu hrany rovnoměrně a proveďte 30-50 pohybů.
 5. Na konci procesu zpracovávejte čepel stejným způsobem na jemnozrnném kameni (10-15 pohybů).
 6. Jako alternativu můžete použít speciální kožený pásek, předem namazaný brusnou pastou.
 7. Můžete použít ostré objekty.

Bar

Profesionální nástroje pro ostrost nože jsou tyče. Jsou vyrobeny z různých materiálů, z nichž nejlepší odborníci považují za kámen pokrytý diamantovým povlakem. Tento typ ořezávače zpracuje potřebný nástroj nejrychleji. Princip správného zpracování lopatek se neliší od identického procesu s kameny se standardním brusivem. Kromě toho si můžete vybrat výrobky s povlakem z elektrokorundu nebo karbidu křemíku.

Na brusce

Jedním z nejrychlejších a nejúčinnějších způsobů správné broušení nožů je použití speciálního kruhového stroje s brusnými kotouči (z brusného papíru). Bohužel se takové stroje často nestýkají doma. Jsou těžkopádné a vyžadují určité dovednosti. Často se tato zařízení nacházejí v továrnách vyrábějících řezné nástroje. Kotouče, které jsou uzemněny pomocí obráběcích strojů, zahřívají na velmi vysoké teploty, takže byste měli znát důležité pravidlo - počet otáček stroje by měl být minimální.

Správné ostření nožů je následující: nůž musí rovnoměrně tlačit na kruh (pohár, talíř, rovný profil) a pohyb musí být hladký. Úhel ostření - 25-30 stupňů. Čím menší je toto číslo, čepel bude tenčí a křehčí. Čas na operaci bude trvat hodně, navíc je zde možnost rychle poškodit špičku. Začátečníci a nezkušení lidé, kteří by takový postup začali doma, nejsou žádoucí.

Na elektrické ořezávátko

Elektrické ořezávačky jsou stále populárnější na trhu se zbožím. Snadno se používají a povrch se během několika minut stane ostrým. Zřejmá výhoda těchto zařízení spočívá v tom, že si sami vybírají úhel ostření a jsou vhodné pro jakýkoliv typ čepele - nůžky, šroubováky atd. Mnozí nevědí, jak správně nastříhat keramický nůž. Nástroje vyrobené z tohoto materiálu jsou velmi křehké a jeden nepříjemný pohyb tyče nebo musatu může snadno poškodit čepel. V tomto případě dělají ořezávači svou práci dobře.

Ostření keramických nožů doma je velmi jednoduché. Musíte pouze nastavit režim, přivést čepel do speciální díry v zařízení, hladce ji tam umístěte, lehce stiskněte. Všechny ostatní akce elektrické ořezávátko s diamantovými disky provádět sám. Mechanismus může pracovat i s tupými lopatkami, proto jej odborníci doporučují ke koupi. Pokud dřívější slavné restaurace mohly dovolit takový nástroj, nyní je k dispozici všem.

Ceny brusných nástrojů pro nože

Všechna zařízení pro ostření nožů lze zakoupit v salonech domácích spotřebičů, oddělení kuchyňských potřeb, nebo koupit internetový obchod. Druhá metoda je dobrá v tom, že je snadné vybrat potřebné příslušenství bez toho, aby jste vstali z vaší oblíbené pohovky. Můžete okamžitě vyhodnotit věc na fotografii. Rozběhová cena je velmi velká a rozsah je doplňován každý den. Nejvyšší kvalita - japonské, německé a domácí možnosti.

Orientační náklady na různé brusné nástroje, v závislosti na kvalitě a výrobci, aby bylo usnadněno objednání požadovaného modelu v internetovém obchodě bez přeplatku:

 1. Standardní kameny pro ostření - od 80 do 200 rublů.
 2. Diamantové tyče - od 450 do 10 000 rublů.
 3. Musat - od 500 do 3000 rublů.
 4. Brusky - od 2000 do 20.000 rublů.
 5. Elektrické ořezávače - od 700 do 10 000 rublů.

Video

Ne každý ví, jak ostřit nože na různých nástrojích doma. Tyto dovednosti budou užitečné pro každého, bez ohledu na jeho lásku nebo nesnášenlivost pro domácí úkoly. Pokud znáte technologii, proces ostření se stává snadnou a snadnou záležitost. Ve videu níže vám zkušení odborníci řeknou, jak ostřit nože doma a přinést je do ostrosti břitvy. Zjistěte, který nástroj a za jakou cenu je lepší zvolit, v jakém úhlu je lepší manipulovat s lopatkami a jakou technologii je žádoucí použít.

Jak ostřit keramický nůž doma

Kuchyňský nůž

Ostření ostré jako břitva

Nůž na mlýn na maso

Lovecký nůž

Kategorie: