Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Když je zánět žaludeční sliznice součástí komplexní léčby, je to šetřící dieta, která by měla být normou pro pacienta každý den. Onemocnění je náchylné k chronickému průběhu, takže hlavním cílem je zabránit dalšímu relapsu metodami, které nejsou léky. Strava během exacerbace gastritidy je volena gastroenterologem individuálně, což má pozitivní vliv nejen na žaludek, ale i na jiné orgány, systémy.

Co je gastritida

Tento zánětlivý proces, který se odehrává v žaludeční sliznici, se stává důsledkem oslabené imunity, prodloužené lékové terapie, závislosti a předchozího stresu. Jednou z příčin gastritidy je nesprávná strava, porušení obvyklého režimu, používání škodlivých produktů. Akutní forma onemocnění včasně reaguje s konzervativními metodami. Chronická - udržovaná v remisi správnou výživou a běžně dostupnými metodami, které nejsou k dispozici.

Gastritida dieta

Jídlo by mělo být vyvážené a plné, zatímco je velmi důležité, aby se nepřehánělo. Při výběru správné stravy je nutné konzultovat s gastroenterologem, aby se zjistila převažující forma gastritidy. Toto je určující kritérium pro posuzování koše potravin, aby bylo možné žít bez bolesti a jiných nepříjemných symptomů. Je nutné jíst častěji, zatímco poloviční jednorázové porce. Další vlastnosti jemné stravy jsou uvedeny níže:

 • pokrmy musí být podávány teplé, velmi studené a teplé jídlo musí být navždy vyhozeno;
 • na základě tohoto zákazu spadají konzervační látky, vhodné potraviny, okurky, uzené potraviny, mastné a smažené potraviny, které přetížují práci žaludku;
 • Aby se zvýšila chuť k jídlu, je nutné zahrnout med, který je stejně vhodný pro gastritidu s vysokou a nízkou kyselostí;
 • v případě zánětu žaludeční sliznice ve stadiu relapsu z příjmu potravy je žádoucí zcela odmítnout, doporučuje se pít studený čaj nebo minerální vodu;
 • na druhý den akutní gastritidy je dovoleno zahrnout bobulové želé a libové porézy, které mají v nabídce obálkové vlastnosti, aby se pily v mírných porcích;
 • gastritida nemůže pít alkoholické a sycené nápoje, kávu, slabé kakao, je důležité opustit určité druhy šťáv;
 • Doporučuje se dodržovat obecné zásady oddělené výživy, tj. Ne kombinovat jídla s vysokým obsahem bílkovin a sacharidů v jednom jídle.

Co můžete jíst

V gastritidě je jídlo povoleno v pevné a tekuté formě, hlavní je vybrat si sadu potravinových produktů, které vylučují relaps. Pro prodloužení doby remise lékaři doporučují zahrnout tyto složky potravin do denního menu s přísným dodržováním všech výše uvedených doporučení:

Povoleno s vysokou kyselostí

Povoleno s nízkou kyselostí

libové maso

bílé sušenky

černý chléb

vařená vejce

vařené bílkoviny bez žloutků

neostré sýry

ovesné vločky a pohankové kaše

nízkotučný tvaroh

zelenina, zelenina

suché sušenky

ryby s nízkým obsahem tuku

hubená kaše

bobule, měkké ovoce

vařené ryby a maso

mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku

sladké bobule

vejce a mléčná směs

zelenina, zelenina

chudé sýry

vegetariánské polévky

bezmasá jídla, vývar

rostlinných olejů

zelenina, ovocné pyré

parní kotlety

Co pít během gastritidy z nápojů

Hlavním cílem při výběru zdravých potravin je snížení produkce žaludeční šťávy, eliminace napadení hlavní choroby trávicího systému. Níže jsou uvedeny nápoje pro gastritidu, které jsou užitečné pro celý organismus:

Se zvýšenou kyselostí

S nízkou kyselostí

čaj s mlékem

želé, kompoty

Odvar z dogrose, heřmánek

nekyselé šťávy

slabý čaj bez přísad

slabý čaj s mlékem

přírodní čerstvé šťávy

máslo

minerální voda bez plynu

minerální voda bez plynu

zelený čaj bez cukru

zelený čaj bez cukru

mléčných výrobků

kefír (mírné množství)

Je jogurt povolen

Během gastritidy jsou mléčné výrobky obzvláště prospěšné pro pití v remisní fázi, protože vápník a proteiny v nich obsažené zajišťují obnovu exprimované sliznice. Pokud jde o jogurt, tento přírodní produkt pro gastritidu s vysokou kyselostí je povolen pro použití. Jeho kyselost je nižší než kyselost žaludeční šťávy a protein vazbou neutralizuje kyselinu chlorovodíkovou. Tento nápoj můžete pít na prázdný žaludek. Po konzultaci s odborníkem nezapomeňte zahrnout do denní dávky fermentovaných mléčných výrobků během gastritidy.

Můžu mít čaj

V případě gastritidy se doporučuje opouštět černé odrůdy čaje, přičemž by měly být upřednostňovány zelené a bylinné nápoje, které jsou užitečné pro celé tělo. Pro stimulaci trávení, normalizaci tvorby žaludeční šťávy, zmírnění extrémně nepříjemných symptomů, obnovení střevní motility, je třeba zahrnout do denního menu takové léčivé nápoje:

 1. Zelený čaj s gastritidou s vysokou kyselostí odstraňuje strusky a toxiny, regeneruje poškozenou sliznici, má tonické vlastnosti. Nápoj stimuluje střevní motilitu, normalizuje proces trávení.
 2. Černý čaj je zakázán u pacientů s gastritidou s vysokou kyselostí, protože stimuluje vylučování žaludeční šťávy. V případě onemocnění se sekreční insuficiencí je také povoleno použití, ale musí se ředit krémem, mlékem.
 3. Ivan Čaj Nápoj ve formě tepla produktivně uvolňuje zánět, obnovuje integritu poraněné sliznice, reguluje proces trávení, zvyšuje lokální imunitu.
 4. Anýzový čaj. Teplé pití má protizánětlivé, hojivé rány, antibakteriální a dezinfekční vlastnosti, normalizuje trávení, odstraňuje bolesti břicha, řeší problémy se střevní motilitou.
 5. Bylinné čaje. Mluvíme o odvarech s heřmánkem, třezalkou, měsíčkem, jitrocelem, který potlačuje bolest, vylučuje zánět sliznice, obklopuje a hojí stěnu žaludku.
 6. Kombucha Vynikající řešení pro pacienty s nedostatečnou sekrecí žaludku, protože tímto nápojem můžete zvýšit koncentraci kyseliny chlorovodíkové, zajistit antibakteriální a regenerační účinek.

Káva

Otázka: Je možné použít kávu s gastritidou? Prakticky všichni konzumenti kávy s takovým chronickým onemocněním mají zájem. Je důležité si uvědomit, že tento tonický nápoj působí dráždivě svým chemickým složením, zvyšuje úroveň kyselosti, přispívá k výskytu pálení žáhy a urychluje napadení nemocí. Je zakázáno pít kávu na prázdný žaludek ráno, nedoporučuje se pít po večeři (před spaním). Pokud jde o závažná omezení, lékaři poskytují takové cenné rady:

 1. Pacienti se sekreční nedostatečností žaludku na jeden den, můžete pít 1-2 šálky "slabý" nápoj s mlékem.
 2. V případě kyselého onemocnění je pití kávy přísně zakázáno i na snídani, zejména pokud jde o rozpustný nápoj.

Kakao

Tento tonický nápoj je bohatý na kyselinu listovou, polysacharidy, bílkoviny, taniny, melanin, prokyanidin, organické kyseliny, užitečné vitamíny a stopové prvky. Pokud je možné kakao gastritidy použít v mírných dávkách, je třeba jasně sledovat kvalitu zakoupeného produktu. Tento nápoj se smí vařit pouze v mléku a koupit nerozpustný, ale přírodní prášek. Zde jsou doporučení lékařů:

 1. S onemocněním s vysokou kyselostí můžete pít přírodní kakao, ale nejlépe v malých porcích ráno.
 2. V případě nedostatečnosti sekrece je naopak zajištěn udržitelný terapeutický účinek, protože kakao stimuluje produkci žaludeční šťávy.

Je možné šťávu

Gastritida ovoce a zelenina jsou důležitou složkou potravy, která by měla převažovat v denním menu pacienta s gastritidou. Někteří pacienti si takové jídlo vybírají ve vařené formě, jiní rádi pečou jablka s medem nebo připravují strouhané ovocné pyré a jiní dávají přednost pití čerstvě vymačkaných šťáv. Ve druhém případě hovoříme například o nápojích z neslazených bobulí, ovoce a dokonce i zeleniny, například stojí za to připomenout obrovské zdravotní přínosy zelné šťávy. Následující nápoje jsou užitečné:

 1. Rajčatová šťáva bez přídavku soli je povolena při nízké kyselosti, protože neutralizuje procesy střevního hnilob a fermentace charakteristické pro tuto formu onemocnění.
 2. Jablečná šťáva je zdrojem cukru a železa, potlačuje zánět, obohacuje tělo vitamíny.
 3. Šťáva z granátového jablka se může opít v případě sekreční insuficience, čímž se normalizuje narušený trávicí proces.
 4. Bramborový nápoj je žádoucí pít se zvýšenou kyselostí žaludku, aby se urychlil proces regenerace poraněné sliznice.
 5. Zelná šťáva s intenzivní produkcí kyseliny chlorovodíkové normalizuje index kyselosti, má hojivé účinky na rány.
 6. Dýňová šťáva kromě snížení koncentrace kyseliny chlorovodíkové v žaludku bojuje proti zácpě a jiným zažívacím problémům, proto se doporučuje pít pravidelně.
 7. Hroznová šťáva v gastritidě s vysokou kyselostí je zakázána, s nízkým přípustným množstvím.
 8. Čerstvé žaludeční řepy, špenát, petržel stimulují produkci žaludeční šťávy, jsou povoleny pro dysfunkci žaludeční sekrece.
 9. Čerstvé z ananasu, rybízu, pomeranče stimulují rozpad bílkovin a trávení, ale ne více než 2 sklenice denně se mohou pít.

Všechny navrhované šťávy by měly být čerstvě připravené a přírodní, před použitím, je důležité, aby nedošlo k ochlazení nebo přehřátí. Teplota místnosti - nejlepší volba pro odstranění extrémně nežádoucí exacerbace. Užívání zdravého čerstvého by mělo být na doporučení ošetřujícího lékaře dávkováno například 200-300 g denně.

Sycené nápoje

Tento výrobek, který je po celou dobu škodlivý, je přísně zakázán, protože přispívá k výskytu dalšího záchvatu gastritidy se syndromem těžké bolesti. Plyny z jakéhokoliv nápoje mají silný dráždivý účinek na zanícené a poraněné stěny žaludku, čímž se zvyšují nepříjemné symptomy. V žádné formě gastritidy nelze pít sodu - to je absolutní lékařské kontraindikace.

Minerální voda

Pitná voda během gastritidy je možná a životně důležitá. Optimální objem je až 2 litry denně, ale je možné více. Při výběru přijatelné denní dávky je důležité posoudit schopnosti vlastního těla. Pacient si musí vybrat nejen čistou a nesycenou vodu, ale musí také vědět, jak ji správně používat. Zde jsou doporučení zkušených odborníků:

 1. Je nutné pít vodu 30 minut před jídlem, aby se mírně uspokojil hlad a nepřetěžoval práci žaludku (minimalizujte zátěž).
 2. Je důležité používat kapalinu pouze při pokojové teplotě, aby se zabránilo pití velmi studených a teplých nápojů.
 3. U gastritidy snížením kyselosti je důležité hodnotit pH ve vodě, totéž platí pro pacienty s žaludečními problémy s vysokou kyselostí.

Se zvýšenou kyselostí se doporučuje pít pouze alkalické minerální vody, protože jejich chemické složení může "přehřát" přebytečnou kyselinu, urychlit regeneraci poškozených tkání žaludku, normalizovat metabolismus, snížit počet záchvatů a stimulovat lokální imunitu. Doporučujeme zvolit Borjomi, Smirnovskaya, Nabeglavi, sirníkové vody.

Při nízké kyselosti doporučí lékaři v denní dávce „kyselé“ minerální vody, jejichž hodnota pH je nižší než sedm. Tyto nápoje přispívají ke kvalitnímu zažívání a normálnímu asimilaci potravin, snižují riziko intoxikace potravin, minimalizují riziko exacerbací, prodlužují remisi při chronických onemocněních trávicího systému.

Alkohol

Alkohol v gastritidě nemůže pít. Jinak je to hrubé porušení stravy. Například, ve stavu remise, ethanol, pronikající do těla, stimuluje produkci žaludeční šťávy, zvyšuje rychlost kyseliny chlorovodíkové, dráždí sliznici. Takže všichni gastroenterologové říkají, ale existují výjimky z pravidel, o kterých by měl být každý pacient informován. Zde jsou obecné pokyny:

 1. Je důležité upustit od šumivých a obohacených vín, vyloučit spotřebu piva, pochybné koktejly, energetické nápoje.
 2. Je dovoleno konzumovat pouze elitní, drahý alkohol, ale v přísně omezených množstvích.
 3. Jednou měsíčně můžete konzumovat 50-100 g vodky nebo brandy, ale je lepší zvolit 100-200 g suchého červeného vína.
 4. Když je gastritida dovoleno pít nefiltrované pivo, protože chmel a slad čistí žaludeční sliznici.
 5. Alkohol by neměl být opilý na lačný žaludek, doporučuje se jíst nebo pít mléčný výrobek, například tvaroh, ryazhenka, jogurt a smetanu.
 6. Ve stadiu relapsu základního onemocnění je zakázáno pít alkohol v jakémkoli projevu.
 7. Pokud se po dávce alkoholu stane špatným, objeví se příznaky intoxikace, to je jasné znamení, že je lepší odstranit takové složky z vašeho denního menu.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: