Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kyselina chlorovodíková v žaludku je velmi agresivní prostředí, ale pro tělo plní důležité funkce. Často, kvůli vnějším a vnitřním faktorům, agresivní kyselině nebo žluči od žaludku, žlučník vstoupí do jícnu, působit pálení žáhy, říhání, v některých případech, pocity hrudky v krku, kašel, dušnost, atd. \ T

Ezofagitida - příznaky

Samotný pojem ezofagitidy znamená onemocnění spojené s poškozením jícnu. Poškození tohoto orgánu je způsobeno nejen kyselým refluxem, ale také fyzikálními faktory, vnějšími chemikáliemi, tepelnými popáleninami a patogenními bakteriemi. Symptomy refluxní ezofagitidy, bez ohledu na příčinu, jsou podobné esophagitis různé etiologie, pacient cítí:

 • bolest na hrudi;
 • časté pálení žáhy;
 • obtížné polykání;
 • kypící kyselý;
 • pocit "kómy" v krku;
 • potíže s dýcháním.

Exacerbace refluxních symptomů se objevuje po jídle a mění polohu těla (ve zhoršené horizontální poloze). Symptomy ezofagitidy v jejím chronickém stavu jsou doprovázeny naprosto ne trávícími problémy: onemocnění zubů (destrukce skloviny), kašel, chrapot hlasu a distální ezofagitida mohou být asymptomatické. Takové onemocnění musí být správně diagnostikováno esofagoskopií, rentgenovým vyšetřením a léčbou, jinak může vést k peptickému vředu nebo stenóze jícnu, vzniku divertiklu.

Akutní ezofagitida

Důvodem, proč se onemocnění zhoršuje, je častěji rozsáhlá infekce nebo virové onemocnění. Existují případy, kdy existují známky refluxní ezofagitidy způsobené herpesovou chorobou, houbou rodu Candida. U dětí se alergická ezofagitida vyskytuje častěji v důsledku podvýživy. Zánět v tomto případě může být léčen speciální dietou. Zánět může být vyvolán polyhypovitaminózou, chemickými, tepelnými popáleninami jícnové membrány (alimentární ezofagitida, pracovní ezofagitida).

Chronická ezofagitida

Z nějakého důvodu se může vyvinout jak vnější, tak vnitřní chronická refluxní ezofagitida. Zánět tohoto druhu často vyvolává nesprávnou nebo neúplnou léčbu akutních projevů nemoci, nedodržení diety. Chronická povaha onemocnění se stává, pokud se vyskytnou problémy s evakuační funkcí postiženého orgánu, pak se vyvíjí kongestivní ezofagitida. S potravinovými alergiemi nebo bronchiálním astmatem existuje větší riziko vzniku chronické patologie jícnu.

Exacerbace refluxní ezofagitidy - symptomy

Průběh zánětlivého procesu má odlišnou povahu, což je způsobeno rozdílem ve faktorech, které způsobují onemocnění, takže dochází k zánětu:

 • erozivní;
 • neerozivní;
 • katarální;
 • distální;
 • povrchní;
 • terminál;
 • žlučových cest

Příznaky ezofagitidy v akutní formě, bez ohledu na příčinu, mají podobný charakter:

 • nepohodlí při pohybu potravy jícnem;
 • bolest krku;
 • zvýšená teplota;
 • pálení, ostrá bolest v průběhu pohybu potravy do žaludku;
 • slintání;
 • říhání;
 • obtížné polykání.

Ezofagitida - léčba

Je důležité neprodleně navštívit lékaře, pokud se objeví nějaké příznaky popsané výše, aby gastroenterolog mohl provést adekvátní diagnózu Vašeho případu pomocí ezofagomanometrie, esofagoskopie. Pro zjištění úrovně kyselosti v žaludku sledujte pH-metrii jícnu. Po kompletní profesionální diagnóze lékař zjistí, zda máte esofagitidu - jejíž symptomy a léčba se mohou lišit v závislosti na provokujícím faktoru. Léčba refluxní ezofagitidy podle obecného schématu začíná konzervativně, předepisuje:

 • prokinetika;
 • antisekreční léčiva;
 • antacida;
 • elektroforéza za použití novokainu;
 • deriváty kyseliny alginové.

Jak léčit ezofagitidu, pokud se onemocnění stalo chronickým? V takových případech a v případech, kdy se objevují komplikace, někdy s hrozbou přechodu na onkologii, se používají přísnější opatření - chirurgický zákrok. Před operací se pH jícnu dodatečně provádí za účelem stanovení stavu orgánu po konzervativní léčbě a stupni ochrany proti antirefluxu.

Erosivní refluxní ezofagitida

Tato forma zánětu nemůže být asymptomatická, je již následným stupněm jiných typů zánětů. Erosive reflux, postupovat od jména, pokračuje v erozivní formě. Tam může být několik erozí na sliznicích, který může být jasně viděn ve studii jícnu, refluxní symptomy v tomto případě jsou vyslovovány: pálení žáhy, škytavka, akutní bolest v hrudní kosti. Navzdory závažnosti názvu má erozivní zánět příznivé prognózy s adekvátní léčbou.

Katarální refluxní ezofagitida

Takový průběh onemocnění jako katarální refluxní ezofagitida je běžnější a není tak nebezpečný jako jeho erozivní forma. Katarální proces je charakterizován přítomností hyperémie, edému sliznic. Má akutní a chronickou formu vývoje, která se vyznačuje symptomatologií a příčinou výskytu: akutní proces vzniká v důsledku působení agresivních faktorů (potraviny, chemikálie, alkohol atd.). Tato forma je léčena bez chirurgického zákroku, konzervativně s pomocí diety, s antacidy, prokinetiky pod dohledem ošetřujícího gastroenterologa.

Distální refluxní ezofagitida

Klasifikace může být nejen povahou zánětlivého procesu, ale i jeho lokalizací, distribucí. S jeho názvy, totální, proximální a distální refluxní ezofagitida charakterizuje oblast postiženou onemocněním. Distální jícen je nejprve vystaven negativním faktorům na části žaludku, protože se nachází v blízkosti trávicího orgánu, takže nemoc je často diagnostikována v oblasti tohoto oddělení. Léčba v tomto případě zahrnuje užívání antacid.

Povrchová ezofagitida

Povrchová refluxní ezofagitida je často považována za nejméně nebezpečnou, pokud je během onemocnění poškozena pouze povrchová vrstva sliznice bez pronikání hluboko do tkání. Akutní povrchový zánět vyvolává mechanické poškození, infekce, ale je snadno léčitelný. Chronická povaha takového poškození sliznice však představuje skrytou hrozbu: postupně se rozpadající se buňky povrchové vrstvy se mohou nepozorovaně rozvinout do nebezpečných patologií, včetně onkologických útvarů.

Terminální ezofagitida

Proces léze jícnu, který sousedí se žaludkem, se nazývá terminální ezofagitida. Podobná diagnóza je prováděna častěji než jiné, protože daný úsek (subphrenic) jícnu je nejvíce ovlivněn zažívací šťávou žaludku, pokud se vyskytnou zažívací problémy. Terminální zánět může vést k celkovému, stejně jako komplikovanému refluxní tracheitidě a refluxní bronchitidě. Subfrenní část trpí pracovní ezofagitidou, jejíž symptomy a léčba jsou podobné terminální.

Biliární refluxní ezofagitida

Žlučová refluxní ezofagitida se liší od všech výše popsaných procesů tím, že v patogenezi není pouze reflux žaludeční šťávy do jícnu, ale také obsah dvanáctníku - žluči. V tomto případě jsou příznaky také jiné: hořká chuť je přítomna v ústech, zhoršuje se střevní motilita, což vede k problémům se stolicí (průjem střídající se zácpou), "uvíznutý" v rozích úst, nadýmání, celková letargie. Obecný stav trávení vede k úbytku hmotnosti, anémii a nedostatku vitamínů.

Non-Erosive Reflux Ezofagitida

Název samotného onemocnění - neerozivní refluxní ezofagitida indikuje povahu jeho průběhu: u endoskopie nejsou vidět žádné vředy. V neerozivní formě onemocnění jsou postiženy hlubší vrstvy tkáně orgánů, což je nebezpečné při závažných komplikacích, jako je perforace stěny orgánu a perforace cizím tělesem často vyvolává hnisavé procesy. Ne erozivní zánětlivý proces je snadno ošetřen normalizační výživou, někdy jsou předepsány antacida.

Ezofagitida - léčba lidových prostředků

Naše babičky věděly, jak léčit refluxní ezofagitidu lidovými prostředky. Chcete-li se zbavit příznaků refluxu, gastritidy a peptických vředů, jako je nevolnost a zvracení, nejen dieta pomáhá dospělým a dětem, ale léčba ezofagitidy s lidovými prostředky zůstává efektivní. Užitečné pro zklidnění zánětlivého procesu pít odvar z kořene calamus, měsíčku a dubové kůry. Přirozený lék z medu s ovocnou šťávou z aloe pomůže obnovit povrchový epitel a použít směs sušené třezalky pro normalizaci kyselosti.

Video: co je esofagitida a jak ji léčit

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: