Pro onemocnění gastrointestinálního traktu může být nutná analýza žaludeční šťávy. Provádějte speciální postupy. Sondování je vyšetření trávicího systému speciální sondou. Jedná se o tenkou trubku o průměru 4 mm a délce 1, 5 m. Konec sondy je opatřen kovovou tryskou s otvory. Snímání pro diagnostické účely může být žaludek, žlučník.

Indikace

Snímání žaludku nebo žaludečního měchýře se provádí podle přísných indikací. Patří mezi ně:

 • chronická bolest jasného stupně závažnosti v oblasti hypochondria;
 • hepatitida;
 • patologie žlučníku, cirhóza jater, absces jater;
 • cholecystitis;
 • echinokokóza, opisthorchiasis nebo jiná parazitární onemocnění;
 • zažívací potíže, dyskineze;
 • nevolnost, zvracení, průjem, zácpa;
 • změna stínu výkalů, vzhled krve nebo černé hmoty;
 • nákup kůže nažloutlý odstín;
 • kolika;
 • střevní krvácení;
 • ascites (hromadění tekutiny v břišní dutině).

Typy snímání

V závislosti na procesu provádění sondy se její účel odlišuje několika typy procedur. Hlavní jsou:

 1. Frakční znějící (multi-point) - duodenální ozvučení, které sbírá obsah každých pět minut.
 2. Blind (tubage) - se provádí k vynucení vyprazdňování žlučníku po zjištění stagnujících procesů v něm, rizika vzniku kamenů. Toto ultrazvukové onemocnění je charakterizováno zvýšením echogenity žluči. Další indikací manipulace je snížení nebo zvýšení tónů svalového svěrače Oddiho, někdy - zácpa (nucený odtok žluči ohrožuje laxativní účinek).
 3. Chromatický - dodatečný, vstupuje do komplexu s klasickými výzkumy, studuje moment specifického barvení cystické žluč. Dvě hodiny po večeři obdrží pacient tobolku s 0, 15 g barviva methylenové modři. Je zabarvená v krvi, ale vrací se do žlučníku. Malovaná žluč označuje objem cystického obsahu. Tento ukazatel je studován v rozporu s koncentrací žluči, kontraktilní funkcí žlučníku. Pokud se barva žluči nemění, můžete provést diagnózu obstrukce kanálů, je nutná definice její lokalizace.
 4. Důlní - provádí se v rozporu s funkcí kontrakce žlučníku. Spočívá v prodloužení třetí fáze, absenci části B po zavedení sekrečního stimulu nebo opakovaném použití stimulu s výskytem tmavé koncentrované žluči. Manipulace pomáhá identifikovat úplné nebo částečné zablokování žlučníku, charakterizuje práci svěračů, včetně patologických syndromů.

Příprava

Sondování jater nebo žaludku je zdlouhavý postup s nepříjemnými pocity. Lékař potřebuje stolici pro manipulaci, na které bude pacient sedět, speciální nádobu s kondenzátorem, tenkou sterilní sondu, injekční stříkačku nebo pumpu na hadici, ručník, sterilní nádobu na analýzu. Pacient je vyškolen:

 • během dne, před vyšetřením, zdržet se kouření, užívat léky;
 • nepoužívá produkty, které zvyšují akumulaci plynů a vylučování žaludeční šťávy;
 • 14-16 hodin před studiem nic nejí, pije pouze čistou vodu, s výjimkou sodovky;
 • přizpůsobuje svůj psychický stav, snaží se vyhnout stresu (jinak se zvyšuje vylučování žaludeční šťávy);
 • odstraňuje vložené zubní struktury, pokud existují.

Výkonová technika

Duodenální sonda pro snímání je pryžová trubka se speciálním kovovým hrotem na konci, ve které jsou otvory pro sběr obsahu odsáváním. Na sondě jsou tři značky: 45 cm - vzdálenost od řezáků k subkardiální části žaludku, 70 cm od oddělení pyloru a 80 cm od dvanáctníku papily. Tento postup se provádí na prázdný žaludek tak, aby obsah trávicího traktu nenarušoval přesnost analýz. Fáze:

 1. Sonda je léčena antiseptikem, aby se eliminovalo riziko infekce. Hltan pacienta se léčí lokálním analgetikem, aby se snížila nevolnost.
 2. Lékař umístí distální konec sondy na kořen jazyka a aktivně ho tlačí podél trávicího traktu. Pacient mu pomáhá aktivním polykáním.
 3. Je-li požadováno, aby pacient šel dále než 45 cm, pacient je umístěn na pravé straně a pod něj je umístěn tvrdý váleček. Leží dál a pokračuje v aktivním polykání po dobu 40-60 minut, protože to je jediný způsob, jak špička prochází pylorickým oddělením. Postup je pomalý, v opačném případě se sonda přehne a neprochází hradítkem.
 4. Poté, co trubka dosáhne značky 75 cm, konec sondy se spustí do zkumavky, aby se odebral obsah dvanáctníku. Pod úrovní pacienta se nachází stativ s kapacitou. Dobře umístěná sonda poskytuje přes ní žloutnutí - směs pankreatické šťávy a žluči. Můžete se také ujistit, že trubice vstoupila do dvanáctníku zavedením vzduchu do sondy ze stříkačky. Pokud je lokalizován v oblasti dvanáctníku, nic se nestane, pokud v žaludku - lékař slyší specifický bublající zvuk.

Chcete-li přesněji určit polohu zkumavky, můžete použít rentgenovou metodu. Fázové snímání:

 1. Příjem A - od žluči, slinivky a střevní šťávy. Při požití s ​​žaludeční šťávou se tekutina stává jasnější. Doba trvání fáze je 10 až 20 minut.
 2. Po odběru fáze A se pacientovi podávají cholecystokinetika (25% magnézie, rostlinný olej, roztok peptonu 10%, 40% glukóza, roztok xylitolu 40% nebo pituitrin). Přichází druhá fáze, ve které se Oddiho svěrač uzavře, vylučování žlučů se zastaví. Fáze trvá 4-6 minut. Po vstupu do podnětu žluči se sonda uzavře na 15 minut.
 3. Třetí fáze je charakterizována uvolňováním obsahu extrahepatálních žlučovodů zlatavě žluté barvy. Je-li v žlučníku ucpání žluči, výtok bude tmavě zelená. S oslabenou koncentrací žlučových částí A a B se navzájem neliší. Objem porcí je 30-60 ml.
 4. Pátá fáze - příjem částí C (lehký obsah jaterní žluč). Fáze trvá 30 minut.
 5. Mezi každou fází, 5–10 minut, pacient dostane „testovací snídani“ - lehký vývar nebo enzymy, které stimulují výkon žaludeční šťávy. To se provádí k určení funkčnosti žaludku. Poté se během 7 hodin odeberou vzorky každých 10–15 minut. Na konci sondy se odstraní.

Vedení výzkumu není pro pacienta příjemné. Proces polykání sondy může způsobit nutkání zvracet, zatímco trubice je v trávicím traktu, slin je neustále oddělena, což může způsobit aspiraci. Aby se zabránilo vedlejším účinkům, držení těla se aplikuje na stranu tak, že sliny proudí do misky nebo na plenu. Po užití magnézie se může objevit průjem, xylitol nebo sorbitol - fermentační jevy ve střevě. Po zákroku pacient leží nejméně hodinu v nemocnici, personál monitoruje krevní tlak a tepovou frekvenci.

Charakteristiky postupu pro dítě

Snímání žaludku dítěte se provádí s tenčí sondou o průměru 3-5 mm a délce 1-1, 5 m. Pružná trubice je vyrobena z gumy, jeden konec je zaoblený, na druhém jsou dva otvory (jeden pro zavedení testovací snídaně a sběr obsahu, druhý je určen pro testování). přívod vzduchu). Před zákrokem musí dítě vytvořit příznivý psychologický postoj, dítě má možnost spát a odpočívat.

Manipulace se provádí ráno nalačno. Dítě je položeno na židli, pokryté olejovou tkaninou, sterilizovaná sonda je vložena do kořene jazyka. Dítě se nadechne nosem a začne polknout trubku. Při každém polknutí lékař mírně zatlačí sondu tak, aby dosáhla požadované značky na žaludku ze zubů (20–25 cm u mladších dětí, 35 cm u dětí předškolního věku, 40–50 cm u dětí ve školním věku). Zatlačte sondu dále nemůže být způsobeno možným poraněním vnitřních orgánů, výskytem žaludečního krvácení nebo perforací.

Po vložení sondy se do ní vloží injekční stříkačka, odebere se nějaká žaludeční šťáva, zavede se zkušební snídaně a každých 15 minut se po dobu 2 hodin odstraní obsah žaludku, který se odešle k diagnóze. Ve většině případů se před diagnózou dětem podávají sedativa (sedativa). Pokud se pokus o polykání sondy ukončí reflexem, trubička se vloží nosem.

Výsledky analýzy a interpretace

Je možné provádět sondování na parazitech, přítomnost helmintických invazí (Giardia, kočičí nebo jaterní fluke), bakteriální infekci (tyfus, E. coli, stafylokoky, Pseudomonas aeruginosa, streptokoky). Tento postup se používá k určení zánětlivého procesu, hepatitidy, blokování žlučovodů kameny, selhání svěrače močového měchýře, patologie dvanácterníku nebo pyloru žaludku.

Výsledný obsah žaludku je odeslán na bakteriologické a mikroskopické vyšetření. Do trvání každé fáze může lékař pochopit křeč hladkých svalů, kamenů, nádorů, problémy s fungováním trávicího systému. Analýza ukazatelů:

 1. Barva - části A a C by měly mít světle zlatý odstín, B - tmavší. Změna barvy indikuje zánět, inflexi a zvýšení hlavy pankreatu.
 2. Průhlednost - mírný zákal je považován za normální.
 3. Hustota kompozice: A - 1002-1016, B - 1016-1032, C - 1007-1011. Zvýšená hustota indikuje ztluštění žluči, onemocnění žlučových kamenů.
 4. Sterilita - pokud se ve výtoku nalézají vajíčka hlístice, znamená to, že se jedná o parazitární infekci. Jsou-li sliznice - zánět, epitel - poškození vnitřních membrán orgánu, leukocyty - lokální zánětlivý proces, erytrocyty - krevní problémy.
 5. Části žluči jsou testovány na svědectví žlučových kyselin, bilirubinu, cholesterolu.

Kontraindikace

Gastroduodenální ozvučení není vhodné pro všechny skupiny pacientů. Kontraindikace postupu jsou:

 • přítomnost kamenů v žlučníku (stimulace uvolnění žluče povede k zablokování kanálků a obstrukční žloutence);
 • exacerbace chronických onemocnění trávicího traktu;
 • akutní nebo exacerbace chronické cholecystitidy;
 • křečové žíly jícnu;
 • těhotenství, kojení.

Cena

Postup sondování může být prováděn na soukromé klinice nebo bezplatné klinice v rámci politiky povinného zdravotního pojištění a doporučení gastroenterologa. Náklady na manipulaci v soukromých nemocnicích v Moskvě budou:

Název kliniky

Cena, rublů

Ústřední výzkumný ústav gastroenterologie

5800

Buďte zdraví

1175

Klinika Chaika

1000

Androhelp

1200

Video

Kategorie: