Příznivci alternativní medicíny tvrdí, že tymián je lék na sto nemocí: prospěšné vlastnosti této rostliny, zejména esenciální olej z ní získaný, na pozadí minimálního počtu kontraindikací hovoří samy za sebe. Je však tato bylina tak účinná, s jakou chorobou se dokáže vyrovnat a jak ji správně aplikovat?

Co je tymián

Malé subshrubs, ne vyšší než 40 cm na výšku, na začátku léta hojně pokryté malými světle bledými květy jsou tymián, v některých zdrojích označovaných jako tymián. Patří do rodiny Clearwood, je trvalka, roste po celém Rusku, setkání na lesních hranách, loukách nebo v stepích. V přírodě existuje více než sto druhů této rostliny, ale v alternativní medicíně používejte hlavně citronový tymián a plíživý. Klíčové vlastnosti:

 • Stonky jsou rovné / plíživé.
 • Klepněte na položku root.
 • Listy jsou zaoblené, protáhlé.
 • Doba květu je červen-červenec.

Složení

Tymián je esenciální olejnatá plodina, proto odborníci při studiu svého chemického složení upřednostňují thymol (skupinu fenolů), která tvoří 30% základu esenciálního oleje tymiánu. Je doplněn Corvalolem, takže olej má silnou vůni a nažloutlý nádech. Odborníci uvádějí několik dalších důležitých prvků z chemického složení tymiánu:

 • pryskyřice;
 • hořkost;
 • taniny;
 • guma;
 • triterpenoidy (ursolové a oleanolové kyseliny);
 • organické pigmenty;
 • terpeny (v malých množstvích).

Léčivé vlastnosti

Ve frázi „tymián je lék na sto nemocí“ existuje významná část pravdy: je pro něj obtížné najít analog pro množství užitečných vlastností. Starověkými léčiteli byl ctěn jako božská rostlina, která vrací život. Ve větší míře jsou léčivé vlastnosti tymiánu založeny na práci thymolu, ale význam jiných látek nelze podceňovat. Odborníci zdůrazňují následující vlastnosti tymiánu:

 • Antispasmodic - dělá tymián užitečný pro bolesti hlavy a gastrointestinální (spazmus hladkého svalstva), hypertenze.
 • Analgeziruyuschee - tymián pomáhá vyrovnat se s bolestí při radiculitidě, revmatismu, traumatu.
 • Protizánětlivý - tymián lze použít při léčbě onemocnění ústní dutiny a dýchacího systému, pomáhá snižovat zánět u bodnutí hmyzem.
 • Antiseptické a baktericidní - léčba kožních onemocnění, prevence vzniku bolesti v krku, faryngitida, stomatitida je také pod mocí tymiánu.
 • Sedativní - tymián je ceněn pro nervová onemocnění, nespavost.
 • Vykašlávání - tymián se používá pro onemocnění dýchacích cest, bronchopulmonální systém.
 • Sweatshopy - v léčbě nemocí spojených s vysokou horečkou, tymián stimuluje urychlení procesu eliminace toxinů.
 • Antihelminthic - tymián pomáhá odstranit helminths, ne zabít, proto se používá v komplexní terapii helmintických invazí.
 • Tonizující a tonizující - specialisté kombinují tyto vlastnosti tymiánu, protože se používají ke zlepšení účinnosti a obrany těla.

Tymián je užitečný

Když jsme studovali léčivé vlastnosti tymiánu, není dlouho přemýšlet o tom, kdo a jak to může být užitečné, a proto ho staří léčitelé nazývali lékem na sto nemocí. Tymián bylina je užitečná, protože zlepšuje trávení, pomáhá s problémy s gastrointestinálním traktem - zmírnit křeč, odstranit nadýmání, zklidnit podrážděné sliznice (protože má protizánětlivý účinek). Léčí nachlazení tymiánu, černý kašel, bronchitidu. Odborníci dokonce zdůrazňují význam tymiánu pro mužskou potenci a kvalitu spermií.

Pro ženy

S bolestivou menstruací, infuze této byliny je nejlepší lék, a to nekončí prospěšné vlastnosti tymiánu pro ženy: je účinný pro zánětlivé procesy v děložních přívěsků a pochvy, metabolické poruchy. Boj proti lupům a ztrátám je také silnou stránkou tymiánu. Odborníci uvádějí, že uznávaný lékař ze stovky nemocí je užitečný i pro kojící matky, protože může přispět ke zlepšení laktace.

Pro děti

Pokud dítě nespí dobře, nebo jeho zuby začaly být řezané, což způsobilo rozmar a nekonečný pláč, pediatrové předepíší léčebné koupele, které uklidní nervový systém. V případě těžké insomnie může být tymián dán dětem ve formě odvarů nebo uzavřen v malém sáčku vedle polštáře. Neméně je tato bylina potřebná pro dítě, které se v případě onemocnění ústní dutiny a suchého kašle chytilo nachlazení.

Aplikace tymiánu

Jestliže dokonce sto nemocí na seznamu těch, proti kterým tymián může působit jako lék, nedosáhne, že jich je více než tucet, není pochyb. Jako profylaktický prostředek posiluje imunitní systém a podporuje nervový systém a jako plnohodnotný lék je tymián užitečný pro:

 • nespavost;
 • neurózy;
 • bolesti hlavy;
 • hypertenze;
 • nemoci pohybového aparátu;
 • svalové křeče;
 • nadýmání;
 • fermentační procesy ve střevě;
 • chronická gastritida;
 • zánět ledvin;
 • kožní vyrážka různých etiologií;
 • bolest v krku, faryngitida, bronchitida;
 • stomatitida

Tráva

Většina léků v alternativní medicíně se připravuje na bázi čerstvých nebo sušených surovin, reprezentovaných květy, listy a stonky tymiánu. Rozdrcená suchá tráva je výplň polštáře pro léčbu nespavosti. Ostatní nemoci pomáhají odolávat odvarům a nálevům, alkoholickým tinkturám, které se aplikují lokálně a uvnitř. Pro přípravu farmaceutických léků (nejznámější droga - Petrusse) praktikoval použití tekutého extraktu z listů.

Olej

V tymiánovém esenciálním oleji je úzkým rozsahem aplikace buď onemocnění plic a průdušek, nebo kožní léze: od vyrážky až po rány a vředy. Méně často lékaři doporučují použití oleje při léčbě nemocí pohybového aparátu. Na jeho základě lze připravit pouze 2 léky:

 • masti;
 • infuze k opláchnutí.

Tymián v tradiční medicíně

Existuje více než 100 receptů na použití tymiánu pro prevenci a léčbu celého seznamu nemocí, i když formy léků jsou mnohem menší. Nicméně i odvar může být proveden v různých koncentracích, dávkování a způsob léčení bude také určen specifickým onemocněním. Domácí léky si můžete připravit na základě suchých surovin, nebo tekutého extraktu, který se používá k potírání onemocnění dýchacího ústrojí: tymián smíchaný se studeným sirupem neumožní vznik kašle a se šalvějem odstraní bronchitidu.

Pro léčbu bronchitidy

Listy tymiánu mají antiseptickou kvalitu a mají vykašlávací účinek, takže se používají pro inhalaci páry pro onemocnění bronchopulmonálního systému. Množství suroviny, která se vejde do dlaně, nalijte litr vody, vařte pár minut. Naklonil se nad horkou párou a zakryl si hlavu a obličej ručníkem, aby udržel vlhkost a teplo, dýchejte odvar po dobu 10-15 minut. Mějte na paměti, že takový "lék" se nepoužívá při teplotě, a je vhodné dát postup večer, protože má uklidňující vlastnost.

Pro onemocnění jater

Odstranění toxinů, odstranění křečů, zlepšení sekrece žluči a ochrana před vystavením alkoholu - vlastnosti tymiánu, díky kterým se používá při léčbě onemocnění jater. Nemůže být považován pouze za vážný lék, ale jako další podpůrný prostředek bude fungovat perfektně. Za tímto účelem připravte vývar:

 1. Vařte 500 ml vody, nalijte 15 g tymiánu.
 2. Po 20 minutách Pomalu varit hořák.
 3. Doplňte vařenou vodou, aby se znovu dostalo 500 ml kapaliny (některé z nich se uvařily v předchozím stupni).
 4. Užívejte 1/3 šálku před jídlem 2 p / den.

Pro žaludeční vředy

Pokud podráždění sliznice a vředová choroba vředů prošla do akutního stádia, nelze ve složení léků hovořit o esenciálních olejích - provokují útok. Nicméně, chronický žaludeční vřed může být bezpečně léčen pomocí infuze nebo čaje tymiánu. Recepty jsou jednoduché:

 • Nalijte 250 ml vařící vody 2 lžičky. syrový, nechte stát půl hodiny, pijte 15 minut. před jídlem. V noci můžete vařit 3 šálky tohoto čaje.
 • Vařte 200 ml vody s 1 lžičkou. suché tymiánové květy po dobu 4 minut, nechte půl hodiny. Pijte tento lék 100 ml teplé před jídlem ráno a odpoledne, přidáním 1 lžičky. medu

Když gastritida

Protizánětlivé vlastnosti tymiánu jsou vynikající ve sto procentech případů chronické gastritidy: stav pacienta se rychle zlepšuje, bolest a pálení žáhy mizí. Recept na léčbu této choroby je klasický - 250 ml vroucí vody vezme 2 lžíce. Já trávy Směs se uchovává pod víkem a přikrývkou (nebo tlustým ručníkem) po dobu 3 hodin, vypije se až 4x denně, 2 lžíce. Já Doporučuje se to provést před jídlem po dobu 20 dnů. Pokud trpíte silnou bolestí, můžete si navíc vzít 1 lžičku. používat tymián s koprem (obě rostliny ve formě semen).

Pro onemocnění kloubů

Radiculitis, artritida, revmatismus a další nemoci pohybového aparátu mohou být eliminovány třením, obklady a koupelemi na bázi tymiánového vývaru. Jako "lék" používejte mast s extraktem z tymiánu (vtřený do zóny bolesti), nebo:

 • Litr vroucí vody nalít sto gramů surovin, trvat 2 hodiny v teplé troubě. Filtr, nalijeme do teplé lázně. Vezměte si ho po dobu 15-20 minut.
 • 30 g tymiánu pour vodka (150 ml), trvejte na 10 dnech. Používejte pro pleťové vody denně, uchovávejte je na půl hodiny v bolestech.

Se zánětem ledvin

Tymián lze použít při léčbě cystitidy, nefritidy a dalších onemocnění ledvin se zánětlivým procesem. Nicméně, květiny a listy jsou diuretika, takže pokud tam jsou kameny, měli byste nejprve získat konzultaci s lékařem. Při absenci kontraindikací připravuje klasická infuze - 1 polévková lžíce. Já tymián je dušená se sklenicí vroucí vody. Kapacita musí být zabalena ručníkem po dobu jedné hodiny. Tento přípravek pijte 15 ml až 4krát denně, nejlépe před jídlem. Průběh léčby je určen zanedbáváním nemoci.

Pro kožní onemocnění

Dobrý lék na ekzémy, dermatitidu, furunkulózu, kožní onemocnění, ke kterým dochází při tvorbě hnisu, odborníci nazývají mast na bázi tymiánového esenciálního oleje, smíchaného s jakýmkoliv neutrálním prostředkem (nejlépe dětským) krémem. Podíl - 3: 5. Lék se aplikuje v tenké vrstvě na postižené místo, jemně třením masážních pohybů. Olej můžete nahradit čerstvými listy nasekaného tymiánu: obsahují ještě více antiseptických vlastností.

U ženských onemocnění

Odborníci říkají, že tymián pomáhá při zánětlivých procesech, které ovlivňují reprodukční systém, bolestivou menstruaci. Alkoholický likér, který lze připravit s vodkou nebo suchým bílým vínem, se používá hlavně jako lék. Uznávány jako účinné tyto recepty:

 • Polévková lžíce tymiánu smíchaná se sto gramy vodky, nechat týden na tmavém místě. Po filtraci pijte půl lžičky, rozpuštěnou ve sto mililitrech teplé vody před jídlem ráno.
 • Nechte 1, 5 týdne stát v tmavé směsi 70 g tymiánu a 1 litr bílého vína. Po 3 minutách míchání. Po 8 hodinách se filtruje. Pijte 25 ml ráno a večer, půl hodiny před jídlem.

Kontraindikace tymiánu

I když vezmeme v úvahu, jak dobrý je tymián, může ublížit tělu, pokud se sám léčí a neví o kontraindikacích této rostliny. Pomáhá tak při většině onemocnění dýchacího ústrojí, ale bronchiální astma s ním nelze léčit. Nepoužívejte tymián a když:

 • onemocnění štítné žlázy;
 • zhoršení vředové choroby;
 • ateroskleróza mozkových cév;
 • exacerbace onemocnění ledvin;
 • hepatitida;
 • zvýšená kyselost žaludku;
 • dekompenzace srdeční aktivity;
 • zvýšený tonus dělohy během těhotenství.

Video

Kategorie: