Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Ampicilinové antibiotikum se používá k léčbě komplexních infekčních a bakteriálních onemocnění. Je členem skupiny penicilinu a účinně zvládá projevy vitální aktivity patogenní mikroflóry. Přečtěte si návod k použití ampicilinu, dozvíte se o jeho indikacích pro použití, formách uvolňování, složení a způsobu podání.

Co je ampicilin

Podle přijaté farmakologické klasifikace je antibiotikum Ampicilin zařazeno do skupiny penicilinu, má široké spektrum účinnosti a je zničeno penicilinasou. Aktivní složkou ve složení léčiva je trihydrát ampicilinu, který zabraňuje růstu bakteriální stěny buněk. To umožňuje použití léčiva při léčbě onemocnění způsobených patogenními patogeny.

Složení a uvolňovací forma

Ampicilin je dostupný ve čtyřech formátech: tablety, tobolky, granule pro suspenzi a prášek pro přípravu injekčního roztoku. Složení a popis léků:

Prášky

Kapsle

Ampicillin Suspenze pro děti

Prášek pro výrobu injekčního roztoku

Popis

Bílá plochá válcová, zkosená, riskantní

Zaoblené kapsle

Prášek bílý se žlutým odstínem

Bílý hygroskopický prášek

Koncentrace trihydrátu ampicilinu, mg

250 za kus

250 nebo 500 kusů

250 až 5 ml

1000 nebo 2000 na láhev

Složení

Bramborový škrob, twin-80, stearát hořečnatý, polyvinylpyrrolidon, mastek

Škrob, sacharóza, želatina

Polyvinylpyrrolidon, cukr, glutamát sodný, kyselá aromatická esence z malin, dextróza, disubstituovaný fosforečnan sodný, Trilon B, vanilin

-

Balení

10 ks. v balení

Balení po 100 kusech

60 g lahvičky s dávkovací lžičkou

Lahve o objemu 10 nebo 20 ml, 1, 5 nebo 10 lahviček v balení

Farmakologický účinek

Antibakteriální léčivo je účinné proti řadě bakterií (Escherichia coli, Shigella, Salmonella, Proteus). Lék nepůsobí na mikrobiální kmeny, které tvoří enzym penicilinázu. Antimikrobiální vlastnost je dána účinnou látkou, která začíná okamžitě působit, proniká do tkání a tělních tekutin.

Ampicilin - antibiotikum nebo ne

Lék je antibiotikum, má antimikrobiální účinek na určité kmeny mikroorganismů. Ty zahrnují: Staphylococcus spp., Streptococcus spp., Enterococcus spp., Listeria monocytogenes, Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Escherichia coli, Shigella spp., Salmonella spp., Bordetella pertussis, haememil-demophilus, haiemilophilus, Spp.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Antibiotikum je obsaženo ve skupině polosyntetických penicilinů, neumožňuje růst bakteriální buněčné stěny, v důsledku čehož má baktericidní účinek. Lék je zničen penicilinasou, odolnou vůči kyselinám. Jakmile je lék uvnitř vstřebán, rychle se vstřebává, nerozkládá se v kyselém prostředí, slabě proniká do mozkové mozkové hematoencefalické bariéry, ale tato schopnost se zvyšuje se zánětem membrán.

Metabolismus léčiva se vyskytuje v játrech. Lék se vylučuje ledvinami během 2-3 hodin, vysoké koncentrace se tvoří v moči, ale účinná látka se neakumuluje. Pomáhá jej dlouhodobě používat ve velkých dávkách. Lék je částečně vylučován žlučí, nalezený v pleurální, peritoneální a synoviální tekutině, mnoho tkání těla.

Indikace pro použití

Hlavními indikacemi pro použití léčiva jsou onemocnění způsobená mikroorganismy citlivými na účinnou látku. Patří mezi ně onemocnění:

 • bronchitida, absces, pneumonie;
 • tonzilitida, onemocnění horních cest dýchacích;
 • cholecystitis, cholangitis;
 • pyelitida, cystitida, pyelonefritida;
 • gastrointestinální infekce, salmonelóza;
 • gynekologické infekce vaječníků, poškození kůže a měkkých tkání, kapavka;
 • peritonitida, sepse, septická endokarditida;
 • meningitida, adnexitida;
 • revmatismus, erysipel;
 • šarlatová horečka, kapavka.

Jak užívat ampicilin

Způsob podávání a dávkování léčiva určuje lékař individuálně v závislosti na stupni vývoje onemocnění, umístění infekce a typu patogenu. Jak aplikovat ampicilin pro bronchitidu nebo onemocnění horních cest dýchacích: jedna dávka je 250-500 mg a denní dávka je 1-3 g pro dospělé, ale ne více než 4 g. Pro děti je denní dávka 50-100 mg / kg tělesné hmotnosti, s hmotnost menší než 20 kg - 12, 5-25 mg / kg. Denní dávka je rozdělena do čtyř dávek.

Pro přípravu suspenze promíchejte lahvičku s práškem s 62 ml destilované vody. Dávkování se měří lžící ze sady etiket - dno se rovná 2, 5 ml (125 mg), horní část - dvakrát tolik. Suspenze se promyje vodou. Dávka pro novorozence do jednoho měsíce je 150 mg / kg tělesné hmotnosti, až rok - 100 mg / kg těla, 1-4 roky - 100-150 mg / kg, starší než 4 roky - 1-2 g / den, rozdělená na 4-6 recepce. Průběh léčby suspenzí je 5-10 dnů, u chronických procesů - 2-3 týdny až několik měsíců. Výsledná kapalina musí být spotřebována do osmi dnů.

V pilulkách

Tablety Ampicillinu se podle návodu užívají perorálně, bez ohledu na jídlo. Jednorázová dávka pro dospělé je 0, 5 g, denní dávka 2-3 g v 4-6 dávkách. Děti potřebují 100 mg / kg tělesné hmotnosti. Průběh léčby pilulkami závisí na závažnosti onemocnění a účinnosti léčby. Minimální doba pro užívání léku je pět dní, maximum je měřeno několik měsíců.

Kapsle

Tobolky jsou podobné tabletám - půl hodiny před jídlem se omyjí vodou, je zakázáno žvýkat nebo poškodit slupku. Jednorázová dávka pro dospělé je 250-500 mg čtyřikrát denně a dětská pacientka s tělesnou hmotností do 20 kg je každých 6 hodin 12, 5-25 mg / kg tělesné hmotnosti. V případě potřeby se může dávka u dospělých zvýšit až na 3 g / den. Pro infekce gastrointestinálního traktu a urogenitálního systému užívejte 500 mg 4krát denně, pro gonokokovou uretritidu gynekologové a urologové předepisují 3, 5 g jednou denně.

Injekce

Pro parenterální podání je ampicilin určen k injekci. Podává se intramuskulárně, intravenózně, proudem nebo kapáním. Jednorázová dávka pro dospělé je 250-500 mg, denní dávka je až 1-3 g, u těžkých infekcí se zvyšuje na 10 g. U novorozenců je předepsáno 100 mg / kg / den, druhá dávka je 50 mg / kg. Denní dávka se dělí na 4-6 injekcí s intervalem 4-6 hodin. Průběh terapie trvá 7-14 dní. Intravenózní léčivo může být 5-7 dnů, intramuskulárně - 7-14 dní.

Pro získání roztoku pro intramuskulární injekci se prášek zředí 2 ml vody pro injekce. Pro přípravu roztoku určeného pro intravenózní podání se 2 g léčiva rozpustí v 5 až 10 ml vody nebo roztoku chloridu sodného a pomalu se injikují během 3 až 5 minut. Pokud jedna dávka překročí 2 g, léčivo se podává kapáním rychlostí 6-80 kapek / minutu. K tomu se dávka smísí s 7, 5-15 ml vody nebo podobným množstvím roztoku glukózy. Výsledná kapalina se použije ihned po přípravě.

Zvláštní pokyny

Návod k použití léčiva by měl být považován za zvláštní instrukci. Některé body:

 • lék se používá s opatrností u astmatu, senné rýmy, se společným použitím desenzibilizačních činidel;
 • v průběhu léčby vyžaduje pravidelné sledování funkce ledvin, jater, krve;
 • v případě poruch ledvin nebo jater se provádí úprava dávky;
 • vysoké dávky léku mohou způsobit toxické účinky;
 • během léčby sepse se může vyvinout bakteriolyzační reakce;
 • pokud se objeví alergické reakce, léčba se zruší;
 • oslabení pacienti mohou vyvinout superinfekci, která vyžaduje ukončení léčby léky;
 • pro prevenci kandidózy během léčby ampicilinem je žádoucí užívat přípravek Nystatin, Levorin, kyselinu askorbovou a vitaminy skupiny B. \ t

Během těhotenství

Lékaři mohou užívat antibiotikum Ampicillin během těhotenství, ale pouze v případě, že potenciální přínosy pro matku převyšují potenciální riziko pro vývoj a růst plodu. Při užívání léku při přepravě dítěte je nutné pečlivé sledování obrazu periferní krve a fungování všech systémů budoucího dítěte.

Ampicilin během laktace

Během laktace aktivní složka kompozice proniká do mateřského mléka a nachází se v nízkých koncentracích. Pokud kojící matka užívá léky, je třeba zvážit otázku zastavení kojení. Pokud to není možné, je žena převezena na léčbu bezpečnějšími prostředky k odstranění patogenní mikroflóry v těle.

Ampicilin pro děti

Podle instrukcí pro ampicilin mohou být děti podávány od prvního měsíce života formou parenterálního podání roztoku. Od roku můžete přiřadit suspenzi získanou z prášku. Dávka léčiva se mění v závislosti na tělesné hmotnosti a je 50-100 mg / kg, s hmotností nižší než 20 kg - 12, 5-25 mg / kg. Denní dávka injekce pro novorozence je 100 mg / kg, děti starší než měsíc - 50 mg / kg.

Interakce s léky

Některé kombinace léků s jinými léky mohou způsobit negativní reakci. Riziková kombinace:

 • Probenecid snižuje tubulární sekreci ampicilin trihydrátu, zvyšuje plazmatickou koncentraci a riziko toxických účinků;
 • Alopurinol zvyšuje možnost vzniku kožní vyrážky, atrofických vředů;
 • Léčivo snižuje aktivitu perorálních kontraceptiv obsahujících estrogen, zvyšuje účinek antikoagulancií a antibiotik ze skupiny aminoglykosidů.

Ampicilin a alkohol

Lékaři přísně zakázali příjem alkoholu a nápojů obsahujících alkohol nebo léků během léčby léky. To vede ke zvýšení zátěže jater, snížení její účinnosti a zvýšenému riziku předávkování. Pokud existují i menší vrozené změny v játrech, hepatitida, žloutenka a dokonce i smrt může nastat.

Vedlejší účinky

Pacienti, kteří tento lék užívali, o něm dobře mluví, ale během léčby tímto lékem se objevují četné vedlejší účinky. Patří mezi ně:

 • alergické reakce, kožní vyrážka, kopřivka;
 • Quincke otoky, svědění, dermatitida, horečka, úzkost;
 • erytém, anafylaktický šok, nevolnost;
 • zvracení, průjem, glositida, apoplexie;
 • stomatitida, kolitida, dysbakterióza;
 • anémie, leukopenie, trombocytopenie, agranulocytóza;
 • orální kandidóza, vaginální drozd, vaginitida, vaginóza.

Předávkování

Pokud dlouhodobě překročíte dávku léku, může dojít k předávkování. Mezi jeho příznaky patří závratě, bolesti hlavy, uvolněná stolice a zvracení. Někdy jsou alergické kožní vyrážky. V případě těchto příznaků musíte přestat užívat lék a poraďte se s lékařem. Doporučuje se vyvolat zvracení a pít aktivní uhlí nebo jiný sorbent.

Kontraindikace

Ne všechny kategorie pacientů mohou tento lék užívat. Lék je předepsán s opatrností během těhotenství a kojení, ve věku 1 měsíce ve formě parenterálního roztoku. Kontraindikace zakazují používání léku pro zamýšlený účel:

 • přecitlivělost na penicilinová antibiotika nebo beta-laktamovou skupinu;
 • abnormální jaterní funkce;
 • infekční mononukleóza, lymfocytární leukémie;
 • dětí do šesti let pro tablety a kapsle.

Podmínky prodeje a skladování

Koupit ampicilin může pouze předpis. Skladuje se na suchém tmavém místě při teplotě 15-25 ° C pro tablety a granule pro suspenzi, nepřesahující 20 ° - pro kapsle a prášek pro roztok. Doba použitelnosti všech léků je dva roky. Připravená suspenze nesmí být skladována déle než osm dní. Čerstvé roztoky se používají okamžitě, nelze je skladovat.

Analogy

Existuje několik přímých a nepřímých analogů ampicilinu, které jsou podobné účinné látce a uvedený účinek. K přímé synonyma léku patří finanční prostředky se stejnou účinnou látkou, nepřímou - s antibakteriálním účinkem. Nahradit lék může:

 • Amoxyl je beta-laktamové antibiotikum;
 • Amoxicilin - je dostupný pro děti i dospělé, má stejnou účinnou látku;
 • Amofast - tablety ze skupiny polosyntetických antibiotik.

Cena ampicilinu

Můžete si koupit léky prostřednictvím lékáren nebo on-line stránky. Náklady na léky se liší v závislosti na formě uvolnění a obchodní marže. Vzorové ceny:

Typ finančních prostředků

Internetové náklady, v rublech

Lékárna, v rublech

Tobolky 250 mg 10 ks.

170

200

Tablety 250 mg 20 ks.

67

78

Tablety 250 mg 24 ks.

23

29

Granule pro suspenzi 100 ml

103

120

Prášek pro přípravu roztoku 1000 mg 1 lahvičky

10

13

Video

Recenze

Valery, 47 let

Minulý rok jsem šel do nemocnice s bronchitidou. Plíce bolelo, byla vysoká teplota. Vzpomínám si, že jsem dostal kapátko s ampicilinem - to je antibiotikum. Třetí den intravenózního podávání léků jsem cítil úlevu a po několika týdnech jsem byl konečně propuštěn.

Catherine, 29 let

Dítě ukazovalo šarlatovou horečku. Věděl jsem, že to byla nebezpečná nemoc, tak jsem šel za lékařem k léčbě. Řekl, že antibiotika jsou nepostradatelná a napsal nám ampicilinové granule. Z nich bylo nutné provést pozastavení a dát dítě. Dítě vzalo lék s potěšením (má malinovou příchuť), rychle se vyléčil bez komplikací.

Vladimir, 36 let

Šel jsem do nemocnice s peritonitidou - trpěl jsem bolestí břicha, která se ukázala být apendicitida. Lékaři na mě naléhavě operovali a pak, aby se zlepšilo hojení a zabránilo infekci, začali aplikovat injekce ampicilinu. Díky tomuto léku jsem rychle opustil nemocnici. Antibiotikum zabránilo bakteriím v rozvoji a urychlení regenerace.

Angelina, 43 let

Dcera onemocněla pneumonií, byla přijata do nemocnice a začala vyrábět kapátka s ampicilinem. Bohužel, léčba nepomohla, lékaři museli rychle hledat náhradu léku, aby nedošlo k rozvoji abscesu plic. Ukázalo se, že důvod pro diagnózu byl nesprávně identifikován - byl to virus, ne bakterie, takže lék nefungoval.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: