Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Bolest prsu se nazývá mastalgie - symptom, který občas obává 2/3 žen. Zpravidla se vyskytuje v mladém věku, kdy je dívka stále v reprodukčním stavu. U postmenopauzálních žen se však může vyskytnout i tento stav. Proč to bolí prsa? Povaha symptomu může být různá: odůvodněná fyziologickými procesy, hormonálními poruchami, mechanickým poškozením, rozvojem nemoci. Pokud se objeví bolest, vyhledejte lékaře.

Proč hrudník bolí

Mléčná žláza je orgán zodpovědný za vývoj pohlavních hormonů. To vysvětluje, že každá hormonální nerovnováha může stimulovat bolest v oblasti hrudníku. Před menstruací se ženské tělo v tomto období snaží zachovat možnost těhotenství. Zvyšuje se hladina hormonů. Z tohoto důvodu dochází k zánětu mléčných žláz, v důsledku čehož se zvyšuje a neustále bolí. Symptom projde ihned po skončení menstruace a mléčné žlázy se opět měknou a mají stejnou velikost.

Pokud žena uprostřed cyklu bolí prsa, zatímco tam je nepohodlí v podbřišku - to je způsobeno procesem, kdy hormony odstranit vejce. Takové bolesti vymizí po ovulaci. Významnou roli hrají hormony, které mají rozhodující vliv na funkci prsu. Pokud se hladina progesteronu snižuje současně s nárůstem množství estrogenů, vyvíjejí se různé patologie: cystická onemocnění, mastopatie, rakovina prsu.

Zjistěte více o omastopatii prsu - co to je, co dělat s takovou diagnózou.

Přirozené příčiny bolesti

Proč mohou prsa bolet? Mastalgie se dělí na cyklické a necyklické. První je spojena s menstruačním cyklem, druhá se netýká fyziologických procesů vyskytujících se v ženském těle. Necyklická bolest je často důkazem poškození svalů (poranění), ale ženě se může zdát, že prsa je bolestivá.

Cyklická bolest zpravidla pokrývá obě prsní žlázy, které zasahují do vnější a horní části. To je doprovázeno příznaky jako: otok, otok, podráždění kanálků. Ženy navíc hovoří o pocitu roztažnosti hrudníku, jako by se staly těžší. Jak rozpoznat:

 • výrazná cyklická bolest v posledním týdnu před nástupem menstruace;
 • vyskytuje u 70% žen před menopauzou.

Bolesti necyklického typu často ovlivňují pouze jedno prsa lokalizované na určitém místě. Méně obyčejně, symptom má rozptýlený charakter, ovlivňovat celou mléčnou žlázu, až do axilární oblasti. Taková bolest je popsána jako pálení. Necyklické symptomy se zpravidla vyskytují po 40 letech věku a cyklické symptomy se mohou objevit v období od 30 do 40 let.

Ve dívkách

Dospělí 10-12 let často pociťují bolest v oblasti mléčných žláz - to je znamení nástupu sexuálního vývoje. V tomto věku začíná růst množství estrogenů produkovaných v ženském těle, tvorba sekundárních sexuálních charakteristik, včetně mléčných žláz. Hrudník bolí, protože kapsle žlázy se rychle roztahuje, což vede k tomu, že pojivové tkáně nemají čas růst tak rychle. Tam jsou bolesti, protože mléčná žláza je vždy ve stísněném stavu. Známkou začátku sexuálního vývoje jsou oteklé bradavky.

U žen

Důvody, proč ženská prsa zranila, mohou být jiné. Například nerovnováha mastných kyselin v prsní tkáni je způsobena nepříjemným symptomem, v důsledku čehož se zvyšuje citlivost buněk na hormony. Navíc cyklické bolesti mohou být spojeny s použitím antikoncepčních prostředků nebo hormonálních léků, s nimiž mohou léčit neplodnost. Příčinou bolesti v mléčných žlázách může být progesteron a estrogen. To vysvětluje, proč některé ženy mají bolesti na hrudi i během menopauzy, kdy jsou nuceny pít hormony.

Byly zaznamenány případy, kdy bolest v mléčných žlázách byla způsobena užíváním antidepresiv. Jestliže výhonky a bodnutí v hrudi, to je často spojováno s chorobami oběhového systému (problémy s koronárními cévami). Pokud máte nějaké pocity šití, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Níže jsou uvedeny nejčastější důvody, proč ženy trpí bolestí prsu.

Krmení

Kojení je období tvorby mléka u ženy po porodu pro krmení dítěte. V tomto případě se prsa mnoha dívek zvyšuje o 1-2 velikosti, stává se těžkou (nalil). Během prvního týdne krmení jsou bradavky a mléčné žlázy bolestivé. Pokud je dítě kojeno nesprávně, mohou se na bradavkách objevit praskliny. To vede k silné bolesti. I se správným připoutáním dítěte bolest nezmizí, takže toto období prostě čeká.

Před menstruací

Toto je obyčejný výskyt když mléčné žlázy jsou bolavé před menstruací. Příznak není silně vyjádřen, proto nepřináší ženě vážné nepohodlí, ale negativně ovlivňuje její celkovou pohodu. Příčinou bolesti v prsou je nárůst hormonu progesteronu. Pod jeho vlivem se prsa mírně zvyšuje a začíná táhnout, a bolesti těla. Tento příznak se nevyskytuje u všech žen, ale pouze u těch, kteří trpí jinými příznaky PMS - bolesti hlavy, náhlé výkyvy nálady.

Po sexu

Pokud hrudník bolí při stisknutí - může to být důsledek mechanického poškození prsní žlázy. Symptom se často projevuje po úrazu, intenzivním sportovním tréninku, v důsledku silného stlačení spodního prádla a hrubého pohlazení během sexu. V tomto případě nevyžaduje žádná speciální péče nebo ošetření prsu. Žena by měla věnovat více pozornosti svému tělu, vybrat si správné spodní prádlo a zabránit nadměrnému tlaku na mléčné žlázy a varovat svého partnera.

Možné choroby

Pokud je nemožné dotknout se hrudníku z důvodu ostré bolesti, může to být příznak zánětlivého, infekčního procesu, který se vyskytuje v mléčné žláze. Ženy mají často horečku a slabost. V přítomnosti zánětlivého procesu je občas dávána lopatka, břicho nebo podpaží bolest. Mohou být ostré, bolavé nebo střílet. Navíc hrudník v důsledku toho někdy bolí:

 • onemocnění štítné žlázy;
 • srdeční onemocnění;
 • vývoj osteochondrózy prsu;
 • záněty pásového oparu;
 • cysty;
 • furunkulóza.

Mastopatie

Ženy mají necyklické bolesti často způsobené mastopatie. Jedná se o onemocnění, při kterém se v mléčné žláze vyskytují cystické výrůstky. Mastopatie nenastává náhle, ale vyvíjí se v průběhu let. Příčinou vzniku onemocnění jsou hormonální poruchy, které byly stimulovány:

 • neurózy;
 • potrat;
 • patologii štítné žlázy;
 • nepravidelný sexuální život a jiné příčiny.

U žen prsu narušily fyziologické procesy. Epiteliální tkáně začínají růst a stlačují procesy nervových zakončení. To se stává překážkou pro normální odtok sekrece do mléčných žláz. Během patogenního procesu se deformují žlázové laloky. Máte-li tyto příznaky, měli byste okamžitě navštívit lékaře:

 1. Při hmatu a prohmatání prsu nalezne žena tvrdé těsnění (hrboly).
 2. Bolest se projevuje jako pocit pálení. Cítí se pocity mléčných žláz.
 3. Někdy je mírné brnění.

Cysta prsu

Fibroadenom - tvorba nádoru, mající formu kapsle s jasným konturou. Cysta prsu se vyznačuje citlivostí prsou, výtokem tekutiny z bradavek, přítomností tuleňů. Při potvrzení diagnózy lékař předepíše operaci k odstranění nádoru. Protože cysta je obvykle benigní, nezničí prsní tkáň a jen zřídka se vyvíjí v nádorový nádor.

Rakovina

V první fázi onemocnění postupuje bez jakýchkoliv příznaků. Později se mohou na místě nádoru objevit hrboly (podobné celulitidě). Bolesti u karcinomu prsu jsou podobné těm u mastitidy. Aby se zabránilo rozvoji onemocnění, měla by být žena pravidelně vyšetřována mamogramem. Další příznaky rakoviny jsou:

 • loupací vsuvka;
 • změnit svůj tvar;
 • výtok z hrudníku;
 • odlupování kůže;
 • oteklé lymfatické uzliny;
 • vzhled uzlin a tuleňů.

Jaký lékař by měl kontaktovat, kdyby hrudník bolel

Nepohodlí na hrudi - důvod, proč se poradit s gynekologem, který vás v případě potřeby nasměruje k mamologovi nebo endokrinologovi. Poraďte se s lékařem, pokud bolest neprojde po menstruaci. Nastal čas, aby se lékař okamžitě obrátil, pokud je bolest silná a postupně se zvyšuje její hladina. V případě nepohodlí na určitém místě, pokud zasahuje do každodenních činností nebo nosí povědomé oblečení, je nutná lékařská konzultace. Měli byste okamžitě zavolat lékaře, pokud se vaše tělesná teplota zvýšila spolu s dalšími příznaky.

Video: Bolest prsou u žen

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: