Pohodlí domova závisí na teplotě a vlhkosti v místnosti. V dřevěném domě to lze dosáhnout vytápěním a kvalitní izolací. Kromě toho, aby se snížil negativní vliv vlhkosti na stěny, podlahu a střechu, je nutné kontrolovat stupeň parotěsné zábrany a tento úkol je obtížný.

Proč potřebuji parotěsnou zábranu

Nadměrná vlhkost negativně ovlivňuje dřevěnou konstrukci domu. Přidělené pomocí sprchy, vaření, mytí, čištění mokré páry hledá cestu ven z místnosti. Protože jeho tlak je mnohem vyšší než atmosférický, parní lisy proti stropu, stěnám, podlaze, které spolu s teplotním rozdílem přispívají k tvorbě kondenzátu. Pomalu impregnuje dřevěnou konstrukci a těsnění, voda se deformuje a ničí: materiály hnijí, zakrývají se plísní, jejich výkonové charakteristiky klesají.

Pokud se při přípravě desek na střechu a stěnu prováděla parní a hydroizolace materiálů, pak desky pro dláždění a podlahy nemají takovou ochranu. Kromě toho, podlahy v prvním patře domu se usadí na zemi, což zvyšuje negativní vliv vlhkosti na něj. Aby se zabránilo procesu zničení stavby dřevěného domu, měli byste se starat o spolehlivé parotěsné zábrany. Ochranná vrstva bude sloužit jako izolace a zabrání kontaktu vlhkosti se stromem, takže vzduch z místnosti venku. Díky tomu se významně zvýší životnost domu.

Výhody parní izolace dřevěných domů

Dřevo (i neošetřené) má vysoký stupeň tepelné izolace a dobrou propustnost. Přirozenost tohoto materiálu umožňuje stavět domy bez obav, že do ovzduší budou emitovány škodlivé výpary. Kromě výhod má strom značné nevýhody. Schopnost sbírat vlhkost vede ke snížení úrovně odporu proti přenosu tepla a vyvolává rozklad dřeva. Vzhled houby na stěnách a dalších částech domu ovlivňuje estetické vlastnosti domova a může způsobit různá onemocnění obyvatel.

V důsledku pravidelného smáčení a sušení dřevěné konstrukce se zhoršuje těsnost spojů, v důsledku čehož dochází k jejich vyfukování. Pokud pro stěny dřevěného domu není parotěsná zábrana, materiály procházejí vlhkým vzduchem skrze sebe a zadržují z něj část vlhkosti. Pro zlepšení pracovních podmínek stěn a jiných prvků ze dřeva je nutné umístit paropropustnou bariéru na křižovatku teplovzdušných a studených uzavřených konstrukcí.

Jaké materiály se používají

Trh stavebních materiálů nabízí různé typy izolací vody a par, které mají vynikající vlastnosti. Zpravidla se prodyšný nábytek a filmy používají k ochraně stěn dřevěných domů před vlhkostí, ale existují i ​​jiné typy izolací par a vody. Jaké materiály jsou vhodné pro domácí izolaci a parotěsné zábrany:

  1. Ruberoid Výhodou tohoto typu materiálu pro hydroizolaci je nízká cena, ale střešní krytina je vhodnější pro pokládku na střechy přístaveb, než na ochranu zdí dřevěných domů. Kromě toho je výhodnější použít takový nástroj, který není jako hlavní parotěsná zábrana, ale jako přídavná vrstva k účinnějším materiálům.
  2. Hliníková fólie. Na jedné straně je fólie potažena kovem, na druhé straně má zesílenou síťovinu. Takové zařízení pomáhá vytvořit parní bariéru uvnitř místnosti a vrstvu, která odráží teplo. Pro izolaci dřevěného domu, fólie parotěsné zábrany šíří metalizovaný povlak na vnější straně. Pokládka na stěny takového materiálu musí být pečlivě, aby nedošlo k poškození jeho integrity. Pokud se rozhodnete zlikvidovat váš domov, domov bude nejen chráněn před korozí, ale také izolován.
  3. Difuzní membrána. Materiál propustný pro páry chrání obydlí před vlhkostí, reguluje jeho množství, díky schopnosti projít vzduchem (na dvou nebo na jedné straně). Parozábrana má vysoký koeficient propustnosti pro páry díky mikrostruktuře materiálu. Významnou výhodou difuzního filmu je absence ventilační mezery mezi izolací a membránou, která zajišťuje co nejracionálnější využití prostoru. Taková parozábrana pro stěny dřevěného domu poskytuje dobrou izolaci místnosti. Na rozdíl od jiných typů parotěsných zábran má membrána vysokou cenu - to je její jediná nevýhoda.
  4. Polyethylenová nebo polypropylenová fólie. Ve srovnání s polyethylenem je polypropylen odolnější, odolný vůči atmosférickým jevům. Nicméně, fólie parotěsné fólie tohoto materiálu má významnou nevýhodu - kondenzát vytvořený na jeho izolační straně, což vedlo k rychlé ztrátě výkonových charakteristik takové parotěsné zábrany pro stěny. Moderní vzhled materiálu má speciální vrstvu z viskózy obsahující celulózu. Absorbuje velké množství vlhkosti, postupně vysychá působením vzduchové ventilace. Hlavními výhodami fólií pro stěny dřevěných staveb jsou jejich demokratické náklady, trvanlivost, snadná instalace.

Vlastnosti instalace parotěsné zábrany pro stěny dřevěného domu

Připevňují parotěsnou zábranu nejen k ochraně stěn obydlí před vlhkostí, ale také k ohřívání místnosti. Technologie montáže materiálu závisí na místě použití. Stavitelé mohou umístit parotěsnou zábranu na vnější nebo vnitřní stranu stěny, v závislosti na stavu budovy, typu polen, dalších faktorech. Existují určité rysy instalace parotěsných zábran při upevňování materiálu uvnitř nebo vně.

S venkovní izolací

Jsou-li stěny domu vyrobeny z kulatiny, nesmí být ponechány ventilační mezery: jejich funkce se provádí otvory na křižovatce příček. Pokud se konstrukce skládá z hladkého dřeva s pravoúhlým nebo čtvercovým průřezem, není možné umístit parotěsnou zábranu přímo na stěny - to povede k problémům s napařováním. V tomto případě jsou na polenech zábradlí nejprve zabaleny do 2, 5 cm (krok mezi nimi je 1 cm). Po instalaci přepravky, která dala izolaci. Přetáhne se přes něj hydroizolační fólie a teprve poté se stěny dokončí.

Při správném provedení práce v místnosti se zachová normální mikroklima, což je ideální nejen pro domy s logem, ale i pro rámové konstrukce. Popsaný způsob vnější instalace parotěsné zábrany pro stěny je jednoduchý, takže může být prováděn nezávisle, bez zapojení kvalifikovaných stavitelů.

S vnitřní izolací dřevěného domu

První etapa vnitřní instalace parotěsné zábrany zahrnuje čištění povrchu stěn a jejich následné zpracování antiseptikem. Dále se podle návodu instaluje ozubení. Izolační látka (například minerální vlna) je umístěna v lumenech kolejnic, nad kterými je parotěsná zábrana upevněna hřebíky nebo sešívačkou. Je-li pro tento účel zvolena difuzní membrána, pokládá se přímo na izolační materiál nebo ponechá mezeru mezi izolací a parotěsnou zábranou 5 cm, fólie musí být dobře napnuta, jinak budou ochranné vlastnosti nízké.

Kde objednat a kolik jsou stěny parotěsné zábrany

Materiál pro ohřev a parozábranu dřevěných stěn lze zakoupit v železářství. Nejširší nabídka je prezentována ve specializovaných hypermarketech. Kromě toho si můžete na internetu objednat parotěsnou zábranu, ale sami se přesvědčíte, jak dobré je zboží pouze po obdržení nákupu. Kolik je parotěsná zábrana pro dřevěný dům? Níže je uvedena tabulka s příklady cen materiálů od různých výrobců.

Značka

Druh materiálu

Přibližná cena za roli

Axton

Polypropylenová fólie

Asi 600 r.

Tyvek

Difuzní membrána

4500-5000 str.

Izovek

Polypropylenová fólie

800 r.

Rokvul

Polypropylenová fólie

1100 r.

Tyvek

Difuzní membrána

Od 3500 r.

TechnoNIKOL

Fólie

1100 r.

Yutafol

Polyethylenová fólie

2500 r.

Video: na které straně izolace zapadá parotěsná zábrana

Kategorie: