Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kmeny rodiny Candida obývají sliznice a povrch kůže. V malých množstvích tyto organismy podobné kvasinkám nepoškozují člověka, ale když imunita z nějakého důvodu padá, stanou se aktivními, což způsobuje kožní patologie. Houba je obzvláště nepříjemná v ústech a na jazyku, protože příznaky onemocnění způsobují velmi silný nepohodlí jak u dospělého, tak u dítěte. Léčbu patologie ústní dutiny podle různých schémat a různých metod v závislosti na závažnosti onemocnění.

Co je to houba v ústech

U dospělých je pozorována vzácná aktivita mikroorganismů kvasinek v ústní dutině. Častěji houba (kandidóza, drozd) postihuje kojence. Statistiky tvrdí, že tato patologie trpí 10% dospělé populace, zejména po 60 letech. Rizikem jsou lidé, kteří používají protézy, kuřáky, kteří užívají dlouhodobé léky, které narušují rovnováhu mikroflóry v těle. Pokud je člověk zdravý a jeho imunitní systém pracuje normálně, houby rodu Candida albicans jsou ve spícím stavu a neprojevují se.

Příznaky

Kandidóza v ústech nelze přehlédnout. Houby vytvořit člověka spoustu nepohodlí: suché sliznice úst, tam je otok, vředy, otok jazyka. Kvůli porušení mikroflóry se houba Candida projevuje následujícími příznaky:

 • zvýšení teploty;
 • slizniční zarudnutí;
 • bolestivost, citlivost;
 • pálení a svědění při polykání;
 • pocit hrdla v hrdle;
 • sýrová patina;
 • přítomnost bílých teček.

U žen

Symptomy drozd u žen jsou různé. Klinický obraz závisí na věku, přítomnosti průvodních onemocnění, stavu imunity. Častěji se u žen vyskytuje orální houba během těhotenství, během kojení. Jiné fyziologické změny v ženském těle mohou také vyvolat onemocnění: hormonální nerovnováha, zvýšená emocionalita, gastrointestinální poruchy a další infekční onemocnění. Kromě cheesy formací v ústech, tam jsou jiné symptomy houby: \ t

 • pocit hořké chuti;
 • špatný dech;
 • bolest při jídle.

Známky

Jakmile se houby aktivují, začnou se množit do zdravých buněk. Během tohoto procesu se tvoří slabě vázané buněčné sloučeniny, které se nazývají pseudomycelia. Dráždí sliznici, ničí okolní tkáň. Kandidóza dutiny ústní začíná zánětem dásní, výskytem vředů v ústní dutině a rohy rtů. Jiné příznaky onemocnění:

 • bělavé plaky, které ovlivňují tváře, mandle, dásně;
 • ústní dutina je pokryta mléčným filmem;
 • na rty působí bílé vločky a vločky;
 • v případě otravy organismu jsou pozorovány toxiny plísňových alergických projevů.

Příčiny kandidózy

Plísňové nemoci ústní dutiny se objevují na pozadí oslabeného imunitního systému. Závažné patologie také přispívají k rozvoji onemocnění: infekce HIV, zhoubné novotvary, tuberkulóza, diabetes mellitus, hyperfunkce nadledvinek a další. Často určují vývoj Candida houbových onemocnění gastrointestinálního traktu, zejména pokud je snížena kyselost žaludku.

Často se choroba vyvíjí po dlouhodobém užívání antibiotik nebo léčby cytotoxickými léky, kortikosteroidy, které potlačují imunitní systém. Ústní houba se často vyskytuje v důsledku perorální antikoncepce, léků, alkoholu, radiace. Zdrojem infekce může být nemocný člověk a infekce se často vyskytuje prostřednictvím sexuálního kontaktu, polibku, při průchodu novorozence přes porodní kanál (od matky).

Co je to nebezpečné orální kandidózy pro HIV

Ústní drozd je nejběžnější plísňová infekce u pacientů s HIV. Následně se vyvíjejí další nemoci, způsobené oportunistickou mikroflórou. Pokud má pacient pokles v počtu imunitních buněk v krvi, pak se vyvíjí candida esophagus. Thrush v ústech u těchto pacientů je druh markeru, který indikuje snížení imunity a vysoké riziko vzniku závažnějších patologií. 75% lidí infikovaných HIV trpí ústní kandidózou.

Diagnóza onemocnění

Lékař na základě počátečního vyšetření bude schopen určit houbu v ústech. Diagnóza není obtížná, protože bílý povlak na jazyku, dásních a obloze je viditelný pouhým okem. V těžkých případech se hlen v ústech ztmavne. Když se pokusíte odstranit plaketu, pod ním se objeví zarudlá sliznice, která někdy krvácí. Diagnóza pomůže potvrdit bakteriologické vyšetření. Pokud existuje podezření na kandidózu jícnu nebo komplikovanou ústní houbu, pak může odborník předepsat endoskopii a rentgenové snímky kontrastní látkou.

Analýza orální kandidózy

Pro mikroskopii orální stěr, lékař vezme škrábnutí během vyšetření a aplikuje to na skleněné sklíčko pro vyšetření pod mikroskopem. Pokud je v ústech přítomna kandidóza, výzkumník uvidí buňky hub Candida albicans. Analýza pro vzrušení dutiny ústní se provádí na prázdném žaludku, zuby se nevyčistí, hrdlo se nevypláchne. Podle výsledků studie odborník rozhodne, na kterého lékaře má pacient odkazovat.

Léčba orální kandidózy

Vzhledem k tomu, že plísňová infekce je na sliznicích ústní dutiny, pak pokud je k dispozici, můžete se obrátit na svého zubaře. Jiní specialisté se také zabývají kandidózou v ústech: infekčními chorobami, ortodontisty, ortopedy. Moderní metody terapie zahrnují soubor opatření, která začínají korekcí výživy a ústní hygieny a končí užíváním systémových antimykotik. Objemy ošetření jsou voleny lékařem individuálně. V průměru trvá úplné vyléčení drogy od 2 do 2, 5 týdne.

Prášky

Při reprodukci hub v ústní dutině se většina pacientů zotavuje z použití místních přípravků. Existují však případy, kdy taková terapie nestačí a ošetřující lékař předepíše léky na systémovou expozici. Obecná terapie zahrnuje použití několika skupin léčiv: antifungálních léčiv, imunomodulátorů, prebiotik. Nejoblíbenější léky mezi lékaři pro léčbu kandidózy v ústech:

 1. Diflucan. Antifungální širokospektrální činidlo. Naruší buněčnou membránu plísně, což vede k její smrti. Denní dávka začíná od 0, 4 g / den s dalším přechodem na udržovací dávku až 0, 2 g / den. Trvání léčby je nejméně 2 týdny. Při nesprávném použití se mohou vyskytnout vedlejší účinky z nervového systému, kůže, gastrointestinálního traktu.
 2. Imudon Imunomodulátor, který zvyšuje odolnost organismu vůči infekčním onemocněním. Při akutní kandidóze je na podporu imunity předepsáno 8 tablet denně s intervalem 2-3 hodin. Průběh léčby je 10 dnů. Používá se pro profylaxi po dobu 20 dnů. Jedinou kontraindikací k podávání přípravku Imudon je přecitlivělost na složky obsažené v jeho přípravku.
 3. Bifistrum. Doplněk stravy obsahující inulin. Posiluje imunitní systém, normalizuje střevní mikroflóru a neumožňuje aktivaci podmíněně patogenních a patogenních bakterií. Užívejte 1 tabletu denně po dobu jednoho měsíce. Kontraindikace - přecitlivělost na kteroukoli složku léčiva.

Nystatin pro orální kandidózu

Lék je považován za nejlepší při léčbě houby v ústech, protože pod jeho vlivem je růst a další vývoj spór houb pozastaven. K úmrtí patogenní flóry dochází rychle v důsledku expozice buněčné membráně. Během léčby se Nystatin podaří nejen zbavit drozd v ústech, ale také zabraňuje šíření kandidózy v celém těle. Tablety pijí, bez ohledu na jídlo na 500 000 IU / den. Délka kurzu - 14 dní. Nevýhody použití přípravku Nystatin zahrnují mnoho vedlejších účinků:

 • alergie;
 • nevolnost;
 • bolest v epigastriu;
 • zažívací poruchy.

Lokální léčba

Plíseň je v podstatě léčena lokálními antifungálními masti:

 1. Clotrimazol. Účinné látky léčiva pronikají do buněk houby, inhibují vývoj a reprodukci. Naneste masť vatovým tamponem na místo lokalizace rány 3-4krát denně. Průběh léčby je 30 dnů nebo více. Někdy použití klotrimazolu může způsobit vedlejší účinky ve formě svědění sliznice.
 2. Dekaminovaya mast. Antibakteriální léčivo je účinné proti kvasinkám, má protizánětlivý účinek. Může být aplikován na sliznici až 3 krát / den, pro obklady a aplikace (dle doporučení lékaře) se používá také mast. Houba ústní dutiny by měla být léčena po dobu 1-3 týdnů. Nepoužívejte mast s tendencí k alergickým reakcím.

Dieta

Přísně sledovaná strava s orálním drozdem je 50% úspěšnosti léčby. Dieta je nutná v celém průběhu léčby. Během léčby je dovoleno jíst: zeleninu, obiloviny, fermentované mléčné výrobky, rostlinné oleje, játra, libové maso, ryby s nízkým obsahem tuku. Můžete jíst neslazené ovoce, pečivo bez droždí, bobule, ořechy, semena. Navíc lékaři vždy předepisují vitamíny. Během diety nemůžete používat:

 • cukr, nealkoholické nápoje;
 • čaj, káva, alkohol;
 • koření, majonéza, kečup;
 • tučné maso, ryby;
 • uzené maso, konzervované potraviny;
 • droždí, cukrářské výrobky.

Léčba plísní v ústech dítěte

Není třeba léčit drozd v ústech samotného dítěte. Nesprávná léčba může vést k komplikacím a přenosu kandidózy na jiné orgány a tkáně. Léčiva k léčbě by měla zvolit pouze lékaře. Vyléčit houbu u dítěte následujícím způsobem:

 1. Candide. Antifungální roztok lokálního účinku, který obsahuje klotrimazol a glycerin. 15 kapek přípravku by mělo být aplikováno na vatový tampon a dětská sliznice by měla být ošetřena 3-4krát denně. Lékař může předepsat promývací roztok. Průběh léčby je 2 týdny. Ve vzácných případech, užívání drogy způsobuje místní podráždění, které rychle prochází.
 2. Řešení rakytníku. Olejová forma léčiva se používá k léčbě ústní dutiny. Nasaďte si ránu 2-3 krát denně po jídle, dokud se nezbavíte problému. Doporučuje se pro komplexní léčbu plísní. Proceduru lze provést u dětí od narození, ale nejprve je nutné provést alergologický test.

Lidové léky

Pokud se houba projevuje sucho v ústech, bolestivost a zvýšená citlivost, pak některé populární recepty pomohou zmírnit stav.

 1. Vytlačte šťávu z brusinek a uchovávejte ji co nejdéle v ústech. Vitamíny, které bobule obsahuje, jsou přírodní antibiotika, která zabíjejí bakterie.
 2. Alkalické výplachy sodou rychle odstraní příznaky drozdu. K tomu, míchejte 1 lžičku. soda ve 250 ml horké vody. Poté, co směs dosáhne normální teploty, opláchněte 2-3 krát denně.

Prevence

Protože houby Candida jsou přenášeny kontaktem s nemocnou osobou, nejlepší prevencí je omezit kontakt s infikovanými lidmi. Další preventivní opatření:

 • kompletní rehabilitace ústní dutiny, tj. včasná prevence zubních onemocnění;
 • aktivní životní styl;
 • správné výživy;
 • pravidelné procházky na čerstvém vzduchu k posílení imunitního systému.

Foto jazyk houba

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: