Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Milovník zahradních fialek, kteří se s nimi zabývají v teple a zimě, kteří se nestarají na jaře nebo v zimě, ví, jak důležité je pěstovat violu pro sazenice v zimě. Je to mnohem příjemnější vidět kvetoucí rostliny v 3-4 měsících příští sezónu, než čekat na tento zázrak na rok a půl. Je to trochu hádka - zasejte semena do hrnce s hotovou půdou a nalijte na něj vodu, počkejte deset dní, až klíček vyklíčí, pak ho znovu napijte. Na jaře porostou zdravé semenáčky, které budou zasazeny pouze do záhonu.

Co je viola

Viola je květinová rostlina patřící do rodiny fialek s velkými barvami neuvěřitelných barev. Neokázalost a neobvyklé barvy učinily z květu oblíbenou oblíbenou. Jeden ze zástupců violy může být viděn na soukromých pozemcích, městských a venkovských ulicích, květinových záhonech a dokonce balkonech a parapetech výškových budov. Tato květina se nazývá macešky - společná dekorativní odrůda violy.

Ale bylo by lepší zavolat květinu Viol Vittrok. Odrůdy tohoto hybridu, získané v Anglii v XIX století křížením Pansies s několika odrůd fialky, se používají k výzdobě pouličních záhonů, letních chat, teras a balkonů. Mezi další oblíbené odrůdy violy patří:

 1. Od monochromatický - Vittrock fialová je červená, froté Rua de Negri, Blue Boy, bílé viol, Blance, roh viola (nebo ampel).
 2. Od bicolor - Saint Knud, Jupiter.
 3. Od flekaté a pestrobarevné - Shalom Purim, představovat různé druhy barev, Cassis, Abendglut, trikolorní fialová.

Odrůdy jsou různé velikosti květin. V některých jsou miniaturní, v jiných mají průměr 12 cm, jsou zde květy ročního, dvouletého a dlouhodobého životního cyklu. Bienální rostliny dominují a jsou běžné ve střední zóně naší země. Odrůdy zahradní violy jsou mrazuvzdorné, klidně snášejí zimu. Křoví upravené, výška od 15 do 35 cm, květiny přicházejí s obyčejnými okvětními lístky, bez kudrlinek, s lístky, neobvyklým tvarem.

Jak pěstovat violu

Existuje několik metod pěstování plodin. Který si vybrat, závisí na účelu pěstitele. Květy mohou být vysazeny sazenice, semena v otevřeném terénu, množená vrstvením a řízky. Častěji se však pěstují následujícími metodami:

 • Když přijde jaro a teplé počasí zapadne, zakoupené nebo vlastní sazenice jsou vysazeny na místě připraveném pro květiny s očekávaným kvetením na začátku června. Pro výsadbu sazenic potřebují ustálenou teplotu vzduchu během dne + 10 ° C, a v noci - ne méně než 0 ° C. Je důležité, aby negativní teplota nebyla 3-4 dny po výsadbě.
 • V pozdním létě jsou semena květin zaseta do otevřeného terénu. Účelem setí v pozdním létě je přijímat na podzim tvořené keře s rozvinutými kořeny, které budou kvitnout na jemných jarních dnech.
 • Výsadba violy pro sazenice v zimě umožňuje, aby rostlina kvetla v létě tohoto roku. Za tímto účelem se semena semen violy zasévají v zimě a sazenice se pěstují na jaře.

Tradiční metodou je setí semen v otevřeném terénu v posledních dnech léta. Různé důvody nutí milovníky květin vzdát se pěstování semenáčkem. Výsev v otevřeném terénu má výhody, potvrzené v praxi. Například, křoviny dopadají kompaktní, a dekorativní kvality rostlin jsou uvedeny více ostře. Ale nezapomeňte, že způsob výsadby vlastní výsadbu materiálu - nejspolehlivější z těch stávajících.

Pěstování ze semen do sazenic

Vzhledem k tomu, že v zimě, pěstování violy ze semen doma není každý letní rezident si může dovolit, ale chci pěstovat odrůdu, která se mi líbí, můžete použít osivo pro sazenice v létě. V červnu zasejte semena a blíže k podzimu, transplantační klíčky se dvěma pravými listy na trvalé místo. Ale musíme vzít v úvahu skutečnost, že fialové země nebyly z tropických zemí, netoleruje teplo. Proto se doporučuje zasít tam, kde je mírné ztmavnutí spiknutí.

Pro výsadbu není potřeba mnoho místa. Na 1 náměstí. m volný fit 3 000 výhonků před výběry. Ale tolik rostlin je nepravděpodobné, že by potřebovali majitele obyčejných chalup. Jedna postel o délce 1 m postačí pro 100 rostlin. Musíme vyčistit lůžko plevelů, kamenů a trosek. Připravte úrodnou půdu tvořenou stejnou směsí měkké půdy, humusu a rašeliny. Přidejte trochu písku do směsi, aby se zlepšila struktura, dobře promíchejte a položte na vybranou vrstvu rovnoměrnou vrstvu.

Zatlačte horní úrodnou vrstvu, nakreslete drážku o hloubce 0, 5 cm a položte semena ve vzdálenosti 2 cm od sebe. Můžete jim vydláždit častěji, aby se po vyklíčení ztenčili, takže nejlepší střílí. Po této operaci posypte semena zeminou, rozdrcením prsty. Hloubka výsevu by neměla být větší než 0, 5 cm, takže klíčení není zpožděno a sazenice jsou přátelské. Dbejte na to, abyste drážku utěsnili semeny a půdu mírně navlhčili vodou.

Opláchněte lůžko po zalévání suchou rašelinou, sekanou trávou nebo pilinami, aby byla zachována vlhkost půdy, a pak přikryjte fólií. Při slunečném počasí se fólie periodicky odstraňuje, lůžko se větrá a v případě potřeby navlhčí. Není nutné to dělat v chladném vzduchu av noci. Než se objeví výhonky, nebojte se slunce - semena jsou pod vrstvou půdy.

Stejným způsobem, před vznikem výhonků v zimě, se viola pěstuje ze semen doma. Pro nádoby, kde se nalije úrodná půda, jsou vhodné krabice s nízkými boky, nádoby na květiny, krabice a dokonce i šálky. Algoritmus pro setí semen v nádobě s živným substrátem je následující:

 1. Udělejte drážky do hloubky 0, 6 cm s intervalem mezi řádky 1 cm. Čím volnější je uspořádání budoucích sazenic, tím pohodlnější je dělat výhonky a vychystávání.
 2. V drážkách vložte semena v intervalech 2 cm.
 3. Jemně posypeme semena a mírně zhutní půdu.
 4. Nalijte teplou vodu přes obdělávanou plochu, ale ne bělidlo z kohoutku. Půda by měla být mírně mokrá.
 5. Zakryjte nádobu čirým sklem nebo fólií a položte ji na chladné místo s teplotou nejvýše 20 ° C a nižší než 15 ° C. Osvětlení nehraje žádnou roli. Odborníci říkají, že ve světle semen viola výhonek horší.
 6. Třikrát denně je třeba otevřít zásobník semen do vzduchu a kontrolovat vlhkost půdy.

Pro dodatečné větrání na všech čtyřech stranách zásuvek nebo nádob můžete předvrtat 2-3 otvory s 5 mm vrtáky. Vlhkost uvnitř krabice se výrazně nesníží, protože Výpary kondenzátu se budou pohybovat nahoru a ne do stran. Jednoduchá ochrana proti přehřátí a tvorbě plísní plísní uvnitř boxu poskytne otvory.

Příprava semen

Za účelem pěstování semen violy pro sazenice korunované dobrým výsledkem, stojí za to koupit certifikované osivo od ověřených dodavatelů. Ještě lepší je objednávka od specializovaných organizací produkujících odrůdová semena. Semena v jeslích jsou ošetřena roztoky z plísní, dekontaminována a dokonce vytvrzena, což kupujícím osvobozuje od dalších obav o přípravu materiálu pro výsadbu.

Jediné, co musí být provedeno se semeny macešek den před setím, je nalít je do šálku s roztokem biostimulátoru schopného urychlit vývoj rostlin. To může být kterýkoliv ze seznamu: Appin, Zircon nebo Heteroauxin. Každá z těchto látek má své vlastní pokyny pro přípravu roztoků, které je třeba dodržovat při práci se semeny.

Přistání

Následující metody výsevu violy jsou distribuovány v termínech:

 • Začátkem léta v otevřeném terénu. Pak budou sazenice připraveny k přesazení na trvalé místo koncem srpna nebo začátkem září. Stává se, že po teplém létě rostlina, zasetá v srpnu, kvete koncem září a v zimě listy s květinami. Následující jaro, které se po zimě zesílilo, křoví maceška kvetou s novou silou do poloviny dubna.
 • Do konce srpna nebo začátkem září v otevřeném terénu. Zasílejte častěji najednou na trvalé místo. Když se objeví výhonky, jsou ředěny. Kvetoucí - příští jaro s pokračováním až do pozdního podzimu.
 • Do konce února, výsadba sazenic v kontejnerech. Tato metoda pěstování květin má několik způsobů výsevu. Jeden z nich - se zapuštěním do země, kdy jsou semena uložena v drážkách, následuje vyplnění půdou. Jiným způsobem je bez zapuštění, kdy se semena jednoduše položí na povrch země. Třetí metoda je alternativní varianta výsevních semen, která zahrnuje povrchové šíření semen na zem s intervalem 2 cm a prášek s pískem nebo vrstvou 2 mm.

Vlastnosti setí v rašelinových tabletách

Pohodlné a účinné výsev semen viola sazenic v rašelinových tabletách, jejichž výroba byla založena před několika lety. Tablety jsou ploché válcové výrobky ze stlačené rašeliny s různými inkluzemi. Pro květinářství se doporučují tablety rašeliny a směsi humusu s následujícími přísadami:

 • růstový biostimulátor;
 • antibakteriální přísada;
 • antidepresiva.

Některé produkty mají speciální povlak impregnovaný fungicidním činidlem, který chrání sazenice před plísňovými chorobami. Výška suché tablety je 8 mm a průměr je od 3 do 7 cm, na jedné z kulatých stran je štěrbina pro výsadbu semen květin. Před setím jsou rašelinové výrobky umístěny do kazet se štěrbinami pro jejich instalaci a naplněny vodou na okraj hnízda. Tablety nabobtnají a zvětšují se.

Na výsledný rašelinový substrát pokládejte několik zrnek violy v jakémkoliv způsobu setí, ale u malých semen je vhodnější aplikovat povrchový výsev bez zapuštění. Po upuštění semen do všech kazet s práškem musí být zakryta sklem a uložena do chladné místnosti. Tady vývoj fialky vydrží před výběry. A pak je nejlepší rostlina ze všech sazenic v tomto hnízdě, spolu se substrátem, přemístěna na trvalé místo.

Péče o sazenice

Při optimální teplotě (15-20 ° C) a udržování mikroklima budou semena klíčit za týden. Aby semenáčky přežily a zesílily, jsou již zapotřebí další podmínky. Krabice se sazenicemi se převede do chladné místnosti s ideální teplotou pro klíčky (10-12 ° C). Pokud tomu tak není, pak je lepší přejít na variantu s místností, kde bude možné uměle snížit teplotu vzduchu. Sazenice nepotřebují v tomto okamžiku přímé sluneční světlo.

Při vyjímání krytu z krabice se doporučuje chvíli počkat. Je lepší počkat, až sem sazenice rostou. Mezitím tím, že se na hodinu či dvě pravidelně odkládají, dávají rostlinám aklimatizaci na chladné životní podmínky. Po třech dnech pokrytí lze trvale odstranit. Jedinou péčí zůstane zajištění sazenic normálních vývojových podmínek (teplota, osvětlení, včasné zvlhčení a hnojení roztokem minerálních hnojiv).

Zalévání a krmení

Sazenice Viola roste dobře za jasného denního světla, a proto ji lze na světlou stranu domu umístit na parapety. Ovládání půdní vlhkosti, můžete se zapojit do a znovu zvlhčit půdy, což vede k výskytu plísní, hnijící slabé kořeny a smrti sazenic. Vlhkost půdy zaniká po vzniku prvních sazenic prvních pravých listů na stonku budoucích sazenic. Voda se nalije do pánve a odtud se zvlhčí půda.

Počáteční období vegetačního období se vyznačuje pomalým růstem květů. Pro podporu vyžaduje hnojení minerálními hnojivy. K dispozici jsou hotové směsi kvalitních hnojiv pro květiny a také fialky. Týden po klíčení mohou být sazenice krmeny hnojivy, ale zatím ve formě slabého roztoku. Dále se pěstované sazenice hnojí podle schématu: 1 krmení po dobu 2 týdnů.

Pick and Pinch

Když to trvá asi 2 týdny od klíčení a sazenice budou mít více listů, je na čase vybrat. Rostliny jsou přesazeny z "mateřské" krabice v samostatných nádobách nebo krabici větších velikostí. Pokud transplantaci sazenic v krabici, pak po 2-3 týdnech budete muset transplantovat znovu. V poslední době, jen málo lidí má swooped semenáčků dvakrát, které rostlina okamžitě v samostatném rašeliniště hrnce, takže později s hrnci mohou být převedeny na záhon nebo jiné trvalé místo.

Opláchnutí rostliny, to je pohřbeno k listovým listům. Po vyskladnění je sazenice na chvíli chráněna před slunečním zářením, dokud nedojde ke kořenům. Když sazenice bude 2-3 páry pravých listů, to je sevřené aby lépe tvořil keř. Prořezávání stonku pod horním pupenem, pěstitelé květin nutí rostlinu vyvíjet na stranu. Keř dopadá nádherně, posetý krásnými květinami.

Podmínky výsadby v záhonech

Sazenice Viola připravené k výsadbě mohou být převedeny do záhonů pouze v případě, že během dne nedochází k naprosté absenci nočního mrazu a stabilního teplého počasí. Pro květinové záhony a další květinové zahrady na ulici ve středu pruhu, tentokrát přichází koncem května nebo začátkem června, v jižních oblastech o měsíc dříve. A pokud se na záhon použije uzavřená lodžie nebo balkon, pak je březen čas zasadit semenáčky. Macešky nelze umístit do husté řady keřů, netolerují křehkost a tmu. Optimální rozteč pouzder - 10 cm.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: