Informativní metodou laboratorního výzkumu je stěr na flóře. Podle výsledků je možné diagnostikovat zánětlivý proces v raném stádiu průběhu, určit povahu patogenního patogenu a účinná opatření k jeho potírání. Je důležité vědět, co je to výzkumná metoda, jak důležitá je její role pro zdraví pacientů různých věkových kategorií.

Co je bacposev na mikroflóře

Jedná se o laboratorní studium biologického materiálu výsevem na živné médium. Analýza je nezbytná pro včasnou detekci patogenních a podmíněně patogenních mikroorganismů, definici schématu produktivního ošetření. Gynekolog provádí sběr biologického materiálu z pochvy, děložního čípku (pro ženy), urologa z vnějšího otvoru uretry (u mužů). Výsledný vzorek se nanese na sterilní sklo, suší a posílá do laboratoře pro další studium pod mikroskopem. Lékař provádí vzorkování biomateriálů na ložiscích patologie.

Bakteriologická kultura je považována za kulturní metodu. Pro stanovení odpovědi patogenní flóry na léčiva je biologický materiál umístěn v příznivém klimatu pro potenciální patogeny. Selektivní médium se používá pro růst střevních bakterií, thioglykolové a Saburo jsou považovány za univerzální. Výsev pomáhá provést kvalitativní a kvantitativní analýzu složení flóry, protože mikroorganismy jsou natřeny v různých barvách. Tímto způsobem se zvýší informační obsah metody a zrychlí se diagnostika. Další příklady:

 • Koagulované koňské sérum pomáhá identifikovat typy bakterií, které způsobují záškrt.
 • Žlučové soli detekují patogeny, které způsobují akutní střevní poruchy.
 • Pro dešifrování bakteriální kultury jsou potřebná diferenciální diagnostická prostředí.

Co je potřeba

Terapeutickým cílem baccosevské flóry je včas odhalit zvýšenou aktivitu a šíření patogenní infekce v těle, vybrat léky, které mohou zcela zničit patogenní flóru, obnovit zdraví pacienta. Bakteriologická analýza se často provádí v následujících oblastech moderní medicíny:

 1. Gynekologie. Podle výsledků studie je stanoveno složení vaginální mikroflóry, přítomnost leukocytů, erytrocytů v sekrecích, povaha původců pohlavně přenosných nemocí.
 2. ORL. S častou rýmou a recidivujícím bolestem v krku se z nosu a hřbetu hltanu vytvoří nátěr na flóře, mandlích určují povahu patogenu a antibiotikum, které má zničit.
 3. Onkologie. Stěr na onkocytologii určuje zánětlivý proces, přítomnost rakovinných buněk a jejich počet, přítomnost maligních nádorů a další změny v buněčné struktuře sliznice ženských pohlavních orgánů.
 4. Traumatologie, chirurgie. Pro vyloučení hnisání a abscesů se obsah povrchu rány vyšetřuje pod mikroskopem. Po detekci mikrobů je snazší vybrat antibiotikum pro léčbu těchto mikroorganismů.

Pokud máte podezření na zánětlivý proces v pánevních orgánech, lékaři předepisují výsev na flóru. Mezi nedostatky laboratorní studie patří dlouhé čekání na výsledky 3-5 dnů až několika týdnů v závislosti na patogenu . Pro objasnění diagnózy lékař předepíše polymerázovou řetězovou reakci (PCR) nebo enzymovou imunoanalýzu (ELISA). Po nebo současně se doporučuje provést antibiogram pro stanovení rezistence mikroorganismů k jednomu nebo druhému antibakteriálnímu léku. Ve skutečnosti to je výsev na antibiotickou citlivost.

Indikace

Výsadba flóry je důležitou součástí komplexní diagnostiky, urychluje konečnou diagnózu. Hlavní typy studovaných metod:

 • urogenitální buckposev;
 • výsev flóry z otevřené rány;
 • Bakpos z nosu, ucha, hltanu, očí;
 • plodiny moči, mléko, žluč, spermie, výkaly;
 • bakposiv na staphylococcus, ureaplasma, mykoplazma, chlamydie.

Bakposev na flóře se provádí v urologii a gynekologii v případě podezřelých infekčních zánětlivých procesů pánevních orgánů, např. S ​​kolleitidou, pelvioperitonitidou, endometritidou, adnexitidou. V onkologii, taková studie kontroluje přítomnost rakovinných buněk, v otolaryngologii, detekuje infekce orofaryngu, nosních průchodů. Podle výsledků laboratorního výzkumu je možné tyto škůdce určit:

 • nespecifické mikroby: Escherichia coli, enterobakterie, Klebsiella, hemofilní mikroorganismy;
 • anaerobní mikroby: pyogenní cocci, trichomonas, chlamydia, ureaplasma, mykoplazma, gonokoky;
 • stafylokokové infekce;
 • kvasinkové houby.

Biomateriál

Pro výsadbu flóry je dovoleno odebrat biologickou tekutinu od muže a ženy. Biomateriál pro všechny kategorie pacientů může být:

 • nosní hlen;
 • vaginální výtok;
 • vzorek stolice;
 • výtok z cervikálního kanálu, uretry;
 • hlen z plic;
 • obsah cyst, hnisavých dutin atd.;
 • krev;
 • moč;
 • spermie (ejakulát);
 • obsah ran, jiná ložiska kožní patologie.

Analýza semen

Biologický výzkum je zvláště důležitý pro budoucí matky. Ploty biologického materiálu odebrané z genitálního traktu, krku a nosu. Ty jsou potřebné při plánování těhotenství. Výsev flóry a citlivost na antibiotika u těhotných žen se provádí podle následujícího harmonogramu: poprvé při registraci, podruhé - v 36 porodnických týdnech.

U ostatních kategorií pacientů je stěr na flóře předepisován pouze ze zdravotních důvodů (pokud je podezření na konkrétní infekci způsobeno infekcí). Pro získání informativního a spolehlivého výsledku laboratorního výzkumu musí pacient dodržovat jednoduchá doporučení a předpisy specialisty .

Příprava

3-4 týdny před laboratorním testem lékaři doporučují být zcela mimo antibiotika, včetně lokálního použití. Další přípravné činnosti závisí na konkrétním klinickém případu a oblasti odběru biologického materiálu pro další výzkum:

 1. Pokud máte podezření na sinusitidu při rozmazávání flóry z nosního průchodu a hltanu, nedoporučuje se čistit si zuby, umýt si nos, pít a jíst ráno. Zakázáno přijímání antibiotik.
 2. Před zahájením procedury hygieny moči je žádoucí shromáždit výkaly ráno pomocí speciální špachtle, která je dodávána se sterilním obalem na jedno použití. Před provedením analýzy je zakázáno používat laxativa, čistící klystýry.
 3. Mucus z VDP se shromažďuje ráno na prázdný žaludek, ale před odběrem biologického materiálu pro flóru je nutné čistit zuby, vypláchnout ústa vařenou vodou.
 4. Při studiu mateřského mléka je třeba nejprve zředit 20 ml, pak 5 ml na připravovanou studii pod mikroskopem. Nejprve je třeba dodržovat hygienu bradavek, otřít jehlu lékařským alkoholem.
 5. Pokud jsou pro očkování nezbytné vaginální sekrece, biologický materiál během menstruace se nepoužívá . Lékaři doporučují počkat 2 týdny po ukončení menstruace. Před odebráním biomateriálu se nedoporučuje provádět výplach genitálií.
 6. Než začnete šmouhu na flóře, muž se nedoporučuje močit 5 hodin před, po dobu 2 týdnů se doporučuje nepoužívat antibiotika, aby dočasně odmítli alkoholické nápoje.
 7. Ženy před přijetím biomateriálu pro flóru by neměly používat krémy, čípky, gely vaginálně. Před zahájením laboratorní studie je důležité mít WC vnější genitálie. Tato pravidla platí i pro muže.

Odběr vzorků z biomasy

Chcete-li získat spolehlivý výsledek studie, lékaři doporučují přístup k postupu pro výsadbu flóry se zvláštní zodpovědností. Níže jsou uvedeny cenné doporučení pro řádný sběr, skladování a přepravu biologického materiálu:

 1. Je nutný speciální příjem tekutin z ložisek zánětu a jsou zapotřebí sterilní skleněné výrobky a nástroje. V opačném případě je výsledek falešný, pacient musí provést analýzu znovu.
 2. Moč a krev se odebírají pouze v suchých zkumavkách a další kapaliny se shromažďují ve speciálních nádobách s živnými médii.
 3. Pokud je materiál sbírán doma, musí být naléhavě dopraven do laboratoře. Při sušení a změně kyselosti flora umírá.
 4. Moč musí být do laboratoře dopraven do 2 hodin od doby odběru, výkaly musí zůstat ještě teplé. Je nutné dodat výkaly do 5 hodin, není nutné předem vychladnout a zmrazit.
 5. Sputum pro mikroskopické vyšetření musí být provedeno do 1 hodiny, jinak mikroflóra zemře. Flóra mateřského mléka udržuje vitalitu déle než 2 hodiny.

Bakteriologický výzkum mikroflóry v laboratoři

Doba trvání výsadby závisí na povaze patogenního agens a složitosti konkrétního klinického případu. Diagnóza trvá v průměru 2–3 dny, ale může trvat až několik týdnů. Je velmi důležité dodržovat všechny etapy laboratorního výzkumu, jinak nebude výsledek spolehlivý. Následuje příklad nasazení na vaginální mikroflóru:

 1. Biomateriál se umístí do sterilní nádoby s transportním médiem, které udržuje životnost bakterií po dobu 3 dnů.
 2. Materiál je proséván do speciálního nutričního prostředí, umístěného v termostatu s teplotou 37 stupňů (to je nejpohodlnější podmínky pro nejčasnější rozmnožování bakterií).
 3. Vyšetřují zarostlé kolonie: studují tvar, barvu a hustotu kultury, počítají počet (jedna mikrobiální buňka v medicíně je považována za jednotku tvořící kolonie).
 4. Potom se zarostlé kolonie umístí do různých prostředí, aby se identifikovala povaha patogenního patogenu.
 5. Tímto způsobem jsou identifikovány druhy, citlivost patogenních mikroorganismů na různá antibiotika.
 6. Pro objasnění povahy patogenu a správné volby účinné antibiotické terapie se kromě zkoumání kolonií provádí také antibiogram.

Výsledky dekódování

Saprofytická mikroflóra v bacposevu s vysokou koncentrací koků naznačuje infekční proces v urogenitálním systému. K poskytnutí podrobného přepisu výsledků flóry výsadby jsou poskytnuty čtyři stupně kontaminace bakteriemi. Stručný popis každého z nich:

 1. První stupeň Pomalý růst bakteriální flóry probíhá pouze na kapalném médiu.
 2. Druhý stupeň Růst flóry, sestávající z 10 kolonií, se vyskytuje pouze na hustém médiu.
 3. Třetí stupeň Mikroflora obsahuje 10–100 kolonií, jejichž růst je pozorován na pevném živném médiu.
 4. Čtvrtý stupeň Mikroflora 100 kolonií a více roste výhradně na pevném médiu.

První dva stupně kontaminace bakterií označují "kontaminovanou mikroflóru". Třetí a čtvrtý signál o průběhu zánětlivého procesu vyvolaného jedním nebo jiným patogenním patogenem. Úkol ošetřujícího lékaře: po určení škůdce je správné zvolit léčbu antibiotiky pro potlačení růstu patogenní flóry.

Video

Kategorie: