Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Definice faktoru Rh a krevní skupiny je povinná pro každou osobu. Existuje seznam indikací pro tuto laboratorní studii. Ve většině případů, to je předepsáno před operací, krevní transfúze, při plánování těhotenství.

Obecné informace o faktoru Rh

Drtivá většina obyvatel planety (85% Evropanů a 99% Asiatů) má na povrchu červených krvinek speciální protein (antigen), který se nazývá Rh faktor. Tito lidé se nazývají Rh-pozitivní. Zbytek populace je nepřítomný, oni jsou voláni Rh-negativní. Znaménko je zděděno podle dominantně recesivního typu. Geny, které jej definují, jsou Rh + a rh-. To je důležitá dědičná charakteristika.

Indikace pro

Vital je krevní test pro Rh faktor během těhotenství. Potrat, vývojová patologie a smrt plodu nastanou, když je matka Rh-negativní a plod má pozitivní Rh faktor. Tělo těhotné ženy, v důsledku přítomnosti cizího proteinu, začíná produkovat protilátky zaměřené na jeho potlačení. Jinými slovy, žena zahajuje ochranné mechanismy, aby se zbavila svého dítěte. Tento stav se nazývá konflikt rhesus.

V důsledku této ochrany může dojít k potratu. V případech, kdy nedošlo k ukončení těhotenství, pronikají mateřské protilátky do placenty a ničí červené krvinky plodu. To vede k rozvoji žloutenky, anémie, poškození mozku dítěte. Játra, slezina plodu, za účelem kompenzace zničených červených krvinek, pracují intenzivně a zvětšují se. Patologické procesy narušují vývoj dítěte a způsobují jeho smrt.

Stanovení Rh-příslušenství matky a plodu umožňuje včasné monitorování množství protilátek. S jejich zvýšením na nebezpečné hodnoty těhotné se zavádí speciální imunoglobulin. Krev pro Rh faktor je zkoumána v jiných případech:

 • Přípravky pro chirurgickou léčbu;
 • krevní transfúze;
 • darování;
 • transplantace orgánů;
 • anémie (prudký pokles hladiny hemoglobinu);
 • hemolýzu (zničení červených krvinek);
 • sepse (systémová zánětlivá reakce na infekci).

Jak je postup

Zvláštní školení k provedení analýzy krevního typu a Rh faktoru není nutné. Ve speciální laboratoři se biologický materiál shromažďuje pomocí jednorázového sterilního vybavení. Pokud je to nutné, stanovení specifického proteinu se provede expresní metodou, pro tento účel se použije jakákoliv krev (ze žíly, prstu, konzervy). Algoritmus činností laboratoře:

 1. Kapka krve se umístí do zkumavky s univerzálním testovacím činidlem (jedná se o 33% roztok polyglucinových a antirezních sérových skupin), obsah se smíchá.
 2. Zkumavka se odešle do odstředivky, kde dochází k aglutinační reakci (lepení červených krvinek působením aglutininů a srážení vytvořených prvků v sedimentu).
 3. Přidají se 3 ml fyziologického roztoku a zkumavka se několikrát převrátí.
 4. Interpretace výsledku: řešení je světlo s velkými bílými vločkami - Rh faktor je pozitivní a světle růžová barva označuje negativní Rh.
 5. Aby se zabránilo chybám, studie se opakuje.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: