Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Rodiče se začínají obávat, když dítě nedýchá v nose nebo se objeví hlen, nerovnoměrné dýchání je pozorováno, nálada se zhoršuje. Často se dítě v noci zhoršuje. Když je dýchání obtížné, děti jsou nervózní nebo naopak oslabují a stávají se apatickými. Maminky musí vědět, co je třeba udělat okamžitě, aby nedošlo ke zhoršení tohoto stavu. Nedbalost, nedostatek povědomí vedou ke zdravotním komplikacím, které je mnohem těžší se zbavit.

Nevdechujte nos dítěte

S tímto stavem musíte znát důvody, které vyvolaly vznik symptomu. Může existovat několik:

 • onemocnění způsobená viry a bakteriemi na sliznicích nosohltanu;
 • alergické reakce na dráždivé látky (prach, chmýří, pyl, vlna, výrobky);
 • mechanické poškození způsobené malými cizími předměty, které nesmysl může vnést do nozder;
 • vrozené abnormality - zakřivení nosní přepážky, příliš úzké uličky.

Spolu s obtížemi s dýcháním jsou možné následující projevy:

 • hlen se sekrecí krve (pro poranění cizími tělesy);
 • svědění a časté kýchání;
 • pocení, neklid nebo zvýšená únava.

Přetížení, žádný snot

V počátečních stadiích ARVI může být rýma nepřítomna. První příznaky nachlazení jsou časté kýchání a pocit, že nos je blokován. Pokud je onemocnění dýchacího ústrojí pozorováno sezónně nebo v kontaktu se zvířaty, prašnými místy, konzumací určitých potravin, rodiče musí dítě snížit na alergika. To je důležité udělat co nejdříve, aby se předešlo komplikacím. Například vazomotorická alergická rýma, která je funkčním příznakem vegetativní neurózy, a nikoli zánět sliznice způsobený infekcemi.

Patologické změny v nosní přepážce se mohou objevit během prvních několika let života. Zúžení nosních průchodů vede k otoku sliznic a následně k úplné nebo částečné ztrátě pachu. V tomto případě se musíte uchýlit k operaci. S konstantními zánětlivými procesy, bez ohledu na to, co způsobují, se zvyšuje nosní sliznice a tvoří polypy. Stává se, že kvůli tomu dítě v noci chrápe.

Růst adenoidů je častým onemocněním u dětí, zejména ve skupině mladších žáků (do 25%). V této nemoci stále ještě není žádný nos a nos nedýchá. Tento stav se projevuje v důsledku častého nachlazení. Nemoci, jako je chřipka, spalničky a další nemoci, které ovlivňují sliznice úst a mandlí, mohou vyvolat adenoidní růst.

Narušení normálního dýchání je způsobeno chronickou sinusitidou (zánět sliznice, kostní tkáně dutin). Infekce také ovlivňuje uvolněnou tkáň a krevní cévy pod sliznicí. Hleny stagnují a nemohou se přirozeně objevit v důsledku rychlé proliferace patogenních mikrobů. Sekundárním příznakem je často bolest hlavy. Je důležité chránit děti před zbytečným utrpením, včas diagnostikovat nemoc a po vhodné léčbě.

V noci

Vyvinutý hlen při zánětu nosohltanu protéká dvěma kanály: nosními průchody a hltanem. Když je dítě vzhůru, dochází k nedobrovolnému polknutí sekrecí, které se dostanou do krku. Dítě v noci ukládá nos, protože tělo je v horizontální poloze. Všechny hleny, zejména pokud jsou viskózní, nevyteče. Reflex polykání během spánku se zastaví a pak nezůstane nic, než dýchat ústy. Jedná se o syndrom postnazálního odběru.

Můžete ji určit sekundárními příznaky:

 • ucpaný nos;
 • příležitostný kašel;
 • ospalost a slabost.

Pokud nos dítěte nedýchá v noci, věnujte pozornost vlhkosti vzduchu v místnosti, kde spí. Příliš suchý vzduch nepříznivě ovlivňuje jemnou sliznici nosu. Villi epitelu vysychají, jejich funkce se významně zhoršuje - dítě přechází k ústnímu dýchání. Během období, kdy se zuby řezají, se imunitní systém stává mnohem slabším. Sliznice úst a nosu se zapálí a nosní dýchání dítěte je obtížné.

Co dělat

Pokud dítě nedýchá nosem s akutní respirační virovou infekcí, musí být dodrženy následující hygienické požadavky na místnost: často větrejte, dodržujte teplotní režim 18-20 ° C a vlhkost vzduchu nejméně 50%, častěji provádějte mokré čištění. Během tohoto období je třeba, aby děti konzumovaly co nejvíce tekutiny na pití. Pokud se nos nedýchá v důsledku silného snotu, je nutné je ředit solnými kapkami nebo spreji. Léčba by měla být prováděna pouze na lékařský předpis.

Tryska mytí

Při pokládání nosu by měla být léčba prováděna okamžitě, aby se usnadnily fyziologické procesy dýchání a zabránilo se komplikacím. Opláchnutí fyziologickým roztokem je prvním postupem, který toto podporuje. Aby nedošlo ke zranění, musí být provedeno správně. Nesprávná technika umývání může traumatizovat dítě, psychologicky i fyzicky.

Děti do dvou let mají takto promytý nos:

 • Předběžně odstraňte sliz, který se zachytil v nose dítěte (hruškovité sání nebo vyfoukněte nos).
 • Položte dítě na záda a otočte hlavu stranou.
 • Vložte malou gumovou injekční stříkačku do horní části nosního průchodu (nebo hrotu speciálně zakoupené zkumavky s roztokem).
 • Do roztoku pomalu vstupují 2-3 sekundy.
 • Pomozte dítěti posadit se a uvolnit nos ze zbytků roztoku a snotu.
 • Opakujte postup s druhou nosní dírkou.

Děti starší než dva roky se doporučuje, aby si opláchly nos nad dřezem a dodržovaly výše uvedená pravidla. Nejmenší děti, které mají dusný nos, je lepší umýt trysku léku na základě fyziologického roztoku. Pro ty, kteří jsou starší - s teplou vodou, ve které se rozpustí soda a sůl (nejlépe moře). Na 250 ml vody vezměte 0, 5 dezertní lžíce přísad.

Vazokonstrikční léčiva

Všechny léky této skupiny lze rozdělit do tří podskupin podle doby působení: krátkodobě působící, středně působící a prostředky dlouhodobé expozice. Níže je uveden přehled tří nejoblíbenějších vazokonstrikčních léků:

Místo

Jméno

Pro jaký věk

Doba akce

Výhody

Vedlejší účinek

1

Vibrocil

Od 1 do 6 let

4 hodiny

Považován za jeden z nejlepších z hlediska dopadu.

Není pozorováno, s výjimkou přecitlivělosti na jednotlivé složky

2

Otrivin 0, 05%

Od 1 roku

10 hodin

Obsahuje glycerin, který zabraňuje pocitu sucha v nose. Úplně neutralizuje alergie.

Závratě, nevolnost při dlouhodobém užívání.

3

Aqualore

Děti a starší

Více než 10 hodin

Na bázi čištěné mořské vody

Není manifestováno

Inhalace rozprašovače

Pokud nos dítěte nedýchá dobře, můžete použít nebulizér - zdravotnický prostředek pro inhalaci. Nejmenší částice léčivého roztoku během procedury jsou uloženy na epitelu nosních průchodů a jsou okamžitě absorbovány buňkami. Při použití této metody léčby existují dvě hlavní omezení: nelze ji aplikovat při tělesné teplotě nad 37 ° C a během procedury se používají esenciální oleje jako léčiva.

Jak čistit nos dítěte

Neměli byste ihned zaznít alarm, když se u dítěte objeví snot. Důvodem může být fyziologická rýma - neinfekční, způsobená přirozeným vývojem respiračního systému dítěte. Nemusí být léčen. Je rozumnější provádět hygienické čištění nosu. Pokud nos dítěte nedýchá - dítě sniffs - je na čase provést očistný postup. Nosní průchody lze očistit dvěma způsoby:

 • Tenká bavlněná bičík (z bavlny) - po předchozím zjemnění kůry výlevky speciálním olejem (broskví nebo meruněk) pro děti vytáhněte „štíty“ a sliz válcováním.
 • Stiskněte sterilní aspirátor se speciální hruškou v ruce tak, aby z ní vycházel vzduch, vložte drobky do nosního průchodu a otevřete ruku. Po zákroku důkladně omyjte hrušku.

Lidové léky

Takové léky používá mnoho matek, protože jsou testovány časem a mnoha generacemi. Pokud je nos zablokován v důsledku virové infekce, odvar ze šalvěje, podběráku, heřmánku pomáhá, tento roztok se používá jako nápoj a pro mytí nosních dutin. Nosní kapky se připravují na bázi aloe šťávy, řepné šťávy. Je nutné je ředit teplou převařenou vodou, aby nedošlo k popálení sliznice. Kapky v nose a olivovém oleji, který pomáhá zabránit vysychání sliznic. Musí být instilován každé 3 hodiny ve 2 kapkách.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: