Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tupá pleť, vzhled jemných vrásek a skvrny, difúzní vypadávání vlasů, snížená regenerační rychlost epidermis - všechny tyto nuance jsou často příznaky hypovitaminózy A. Není vždy možné je eliminovat: nutná nutriční léčba a jeden z nich je mastný roztok s vitamínem A. V lékárnách je k dispozici v několika variantách. Co si vybrat a jak je správně aplikován?

Co je vitamin A v oleji

Retinol má několik syntetických forem uvolňování - tobolky se želatinovým obalem, tvrdými tabletami a olejovým roztokem, které lze prodávat v ampulích nebo velké lahvičce. Roztok acetátu retinolu v oleji je čirá kapalina se žlutým nádechem, bez výrazné chuti a vůně. Tento lék je vysoce koncentrovaný, proto vyžaduje opatrnost při použití. Složení je následující:

 • Léčivou látkou je retinol acetát, jehož množství je 34, 4 mg (což odpovídá 100 000 IU).
 • Pomocná látka - rostlinný olej (slunečnice) rafinovaný, deodorizovaný, zmrazený.

Díky této kompozici lze retinol v oleji použít nejen externě, jako všechny olejové roztoky prezentované ve farmacii, ale také uvnitř, jako potravinářské přísady. Kromě již zmíněného retinol acetátu, někteří výrobci nabízejí palmitát - to je stejný vitamín A, pouze v jiné formě a jinak asimilovaný. Která možnost bude lepší ovlivnit tělo, je nemožné předvídat - to je individuální, i když lékárníci mají tendenci palmitát. Pokud provedete srovnání mezi dvěma odrůdami olejnatého vitaminu A, bude tento obrázek následovat:

 • Retinol acetát v oleji - základem soli je kyselina octová, která se snadno těží, proto je levná. Není to fyziologické (není přítomno v těle), vzniká při rozpadu živin, proto není v těle zcela vstřebáváno, pro dosažení požadovaného účinku je zapotřebí vysoká dávka. Aktivita 1 mg retinol acetátu je 2907 IU vitaminu A.
 • Retinol palmitát v oleji - základem je sůl kyseliny palmitové (nasycené, při rozkladu tvoří nenasycené kyseliny), což je fyziologické, takže je tělo rychle a plně absorbováno. Aktivita 1 mg retinol palmitátu - 1817 IU vitaminu A.

Užitečné vlastnosti

Retinol patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, které jsou zodpovědné za velké množství biologických funkcí v lidském těle: pokud člověk netrpí nedostatkem, má vyrovnanou, zářící pleť, silné vlasy a kožní léze se rychle hojí. Syntetická léčiva (acetát i palmitát) jsou úplnými analogy přírodního prvku a používají se k obnovení jeho normální koncentrace v těle. Farmakologické účinky vitaminu A v oleji: \ t

 • Poskytování procesů vidění (fotorecepce), stimulace syntézy rhodopsinu, umístěného v prutech sítnice - jedna ze specifických funkcí.
 • Regulace minerální bilance, kontrola produkce mukopolysacharidů, lipidů a proteinů.
 • Modulace procesu diferenciace epiteliálních buněk, stimulace procesu obnovy sliznic a kožních inte- grací.
 • Normalizace endokrinních žláz a kontrola růstu těla v důsledku aktivní účasti na synergii somatomedinů.
 • Příznivé účinky na imunitu: stimulace rozdělení imunokompetentních buněk a myelopoézy, vliv na syntézu interferonu, lysozymu a imunoglobulinů - faktory, které chrání organismus před infekcemi a viry.
 • Kontrola vedení a přenosu nervových impulzů, inkluze síranů v chrupavce a kostní tkáni.
 • Protinádorový účinek na tělo, neovlivňující lokalizaci neoplastických nádorů.

Hypovitaminóza retinolu se projevuje poklesem vidění (zejména „noční slepota“ - pokles zrakové ostrosti za soumraku), atrofií epitelu rohovky a spojivek, degenerativních dystrofických procesů v močových orgánech, dýchacích orgánů a zažívacího systému. Externě, nedostatek tohoto vitamínu je vidět na zhoršení nehtů, kůže, vlasů, problémů v mazových žlázách, hubnutí. Použití oleje vitaminu A v jakékoliv formě (acetát / palmitát) pomáhá:

 • posílit imunitní systém;
 • stimulovat sexuální funkce (ovlivňují tvorbu hormonů a spermií);
 • zlepšit regenerační vlastnosti horní vrstvy kůže (epidermis);
 • posílit povrchní oběh;
 • vyrovnat pleť, odstranit pigmentové skvrny;
 • zlepšit tón pleti;
 • stabilizovat centrální nervový systém;
 • normalizovat játra (přes zvýšené hladiny glykogenu).

Použití vitaminu A v kapalné formě

Všechny varianty roztoku retinolu s olejem jsou předepsány v případech hypovitaminózy diagnostikované lékařem, zejména pokud je plánováno perorální podání. Navenek, můžete použít lék a pro profylaktické účely, ale krátký kurz. Oficiální medicína a kosmetologie nalezly velké množství aplikací pro vitamin A - olejový roztok je přítomen v krémech proti stárnutí, které zpomalují proces stárnutí pokožky, nebo se zavádějí do domácích masek, pleťových vod a dalších směsí. Pro terapeutické účely se používá pro:

 • porušování jater a jiných orgánů trávicího traktu;
 • kožní léze a poranění;
 • problémy s močovým systémem;
 • léze broncho-plicního systému.

V lékařství

Orální a lokální příjem vitamínu A pro terapeutické účely pomáhá zlepšovat metabolické procesy, posiluje kostru a imunitu, pomáhá vyrovnat se se zvýšenou podrážděností a dalšími problémy nervového systému. Lékaři doporučují tento lék na léčbu některých onemocnění jater (diskutovat s gastroenterologem!), Plíce. Oftalmologové považují za vhodné použít jej pro zánět spojivek, povrchovou keratitidu a dermatologů pro jeho použití při neurodermatitidě, ekzémech a hyperkeratóze.

V kosmetologii

Restaurování kůže, zvýšený tón, normalizace mazových žláz - hlavní vlastnosti vitamínu A, které používají kosmetologové. Navenek pro krásu kůže a vlasů, tento lék se doporučuje použít při akné a akné se objeví, vznik prvních malých vrásek, problémy se syntézou kolagenu a elastinu. Někteří kosmetologové doporučují, aby používali a odstraňovali pigmentové skvrny, upravovali krevní oběh na horní vrstvě dermis.

Aplikace obličeje

Jako nástroj, který pomáhá omladit, hydratovat, tónovat a očistit pokožku obličeje, je vitamín A v oleji velmi populární, takže se přidává do krémů vyrobených z továrny a působí jako součást přírodních domácích masek. Můžete ji smíchat s vitamínem E (také ve formě oleje), pokud netrpíte zvýšenou mastnou pokožkou obličeje, s bylinnými odvarmi, jílem. Některé kosmetické přípravky dokonce doporučují přidávat olejový roztok do všech krémů na obličej (v množství 1-2 kapek na jednu porci).

Pokyny pro použití olejového roztoku vitaminu A

Použití tohoto nástroje se provádí místně (lokální aplikace nebo na velké ploše) a uvnitř, jako potravinářská přísada, ale vždy po jídle. Terapeutický kurz, pokud se nejedná o preventivní domácí masky nebo vlasy, by měl být dohodnut s lékařem kvůli vysoké koncentraci účinné látky. Při dlouhodobém užívání léčiva je nutná orální kontrola biochemických parametrů krve a rychlost srážení krve. Několik dalších nuancí z oficiálních pokynů, které poskytují bezpečnou a účinnou léčbu:

 • Pokud jste léčeni tetracyklinovými léky, nepijte vitamin A do kapek, tobolek nebo jiných lékových forem.
 • Pokud se provádí léčba cholestyraminem, může se retinol užívat 4 hodiny po něm nebo jednu hodinu před ním.
 • V případě problémů s viděním za soumraku se doporučuje použít retinol s riboflavinem.
 • Je důležité vzdát se alkoholu a nikotinu v době léčby a doplnit dietu tuky - přispívají k řádné a úplné absorpci vitaminu A.
 • Pokud bylo perorální podání prováděno ve velkých dávkách, vysazení se provádí postupně, přičemž se začíná snižovat množství odebraného vitamínu a frekvence podávání.

Jak pít

Léčebné dávky a průběh užívání retinol acetátu nebo palmitátu by měl být stanoven lékařem, který prokázal hypoglykemický nebo vitaminový deficit pacienta. Výpočet dávky acetátu (více dostupné ve formě lékáren) se provádí na základě následujících údajů: pro 1 kapku, uvolněnou z očního kapátka, je 3000 IU vitamínu a 1 ml - 100000 IU. V tomto případě je důležité si pamatovat následující dávkování:

 • dospělí by neměli pít více než 50 000 IU na příjem;
 • děti od 7 let nedávají více než 5000 IU.

Pro děti mladší 7 let není retinol acetát předepsán v oleji, a pokud pediatr předepíše takový lék, následuje léčebný proces a nezávisle tvoří režim. Existují také maximální denní dávky: u dospělých je to 100 000 IU vitaminu (1 ml roztoku) a pro děti ve školním věku je to 20 000 IU (4 kapky). Přibližné terapeutické dávky retinol acetátu pro dospělé k chorobám:

 • Lehká a střední avitaminóza - 33000 IU denně.
 • Onemocnění kůže - od 50 000 do 100 000 IU denně (u dětí 5000-20000 IU);
 • Hemeralopia, xerophthalmia, retinitis pigmentosa - od 50 000 do 100 000 IU denně, spolu s užíváním riboflavinu.

Děti na léčbu křivice (v kombinaci s jinými léky), bronchopulmonální onemocnění v akutních a chronických formách, kolagenóza, akutní respirační onemocnění určují 1 kapku roztoku. Příjem ve všech případech se provádí po jídle, po 15 minutách. Doporučuje se užívat lék ráno. Pokud jste si koupili vitamín v oleji, uzavřený v tobolce, mělo by být dávkování a princip podávání studován podle instrukcí (často 1 tobolka je předepsána ráno a večer, po jídle). Trvání léčby je konzultováno s lékařem.

Venkovní použití

Nejmenší čistě kontraindikace mají lokální použití olejového roztoku retinolu, určeného kosmetology a dermatology. Lék může být použit samotný nebo jako složka komplexního složení, ale pokud se s něčím mísí, výsledek se použije okamžitě - neuchovává se. Před zahájením léčebného postupu je nutné prokázat nepřítomnost alergických reakcí tak, že roztok upustíte na ohyb kolena nebo zápěstí. Pokud během jednoho dne nejsou žádné známky urtikárie, můžete zahájit léčbu. Přečtěte si následující pravidla:

 • Pokud kompozice vyžaduje zahřívání, proveďte to před zavedením roztoku retinolu tam, kde vždy čeká, až směs vychladne na pokojovou teplotu, jinak vitamin ztratí většinu svých příznivých vlastností. Nikdy se nemíchá s vroucí vodou - pouze s teplou kapalinou.
 • Než použijete kompozici, kde je olejový roztok vitaminu A, měla by se pokožka obličeje vařit v páře, horká sprcha (stát po dobu 8-10 minut) nebo parní lázeň (ohýbat vroucí vodou po dobu 5-7 minut). Poté, co je žádoucí, aby se lehký peeling: tak všechny účinné látky pronikají úplně a do maximální hloubky.
 • Maska by měla být rozložena v tenké a rovnoměrné vrstvě masážních linek, aniž by to ovlivnilo oblast kolem očí a rtů. Pokud používáte samotný retinol v oleji, můžete na tyto zóny třít několik kapek, ale pouze po dobu 10 minut.
 • Četnost kosmetických procedur je dána povahou problému, ale většinou masky nebo krémy používají 2 p / týden, nejlépe večer, nahrazují je základní péčí (zásoby). Kurz se skládá z 10 procedur.
 • Doba setrvání pečující směsi nepřekročí půl hodiny: pokud má žena mastnou pleť nebo kombinovanou pleť, zkrátí se na 15 minut. - půl hodiny pouze pro suchý typ.
 • Masku nejlépe umyjte teplým bylinným odvarem (trvejte na heřmánku, měsíčku). Kapalné zbytky odstraňte ubrouskem, naneste na obličej a nepoškrábejte.
 • Se silnou suchostí pokožky si můžete vzít noční výživné masky, ale doporučené dávkování a četnost procedur se nemění: pouze doba expozice.

Samostatná zmínka nevyžaduje žádné kosmetické použití retinolu v oleji, ale terapeutické: pro kožní léze a poranění. Na čisté místo (umyjte, odstraňte vlhkost) naneste gázu namočenou v roztoku, nebo kůži potřete několika kapkami. Top musí udělat standardní gázový obvaz. Frekvence procedur je až 6 denně, doba aplikace je 2-3 hodiny, většinou je tato léčba předepsána pro popáleniny a omrzliny.

Těhotenství a kojení

Ať už to stojí za pití tohoto léku pro ženy, které nesou dítě nebo kojení, jen váš lékař řekne jistě, protože přebytek retinolu není pro dítě méně nebezpečný než deficit. V počáteční fázi těhotenství je zakázáno, později - podle indikací, nepřekračovat denní dávku 1 kapku. Lékaři dokonce doporučují začít s plánováním těhotenství nejdříve šest měsíců nebo rok po dlouhodobé léčbě retinolem, protože provitamin se hromadí v těle a konzumuje se pomalu. Jeho přebytek může být příčinou nesprávného vývoje dítěte v děloze.

Jak retinol interaguje s jinými látkami

Hlavním doporučením lékařů není použití tekutého vitaminu A s jinými zdroji retinolu, aby se zabránilo předávkování a hypervitaminóze. Dobře se spojuje se zbytkem vitamínů, zejména s tokoferolem, díky kterému si udržuje svou aktivní formu déle, dobře se vstřebává, vykazuje anabolický účinek. Několik dalších bodů interakce s drogami:

 • Současně s užíváním estrogenů s retinolem se zvyšuje riziko hypervitaminózy A.
 • Perorální podání s antikoagulancii zvyšuje pravděpodobnost krvácení.
 • Protizánětlivý účinek glukokortikoidů při užívání retinolu oslabuje.
 • Isotretinoin vyvolává zvýšené toxické účinky na organismus.
 • Vazelínový olej, nitráty, cholestyramid porušují vstřebávání vitaminu A ve střevě.

Vedlejší účinky

Lokálně je lék dobře snášen, ale pokud se aplikuje na oblasti postižené zánětem kůže, s prodlouženou léčbou (delší než týden), lze pozorovat exacerbace zánětlivého procesu na pozadí imunostimulačního účinku. Příznaky ustupují a zmizí samy o sobě, nevyžadují další expozici. Dlouhodobé perorální podání vede k hypervitaminóze, vyvolává následující vedlejší reakce:

 • ospalost, slabost, podrážděnost, ztráta koncentrace, zvýšená únava;
 • zrakové postižení, křeče, nespavost, zvýšený nitrooční tlak;
 • fotosenzitivita;
 • bolest v epigastriu, ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti, nevolnost;
 • polyurie;
 • hemolytickou anémii;
 • zvýšení teploty;
 • nepravidelnosti menstruace na pozadí kolísání hladiny hormonů;
 • tvorba oranžových skvrn na nohou, dlaních, nasolabiálním trojúhelníku, subkutánním edému, svědění, vyrážce, suché kůži;
 • bolesti kloubů v dolních končetinách.

Kontraindikace

Venkovní použití lze praktikovat iu dětí, lékaři říkají přítomnost kožních onemocnění s aktivním zánětem v oblasti, která má být ovlivněna jako jediná závažná kontraindikace. V přítomnosti hypervitaminózy A je také nežádoucí používat léčivo lokálně a uvnitř, ostatní kontraindikace jsou relevantní pouze pro perorální podání:

 • přecitlivělost na kteroukoli složku léčiva;
 • akutní a chronická nefritida;
 • dekompenzované srdeční selhání;
 • pankreatitida v chronické formě;
 • děti do 7 let;
 • obezita;
 • sarkoidóza;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • chronický alkoholismus;
 • léze hepatobiliárního systému.

Doporučuje se používat olej s vitaminem A s opatrností u lidí trpících cirhózou jater, virovou hepatitidou (v jakékoli fázi), s nadbytkem retinoidů v těle. Nedoporučuje se dlouhodobá léčba nefritidy, selhání ledvin, poruch krvácení. U starších lidí by užívání léku mělo být pod dohledem lékaře.

Cena

Náklady na všechny varianty ropného retinolu nepřesahují 150 rublů, ale lahve jsou malé a objem se liší. Palmitát se prodává za cenu 80-100 str. na 10 ml, a acetát lze koupit za 70 rublů, ale bude to 50 ml. Pokud se rozhodnete pro objednání léku v katalogu kosmetické firmy, může to stát podstatně více. Přibližný cenový obrázek pro lékárny v Moskvě:

Formát Cena, rublů

Retinol acetát

83

Retinol palmitát

114

Tobolky s vitamínem A

36

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: