Video adaptér - důležitá součást počítačového systému, který je zodpovědný za práci s video soubory, tok obrázků na displeji. Pokud se čip nezdaří, není možné pracovat na PC, protože na obrazovce nebude žádný signál. V tomto případě potřebujete vědět, jak vyměnit grafickou kartu na notebooku. Mějte na paměti, že tuto funkci nemají všechny modely.

Mohu grafickou kartu změnit na notebooku

Hlavní výhodou přenosných počítačů v jejich kompaktnosti. Vývojáři se snaží umístit všechny detaily systému (procesor, grafický adaptér, pevný disk atd.) Tak, aby zabírali minimální prostor. V tomto ohledu někteří výrobci kombinují dvě funkce najednou do jednoho čipu. To je dokonale demonstrováno na čipových sadách řady „i“ a čipech řady AMD „A“. Tento typ umístění se nazývá integrovaný.

Druhou možností je samostatná karta (oddělená od procesoru). Než změníte grafickou kartu v notebooku, musíte zjistit, které z těchto možností se v počítači používají. Máte-li diskrétní čip, pak máte mnohem více šancí dodat další grafický čip. Zpravidla jsou na těle napsány všechny potřebné informace. Někdy má systém oba typy grafických adaptérů, které vzájemně spolupracují.

Je možné vyměnit grafickou kartu za notebook s integrovanou kartou

Zdá se, že myšlenka integrovat schopnost zpracovávat video do procesoru šetří na produkci (takové počítačové modely jsou obvykle levnější) a šetří více místa pro jiné části. Problém je v tom, že výkon takových grafických karet je relativně nízký, rozhodně není vhodný pro hráče, takže je zde nápad na upgrade a zlepšení výkonu. Problémem integrované grafiky je, že je součástí procesoru a není možné ji měnit, takže na upgrade můžete zapomenout.

Pokud máte rozbitý notebook, pak byste měli nahradit celý procesorový čip jako celek, což bude mít za následek vážné množství. Obvykle je tato položka 30-40% celkových nákladů na PC. Technicky lze tuto operaci provést, ale pro výměnu je vhodný pouze ten samý čip. Je připojen k základní desce a jiný typ bude jednoduše nekompatibilní. Nový čip můžete instalovat pouze v servisním středisku, protože mají nezbytnou instalaci pro oddělení desky.

Výměna grafické karty na přenosném počítači s diskrétní kartou

Druhý typ video adaptérů je samostatný čip a někdy deska. Mají velké množství paměti, četnost práce a jsou vhodnější pro hry. Existuje způsob, jak změnit grafickou kartu na notebooku, pokud je diskrétního typu, ale existují dva důležité body:

  1. Nový model musí být kompatibilní se zbytkem systému (základní deska, procesor, BIOS). Tyto parametry je třeba při výběru karty striktně dodržovat. Pokud jsou nekompatibilní, počítač nebude fungovat správně.
  2. Diskrétní grafická karta může být pájena na základní desku nebo může být na samostatné desce. V druhém případě je možné část vyměnit sami. Je-li pájeno, je třeba kontaktovat odborníka, který má potřebné vybavení pro pájení.

Chcete-li vyjmout diskrétní grafickou kartu, musíte počítač rozebrat. Tento proces není příliš komplikovaný, ale mohou být i další šrouby, zapomenete někde připojit kabel nebo napájecí zdroj. Musíte buď najít video tutorial pro demontáž specificky vašeho PC modelu, nebo hledat pomoc od specialisty. Je pravděpodobné, že neúspěšné akce povedou k selhání zařízení. Nezapomeňte, že záruka se ve výchozím nastavení přestane používat, pokud si obal otevřete sami.

Jak vyměnit grafickou kartu v notebooku

Počítače z různých společností, různé série mohou mít odlišné uspořádání dílů. Výměna grafické karty v notebooku za výkonnější vyžaduje úplnou analýzu všech prvků, ale akce mají obecný princip. Nezapomeňte, že budete moci nainstalovat novou kartu sami, pokud máte samostatný disk na samostatné desce. Součást můžete změnit následujícím způsobem:

  1. Odpojte počítač od sítě, odpojte kabel ze zásuvky a vyjměte baterii. Abyste zajistili, že uvnitř systému nebude žádný zbytkový proud, podržte tlačítko napájení po dobu 10 sekund.
  2. Vyjměte všechny šrouby, které se nacházejí na zadním krytu, a vyjměte je. Pro otevření západek je lepší použít plastovou kartu, protože nehrozí nebezpečí poškození desky nebo spojovacích prvků. Pokud je panel odstraněn s obtížemi, pak jste zapomněli něco odšroubovat
  3. Pomocí pinzety zjistěte umístění grafického adaptéru a odpojte kabely, kabely, které jsou k němu připojeny.
  4. Odšroubujte chladicí prvek (chladič). U všech modelů PC musí být vyjímatelný.
  5. Demontujte šrouby, které drží desku. Odpojte jej, zpravidla je upevněn západkou.
  6. Nainstalujte nový modul. Utáhněte šrouby chladicího systému. Nezapomeňte znovu připojit kabely a kabely pinzetou.
  7. Sestavte

Po tomto postupu je zpravidla nutné přeinstalovat ovladač, zejména pokud jste změnili výrobce čipové sady. Snadno je najdete na internetových stránkách společnosti. Program automaticky stáhne veškerý potřebný software. Pokud máte grafiku integrovanou do procesoru a diskrétní je nainstalován jiným výrobcem, budete je muset v případě potřeby přepnout, nebudou již moci spolupracovat.

Video: jak změnit grafickou kartu na notebooku

Kategorie: