Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Dvojice kosti ramenního pletence je považována za jednu z nejzranitelnějších vzhledem ke své poloze a struktuře. Má podlouhlý tvar S, jehož hlavním účelem je závěs mezi volnou horní končetinou a trupem.

Jak může zlomit klíční kost

Konstrukční znaky kosti neposkytují tuhý ochranný povrch, takže klíční kost může být rozdělena několika způsoby. Jedním z nejčastějších je dislokace akromionového konce (ICD kód S42.0). To může nastat v důsledku úderu do ramenního kloubu, pádu na lokty nebo otlačení ruky při dopravní nehodě. Je vzácné najít zlomeniny patologické povahy, které se vyskytují, když je maligní novotvar vystaven kosti. Také trhlina v klíční kosti někdy tvoří s prudkým stahem svalů.

Známky zlomeniny klíční kosti

Charakteristické klinické příznaky indikující odchylky od přirozeného stavu kosti jsou přímým ukazatelem přítomnosti onemocnění. Hlavní příznaky zlomeniny klíční kosti jsou přímo spojeny se silnou bolestí v postižené oblasti, kterou pacient po úrazu zažívá. Pokusy učinit jakýkoliv pohyb se zraněnou končetinou budou odsouzeny k neúspěchu, protože silná bolest nedovolí oběti, aby dokonce zvedla ruku. Kromě toho se na předloktí objeví otok nebo otok, který jasně ukazuje přítomnost modřiny.

Léčba zlomenin klavikuly

Proces léčby v přítomnosti zranění bude záviset na věku pacienta, ale domácí léčba by neměla být prováděna. Jak je známo, u novorozenců a dětí mladších tří let se léčba zlomeniny klíční kosti vyskytuje velmi rychle s minimálním zásahem lékařů. U pacientů, jejichž věk přesahuje stanovený počet, kosti rostou 6-7 měsíců. Před zahájením zákroku se oběti podá anestetikum, po kterém se aplikuje speciální sádra jako tvrdý fixační prostředek.

První pomoc

Poškozená část těla potřebuje neodkladnou hospitalizaci, takže první pomoc pro zlomeninu klíční kosti by měla poskytnout nejbezpečnější způsob, jak může oběť cestovat do nejbližší nemocnice. Chcete-li začít, měli byste dát pacientovi všechny analgetika k dispozici a aplikovat studené na místě zranění, aby zmírnila bolest. Poté se musíte pokusit zastavit krvácení upevněním poraněné oblasti bandáží. Lékaři používají metodu fixace kříže, ve které ramenní pletenec zůstává nepohyblivý.

Chirurgie pro zlomeniny klíční kosti

Operativní zákrok není ve všech případech nutný, pokud však pacient nechce mít viditelné deformity na těle, nepomůže zde terapeutická masáž. Během operace zlomeniny klíční kosti se kost upevní speciální kovovou konstrukcí, která eliminuje přemístění fragmentů. Osteosyntéza může být prováděna jak pomocí šroubů, tak destiček, volba je prováděna ošetřujícím lékařem na základě povahy zlomeniny (otevřené, uzavřené).

Dlaha s zlomeninou klíční kosti

Zlomenina klíční kosti je komplexní trauma, jejíž léčba vyžaduje speciální přístup, protože není možné dlahu přímo spárovat. Z tohoto důvodu se dlaha ve zlomeninách klíční kosti aplikuje pomocí elastické bandáže nebo podvázání. Úspěch akce bude záviset na tom, jak účinně je možné paže fixovat a znehybnit ramenní pletenec. Stejně důležité je maximálně přitlačit rameno k tělu umístěním role vaty pod paži.

Sádra pro zlomeniny klíční kosti

Správná léčba vždy vyžaduje uložení sádry v důsledku vyloučení komplikací v procesu hojení. Při absenci sádry v případě zlomeniny klíční kosti hrozí nebezpečí poškození nervových kmenů, svalů nebo skupiny cév, což nevyhnutelně povede k nesprávnému nárůstu kostí. Zlomená klíční kost vyžaduje neodkladnou imobilizaci, pokud nebudou přijata vhodná opatření, pacient riskuje trvalé postižení. Moderní materiály pro léčbu zlomenin mají několik výhod:

 • dostupnost;
 • síla;
 • vysoké plastické vlastnosti;
 • nízké náklady.

Obvaz pro zlomeniny klíční kosti

Sádra a zlomenina dlahy zlomeniny klíční kosti jsou nedílnou součástí procesu ošetření. Není však neobvyklé používat jiné atributy lékařské praxe. Imobilizace v případě zlomeniny klíční kosti často zahrnuje použití obvazů při poskytování první pomoci, ale jsou také nepostradatelné ve stadiu, kdy pacienti podstoupí rehabilitační terapii. Nejznámější obvazy pro léčbu v lékařských kruzích jsou:

 • Obvaz Delbe;
 • Kuzminsky pneumatika;
 • měkká bandáž ve tvaru osmičky;
 • Sayrův obvaz;
 • ovál Titova.

Delbeho prsteny na přelomu klíční kosti

Tam je další stejně účinný způsob, jak aplikovat obvaz, který obnovuje délku klíční kosti - to jsou Delbeho prsteny. Podle pravidel desmurgy by měly být prsteny pro zlomeniny klíční kosti připraveny následovně: dva prstence jsou vytvořeny z vaty zabalené v gáze, otvory, ve kterých jsou o něco větší než průměr ramene oběti. Výsledná konstrukce je nošena přes ramena, táhnoucí se do svalových dutin, po kterých jsou prsteny vázány na zadní stranu pacienta pomocí speciální gumové trubice.

Obvaz ve tvaru 8

Jednou z metod imobilizace je obvaz s osmi klíčníčky. To je superponováno jen po redukci ostrých fragmentů lékařem, to je kontraindikováno dělat to když poskytuje první pomoc, jinak zranění bude se hojit po velmi dlouhou dobu. Hlavním cílem tohoto obvazu je zabránit přemístění a prodloužení fragmentů kostí, takže se aplikuje velmi těsně. V případě, že není možné odstranit předsudek tímto způsobem, provádí se chirurgický zákrok za účelem přemístění.

Jak spát s zlomeninou klíční kosti

Po obdržení lékařské péče by měl pacient dodržovat určitá pravidla pro rychlé zotavení. Bezpečnostní opatření jsou zaměřena na zajištění co nejpříznivějších podmínek pro rehabilitaci poškozeného území, takže spánek s zlomeninou klíční kosti je povolen pouze na zádech nebo zdravé straně. Lékaři doporučují odstranit obvaz na noc a narovnat ruku tam, kde je zlomenina klíční kosti. V případě potřeby si můžete koupit speciální činky k rozvoji svalů.

Následky zlomeniny

Žádný proces zpracování nemůže poskytnout absolutní záruku hojení poranění, takže účinky zlomeniny klíční kosti mohou být velmi odlišné. Ačkoli ve většině případů je toto onemocnění rychle vyřešeno, někteří pacienti měli během léčby komplikace, jako je pomalé hojení. Navíc může dojít k fraktuře zlomeniny:

 • artróza kloubů;
 • porušení poměru měkkých tkání;
 • riziko prasknutí kůže;
 • poškození neurovaskulárního svazku;
 • kostní infekce nebo růsty.

Obvaz Smirnov-Weinstein

Obvaz pro léčbu se používá velmi vzácně, zejména pokud je zlomená klíční kost. Toto rozhodnutí je způsobeno potřebou chirurgického zákroku, když pacient dostane zlomeninu. Poloha poraněné kosti ovlivňuje volbu léčebné metody, proto se v některých případech používají speciální nástroje, jako je Weinsteinův obvaz. Podle principu uložení je to podobné obvazům Velpo nebo Deso, má však své vlastní nuance:

 1. Rameno je ohnuté v pravém úhlu k loketnímu kloubu.
 2. Rameno se zvedne pod úhlem 45 stupňů a lehce zatáhne.
 3. V axilární oblasti je umístěn váleček.
 4. Na ramenní opasek opačné strany aplikujte bavlněnou gázu.
 5. Ramenní pletenec je upevněn vyhlazenými dlahami.
 6. Longets jsou fixovány sádrovým obvazem.

Deso obvaz pro zlomeniny klíční kosti

S tímto obvazem můžete znehybnit určitou část těla pacienta, používá se hlavně pro poranění humeru nebo klíční kosti. Kromě toho lze tento obvaz provádět během rehabilitačního období nebo po operacích. Deso obvaz pro zlomeniny klíční kosti je aplikován jen aby redukoval dislocation, jestliže některý. Před zákrokem je důležité vyšetřit svalovou dutinu na přítomnost macerace kůže. Chcete-li použít obvaz, budete potřebovat bavlněný váleček, špendlík a široké obvazy.

Komplikace zlomeniny klíční kosti

Riziko komplikací v případě poranění je vždy přítomno např. Při nesprávně narůstající zlomenině u dítěte. V takové situaci je nutné kost znovu zlomit, aby mohla znovu růst. Výskyt komplikací zlomeniny klíční kosti často vede k pomalejšímu zotavení nebo vzniku vnitřního krvácení. Optimální délka léčby u dospělých pacientů je 16 týdnů, rehabilitace dítěte trvá mnohem méně času.

Zotavení z zlomeniny klíční kosti

Fyzikální terapie po přenosu traumatu zahrnuje tři hlavní fáze, z nichž každá je důležitou součástí procesu hojení pro každého pacienta, ať už je to dospělý nebo dítě. Za prvé, pacient je imobilizován pomocí obvazů, zahrnuje jednoduchá cvičení pro ruku a prsty. Druhá fáze regenerace po zlomeninách klíční kosti se provádí pomocí speciálních gymnastických tyčinek. Během této doby musí pacient vytvořit ramenní kloub. Po odstranění sádry jsou doplněna fyzioterapeutická cvičení, včetně dalších postupů:

 • amplipulzní terapie;
 • vysokofrekvenční magnetická terapie;
 • dálková terapie rázovými vlnami;
 • minerální vody;
 • nízkofrekvenční magnetoterapie;
 • sirovodíkové lázně;
 • Suf-ozáření v erytémových dávkách;
 • UHF terapie;
 • ultrazvuková terapie;
 • fyzioterapie;
 • fyzioterapie;
 • lázně chloridu sodného;
 • elektroforéza léků proti bolesti;
 • elektroforéza vazodilatátorů.

Video: Zlomenina klíční kosti - symptomy a účinky

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: