Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Příběh o člověku, nepodložený příklady, je jen soubor frází. Chcete-li jasně prokázat své dovednosti, talenty, měli byste sestavit portfolio. Podle úrovně a kvality děl v něm prezentovaných zákazníci posuzují interpreta a rozhodují se, zda s ním budou spolupracovat.

Co je to portfolio

Toto je soubor prací, fotografií, které dávají představu o službách specialisty. Portfolio je odrazem osobnosti člověka, dokument, který o něm vytváří první dojem jako o specialistovi v určitém oboru. Účelem kompilace je zaujmout klienta, ukázat se z té nejlepší stránky.

Ne každý specialista potřebuje takovou dokumentaci. Kolekce děl musí být požadována od zástupců kreativních profesí: fotografů, architektů, herců, modelů, umělců, textařů, stylistů, designérů. Vždyť jen na příkladech lze posoudit úroveň jejich dovednosti, talentu, kreativity.

Jsou profese, ve kterých se vyplatí vyplnit dokumentaci, abyste se odlišili od ostatních uchazečů. Právník může prezentovat příklady vyhraných procesů, učitel - inovativní metody, programátor - vyvinuté aplikace nebo webové stránky.

Student nebo předškolák

Složka pro děti je sestavena za účelem zápisu dítěte do školy. Existují čtyři typy portfolia studenta, absolventa mateřské školy:

 • dokumenty – zahrnuje certifikáty, diplomy, středoškolský diplom;
 • works - kolekce vzdělávacích a kreativních projektů;
 • recenze - sestává z charakteristik studentova postoje k různým činnostem;
 • komplexní - zahrnuje všechny uvedené typy ve formě sekcí.

Zaměstnanec

Portfolio uchazeče o pozici v organizaci je navrženo tak, aby prokázalo dovednosti a schopnosti v konkrétní oblasti činnosti:

 • složka fotografa, umělce, módního návrháře, návrháře, modelky se skládá z obrázků;
 • hudebník - ze zvukových souborů;
 • učitelé - od vývoje lekcí, programů, výukových materiálů;
 • copywriter nebo novinář - z článků.

Formát osobního souboru

Způsob, jakým je dokument navržen, závisí na obsahu a typu. Vyplatí se zaměřit se na hlavní typy portfolia: papírové a elektronické. Rozdíl mezi druhou možností a první je pouze v tom, že je vypracován digitálně pomocí Adobe InDesign CC, PowerPoint.

Složka s dokumenty a certifikáty

Tradiční varianta, vhodná pro studenta nebo studenta. Leporelo demonstruje úspěchy, získané dovednosti. První soubor obsahuje informace o vás, poté jsou umístěny původní dokumenty.

Portfolio-prezentace prací

Tento typ dokumentace je vhodný pro kreativní profesionály, kteří vytvářejí originální díla nebo projekty. Portfolio může obsahovat dokončené úkoly pro designéry, malby a kresby, fotografie. Vystavené vzorky mohou být doplněny příslušným textem.

Fotoalbum

Portfolio v tomto formátu je nezbytné pro fotografy, lidi zabývající se vyšíváním, designéry. Uspořádejte soubory do tematických složek tak, aby zákazník okamžitě našel potřebné informace. Pro osobní setkání je lepší obrázky vytisknout nebo uspořádat do fotoknihy.

Youtube blog nebo vlog

Osobní kanál na oblíbeném hostingu není nejlepší způsob, jak najít zákazníka nebo zaměstnavatele. Tato možnost je přijatelná, pokud není dost práce na vytvoření vlastního webu, ačkoli mnoho špičkových západních programátorů má své vlastní blogy nebo vlogy.

Online portfolio podle typu práce nebo předmětu

Dokumentace zveřejněná na vaší vlastní webové stránce je vždy vítěznou možností. Chcete-li zaměstnavateli předat sbírku dokumentů, přidejte do svého životopisu odkaz. Vyberte nejúspěšnější díla a seskupte je tak, aby bylo používání služby pohodlné.

Jak navrhnout portfolio studenta

Složka studenta ilustruje znalosti, dovednosti a schopnosti dítěte, poskytuje představu o zájmech, zálibách, ukazuje úspěchy ve sportu, studiu a kreativitě. S přechodem vzdělávacích institucí na federální státní vzdělávací standard se sběr prací pro každého studenta stal povinným.

Škola vysvětluje účel tvorby portfolia žáka základní školy takto: v procesu tvorby dítě pochopí své vlastní úspěchy a příležitosti, má motivaci se dále rozvíjet. Práce pomůže středoškolákům při přestupu na jinou školu. Portfolio nadaného dítěte dává větší šanci na přijetí na vyšší školu.

Struktura

Záznam studenta se skládá z následujících částí:

 1. Titulní stránka portfolia.
 2. Příběh o zájmech a plánech.
 3. Úspěchy: diplomy, certifikáty, diplomy.
 4. Kreativní práce: poezie, próza, kutilská řemesla, kresby, projekty.
 5. Recenze a doporučení učitelů.

Pořadí provedení

Dítě zvládne práci samo nebo s pomocí rodičů.Pro registraci si můžete zakoupit hotové tištěné formuláře tak, že na ně ručně napíšete potřebné informace. Kreativněji vypadá dokument s originálním designem vytvořený pomocí MS Office, Photoshopu nebo grafického editoru GIMP. Pořadí a pravidla pro sestavení portfolia jsou následující:

 1. Vytvořte titulní stránku. Zadejte jméno studenta, věk, ročník. Přidej fotku.
 2. Navrhněte sekci "Můj svět" . Obsahuje příběh o koníčcích, zájmech, rodném městě, škole. Materiál je lepší odevzdat ve formě krátkých esejí doplněných fotografiemi.
 3. V sekci "Moje studium" prezentujte svůj pokrok, napište miniesej o svém oblíbeném předmětu a učiteli, připojte ukázky úspěšné kreativní práce.
 4. Sekce "Moje úspěchy" je kopií studentských ocenění. Zde stojí za zmínku dovednosti, dovednosti.
 5. Pokud si přejete, můžete do svého portfolia zařadit sekci "Moje dojmy" , která vypráví o navštívených muzeích, výstavách, exkurzích.
 6. Závěrečná část studentského spisu - sbírka recenzí a charakteristik.

Portfolio studenta není statický dokument. Do každé sekce jsou postupně přidávány nové stránky, které ukazují úspěchy a úspěchy.

Jak vybudovat úspěšné portfolio hledání práce

Pro zájem potenciálního zaměstnavatele by měl být textový životopis doplněn o velkolepou žádost. Měl by odrážet ty nejodvážnější nápady, které musí být prezentovány správně a kreativně:

 1. Zvýrazněte hlavní oblasti, které chcete zvýraznit.
 2. Vyberte nejlepší díla a projekty pro každou z nich. Každá tematická skupina by měla obsahovat 10-20 příspěvků.
 3. Přemýšlejte o velkolepém designu: všechny složky by měly stylově ladit.
 4. Umístěte hotové portfolio na internet, na osobní webové stránky nebo do speciálních služeb a zkopírujte je na přenosný disk.

Programátorská vizitka

Specialisté v této oblasti by měli vyplnit pouze online dokumentaci. Nejlepší platformou pro hostování portfolia programátorů je GitHub. Tam vidíte kód a naplnění systému, aplikací. Pokud chcete ve videu ukázat dynamiku, musíte si vytvořit webovou stránku nebo založit kanál YouTube.

Profil na volné noze

Portfolio vzdáleného zaměstnance - ukazatel zkušeností, seznam dokončených prací, projektů. Podle ní potenciální zákazníci posoudí úroveň freelancera. Je lepší uspořádat sbírku dokumentů ve formě tematických složek a nahrát je do cloudového úložiště Dropbox, Disk Google, Disk Yandex. Zákazník bude moci sledovat otevřený odkaz a zobrazit informace, které ho zajímají.

Portfolio učitelů

Složka učitele se skládá ze standardních částí odrážejících úroveň vzdělání, pracovní zkušenosti a úspěchy:

 1. Titulní strana.
 2. Všeobecné informace.
 3. Dokumenty: skeny nebo originály vysvědčení studentů, osvědčení o kurzech, diplomy, granty.
 4. Popis moderních technologií a metod používaných ve výuce.
 5. Výsledky pedagogické činnosti. Tabulky odrážející kvalitativní pokrok studentů, výsledky maturitních zkoušek, počet studentů zapsaných na univerzitách nebo zaměstnaných, vítězství v olympiádách, soutěžích.
 6. Vědecká a metodická práce. Osobně navržený obsah.
 7. Praktické zkušenosti učitele. Příběh o soutěžích, mistrovských kurzech, setkáních, kterých jste se zúčastnili.
 8. Seberozvoj a sebevzdělávání. Informace o pokročilých školeních, osvědčení o účasti na seminářích, webinářích, přednáškách.
 9. Recenze od rodičů, absolventů, kolegů, vedení.

Jaké práce a úspěchy přidat do dokumentu

Nepřidávejte do svého portfolia vše, co máte. Chcete-li prezentovat svou práci, vyberte nejúspěšnější ukázky a uspořádejte je podle stylu a žánru. Zástupci netvůrčích oblastí musí přidat dokumenty udávající úroveň profesionality: certifikáty, licence, diplomy.

Kde a jak umístit portfolio

Je lepší mít vždy po ruce krásně navrženou dokumentaci (na flash disku nebo disku), abyste ji mohli příležitostně předložit zájemci. Nejúspěšnější a oboustranně výhodná možnost je zveřejňování prací na internetu.

Sociální sítě

Tematický účet na oblíbené stránce je dobrou volbou pro umístění reklamního spisu. Pro přehlednost by měl být avatar vybrán v souladu s profesí a na stránce vytvářet tematická alba pro každý typ služby.

Profesionální stránky

Mnoho nezávislých pracovníků není ochotno strávit pracovní dobu vytvářením dokumentace. Abyste ušetřili čas a prezentovali se v příznivém světle reklamními službami, pomáhají speciální služby:

 • Behance. Web pro designéry. Stránku osobního účtu je nutné vyplnit upravenými obrázky. Pro přehlednost se vyplatí zveřejňovat koncepty a fáze tvorby děl.
 • Spokojeně. Velké stránky věnované obsahovému marketingu. Blogeři, redaktoři, textaři, spisovatelé, filmaři zde mohou publikovat svou práci. Design profilů je podobný jako u sociálních sítí: můžete přidat odkazy na Facebook, Twitter, Tumblr. Nahoře musíte uvést profesi, dovednosti a zkušenosti, na stránce - zveřejnit odkazy na obsah z externích stránek.
 • Pinterest. Sociální síť skládající se z vizuálních záložek. Uživatelský profil - kolekce tematických tabulí včetně obrázků a odkazů na díla.Služba je bezplatná, vhodná pro lidi, kteří se zabývají vyšíváním. Můžete si stáhnout rozšíření Pinstamatic. Obrázek se přidá na 2 kliknutí z PC, odkaz je přímo z prohlížeče.
 • Portfoliobox. Online nástroj pro tvorbu portfolia webových stránek, který používají fotografové, designéři, architekti, stylisté, modelky.

Výměny

Vzdálené stránky pro hledání práce jsou dobrou možností, jak přilákat potenciální zákazníky. Nevýhodou výměn je nutnost platit určitý poplatek za používání služby a vysoká konkurence.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: