Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kirill SysoevMozolnaté ruce neznají nudu!20. září 2016

Každý zahradník se snaží získat vysoce kvalitní úrodu, ale někdy se může něco pokazit. I při dobré péči mají plody okurky nahořklou chuť. Víte, co by to mohlo být? Pokud si z takového problému také nevíte rady, prostudujte si níže uvedené informace o důvodech, proč okurky hořknou.

Proč rostou hořké okurky

Navenek není možné rozeznat hořké ovoce.Mají stejně bohatou barvu a vůni. Nepříjemná chuť je cítit, když už člověk okurek ochutnal. Z tohoto důvodu můžete zkazit jakýkoli pokrm pouze jednou ingrediencí. Existuje cesta ven - odříznout kůru, ale uvnitř jsou ty velmi užitečné stopové prvky, které jsou pro člověka tak nezbytné. Zbývá pouze určit důvod, proč jsou okurky hořké a odstranit jej.

Projev této chuti je důsledkem vysokého obsahu v plodech speciální látky zvané cucurbitacin. V greenech je toho hodně, což je ochrana nezralých okurek před škůdci. Cucurbitacin je přítomen ve všech druzích této zeleniny, ale když se jeho koncentrace zvýší, začne být pociťována nepříjemná chuť. Důvodem, proč jsou okurky hořké, může být i prudká změna povětrnostních podmínek nebo poškození řas rostliny. Běžné faktory vyvolávající takový jev jsou:

 • nedostatečná vlhkost uvnitř skleníku;
 • studená voda při zalévání;
 • nízký obsah draslíku a dusíku v půdě;
 • příliš mnoho sluníčka;
 • nedostatek nebo nadbytek zemní vlhkosti;
 • použití semínek ze zadní strany okurky;
 • nedostatek pravidelného zavlažování.

Skleníkové odrůdy okurek

Tento druh zeleniny lze klasifikovat jako vrtošivý. Jeho domovinou jsou tropické lesy Indie, kde se plody nacházejí pod jinými rostlinami. Ukazuje se, že pro pěstování okurek nelze umístit pod přímé sluneční světlo. Zahradníci se naopak snaží skleníky či záhony umístit právě tam, kde jich bude více. To je špatně, protože plody okurek nemají rády suché horké počasí. I když také nejsou určeny na noční poklesy teplot. V důsledku vystavení těmto změnám je zelenina vystavena stresu a reaguje na něj produkcí cucurbitacinu.

Pokud jde o důvody, proč jsou okurky ve skleníku hořké, existuje několik konkrétních:

 1. Poškození a zapletení rostlinných řas. Ve skleníkových podmínkách jsou omezeny rámem budovy, proto nemohou volně růst. Úroda se navíc často sbírá nepřesně, což také vede k poškození řas.
 2. Příliš mnoho slunce skrz stěny skleníku. V tomto případě se doporučuje vybělit je křídou.
 3. Větrání budovy v podmínkách různé vlhkosti a teploty uvnitř a venku.
 4. Nedostatečná vlhkost ve skleníku. Pro odstranění tohoto nedostatku se doporučuje navlhčit cesty a stěny budovy.
 5. Špatná teplota v různých obdobích růstu okurek. Během plodování by měla být nad 28 stupňů a v počáteční fázi - nad 18 v noci a 20 ve dne.
 6. Nedostatek výživy z půdy. Okurky potřebují v komplexu různé stopové prvky. Měl by obsahovat draslík, dusík a fosfor. Nedostatek nebo přebytek jednoho z nich je důvodem, proč jsou okurky ve skleníku hořké.

Okurky na poli

Stejné faktory, jaké jsou uvedeny výše, mohou vyvolat výskyt hořkosti u okurek mimo skleník. Spolu s nimi existuje několik charakteristických důvodů pro vznik takové chuti:

 1. Sluneční světlo, kterého venkovní okurky dostávají nadbytek, takže skleníkové častěji hořknou.
 2. Nerovnoměrné zavlažování nebo studená voda. Je typické pro venkovské plantáže, kdy zahradníci tráví budoucí úrodu vzácnými přírůstky.
 3. Změny teploty. Teplo přes den a chlad v noci působí na otevřené okurky více než na skleníkové.
 4. Výsev semen na nízké záhony. Tyto vrstvy půdy jsou náchylnější ke změnám teplot a hůře se prohřívají.
 5. Umístění záhonů u malin, ostružin, jahod. Tyto rostliny jsou považovány za agresory, které spolu s vodou odebírají z půdy všechny užitečné látky.

Proč jsou domácí okurky hořké

Dalším zvláštním důvodem, proč okurky začínají chutnat hořce, je jejich rozmanitost. Vědci zjistili, že některé druhy s větší pravděpodobností produkují cucurbitacin i při sebemenší změně prostředí. Mezi takové odrůdy patří Muromsky, Vyaznikovsky, Nezhinsky. K nápravě této situace šlechtitelé vyšlechtili speciální druhy okurek. Říká se jim hybridy. Díky obsahu speciálních genů jsou schopny odolat produkci cucurbitacinu. O jejich přítomnosti se dozvíte označením na obalu. I když častěji jsou důvody, proč jsou okurky hořké, faktory popsané níže.

Nedostatek vlhkosti

Okurky jsou stenobiontní rostliny, které jsou zvyklé na relativně stabilní podmínky prostředí. Sebemenší odchylka tak důležitého faktoru, jako je vlhkost, od „zlatého průměru“ v nich vyvolává špatnou reakci v podobě zvýšení produkce cucurbitacinu.Jako divoká indická tropická liána se používá na mírně vlhkou, teplou a kyprou půdu.

Příliš mnoho vody

Nadbytek vody při zalévání působí jako nedostatek vláhy a okurka chutná hořce. Důvodem jsou také historické kořeny rostliny, která je zvyklá na mírné podmínky deštného pralesa Indie. Pokud je ve vaší oblasti období dešťů, pak vězte, že hořkost se objevuje kvůli nadměrné vlhkosti půdy. Aby se zabránilo přebytečné vodě, doporučuje se zalévat okurky jednou za 2 týdny v počáteční fázi růstu a denně, když již začalo období květu.

Špatné zalévání

Nedodržování pravidel zavlažování nezahrnuje pouze množství vody popsané v předchozím odstavci. Na okurky má vliv i teplota tekutiny. Voda by neměla být příliš studená, protože tato zelenina nemá ráda náhlé změny. Okurky pro zavlažování jsou vhodné pouze pro teplou, usazenou tekutinu.To by mělo být provedeno za příznivého počasí, protože v dešti povede zalévání k nadměrné vlhkosti.

Nedostatek hnojiva na okurky

Posledním důvodem, proč jsou čerstvé okurky hořké, je nedostatek živin v půdě. Okurky rostou velmi rychle a ve velkém množství, v důsledku čehož stopové prvky nemusí stačit. Z tohoto důvodu by zahradníci měli pečlivě zvážit hnojení půdy hnojivy. Hlavní věcí je nepoužívat čerstvý hnůj. Obsahuje příliš mnoho dusíku, což povede k hořkosti. Hnojiva se aplikují pouze podle návodu, ale zároveň pravidelně, tzn. ne méně často a ne častěji, protože přebytek živin působí také negativně.

Proč jsou slané okurky hořké

Pokud i při dokonalém dodržení podmínek zemědělské techniky okurky ve sklizni vydávají hořkost, pak je možné, že jste zvolili odrůdu s vysokým obsahem cucurbitacinu. Mezi nimi vynikají:

 • Vyaznikovsky;
 • Murom;
 • Neodolatelný;
 • Donskoy;
 • Neženský.

Video: proč jsou okurky hořké

PROČ JSOU OKURKY HOŘKÉ A JAK TO NAPRAVIT.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: