Pro malé děti nejsou stoupající teploty neobvyklé. Tento problém často zachycuje mladé rodiče. Vysoká teplota u dítěte bez dalších zjevných příznaků způsobuje úzkost rodičů, protože matka a táta nerozumí důvodům této reakce dítěte. Aby bylo možné na tuto skutečnost adekvátně reagovat, je nutné znát pravidla pro snížení teploty u dětí a určit, v jakých případech je nutné jít do nemocnice.

Příčiny teploty u dětí

Obrovské množství dětských onemocnění je doprovázeno horečkou. U dětí se často vyvíjejí virová a bakteriální onemocnění. Každý je charakterizován zvláštním typem horečky. Teplota se může zvýšit v důsledku alergií, nádorů, systémových patologií pojivové tkáně, onemocnění endokrinního systému. Rodiče by měli pochopit, že u dětí není termoregulace plně zavedena, takže teplota může stoupat i po procházce pod sluncem nebo nadměrnými zábaly. Zvažte běžné příčiny horečky.

Průjem a zvracení

Pokud má dítě horečku a průjem, je to znak ochranného mechanismu, který je aktivován k odstranění toxických látek z těla dítěte. Při střevní infekci bude první příznakem dítěte zvracení. Po průjmu a horečce začít. Tyto příznaky vedou k těžké dehydrataci, takže úkolem rodičů bude poskytnout dítěti dostatek pití.

Jelikož se tyto příznaky navzájem zhoršují, rodiče by měli okamžitě zahájit léčbu symptomem, který převládá nad ostatními. Na pozadí horečky, zvracení u dítěte stimuluje zrychlení metabolismu a zvyšuje tvorbu tepla. Proto bude obtížné snížit teplo pomocí pilulek a sirupů - vyvolávají opakované emetické záchvaty a opouštějí žaludek, aniž by měli čas jednat. V extrémních případech může lékař předepsat injekce.

Žádné příznaky

Někdy se teplota dítěte zvedne bez dalších známek nemoci. Navíc si to rodiče nemusí vždy všimnout, protože se často nezhoršuje blaho dítěte. Jedinými příznaky jsou úzkost, rozmarnost, snížená chuť k jídlu. Od různých horeček se kůže dítěte může změnit na bledou nebo červenou, chladnou nebo horkou. Často je teplo doprovázeno žízní. U malých dětí mohou doprovázet horečku i křeče a křeče. Příčiny horečky bez příznaků jsou:

 • virová nebo bakteriální infekce (SARS, akutní respirační infekce, chřipka);
 • reakce na zuby;
 • přehřátí.

Vyrážka

Příčiny vyrážek na těle dítěte jsou někdy alergie, onemocnění oběhového systému, parazitární nebo infekční onemocnění. Pokud se rodiče o dítě postarají špatně, nedostatek řádné hygieny může vyvolat vyrážku. Pokud je příčinou vyrážky infekce. Mezi další příznaky patří: zimnice, bolest břicha, kašel, nevolnost / zvracení, ztráta chuti k jídlu, rýma. Kromě toho se vyrážka, jako první příznak infekce těla dítěte, projevuje ve 2-4 dnech infekce. Mezi běžná onemocnění s charakteristickou vyrážkou patří:

 • rubeola
 • šarlatovou horečku;
 • plané neštovice;
 • spalničky;
 • meningokoková infekce (charakterizovaná prudce zvýšenou teplotou nad 38 ° C a vyrážkou ve formě krvácení).

K alergické reakci dochází po kontaktu dítěte s určitým dráždivým přípravkem nebo po požití. "Kauzální agens" vyrážky může být jakékoliv jídlo, materiál, hygienické výrobky, domácí zvířata a dokonce i komár kousnutí. Chcete-li zjistit příčinu vyrážky a odstranit ji, podrobně prostudujte dietu a prostředí vašeho dítěte.

Kašel a Snot

Mnoho respiračních onemocnění má virovou povahu. Tato onemocnění zahrnují adeno-a enterovirové infekce, chřipku a další. Bakterie dráždí sliznici, když se dostanou do buněk, které lemují dýchací cesty dítěte. V důsledku toho začíná zánětlivý proces. Intoxikace se vyvíjí v těle dítěte, nosní sliznice bobtná, a někdy dítě dokonce i uši. Po nachlazení je dítě obvykle:

 • cítí se slabý;
 • odmítá jíst;
 • kvůli dusnému nosu nemůže správně spát.

Bolesti v krku (bolest v krku) a kašel u dítěte jsou také častými příznaky respirační infekce. Horečka se nesmí objevit okamžitě. Někdy začíná kašel bez horečky a po několika dnech postupně roste. Je důležité léčit akutní respirační virové infekce a akutní respirační infekce u novorozenců v raném stádiu jejich vývoje, aby se zabránilo komplikacím, jako je bronchitida, otitis, sinusitida a další. Pokud teplota dítěte vzrostla nad 38 ° C, ihned jej ukažte lékaři.

Komplexní léky pomáhají eliminovat nepříjemné symptomy SARS, zachovávají výkonnost, ale často obsahují ve svém složení fenylefrin - látku, která zvyšuje krevní tlak, který dává pocit vitality, ale může způsobit vedlejší účinky kardiovaskulárního systému. Proto je v některých případech lepší zvolit lék bez složek tohoto druhu, například AntiGrippin z NaturProdukt, který pomáhá zmírnit nepříjemné symptomy ARVI, aniž by vyvolal zvýšení tlaku.

Existují kontraindikace. Potřebujete se poradit s odborníkem.

Očkování

Teplo u dítěte po očkování je běžné. Horečka je v tomto případě způsobena tím, že imunita dětí v procesu neutralizace zavedeného antigenu a tvorba ochrany proti infekci vytváří speciální látky, které stimulují vzestup teploty. Předpokládá se, že hypertermie jako reakce na očkování je důkazem dětské imunity vůči specifické infekci.

Při kousání

Když začnou růst zuby u dítěte, nejprve se dostanou do kostní tkáně a pak do dásní. To přináší dítě nepříjemné, bolestivé pocity a stimuluje zánětlivý proces v dásních. V zóně růstu zubů vzniká mnoho aktivních biologických látek, ochranné funkce imunity se náhle snižují. To vše způsobuje horečku. Jeho tělo začne jednat, aby se ochránilo. Množství vylučovaných slin se zvyšuje, což působí jako antiseptikum a snižuje riziko infekce. Pokud teplota nepřesáhne 38 ° C, není důvod se poradit s lékařem.

Zjistěte podrobněji, co mohou mít příznaky zubů u dětí mladších než jeden rok.

Prostředky teploty

Co dělat, když teplota? Zpravidla je možné dítě vyléčit bez pomoci léků snižujících teplo. Pokud má však těžkou hypertermii, neměl by se spoléhat pouze na některé tradiční metody terapie a homeopatie. Pediatři v závislosti na příčině horečky předepisují vhodné antipyretické činidlo. Je zakázáno dávat dětem antibiotika, aspirin nebo analgeny. Produkty paracetamolu jsou považovány za nejbezpečnější a nejúčinnější.

U kojenců a dětí do jednoho roku

 • Dětský "Panadol". Snížení teploty se doporučuje pouze v případě, že se zvýšila na 38 stupňů nebo vyšší. Dávkování pro přípravu suspenze se vypočítá s ohledem na hmotnost dětí: až 8 kg - 4 ml, 8-10 kg - 5 ml 3-4 krát denně. "Panadol" ve svíčkách je nastaven na dobu ne delší než jeden týden, každé 4 hodiny, 10-120 mg, v závislosti na věku (do 3 měsíců - minimální dávka, poté, co lékař určí dávku).
 • Dětský "Paracetamol". V případě tepla se používá sirup, který před jídlem předává 2, 5-5 ml až čtyřikrát denně v intervalech 5-6 hodin. Děti do 3 měsíců "Paracetamol" mohou dávat výhradně na lékařský předpis.
 • "Efferalgan". Dávkování sirupu se velmi snadno vypočítá, pro tento účel je v soupravě k dispozici speciální lžička, na které jsou známky odpovídající měsícům života. Efferalgan se užívá 3-4 krát denně, poslední porce se podává dítěti večer před spaním. Trvání léčby sirupem nesmí překročit tři dny. Novorozenci, kteří váží méně než 4 kg, je lék kontraindikován. Rektální svíčky se používají 4krát denně po dobu 3 dnů. Děti do 3 měsíců dávají 10 mg, starší - 60-120 mg.

Od roku do 3 let

 • Tsefekon. Lék pomáhá ztrácet teplo na tři dny. Pro děti od 1 do 3 let aplikují jednu svíčku rektálně dvakrát denně.
 • Niz. Děti mají povoleno pouze pozastavení. Jednorázová dávka se vypočte takto: 3-5 mg na kilogram tělesné hmotnosti. Vezměte si lék dvakrát denně.

Starší než tři roky

 • Ibuprofen Pro odstranění tepla, 4x denně, podejte 1 tabletu Ibuprofenu. Lék je vhodný pro použití, pokud tělesná hmotnost dítěte dosáhla 20 kg. Interval mezi příjmem finančních prostředků by měl být 6 hodin.
 • "Genferon". Svíčky se používají v denní dávce 125 000 IU pro děti do 6 let. Pro léčbu respiračních onemocnění se léčivo používá po dobu 5 dnů dvakrát denně. Pokud teplota nezmizí, lékař dávku upraví.

Jak srazit bez léků

Existuje několik léků bez drog. Odstranění tepla je snadné:

 1. S pomocí obkladů. Bavlněný šátek nebo gáza se navlhčí ve slunečnicovém oleji zahřátém na vodní lázni a aplikuje se na hrudník. Zepředu je obložení pokryto přilnavou fólií, vlněným šátkem a zapínáním obvazem a dítě je pokryto přikrývkou. Procedura trvá několik hodin, měla by se opakovat každý den až do uzdravení.
 2. Tření Aby se snížila vysoká teplota dítěte, je nutné několikrát denně třít eukalyptový balzám do hrudi, nohou a zpět. Tření pomáhá aktivovat krevní oběh, očistit dýchací cesty a normalizovat spánek dítěte.
 3. Prostřednictvím léčebných lázní. Mnozí rodiče se zajímají o to, zda se děti mohou koupat při teplotě. Děti všech věkových kategorií se studenou léčivou lázní. Jsou vyrobeny s použitím léčivých bylin (šalvěj, máta peprná, eukalypt, heřmánek, levandule) nebo éterických olejů. Vodu udržujte při teplotě 38-40 ° C. Procedura by neměla trvat déle než 15 minut, poté, co by měla být zabalena do deky a uložena do postele. Vzhledem k tomu, že se dítě po koupeli začíná aktivně potit, je nutné dítě pravidelně probouzet, aby se změnilo mokré oblečení na suché.
 4. Pomocí inhalace. Malá nádoba se naplní horkou vodou, zředí se solí nebo několika kapkami esenciálního oleje z jedle a umožní dítěti dýchat ve dvojicích, zakryje si hlavu ručníkem. Také pro inhalaci, můžete vařit léčivé byliny (květy černého bezu, kořen Althea, jehličnaté jehly). Vypočítejte podíly takto: 1 lžíce. 200 ml vody. Takový postup s neustálým opakováním pomáhá odstraňovat suchý kašel a rýmu.
 5. Utěrky. Chcete-li prudce snížit teplotu, použijte vodku. Končetiny dítěte jsou pečlivě setřeny látkou navlhčenou alkoholem. Po nohách položte na dva páry ponožek: bavlnu a vlnu. Dítě je dáno do postele a zabaleno do deky. Místo vodky můžete použít ocet ředěný vodou 1: 1.
 6. Kompasem řepy. Čerstvá zelenina se třese na struhadle, zabalí do gázy a aplikuje na nohy, nahoře se nasadí na ponožky. Proveďte postup pro noc, opakujte, dokud se dítě neobnoví.
 7. S pomocí vitamínů a stravy. Když je horečka nesmírně důležitá pro správné krmení dětí. Strava pacienta by měla sestávat z lehce stravitelných potravin a být nasycena vitamíny, včetně kyseliny askorbové (je hojná v rybízu, paprikách, citrusových plodech). Dočasně vyloučit z menu maso, mléčné pokrmy a sladkosti.

Video

Pokud hypertermie začala, před zahájením léčby drogami nebo uchylováním se k tradiční medicíně, měli byste zjistit, co to způsobilo. Často jsou rodiče vinni, kteří projevují nadměrnou péči o své dítě. Příliš teplé oblečení pro děti, vyvolávají přehřátí. Kromě toho se dítě může přehřát, dlouho pod sluncem nebo v důsledku fyzické aktivity. Dozvíte se více o příčinách a metodách léčby dětské horečky sledováním videa.

Komarovského o léčbě

Jak pomoci

Paracetamol nepomáhá

Kategorie: