Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pokud je toto akutní infekční onemocnění způsobeno viry, nemá smysl používat antibakteriální látky, protože je neovlivňují. Užívání antibiotik by mělo být prováděno pouze s hnisavou angínou, jejíž původci - stafylokoky a streptokoky. A je to povinné s přihlédnutím k zvláštnostem a věkovým omezením drog

Antibiotika pro bolest v krku u dětí

Často onemocnění začíná jako virová infekce (ARVI, chřipka), ale pak se k němu přidávají bakterie a způsobují hnisavý zánět mandlí, dýchacích cest, nosních průchodů a uší. V těchto případech je povinné jmenování antibiotik pro děti od 3 do 15 let. Kromě toho takové léky nejsou potřebné ani pro léčbu folikulární nebo launární tonzilitidy (angíny), ale pro ochranu dítěte před vážným poškozením kloubů, srdce, nervového systému.

Zvláště nebezpečné jsou artritida, revmatismus, myokarditida, glomerulonefritida, meningitida. Aby se zabránilo těmto zákeřným komplikacím, může být antibiotikum pro bolest v krku podáno dítěti ne okamžitě, ale ve dnech 2-9 po nástupu onemocnění. Je nutné vzít v úvahu věk dětí:

 • U dětí ve věku od 1 do 3 let předepisují lékaři antibakteriální léčiva, když se objeví komplikace dýchacího ústrojí, krku nebo nosu (obvykle se nevyvíjejí hnisavé procesy);
 • děti ve věku od 3 do 15 let - dokonce s mírnou folikulární nebo launární tonzilitidou;
 • mladiství nad 15 let, pokud onemocnění způsobuje komplikace dýchacích cest, krku, uší, nosu.

Jaká antibiotika se berou na bolest v krku? Lékařská praxe ukazuje: děti snáze snášejí léky penicilinu, makrolidu, cefalosporinů. Nepoužívejte tetracykliny, sulfa léky. Silné látky aminoglykosidové skupiny (Gentamicin, Neomycin, Monomitsin), Levomycetin mohou být použity pouze v těžkých případech, kdy angina pectoris není léčena antibiotiky s méně vedlejšími účinky.

Drogy volby - ze skupiny penicilinů. Zvláště osvědčený Amoxicilin (Amosin, Flemoksin Soljutab), účinný prostředek proti mnoha typům pyogenních bakterií. Amoxiclav je ještě více žádaný - kombinace amoxicilinu s kyselinou klavulanovou, která ničí enzymy, které zvyšují odolnost patogenní flóry vůči antibiotikům. Tento lék lze podávat dětem od 3 měsíců. Augmentin působí podobně.

Léčba anginy pectoris antibiotiky u dospělých

Tam jsou milovníci drog, které pijí jen pro případ, "pro prevenci." Užívání antibiotik pro tonzilitidu u dospělých, které se vyskytuje ve virové formě, je škodlivé. K odstranění teploty, bolesti v krku, je možné omezit se na symptomatickou léčbu s hojným pitím - a onemocnění bude probíhat za týden nebo jeden a půl. Pokud existují známky přechodu na hnisavý bolest v krku, antibiotikum by mělo být zahájeno neprodleně.

Během těhotenství je vysoce nežádoucí používat antibakteriální léčiva, zejména v 1. trimestru, ale u těžkých komplikací (například pneumonie) jsou lékaři nuceni tento tabu porušit. Ve výjimečných situacích jsou zvoleny léky ze skupiny penicilinu nebo makrolidů, které jsou bezpečnější pro plod. Pokud je potřeba takovéto léky u kojících matek, je lepší přerušit kojení v době léčby.

Antibiotika pro hnisavý bolest v krku u starších dospělých by měla být obzvláště pečlivě užívána pro závažná onemocnění jater a ledvin. Toxický účinek léků se prodlužuje, takže se stav může dramaticky zhoršit. Tyto léky jsou kontraindikovány u chronické hepatitidy, glomerulonefritidy, pyelonefritidy a exacerbací těchto patologií. Často ovlivňuje individuální intoleranci - takové léky mohou vyvolat alergické reakce, někdy velmi silné.

Jaká antibiotika předepsaná pro anginu pectoris

Volba je určena především závažností bakteriálního onemocnění a věkem pacienta. Jaká antibiotika se berou na bolest v krku? Léky první linie - peniciliny. Léky se vyznačují zvýšenou selektivitou vůči patogenům. Pokud pacient není alergický na peniciliny, lékaři jim dávají přednost. Nevýhody těchto léků jsou: léky jsou rychle odstraněny z těla, a mnoho kmenů bakterií vyvinout odolnost vůči nim. Lékaři dávají přednost jiným lékům, pokud peniciliny nepomáhají.

Léky druhé linie - cefalosporiny. Tyto léky způsobují trvalý léčebný účinek proti mnoha bakteriím a používají se k léčbě mnoha infekcí. Pokud je nemoc velmi závažná, doprovázená vysokou horečkou, výrazným otokem sliznice hrdla, nejsou předepsány peniciliny, ale cefalosporiny. Pokud jste na ně alergičtí, používáte fluorochinolony. Angina střední závažnosti je často léčena makrolidy. Tetracykliny se nejlépe nepoužívají z důvodu rizika závažných vedlejších účinků.

Antibiotika pro tonsillitis v pilulkách

Antibakteriální léky jsou častěji předepisovány v této formě, vhodné pro ambulantní léčbu angíny. Následující antibiotika pro bolest v krku u dospělých v tabletách jsou vysoce účinná:

 • peniciliny - Amoxicilin, Amoxiclav, Augmentin, Ampicillin, Oxacillin, Flemoxin Solutab;
 • cefalosporiny - Digran, Ceftriaxon, Cephalexin;
 • fluorochinolony - Levofloxacin, Ofloxacin, Ciprofloxacin;
 • makrolidy - azithromycin, Z-faktor, Sumamed, Zitrolid, Clarithromycin, Erythromycin;
 • tetracykliny - doxycyklin, Macropen a další.

Antibiotika pro injekce anginy pectoris

Při léčbě závažných forem onemocnění se používají injekce takových léků:

 • Ceftriaxon, cefazolin (cefalosporiny);
 • Ofloxacin, pefloxacin (fluorochinolony);
 • Benzylpenicilin, ampicilin, ampioky, oxacilin (peniciliny);
 • Souhrnně, erythromycin (makrolidy).

Místní antibiotika pro léčbu anginy pectoris

V případě komplexní léčby nemoci musí být také antibakteriální činidla dopravena do oblasti hrdla, aby se urychlilo zotavení. Jaká antibiotika se užívají pro anginu pro lokální léčbu, stejně jako antiseptika? To je:

 • Bioparox (Fusafungin) - sprej na zavlažování zánětlivých mandlí (pouze pod přísným lékařským dohledem!);
 • Tantum Verde (Benzydamin) - antibakteriální, protizánětlivý sprejový roztok;
 • Chlorophyllipt - antimikrobiální pastilky, roztok na bázi eukalyptového extraktu;
 • Angal C (chlorhexidin plus lidokain) - sprej, který má baktericidní a anestetický účinek;
 • Inhalipt (Norsulfazol, Streptotsid, máta a eukalyptové oleje) - antimikrobiální, protizánětlivý sprej;
 • Miramistin - antiseptický roztok pro kloktání;
 • Septolete Neo (Faringosept) - populární pastilky dostupné za cenu;
 • Stopangin (hexatidin) - roztok, antiseptické spreje;
 • Orasept je antiseptický a analgetický sprej.

Cena antibiotik pro anginu pectoris

Název léku

Cena (rublů)

Léky první řady

Amoxicilin (penicilin)

50-170

Amoxiclav (penicilin)

170-380

Augmentin (penicilin)

660-1680

Flemoxin Solutab (penicilin)

200-500

Léky druhé řady

Sumamed (makrolid)

300-500

Nitrolid (makrolid)

280-400

Klarithromycin (makrolid)

200-450

Ciprofloxacin (fluorochinolon)

30-410

Ceftriaxon (cefalosporin)

160-1100

Levná antibiotika

Můžete zjistit, kolik levných cen léků, zejména pro děti, v katalogech, referenčních knihách (například radarových stanicích) a objednávat je v obecních lékárnách, kde je jejich cena nižší než v komerčních, nebo je nakupovat levně v internetovém obchodě. Cenové rozpětí je určeno výrobními náklady farmaceutických společností a počtem tablet, kapslí a lahviček v balení.

Skupina

Jméno

Cena (rublů)

Peniciliny

(léky

výběr)

Amosin

30-70

Amoxicilin

50-170

Benzylpenicilin

40-160

Cefalosporiny

Ceftriaxon

30-370

Makrolidy

Azithromycin

125-140

Erytromycin

60-90

Fluorochinolony

Tsiprolet

60-120

Tetracykliny

Doxycyklin

17-35

Tetracyklin

75-85

Linkosamidy

Lincomycin

45-170

Jak si vybrat antibiotika pro anginu pectoris

Pouze v 15% případů je tato choroba bakteriální. Zda je nutné užívat takový lék konkrétnímu pacientovi a které antibiotikum je lepší pro bolest v krku, by se měl rozhodnout pouze lékař.

 • typ bolesti v krku;
 • průběh onemocnění (jednoduché nebo komplikované);
 • přítomnost alergií;
 • věku pacienta;
 • průvodní onemocnění;
 • poměr doby vstupu a ceny léků.

Video: jaká antibiotika k léčbě bolesti v krku

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: