Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Léčba léky je nedílnou součástí léčby řady zánětlivých onemocnění. Cytotoxická léčiva jsou tedy často předepisována ke zmírnění bolesti, snížení oblasti zánětu a zastavení progrese onemocnění. Methotrexát je moderní nesteroidní lék, který předepisuje revmatolog při exacerbaci revmatoidní artritidy, při léčbě psoriázy a při diagnostice dalších autoimunitních onemocnění.

Návod k použití metotrexátu

Protinádorová, cytostatická látka ze skupiny antimetabolitů se používá v základní terapii revmatoidní artritidy, k dosažení remise u onemocnění kostní dřeně, k léčbě počátečního stadia psoriatické artritidy. Lék pomáhá snižovat intenzitu bolesti, zastavuje zánětlivý proces destrukce kloubu, zabraňuje dělení nádorových buněk, potlačuje aktivní zánět. Lék lze předepsat a před provedením přesné diagnózy zmírnit první projevy onemocnění.

Složení a uvolňovací forma

Léčivo je dostupné ve formě kulatých tablet v lahvích po 50 kusech. V ampulkách pro intramuskulární nebo subkutánní injekce 1, 5 a 10 ml. Dovezený metotrexát-ebeve se vyrábí koncentrát pro přípravu infuzního roztoku 5, 10 nebo 50 ml. Podrobné složení každé formy je uvedeno v tabulce:

Formulář vydání

Účinná látka

Pomocné látky

2, 5, 5 nebo 10 mg tablety

methotrexát

celulóza, oxid křemičitý, kukuřičný škrob, stearát hořečnatý, monohydrát laktózy

Ampule 10 mg v 1 ml

voda pro injekce, chlorid sodný, hydroxid sodný

Koncentruje se 100 mg na 1 ml

Farmakologický účinek

Protinádorového a cytostatického účinku léčiva je dosaženo zpomalením opravy DNA, syntézy a buněčného dělení. Tkáně, které mají vysokou schopnost růstu, jsou citlivé na složení: embryonální buňky, kostní dřeň, slizniční epitel a nádorové tkáně. Maximální koncentrace účinných látek v krevní plazmě je fixována po 30-60 minutách.

Složení léčiva se rozpadá na metabolity v játrech. Vylučuje se v 90% ledvin močí po celý den, zbývajících 10% jde spolu se žlučí. Průměrný poločas je v rozmezí od 6 do 7 hodin při vysokých dávkách - 17 hodin. Tento proces může být poněkud zpožděn u pacientů s těžkou poruchou funkce jater nebo ledvin. Metabolity se mohou hromadit v játrech, slezině, ledvinách.

Indikace pro použití

Podle instrukcí je vhodné užívat lék, pokud pacient má procesy doprovázené zvýšeným dělením imunitních buněk. Metotrexát je předepsán pro:

 • akutní lymfoblastickou leukémii;
 • non-Hodgkinův lymfom;
 • lymfosarkom;
 • těžké formy mykózy plísní;
 • lupénka;
 • osteogenní sarkom;
 • rakovina kůže, mléčné žlázy, trávicí trakt, močové cesty;
 • psoriatická artritida;
 • revmatoidní artritidu;
 • systémový lupus erythematosus;
 • dermatomyositis;
 • neuroleukémie;
 • trofoblastové tumory.

Dávkování a podávání

Tento lék je obsažen v různých léčebných režimech, v souvislosti s nimiž je způsob podání, průběh terapie a dávkování vybrán individuálně ošetřujícím lékařem. Metotrexát v ampulích se podává intramuskulárně, intravenózně, intratekálně (pod membránou míchy) nebo intraarteriálně. Nepoužitá řešení, injekční nástroje, které byly v kontaktu s tímto lékem, jsou zničeny spálením.

Prášky Methotrexate

Lék ve formě tablet by měl být užíván orálně vcelku, bez toho, aby se kapsule žvýkal a omyl dostatečným množstvím vody nesycené oxidem uhličitým. Pro optimální výsledky a rychlou absorpci se doporučuje užívat pilulku hodinu před začátkem jídla nebo jednu a půl hodiny po jídle. Dávky se vybírají podle ukazatelů pacienta. Instrukce doporučuje v počátečních fázích léčby používat dávky léku od 7, 5 do 16 mg denně. Ve vážných případech může být okamžitě zvýšena standardní denní dávka.

Kapátka

Vysoké dávky léku, obvykle více než 100 mg, se podávají intravenózní infuzí s dobou trvání ne delší než 24 hodin. Pro urychlení procesu může být část dávky předepsaná lékařem podávána jako nouzová intravenózní injekce. Při volbě takového způsobu léčby je navíc předepsán folinát vápenatý k ochraně normálních tkání před toxickými účinky methotrexátu-Ebeve.

Ochranná terapie začíná 8-24 hodin před začátkem podávání hlavní drogy. Dávky kalciumfolinátu se stanoví v závislosti na objemu kapátka:

 • Při podávání 100-150 mg po dobu 12-24 hodin se podává 150 mg folinátu, pak dalších 12-25 mg injekcí vápníku nebo 15 mg perorálně každých 6 hodin po dobu 2 dnů.
 • Při léčbě dávkami pod 100 mg užívejte 1 tobolku folinátu každých 6 hodin po dobu 2-3 dnů.

Injekce Metotrexát

Intravenózní, intramuskulární nebo intraarteriální injekce jsou předepisovány pro trofoblastické tumory, leukémii, revmatoidní artritidu. Před zavedením léčiva se odstraní část mozkomíšního moku v objemu, ve kterém se bude lék aplikovat. Po otevření ampule zůstává lék stabilní po dobu 24 hodin, po které by měl být lék zlikvidován. Injekce pro revmatoidní artritidu se předepisují 1 krát týdně, zatímco léčivo se podává ve stejný den a čas.

Jak užívat methotrexát pro revmatoidní artritidu

Účinek léčiva na léčbu chronického zánětu kloubů je pravděpodobně spojen s jeho schopností potlačit imunitu. Použití tohoto léku vám umožní obnovit funkci kloubů, snížit zánět a příznaky spojené s artrózou - otok, ztuhlost kloubů, silná bolest. Neexistuje žádný jednotný režim pro použití léků.

Léčit artritidu, lékaři předepsat minimální dávkování 6, 5 mg. Po dvou až třech týdnech léčby se dávka postupně zvyšuje na 26 mg. Doporučené dávkování je sledováno v průběhu léčby a režim léku v tabletách zůstává stejný jako u injekcí léčiva jednou týdně. Někdy je denní dávka rozdělena do dvou nebo tří dávek, které musí být prováděny v intervalech 12 hodin.

Účinek léčby artritidy a artrózy se nedosáhne okamžitě, ale 5-6 měsíců po zahájení léčby. Pokud se klinický účinek vyskytuje příliš pomalu, lék se kombinuje s jinými prostředky. Revmatoidní artritida je léčena metotrexátem a kyselinou listovou nebo lékem:

 • cyklosporin;
 • leflunomid;
 • hydroxychlorochin;
 • sulfasalazin.

Léčba lymfomu a leukémie

Lék se podává intravenózně, intramuskulárně, intralyumbálně. Děti s diagnózou "leukemické" medikace je vhodnější, aby se do ní dostala voda. Pro dospělé je optimální dávka pro injekce 200-500 mg na m2 (plocha povrchu těla). Injekce se provádí jednou týdně, stejně jako u artritidy nebo artritidy. Někdy předepsáno 2, 5-5-10 mg denně po dobu 5 dnů. Účinné látky ovlivňují rozdělení maligní tkáně bez poškození zdravých buněk. Užívání léku pomáhá dosáhnout dlouhodobé remise.

S lupénkou a mykózou

Pro účely léku v léčbě psoriázy nebo mykózy v chronickém stadiu by měl pacient zažívat kožní lézi nejméně 20% a snížení citlivosti patogenní flóry na jiné lokální léky nebo fotochemii. Pro psoriázu jsou tablety předepsány v dávkách do 25 mg týdně. Když mykóza houbičky kůže nebo nehtů používají roztoky, které se podávají 50 mg intramuskulárně jednou.

Léčba neuroleukemie

Metoda podávání metotrexátu pro neuroleukemii je intraumbrální injekce a ozáření hlavy v dávkách do 2400 rad. Léčivo se podává 1-2krát každých 7 dní s dávkami 12 mg na m2 tělesné plochy. V přítomnosti mimosmyslových ložisek autoimunitního zánětu, které vyvolávají vznik silného syndromu bolesti a stlačují okolní orgány, se také provádí další lokální radiační terapie s dávkami 500–2500 rad.

Zvláštní pokyny

Lék může předepisovat pouze onkolog, který má zkušenosti s chemoterapií. Pacient musí být předem informován o riziku vzniku závažných nežádoucích účinků, které mohou vést k invaliditě a smrti. Pokud má pacient tekutinu v dutině břišní nebo pleurální, musí být před zahájením léčby odstraněn. Pokud se u Vás objeví příznaky stomatitidy, musíte přestat užívat tento lék. Než přiřadíte methotrexát, musíte provést krevní testy.

Pokud je nutné operaci provést, léčivo by mělo být zrušeno 1 týden před plánovaným termínem chirurgických zákroků a mělo by být obnoveno po 14 dnech. Ženy v reprodukčním věku by měly být informovány o negativních účincích složek léčiva na plod a doporučují účinnou antikoncepci. Během léčby je třeba věnovat pozornost práci, která vyžaduje vysokou koncentraci pozornosti.

Během těhotenství

Tento lék má toxické vlastnosti, může nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství, způsobit vrozené vady u dítěte nebo smrt plodu. V situacích, kdy žena během užívání léku otěhotněla, měli byste nastolit otázku potratu. Složky léčiva se mohou hromadit v těle a vstupovat do mateřského mléka, takže po celou dobu léčby je nutné ukončit kojení.

V dětství

V pediatrii je tento lék předepisován s opatrností, pokud rizika komplikací bez léčby převyšují možnost nežádoucích účinků. Dávka léčiva se volí individuálně na základě věku nemocného dítěte:

 • novorozenci a děti do 12 měsíců do 6 mg;
 • děti ve věku 1–2 let by měly dostat až 8 mg;
 • Doporučuje se, aby dítě ve věku 2-3 let podalo až 10 mg;
 • Optimální dávkování pro děti starší tří let je 12 mg.

Metotrexát a alkohol

Pro snížení rizika poškození jater se nedoporučuje používat methotrexát, alkohol a léky se zvýšenou hepatotoxicitou. Zanedbání tohoto pravidla může vést k poškození jater a nepředvídaným imunitním reakcím. Kromě toho, v době léčby je opustit prostředky tradiční medicíny, které používají alkohol nebo jeho deriváty.

Interakce s léky

V den užívání methotrexátu, odborníci doporučují opustit ty léky, které zmírňují autoimunitní zánět. NSAID můžete užívat ve všech ostatních dnech v týdnu. Návod k použití tohoto léku také uvádí následující kombinace léků a jejich důsledky:

 • perorální tetracyklin, chloramfenikol snižuje absorpci;
 • Fenylbutazon, smyčkové diuretika, peniciliny - zvyšují toxicitu léčiva;
 • Chloramfenikol, pyrimetamin - negativně ovlivňuje kostní dřeň, zhoršuje funkci tvorby krve;
 • léky, které způsobují nedostatek vápníku, některé léky snižující lipidy a antikoagulancia mohou zvyšovat toxicitu;
 • podávání léku ve spojení s radioterapií zvyšuje riziko nekrózy měkkých tkání;
 • Amiodaron - zvyšuje riziko ulcerace kůže;
 • zavedení acykloviru - přispívá k neurologickým léziím.

Nežádoucí účinky metotrexátu

Užívání léčiva způsobuje četné negativní reakce z různých orgánů a systémů:

 • hematopoéza - anémie, snížení počtu leukocytů, destiček;
 • nervová soustava - rychlá únava, výkyvy nálady, bolesti hlavy, poruchy spánku, zmatenost, deprese, kovová chuť v ústech, paralýza;
 • orgány zraku - konjunktivitida, podráždění sliznice;
 • dýchací orgány - plicní fibróza, bronchiální astma, plicní edém, suchý kašel;
 • zažívací trakt - stomatitida, zvracení, anorexie, průjem;
 • močový systém - zánět močového měchýře, dysfunkce ledvin, anurie nebo oligurie;
 • integuments - svědění, vaskulitida, nekróza tkání, vředy, pásový opar, zvýšená citlivost kůže na sluneční světlo, furunkulóza;
 • kardiovaskulární systém - krvácení, srdeční tamponáda, vaskulitida;
 • reprodukční systém - impotence, zánět pochvy, vředy, menstruační poruchy, snížené libido, vaginální výtok;
 • jiné projevy - bolest svalů, horečka, diabetes, mozková dysfunkce, exacerbace chronických infekcí.

Předávkování

V případě náhodného nebo úmyslného předávkování je hlavním příznakem předávkování zhoršená tvorba krve. V takových situacích se naléhavě podává antidotum, folinát vápenatý. V tomto případě musí být injekce provedena nejpozději hodinu. Dávka antidota by měla být stejná nebo vyšší než podávaná dávka. V těžkých případech je nutné provést postup hydratace těla, odtok mozkomíšního moku.

Kontraindikace

Neužívejte přípravek u pacientů se závažným poškozením jater / ledvin, u lidí s diagnózou tuberkulózy nebo HIV infekce, s vředy gastrointestinálního traktu. Je zakázáno užívat lék ve spojení s velkými dávkami kyseliny acetylsalicylové po očkování živými vakcínami. Upozornění:

 • obezita;
 • diabetes;
 • virová nebo bakteriální infekční onemocnění;
 • herpes zoster;
 • ascites;
 • spalničky;
 • amebiasis;
 • plané neštovice;
 • dna;
 • zánětlivé procesy ústní sliznice nebo orgánů trávicího traktu;
 • strongyloidiasis.

Podmínky prodeje a skladování

Lék je propuštěn z lékáren pouze na lékařský předpis. Lék skladujte při teplotě 15 až 25 stupňů na místě chráněném před přímým slunečním zářením a vlhkostí. Doba použitelnosti - 3 roky.

Analogy

V nepřítomnosti léků v lékárně nebo při identifikaci nesnášenlivosti jedné z jejích složek může lékař předepsat analogy. Mohou to být léky podobné strukturní struktuře nebo léčivé účinky. Seznam analogů léčiv zahrnuje následující léky:

 • Evetrex;
 • Seksat;
 • Vero Metotrexate;
 • Emtexat;
 • Trexan;
 • Metodzhekt;
 • Metotab.

Jaký je rozdíl Metodzhekta a Metotrexate

Porovnáme-li tyto dva léky ve složení a principu působení na lidské tělo, pak mezi léky neexistuje významný rozdíl. Podle hodnocení pacientů má však Metotrexát z rakouské společnosti Ebeve méně toxických a vedlejších účinků. Kromě toho existuje mírný rozdíl ve formě uvolňování těchto léčiv. Metodzhekt je tedy vyráběn pouze ve formě transparentního roztoku a je určen pro injekce pod kůži, sval nebo žílu. Za cenu drog jsou si rovni.

Cena Metotrexátu

Tento lék si můžete koupit v jakékoli státní nebo soukromé lékárně. Náklady na lék se liší v závislosti na regionu prodeje, výrobci a formě uvolnění. Orientační ceny drogy v Moskvě jsou uvedeny v tabulce:

Formulář vydání

Výrobce

Cena, rublů

tablety číslo 50

Ozon

od 220

tablety číslo 50

Ebeve

od 237

injekce 25 mg / ml 2 ml

Nizozemsko

od 190

koncentrát

Rakousko

od 3143

injekce 10 mg / ml 0, 75 ml

Rakousko

od 560

Video

Recenze

Catherine, 62 let

Byl jsem diagnostikován s lézí kloubů před 10 lety, od té doby jsem používal lék Metotrexate. Mohu říci, že tento lék usnadňuje můj život. Snažil se vzít sulfasalazin dříve, ale objevilo se mnoho vedlejších účinků, zejména těžké bolesti hlavy. Se stejným lékem nejsou žádné takové příznaky.

Larisa, 49 let

O Methotrexate si můžete přečíst spoustu negativních recenzí. Jedná se o velmi těžký lék, ale pokud budete postupovat podle pokynů, dávek a léčby, většině negativních účinků se lze vyhnout. Kromě toho, že náklady na lék není příliš drahé, ve srovnání s jinými dováženými protějšky. Artróza mi pomáhá dobře s injekcemi.

Michael, 52 let

Na pozadí psoriázy se mé klouby začaly zhroutit. Pak mi lékař nařídil pít tablety Metotrexatu. Řeknu to, lék opravdu pomáhá vyrovnat se s bolestí. Není to však příliš vhodné: jednou týdně v přesně stanovený den a čas. Je dobře, že mi žena připomíná, jinak nemůžete minout den léčby.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: