Pokud jde o prevalenci, po hemoroidech a paraproktitidách, u onemocnění mužů a žen ve věku od 20 do 60 let, je anální trhlina třetí. Rozštěpení řiti je defekt ve stěnách sliznice řiti ve formě štěrbiny vytvořené v místě prasknutí tkáně. Postupem času se modifikuje, hrany jsou pokryty granulací, tvoří se „hrboly“, které se v budoucnu mohou stát vláknitým polypem, takže anální trhlina vyžaduje okamžitou léčbu po jejím zjištění.

Příčiny análních trhlin

Důvody, pro které je možný vznik praskliny řiti:

 • Zácpa. Během chronické zácpy se neustále tvoří pevné fekální hmoty, které vedou k mikrotrhlinám a poškození tkání řitního otvoru. Navíc, namáhání prováděné člověkem, zvyšuje tlak v rektální oblasti - to může vést k prasknutí tkáně a vzniku trhlin.
 • Zánětlivé procesy při proktitidě. Během zánětu se snižuje síla tkání řiti, což vede k jejich poškození fekální hmotou.
 • Nesprávná strava, špatné žvýkací jídlo. Nestrávené, ostré kousky jídla (ořechy, semena) mohou poškodit tkáň během pohybů střev.
 • Porod. Při silném namáhání, stejně jako při použití kleští, může dojít k prasknutí sliznice při použití vakua.
 • Silná fyzická námaha.
 • Intra intestinální vyšetření.
 • Rychlé, nevhodné podání klystýru.
 • Anální sex.
 • Dlouhé sezení.
 • Nesprávná strava: kořeněná jídla, alkohol.

Příznaky tohoto onemocnění

Existují tři hlavní funkce, které umožňují snadno diagnostikovat vnitřní trhliny. Pacienti zpravidla trpí následujícími příznaky:

 1. Akutní bolest při pohybu střev, kterou pacienti označují za „pálení“, pocit „rozbitého skla“. Takové bolesti se vyskytují v řiti, dávajíc řiti, tříslo, dolní břicho. Syndrom může trvat určitý čas po defecation.
 2. Mírné krvácení během výkalů. Mohou vypadat jako proužek krve na povrchu stolice. U některých pacientů dochází ke krvácení mezi defekací.
 3. Křeč análního svěrače, který může být doprovázen silnou bolestí.

Někteří pacienti mohou po určitou dobu pociťovat charakteristické příznaky, které dávají mylnou představu o hojení zlomeniny, ale to se stává velmi vzácně. Bez dodržování určitých terapeutických opatření je obtížné dosáhnout požadovaného výsledku a možnost relapsu je extrémně vysoká.

Vlastnosti léčby akutní anální trhliny

Charakteristiky léčby tohoto onemocnění závisí na jeho formě, která je akutní nebo chronická. Akutní anální trhlina je vada, která existuje během prvního měsíce. Taková trhlina vypadá jako malá mezera bez jasných hranic, ze které je vidět červená svalová tkáň. Pokud se mezera do 6 týdnů nezvýší a hrany získají jasné hranice, anální trhlina se stane chronickou.

Je důležité, aby pacient během akutního období navštívil lékaře - v tomto případě je pravděpodobnost nechirurgické léčby vysoká. Zpravidla lékaři léčí metodami konzervativní medicíny: termální procedury, anestezie, jmenování mastí, krémů, čípků, klystýrů, koupelí, léků, kauterizace. V extrémních případech, uchýlit se k použití novocaine blokády a sfinkter strečink.

Laserová operace je také účinnou metodou (laser je účinný pouze v akutním období). Jestliže konzervativní metody léčby nevedly k hmatatelnému výsledku a anální trhlina se změnila v chronickou formu, je nutný chirurgický zákrok.

Chronická léčba zlomenin

Chronická anální trhlina se vyznačuje výskytem jasných hranic, přítomností "tuberkul" podél okrajů. V této fázi se uchýlit k chirurgickému zákroku, který se provádí těmito způsoby:

 • excize trhlin;
 • excize s uzavřením rány;
 • excize s disekce svěrače;
 • kombinovaných možností.

Během excize se granulace odstraní, „tuberkuly“ se odříznou, což vede k přechodu chronické formy zpět na akutní. Poté se používají metody konzervativní medicíny pro léčbu defektu, předepisuje se přísná dieta bez soli. Při řádném dodržování preventivních a léčebných opatření dochází k úplnému uzdravení po 2-4 týdnech.

Novinkou v excizi trhlin se stal radiochirurgický přístroj "Surgitron". Rozdíl oproti klasické chirurgické metodě spočívá v tom, že přístroj působí bodově, nedotýká se zdravé tkáně a vylučuje pouze poškozené. Doba léčení je zkrácena, pooperační doba je snadnější a bez komplikací.

Metody léčby anální trhliny doma

Než začnete dělat domácí úkoly, měli byste se vždy poradit se svým lékařem, abyste se vyvarovali následků nesprávných postupů. Hlavní asistenti v léčbě budou: dieta, teplé koupele, klystýr, lokální masti a léky vstřikované do konečníku a léky.

Dieta a strava

Výživa bude základem pro léčbu anální trhliny, pokud je způsobena zácpou. Úkolem lékaře je předepsat pacientovi takovou dietu, která pomůže tento problém odstranit. Vyloučit z potravin by mělo:

 • pikantní pokrmy;
 • Slané pokrmy;
 • alkohol;
 • rafinované produkty;
 • smažená jídla.

Aby se „fekální“ hmoty „změkčily“, je nutné obohatit stravu rostlinnou stravou. To umožní bezbolestně projít defekací, přispěje k rychlému hojení trhlin. Pacient by měl jíst více obilovin, čerstvou zeleninu a ovoce, sušené meruňky, švestky, fíky, pít dostatek tekutin. Pomáhá změkčit fekální hmoty vařené řepy se zakysanou smetanou a máslem.

Klystýři

Během léčby můžete použít dva typy klystýrů - vodu a olej. Používají se v těch chvílích, kdy pacient pociťuje nutkání vymýt. Klystýry jsou navrženy tak, aby usnadnily proces defekace.

 1. Vodní klystýr. K provedení tohoto postupu je nutné naplnit „Esmarchův hrnek“ vařenou vodou, do které se přidává malé množství soli, a zvýšit ho tak vysoko, jak je to jen možné - to zajistí tlak, ze kterého bude tekutina volně proudit do řiti. Vylepšete léčebný účinek přidáním protizánětlivých, dezinfekčních prostředků.
 2. Olejový klystýr. Pro tento postup je třeba smíchat 50 ml oleje se 150 ml vody, po které budete muset vyčistit střeva.

Masti, svíčky a speciální krém

Po zákroku defecation se doporučuje opláchnout řiti a kůži studenou vodou - to sníží bolest, umožní kvalitativní použití speciálních topických činidel.

Pro lokální anestezii, hojení, zmírnění svědění, zánětu, odstranění podráždění, poskytování antiseptických účinků používejte různé masti: Vishnevsky mast, D-panthenol, Bepanten, Levomekol. Pro zjemnění pokožky v blízkosti řitního otvoru může pacient použít dětský krém nebo vazelínu. Pomáhají také krémy, které mají hojivý, baktericidní, protizánětlivý účinek.

Anální zátky budou dobrým pomocníkem v boji proti anální trhlině. Vhodné možnosti jsou Relief Ultra, Relief Advance, Proktozan, Natalsid, svíčky z rakytníku. Při nákupu tohoto léku se musíte poradit se svým lékařem. Samostatně je třeba říci, že mnoho svíček je kontraindikováno u těhotných žen a kojících žen - pro ně by koupě homeopatických přípravků, například Natalsid, byla ideální volbou.

Léky

Při léčbě trhlin s léky se používají tablety s různými účinky:

 • Vitaminy - A, E, podporující regeneraci tkání;
 • Protizánětlivé léky (Salofalk);
 • Laxativa normalizovat stolici (Senade, Normaze).

Jak vyléčit anální trhliny lidových prostředků

Několik způsobů, jak léčit anální trhliny lidovými prostředky:

 • Mikroklystry s měsíčkem a rakytníkem. Nalijeme suchým měsíčkem 0, 1 litru vroucí vody, necháme několik hodin. Přidejte 2 čajové lžičky oleje. Výsledný roztok se používá jako klystýr před spaním.
 • Bylinná koupel (šalvěj, heřmánek, měsíček, třezalka). Vezměte 20 g každé bylinky, nalijte vařící vodu, kmen. Při teplotě 38 ° C se zředí vodou. Vezměte si koupel po dobu 20 minut.
 • Aloe. Než půjdete do postele, musíte vytlačit čerstvou šťávu z aloe, napište do pipety, jemně vstříkněte. Opakujte dvakrát.

V jakých případech předepisují operaci

Operace je předepsána po přechodu akutního stadia anální trhliny na chronickou: když je fraktura pokryta granulací a její okraje tvoří „knoflíky“, které interferují s hojením. Po diagnóze chronického stádia se provede operace k odstranění těchto defektů, tj. Excize.

Recenze

Marina, 28 let: - „Před rokem jsem začala cítit silnou bolest, když jsem šla na záchod, začala zácpa. Bylo to jako rozbité sklo. Po několika týdnech neustálé bolesti šla k lékaři - předepsané svíčky pro mě Pomocná záloha, klystýr a projímadla, předepsaná dieta. Nemoc se bohužel změnila v chronickou formu, musela jsem udělat excizi, ale po dvou týdnech jsem byla zdravá! “\ T

Nataša, 34 let: - „Nejdůležitější věcí není nechat ujít moment! Jakmile se sama diagnostikovala prasklinou, rozhodla se upravit výživu. Viděl laxativní prášky, pomazal Bepanten - všechno šlo.

Nikolai, 32 let: - „Byla tam anální trhlina, následující postup pomohl: normalizaci stolice, masti Bezornil čtyřikrát denně a pečlivé hygieně. O měsíc později byl stejně dobrý jako nový. “

Inna, 25 let: - „Anální trhlina vzniklá během těhotenství. Bylo to hrozně bolestivé, strach z toalety. Proctologist předepsal mast, svíčky, ale kvůli zácpě všechno pokračovalo. Lněný olej pomohl - třikrát denně, půl hodiny před jídlem. S židlí už nebyly žádné problémy! “

Může mít dítě anální trhlinku

Navzdory skutečnosti, že anální trhlina je více onemocnění dospělých, může se objevit u dítěte. Hlavním důvodem výskytu trhlin v dětství je špatná strava. Použití tuhých potravin, které jsou špatně stravitelné žaludkem, vede k zácpě, rektálním mikro-poškozením a v důsledku toho prasknutí slizničních tkání.

Video: ošetření a prevence trhlin

Podívejte se na video, které jasně ukazuje, co je to anální trhlina, jak vzniká, co je třeba udělat, aby se jí vyhnula, a jaké léky se používají k odstranění choroby:

Kategorie: