Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Nejčastější příčinou nepohodlí dětí je nepříjemný pocit v žaludku. Vyskytují se v každém věku a mohou být způsobeny různými faktory, takže pouze kvalifikovaný pediatr může přesně určit povahu bolesti.

Proč žaludek bolí

Než se pokusíme zjistit příčinu bolesti, je nutné zjistit, jak intenzivní jsou, kde se nacházejí. S velkou bolestí, děti mají tendenci lehnout si, přičemž ne příliš pohodlné držení těla. Obracejí se a stojí, zatímco děti jsou velmi opatrné, pomalu. Příznakem může být akutní (bolest dýky), otupení nebo bodnutí.

Je důležité určit příčinu bolesti při sledování, kde je jejich epicentrum. Levá strana peritoneum může hovořit o střevní obstrukci / zánětu. Kromě toho na levé straně je slinivka břišní, která je také schopna vyvolat nepříjemné příznaky. S bolestí na pravé straně to může také znamenat střevní problémy, ale pokud se tento příznak nachází v této oblasti, je možná patologie jater a žlučníku nebo cesty (například dyskineze, cholecystitis, atd.)

Pokud má dítě horečku a bolest žaludku, pak je pravděpodobná střevní infekce nebo apendicitida. V každém případě, pokud se takové příznaky objeví, rodiče by měli okamžitě zavolat lékaře, který může zjistit příčinu nepohodlí dítěte. Pokud je kromě hlavních symptomů přítomna krev ve stolici nebo zvratku dítěte, je to dobrý důvod, proč okamžitě zavolat sanitku.

V pupku

Hlavní příčiny bolesti v pupku - přejídání nebo neúplné / předčasné střevní pohyby. Léčba v tomto případě je jednoduchá: je nutné snížit množství potravy podávané dítěti, zrušit občerstvení mezi hlavními jídly, odstranit mastné potraviny ze stravy. Pokud po tomto má dítě stále bolesti kolem pupku, udělej mu klystýr (i když často vyprazdňuje střeva) - to pomůže zmírnit stav pacienta. Alternativou je dát svému synovi nebo dceři mírná projímadla.

Jiné nemoci někdy ukázané bolestí pod pupkem jsou: \ t

 • střevní kýla (je vyvolána zácpou, průjmem, dysbiózou, poruchami trávicího procesu);
 • umbilikální kýla (děje se u dětí, které často plačou a tím kmínají bříško);
 • meziobratlová kýla (někdy svírají nervy v páteři bolest v dolní dutině břišní);
 • apendicitida (to je možné, pokud si dítě stěžuje, že má nižší abdominální bolest, která je doprovázena horečkou);
 • gastroduodenitis (s prodlouženou bolestivostí pod pupkem, lze předpokládat zánět žaludeční sliznice, symptom se často projevuje po jídle).

Křečovité bolesti

Pokud má dítě na pozadí normálního zdravotního stavu záchvaty bolesti břicha, může to znamenat intestinální invazi (vložení jedné střevní oblasti do druhé kvůli porušení orgánové motility). Někdy jsou záchvaty doprovázeny zvracením, zvýšením tělesné teploty a na začátku onemocnění se stolice nemusí lišit od normální. Akutní kolicy bolesti v břiše u dětí do 12 měsíců jsou vyjádřeny nepřiměřeným pláčem / pláčem, neustálou úzkostí, špatným spánkem, posouváním nohou k hrudníku.

S invaginace útoky ustupují tak ostře, jak se jeví: děti se uklidňují a začínají jíst a normálně hrát znovu. Frekvence syndromu bolesti je hlavním příznakem tohoto onemocnění. V průběhu vývoje patologie se tyto ataky stávají častějšími, jsou delší a výraznější. Toto onemocnění zpravidla postihuje děti 6-12 měsíců, jejichž příčinou je nesprávné zavádění doplňkových potravin obsahujících složky ovoce a zeleniny.

Zvracení a průjem u dítěte

Pokud tyto příznaky nejsou doprovázeny horečkou, pak pro ně existuje velké množství důvodů. Když má dítě bolest žaludku a průjem, nemusí to nutně znamenat přítomnost jakékoliv patologie (pouze lékař je schopen stanovit přesnou diagnózu). Nejčastější příčinou volných stolic a nevolnosti je E. coli, která se často projevuje v letní sezóně. Důvodem je nedostatečná hygiena rukou nebo použití špinavého ovoce.

Kromě průjmu a zvracení má dítě někdy horečku, začíná dehydratace, někdy se ve výkalech pozoruje směs krve nebo hlenu a celkový stav je pomalý. Při infikování E. coli je každé jídlo dokončeno vyprázdněním střev. Příčinou těchto příznaků může být otrava stale potravin, jedů nebo léků (antibiotik). V tomto případě se příznaky objeví během několika hodin po vstupu toxinů do těla.

Ostrá bolest

Zpravidla se kolika nebo křeče v žaludku u dětí vyskytují v důsledku střevní obstrukce. První patologie se často vyskytuje u dětí 6-12 měsíců a je doprovázena nevolností / zvracením, druhá je zpravidla diagnostikována u dětí do jednoho roku. Pokud 2 hodiny po výskytu rezie se stav dítěte nezlepšil a břicho stále bolí, dítě by mělo být přijato k lékaři k vyšetření.

Ráno

Pokud si dítě stěžuje na bolest břicha ráno, může to být několik důvodů. Nejběžnější z nich jsou:

 • alergie;
 • střevní infekce;
 • žaludeční nevolnost;
 • apendicitida;
 • napadení červem.

Někdy mají děti ranní žaludek kvůli nervozitě spojené s neochotou navštěvovat mateřskou školu / školu. Důvodem jsou problémy s učiteli, vrstevníky, takže rodiče by měli mluvit s dítětem a snažit se zjistit příčiny, intenzitu, lokalizaci bolesti. Pokud je to velmi silné, zatímco dítě vleže bere nepřirozené pozice, pomalu, opatrně stoupá a otáčí se, musíte ji ukázat dětskému lékaři. V některých případech tyto příznaky naznačují apendicitidu nebo peritonitidu.

Trvalá bolest břicha

Důvody, proč dítě často trpí bolestmi žaludku, mohou být jak závažné patologie, tak i lehké poruchy trávicího procesu. Nejběžnější příčiny symptomu jsou:

 • parazity (zároveň s bolestí, letargií dítěte, migrénou)
 • potravinová nesnášenlivost (obvykle laktóza);
 • zácpa (v tomto případě je příznak doprovázen nadýmáním);
 • zánět ledvin (pro toto onemocnění je charakteristické časté močení);
 • abdominální migréna (zpravidla je tento problém zděděn od rodičů a způsobuje bolest při jednom zvracení).

S teplotou

Malé děti často trpí bolestmi žaludku a symptom rychle přechází sám, aniž by to mělo vážné následky. I krvavé jablko může způsobit bolest. Pokud však má dítě horečku a bolest žaludku, znamená to, že se jedná o chronické nebo akutní onemocnění. Současně se snižuje aktivita dětí, zácpa nebo průjem, zvracení, začíná nevolnost, vzniká slabost, kůže se zbledne. S těmito příznaky, rodiče mají tendenci jít k lékaři, jsou typické pro:

 • apendicitida;
 • pneumokoková nebo streptokoková peritonitida (zánět břišní sliznice);
 • akutní divertikulitida (vyčnívání stěny tlustého střeva v důsledku nesprávného vývoje orgánu);
 • akutní cholecystitis (zánět žlučníku, ve kterém žaludek bolí v pravém horním kvadrantu);
 • akutní pankreatitida (zánět pankreatu, charakterizovaný pásovým oparem a malou horečkou);
 • střevní infekce (začíná těžký průjem nebo zácpa, žaludek bolí bez ustání, teplota stoupá);
 • různé infekční nemoci, jako jsou akutní respirační infekce, bolest v krku, spalničky, černý kašel (v případě mesadenitidy se zánět břišní lymfatické uzliny a břicho začne bolet).

Při chůzi

Po nadměrné fyzické aktivitě, zvracení, kašlání, břišní svaly jsou někdy natažené, což má za následek bolest v břiše při chůzi a běhu. V tomto případě zůstává chuť dítěte normální a všeobecná pohoda se neodchyluje od normy. Pokud žaludek začne po požití mastných / smažených potravin ublížit, lékař navrhne dysfunkci žlučových cest, ve které se děti stěžují na bolest v pravém hypochondriu, která se projevuje během běhu nebo chůze.

V noci

Pokud dítě začne mít bolesti břicha u dítěte, lze předpokládat mnoho patologií. Spolu s chorobami trávicího traktu může taková bolest způsobit i bolest:

 • přítomnost parazitů;
 • zánět průdušek / plic;
 • apendicitida;
 • angina pectoris, akutní respirační infekce;
 • infekce močového měchýře nebo ledvin.

Není neobvyklé, že dítě v noci během dospívání trpí bolestmi žaludku a předškolními dětmi kvůli neurózám, které vznikají kvůli obtížným vztahům s vrstevníky. Konflikty se spolužáky nebo učiteli slouží jako silný stresový faktor neurotické povahy, který vyvolává vážné následky jako je akutní bolest v noci nebo v časných ranních hodinách (před začátkem školního dne).

Po jídle

U dětí tyto bolesti někdy ukazují na přítomnost infekce nebo zánětlivých procesů v zažívacím traktu. Kromě toho, charakteristické příznaky pro to je úplný nedostatek chuti k jídlu, stav úzkosti. Pokud má dítě po jídle bolest žaludku, je nutné ji ukázat lékaři, protože nemoc sama o sobě neprojde. U akutního břicha by to mělo být provedeno okamžitě (symptom se projevuje jako konstantní syndrom těžké bolesti). Tento příznak je charakteristický pro apendicitidu, pankreatitidu, cholecystitidu a další nebezpečné patologie.

Mít novorozence

U kojenců takové jevy nejsou neobvyklé a zpravidla není důvod k panice. Pokud má novorozenec bolest břicha, stiskne nohy a hlasitě vykřikne. Často, zvláštní nepohodlí v dětech je způsobeno plyny, které jsou tvořeny od uhlohydrátů mateřského mléka (obzvláště mnoho z nich v počátečních porcích). Během kojení je třeba, aby maminky pečlivě připravily své menu, aby se předešlo kolickým nebo potravinovým alergiím u dětí. Žena by navíc měla:

 • snížit na minimum spotřebu sladkostí, brambor, těstovin;
 • káva, čokoláda, horké koření, kakao;
 • naplnit menu čerstvým ovocem, zelení, zatímco citrusové plody by měly být používány na minimum;
 • Pečlivě jíst všechny červené bobule, zeleninu, ovoce;
 • je lepší se na chvíli opouštět z fazolí, lilku, chleba, zelí, hroznů, klobás.

Co dělat, když váš žaludek bolí

Rodiče jsou zpravidla schopni eliminovat syndrom bolesti sami, nicméně je to přijatelné pouze v případech, kdy symptom není doprovázen horečkou nebo neustálým zvracením. Často jsou bolesti břicha dítěte se zvýšeným nadýmáním a symptomem pryč na pár hodin po odchodu na záchod. Ve stejné době, není třeba zavolat lékaře, stačí krmit dítě s tekutým jídlem a uklidnit.

Co dělat s bolestmi břicha, aby se zmírnil stav dítěte? Bez lékařského předpisu, nemůžete dát žádné prášky na vaše dítě. Je lepší dát chlapce nebo dívce klystýr (to neplatí pro děti - neměly by provádět zákrok bez svolení lékaře). Pokud se zácpa stala příčinou syndromu bolesti, doplňte dětské menu o syrovou zeleninu, meruňky, jablka.

Pro průjem, dát dítě více tekutiny v malých porcích a často. Neurotická bolest dokonale odstranila infuzi matky a kozlíku. Navíc dítě před spaním by mělo dostat sklenici teplého mléka s medem. Chcete-li vyrovnat stres, často chodit s dítětem na čerstvém vzduchu, aby byl kontrastní sprcha, zkrátit čas pro sledování televize, zakázat hraní na počítači před spaním.

Co dát dítě s bolestí břicha

Lék na bolest břicha u dětí musí být nutně v lékárničce rodičů. Léčba koliky a nadýmání zahrnuje příjem lehkých léků u dítěte. Jejich použití musí být koordinováno s lékařem. Co pomáhá při bolesti břicha:

 • Disflatil;
 • Espumizan;
 • Slavnostní;
 • Enterosgel;
 • Mezim;
 • Laktovit;
 • Linex;
 • aktivní uhlí;
 • No-shpa;
 • Furazolidon.

První pomoc

Pokud dítě trpí bolestmi břicha na pozadí zhoršeného trávení, rodiče by měli pečlivě sledovat dietu svých potomků: vyloučit z nabídky všechny produkty tvořící plyn (mléko, okurky, fazole, chléb, kvas, houby), doplnit je vláknem. Co dělat s nástupem akutního břicha? První pomoc při bolesti žaludku je zavolat sanitku. Pouze lékař je schopen určit příčinu akutní bolesti a najít vhodnou léčbu. Před příchodem sanitky je dovoleno vložit na lednici pouze ledový obal, aby se zmírnil jeho stav.

Co můžete jíst, když váš žaludek bolí

Každá patologie poskytuje specifickou dietu, která vybírá gastroenterologa. Pokud je příčinou bolesti u dítěte zažívací porucha nebo mírná otrava, není nutné kontaktovat specialistu. Co můžete jíst, když váš žaludek bolí:

 • libové polévky na zelenině;
 • tekuté kaše (krupice, ovesné vločky, rýže, pohanka);
 • vařená, dušená zelenina, kromě zelí;
 • některé sušenky;
 • chudé ryby;
 • míchaná vejce, vařená vejce vařená;
 • libové maso (jeden týden po otravě);
 • bylinné čaje, čaje;
 • med, želé;
 • pečené ovoce.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: