Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Všechny systémy v lidském těle jsou propojeny, když jeden z nich „selže“, může se to projevit vnějšími znaky. Omezená atopická dermatitida je vyrážka na kůži, která vyžaduje léčbu. Toto onemocnění je také známé jako lišejník Vidal nebo fokální atopická dermatitida. To je jedna z mnoha patologií, která se týká chronických kožních onemocnění na alergicko-neurogenní půdě.

Co je omezená atopická dermatitida

Klinické studie odhalily dědičnou povahu onemocnění. To potvrzují podobné erupce u pacienta a příbuzných. Omezená neurodermatitida je typ dermatózy neuroalergického typu, s jejím rozvojem se objevují léze na kůži s výrazným svěděním. Etiologie neurodermatitidy není zcela objasněna, odborníci identifikují několik možných provokujících faktorů. Samotný název nemoci plně odráží její povahu - omezený charakter vyrážky.

Symptomy omezené neurodermatitidy

To je jedna z odrůd tohoto typu kožního onemocnění. Hlavní rozdíl mezi touto formou a difuzní je, že postižené oblasti zabírají malé plochy na povrchu kůže. Pokud se skvrny s neurodermatitidou začaly šířit dále podél těla, pak se nejedná o omezený typ onemocnění. Jednoduchý chronický versicolor se vyskytuje u dítěte nebo dospělého. Rozlišují se následující symptomy omezené neurodermatitidy:

 1. V případě patologie se okamžitě projevuje silné svědění, které se zhoršuje po silném nervovém napětí (stres, strach). Kůže začne špatně svědit, vede k nespavosti, pacient nespí dobře a stává se pomalým, letargickým, podrážděným.
 2. Na pozadí nedostatku spánku a celkového špatného stavu člověk vyvíjí depresivní stav, který je doprovázen sociální fobií.
 3. Při česání papuly se objevují mikrotrhliny, které se stávají možným místem pro pronikání infekce. Výsledkem škrábání pigmentových skvrn se někdy stává zánětlivý proces, který vede k hnisání.
 4. Chronická atopická dermatitida má následující lokalizační místa: na krku od zad blíže k zadní části hlavy, lokty, oblasti genitálií, pod koleny. Zevně je vyrážka reprezentována typickými nepravidelnostmi, které se časem spojují do jednoho místa a tvoří léze kožní tkáně.
 5. Existují také příznaky neurodermatitidy omezené: olupování, suchost kůže, zvýšená struktura kůže, bledost kůže a jejich zahuštění v místech tvorby plaků. Existují nesrovnalosti v termoregulaci, pocení, produkci kožního mazu. Někdy se kůže může zbarvit do modra nebo zčervenat, objeví se edém a vznik plaků.

Příčiny neurodermatitidy

Kožní alergická reakce tohoto typu se zpravidla projevuje dědičnou predispozicí. Příčiny neurodermatitidy spočívají v abnormální reakci lidské imunity. Takoví pacienti se nazývají atopicus, což v řečtině znamená "ne jako všichni ostatní." Pokud existuje geneticky kódovaná citlivost osoby na alergie, projeví se ekzém okamžitě, pokud antigen vstoupí do těla dítěte nebo dospělého. Dědičná zátěž není jediným faktorem.

 1. Poruchy periferního a centrálního nervového systému hrají roli ve vývoji omezené atopické dermatitidy.
 2. Neurodermatitida se projevuje porušením spojení mezi různými částmi mozku, které spolu s emocionálními nadměrnými stavy tvoří poruchu nervové regulace.
 3. Pokud jsou nadledvinky, hypofýza, hypotalamus, pohlavní žlázy poškozeny, lišejník se může uvolnit. Narušení hormonálního systému na mnoha úrovních vede k vyčerpání tvorby glukokortikoidů, které hrají úlohu antialergických přírodních léčiv, což vede k přecitlivělosti organismu.
 4. Pokud jsou v těle dlouhodobě přítomny chronické infekční procesy, dochází k neustálému podráždění imunitního systému, který udržuje stav senzibilizace a vyvolává atopickou dermatitidu.
 5. Poruchy výměny systémové povahy v patologii trávicího systému, ledvin, jater vede ke změně složení krve, ke zvýšení koncentrace toxinů. Ovlivňují strukturu tkání, tělo ji začíná vnímat jako cizí. To způsobuje tvorbu protilátek a dochází k autoalergii.

Diagnostické metody

Hlavním úkolem dermatologa v diagnostice je diferencovat patologii od podobných nemocí: pruritus, chronický ekzém, lichen planus, amyloidní lišejník. K tomu vizuální kontrola a porovnání symptomů neurodermatitidy se známkami jiných onemocnění. Diagnostické metody také zahrnují histologické vyšetření, pokud vizuální vyrážku nelze rozlišit. Existují následující rozdíly:

 1. S neurodermatitidou se svědění objevuje ještě před výskytem vnějších příznaků na kůži a nejprve je vidět chronický ekzém. Kromě toho v posledně uvedeném případě může být vyrážka ve formě papul, skvrn, erozí a omezený dermat má monomorfní strukturu.
 2. S neurodermatitidou je silně výrazná lichenizace kůže, svědění, které ji odlišuje od lišejníků.
 3. Když pruritus pozoroval polymorfní vyrážky as omezenou neurodermatitidou - homogenní.
 4. Amyloidní lišejníky se liší podle vyrážek. V tomto případě jsou častěji postiženy dolní končetiny a neurodermatitida: krk, lokty, pod koleny.

Léčba neurodermatitidy

Toto onemocnění má pozitivní prognózu s adekvátním průběhem léčby. Léčba neurodermatitidy je rozdělena do několika hlavních oblastí, které stejně ovlivňují úspěšnost léčby a snižují opakující se faktor:

 1. Dieta K vyloučení pravděpodobnosti neurodermatitidy způsobené gastrointestinálními problémy, zvýšenou imunitní ochranou je nutná nutriční úprava. Vyloučeny některé potraviny, které jsou provokativní faktory.
 2. Antihistaminika. Pomáhá bojovat s alergickým aspektem neurodermatitidy. V těžkých případech je předepsána hormonální léčba.
 3. Pro lokální léčbu oblastí s omezeným výskytem vyrážek používejte masti, krémy s exfoliačním, vstřebatelným, antipruritickým účinkem.

Lék na neurodermatitidu

Drogová terapie má eliminovat vnější projevy onemocnění a neutralizovat příčiny, které vyvolaly vývoj patologie. Pouze takový přístup k léčbě omezených vyrážek poskytne stabilní, dlouhodobý výsledek. Pro neurodermatitidu jsou předepsány následující léky:

 • sedativa;
 • antihistaminika;
 • enterosorbenty;
 • minerální komplexy;
 • vitamíny;
 • antiparazitická činidla.

Masť pro léčbu neurodermatitidy

Úspěšně se používá při léčbě omezených ekzémů, boritých lotionů, past, které obsahují dehet, jejichthyol, naftalán. Masti pro léčbu neurodermatitidy se aplikují přímo na místo vyrážky, zpravidla se používají léky ze skupiny kortikosteroidů:

 • Celestoderm;
 • Sinaflan;
 • Betnovayt;
 • Diprogent.

Na doporučení lékaře mohou být pro omezené vyrážky použity nehalogenované kortikosteroidní léky s prodlouženým účinkem, které nezpůsobují atrofii a řídnutí kůže. Tento typ léků proti neurodermatitidě je dobře prokázán, vzhledem k snadnosti použití (1 krát denně) a minimálním vedlejším účinkům, může být dokonce použit k léčbě dítěte. Takové nehalogenované kortikosteroidy se používají: methylprednisolon, mometason furoát, hydrokortison 17-butyrát.

Léčba lidových prostředků atopické dermatitidy

Pokud jsou dodržena doporučení lékaře, pokud neexistují žádné kontraindikace, léčba omezených lézí může být doplněna přírodními léky. Léčba neurodermatitidy lidovými prostředky je dalším faktorem pro urychlení procesu hojení. Tyto recepty můžete použít:

 1. Komprese z čerstvé řepky trávy pomůže zmírnit svědění v oblasti zánětu. Pokud není čerstvě sbírané, pak můžete udělat silný odvar ze suchého, mix v polovině s heřmánkem a použít vyrážky na léze.
 2. Dobře opláchněte a aplikujte na místa s omezeným poškozením listů čerstvého jitrocelu.
 3. S intenzivním svěděním z neurodermatitidy pomůže koupel s odvarem z listů černého bezu a bramborového škrobu.
 4. S dlouhým průběhem omezené vyrážky může pomoci mikroklysters z infuze paliny a tyran. Je nutné provést 12 procedur měsíčně (každý druhý den).

Prevence omezené neurodermatitidy

Léčbu ekzému u dítěte je nutné provádět včas, což pomůže snížit intenzitu symptomů. Prevence omezené neurodermatitidy je ochrana nemocných před neuropsychiatrickým poraněním, změnou klimatu. Místa s vysokou nadmořskou výškou s teplým, suchým podnebím jsou vhodnější (i dočasně), ideální je pobřeží. Proveďte včasnou léčbu problémů s endokrinním, nervovým systémem. Udržení zdravého životního stylu posílí imunitní systém a sníží riziko vzniku omezených vyrážek.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: