Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Téměř nedávno, pěstování orchideje Phalaenopsis byla spousta pouze nejmodernějších zahradníků, ale dnes je stále častější na parapety obyčejných bytů. Když se rozhodnete koupit tento exotický květ, nejprve zjistit všechny funkce péče o něj.

Co je Phalaenopsis?

Phalaenopsis je exotická květina z rodiny Orchid, stanoviště je tropické místo s horkým podnebím. Rostlina má pouze jeden jediný bod růstu - růžici listů. Orchidej je středně veliký až do výšky jednoho metru, mini verze dosahuje maximálně 30 cm, barva pupenů na fotografii je pestrá: fialová, světle růžová, bílá nebo žlutá. Tam jsou rostliny, které mají další dekorace ze stran květu: světlé pruhy nebo skvrny.

Phalaenopsis - rodiště rostliny

Svět se poprvé dozvěděl o této květině díky Karl Blume v roce 1825. Při pohledu na džungli dalekohledem viděl muž na větvích vinic velmi krásné motýly. Výzkumník ho tak zaujal, že se rozhodl přiblížit a byl velmi překvapen - to byly květiny. Tak se objevil název nyní oblíbené pokojové rostliny Phalaenopsis, což znamená, že se podobá molům. Rodiště orchideje Phalaenopsis je severovýchod Austrálie a filipínských ostrovů.

Phalaenopsis orchidej péče doma

Milovníci se bojí koupit orchidej jednoduše proto, že nevědí, jak se starat o Phalaenopsis. Pěstování exotických květin doma je stejně snadné jako pěstování fialek. Je stejně nenáročný, miluje teplo a mírné zalévání, miluje denní světlo a do školek mu může patřit umělé osvětlení. Je však těžké pro něj změnit bydliště, proto domácí péče o orchidej Phalaenopsis začíná hned po jeho získání.

Phalaenopsis - domácí péče po obchodě

Dlouho jste se dívali na vitrínu s orchidejemi, pečlivě vybírali a zkoumali rostlinu a konečně přinesli domov krásy. Co dělat po? Jak pečovat o orchidej Phalaenopsis ihned po zakoupení? Za prvé, hluboko vdechněte, uklidněte srdce s radostí a vyberte si správné místo pro udržení květináče.

Pokud na okenním parapetu již žijí jiné květy, je lepší dát jim orchidej odděleně. Nemusíte okamžitě vodu závod, natož krmení kořeny se speciálními hnojivy, po dobu nejméně dvou týdnů. Navíc nově zakoupená květina nepotřebuje ani přirozené světlo. Pamatujte si, že dobrá péče o Phalaenopsis po obchodě - pro zajištění úplného odpočinku rostliny.

Jak znovu nasazovat orchidej Phalaenopsis doma

Hlavní otázkou všech milovníků exotických květin je, jak transplantovat phalaenopsis. Orchidej není příliš náladový, takže přesunutí do nového hrnce není těžké. Hlavní věc je vybrat správný čas pro transplantaci a znát několik jemností. Obecně by transplantace orchidejí Phalaenopsis doma měla probíhat následovně:

 1. Mírně si zapamatujte hrnec rukama nebo namočte substrát vodou a pak rostlinu odstraňte.
 2. Opláchněte kořeny ve sprše, odstraňte zbytky kůry a země. Aby se nečistoty lépe čistily, rostlina může zůstat ve vodě.
 3. Zvažte kořenový systém a odřízněte všechny špatné oblasti. Ořízněte stopky. Aby nedošlo k poškození větve, proveďte řez 1 cm nad pupenem. Použijte pro tento lepší zahradní nůžky nebo ostré nůžky.
 4. Nechte rostlinu přes noc, aby všechny řezy na kořenech měly čas přetáhnout.
 5. Poté umístěte květinu do nového hrnce a vyplňte dutiny čerstvou půdou.

Kdy se nasadí orchidej Phalaenopsis

Chcete-li transplantovat Phalaenopsis rostlin šel do prospěchu, a ne naopak, je zaměřit svou pozornost na celkový stav květu. Pokud jsou listy měkké nebo ochablé a půda připomíná balenou houbu, někdy je vidět i hniloba - rostlina by měla být právě transplantována. Pokud se v době transplantace ukázalo, že kořeny jsou zcela v nesnázích, musí být odříznuty i květinové šípy.

Když jsou listy čerstvé nebo jen začaly růst, půda se skládá z velkých kusů a kořeny jsou naživu - není třeba přemístit orchidej do nového hrnce. Obecně platí, že odborníci radí k opětovnému Phalaenopsis orchidej není zvláště často a vždy po odkvětu. Nejpříznivější období roku je považováno za časné jaro: březen-duben, ale v okamžiku chladného počasí, přibližně od října do ledna, nelze závod rušit.

Půda pro orchideje Phalaenopsis

Výběr správného substrátu je prakticky nejdůležitější složkou pro úspěšnou transplantaci. Tyto květiny kategoricky odmítají růst v obyčejné zemi. Phalaenopsis půda pro orchideje vyžaduje speciální: hrubozrnný, kůra-založené, dobře větrané. Pokud si nemůžete koupit substrát v obchodě, můžete udělat směs domu obyčejné kůry, mechu a kostek dřevěného uhlí o průměru 3 cm.

Phalaenopsis hrnec

Kapacita skla a lepší průsvitná plastová nádoba pro Felinopsis by měla být o něco větší než předchozí. Můžete umístit rostlinu do obyčejného tmavého hrnce, ale sklo zajistí stálý příliv slunečního světla a kořeny se budou cítit mnohem lépe. Výběr nádrže, měli byste se podívat na ten, který má velké odvodňovací otvory - stagnace vody je nesmírně nepřijatelná.

Jak se voda Phalaenopsis orchideje doma

Před zavlažováním Phalaenopsis se ujistěte, že je substrát dobře vysušen. Proto je mnohem výhodnější, když květina roste v průhledném hrnci. Pokud orchidej žije jen v takové kapacitě, pak budou pro zavlažování signálem lehké kořeny, za normálních podmínek vlhkosti jsou světle zelené barvy. Pokud je nádoba tmavá, je třeba provést zalévání dotekem: vyčistit horní zem a pomocí prstů vyzkoušet vlhkost.

Zalévání orchidejí Phalaenopsis doma po transplantaci je poněkud odlišné. O vodě by se mělo zapomenout 1-2 dny, aby se rány odříznutých kořenů mohly hojit. A obecně, přizpůsobení se zavlažování bude muset být opakováno, protože čerstvý substrát vyschne o něco rychleji než stará půda. Pro všechny typy zemin existuje jediné pravidlo - podklad musí mít čas na zaschnutí před dalším zavlažováním.

Reprodukce orchidejí Phalaenopsis doma

Rozdělení rostliny se provádí vegetativně, přes výhonky na základně výpusti. Jsou uloženy ty děti, na kterých se objevily první listy, a vzdušné kořeny dosahující délky až 5 cm. Nejdříve se oddělí, potom vysuší a vysadí do nové hliněné směsi. Jakmile Phalaenopsis pokračuje v růstu, může být do půdy zaveden roztok hnojiva. Reprodukce orchidejí Phalaenopsis doma může být zahájena několik měsíců po odkvětu.

Phalaenopsis květy orchidejí doma

Chcete-li zahájit kvetoucí rostliny musí být řádně dodány. V pozdním podzimu a v zimě je lepší umístit orchidej na jižní stranu, v západní a východní části domu lze v létě převést hrnec. Důležitým procesem na vaší straně je snížení zavlažování, lepší je nastříkat substrát stříkací lahví. Za normálních podmínek, kvetení orchidejí Phalaenopsis doma trvá až šest měsíců. Pokud chcete tento okamžik prodloužit, postříkejte květinový stonek teplou vodou.

Phalaenopsis péče po kvetení

Po pupeny ottsvetut, šipka schne a je řez, ale to není vždy případ. Pokud stopka zůstane zelená, může se péče o Phalaenopsis po odkvětu uskutečnit v jednom ze tří scénářů:

 • ponechte stonek tak, jak je, s časem se na něm objeví nové pupeny;
 • ořízněte stopku na první pupen;
 • Zastřihněte stopku úplně, vložte ji do vázy a počkejte, až se objeví pupen.

Proč Phalaenopsis nekvete

O tři měsíce později rostlina vytvoří nové pupeny a znovu rozkvétá. Pokud se tak nestane, něco, co děláte špatně. Ve většině případů Phalaenopsis nevykvétá z následujících důvodů:

 • Rostlina postrádá slunce. Hrnec by měl být ve světlém stínu, kde se teplota může pohybovat v rozmezí 25 ° C a obsah vlhkosti 35-40%. Navíc, místnost by měla mít dobré větrání.
 • Příliš mnoho krmení. Musíte počkat, až budou všechny prospěšné vitamíny a minerály zcela vstřebány kořeny.
 • Potřebuje odpočinek a mírnou aktivní růstovou stimulaci. Chcete-li, aby rostlina v pořádku, dát jí pár měsíců odpočinku, a pak stimulovat kvetení s drogami.

Nemoci a škůdci Phalaenopsis

Jediná věc, kterou orchidej Phalaenopsis vyžaduje od svého majitele, je domácí péče podle všech požadavků. S mírným zavlažováním, dodržováním teploty, potěší oko krásným kvetením neustále. Pokud je péče špatná, může rostlina zemřít. Útok na květinu, zpravidla takové infekce:

 • Fusarium je plísňové onemocnění, které postihuje kořeny rostliny. Hlavním ukazatelem rozpadu je přebytečná vlhkost. Vyléčit tuto nemoc nefunguje.
 • Urtikarie - virová infekce, která postihuje listy rostliny. Důvod - květ přestal dostat čerstvý vzduch.
 • Botrytis - postihuje pupeny, které nakonec uschnou a odpadnou. Důvod - v místnosti příliš vlhký vzduch.

Děsivé pro orchideje a některé druhy parazitů. Například, mealybugs často způsobí listy spadnout, pavoučí roztoči pokryjí květiny s pavučinami, třásně zničí jak květiny tak listy současně, a kosa bude sát mízu od orchideje. Jak choroby, tak škůdci Phalaenopsis jsou extrémně nebezpečné pro život rostlin. Pokud jste byli schopni odhalit první známky, orchidej musí být ošetřena speciálními řešeními.

Video: Péče o orchidej Phalaenopsis

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: