Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Léčivo ze skupiny mukolytických, antitusických léčiv Acetylcystein se používá pro farmakologickou léčbu zánětlivých onemocnění průdušek. Tento lék patří do skupiny vykašlávacích léků. Z návodu k použití acetylcysteinu acetylcysteinu zjistíte, jaké jsou jeho vlastnosti pro různé formy uvolňování: tablety, kapky, roztoky pro inhalaci.

Léčivo acetylcystein

Mukolytický lék přispívá k ředění a zvýšení sputa, což usnadňuje separaci hlenu. Dopad je spojen se schopností volných sulfhydrylových skupin hlavní účinné složky rozbít dvojné sulfidové vazby mukopolysacharidů sputa a aminokyselin. Lék si zachovává svou aktivitu jak v katarálním, tak v hnisavém sputu. Žádný vliv na imunitu.

Léčivo má také podobný účinek na tajemství, které je výsledkem zánětlivých lézí sliznice horních cest dýchacích. Léčivo má antioxidační účinek, který je způsoben přítomností sulfátové skupiny s disulfidovými vazbami (specifické antidotum), které mohou snížit koncentraci elektrofilních oxidačních toxinů, snižuje viskozitu hlenu. Léčivo má mukolytické a protizánětlivé účinky.

Složení

Farmaceutická kompozice léčiva závisí na formě léčiva. Rozdíly ve složení vzhledem k nutnosti použít lék na různých orgánech a tkáních, které se liší strukturou, schopností absorbovat lék. Kromě toho je u některých typů infekčních onemocnění nezbytné použití různých forem léčiva.

Formulář vydání

Složení

Šumivé tablety

Acetylcystein - 200 mg;

Další složky: kyselina askorbová - 30 mg, bezvodý uhličitan sodný - 93, hydrogenuhličitan sodný - 894 mg, dehydratovaná kyselina citrónová - 998, sorbitol - 695 mg, makrogol 6000 - 70, citrát sodný - 500 mg, sacharinát sodný - 5 mg, aromata - 20 mg.

Kapky

Acetylcystein - 20 mg; sterilní čištěná voda - 50 ml, hydrogenuhličitan sodný - 15 mg.

Prášek pro přípravu roztoku

n-acetyl-l-cystein - 20 mg; další složky: aspartam - 20 mg; monohydrát laktózy - 40 mg.

Inhalační roztok

n-acetylcystein - 200 mg.

Formulář vydání

Léčivo je dostupné ve formě kapslí, tablet a roztoků. Farmaceutická rozmanitost je způsobena potřebou plně ovlivnit orgány postižené zánětlivým procesem. ACC je k dispozici v následujících formách:

 • granule pro roztok a suspenzi;
 • intravenózní roztok;
 • acetylcystein pro inhalaci 20%;
 • kapky pro místní použití.

Indikace pro použití

Lék je předepisován pro zánětlivé patologické procesy dýchacích a sluchových orgánů, stavy, které jsou doprovázeny tvorbou sputa viskózní struktury, mukopurulentního charakteru:

 • chronická bronchitida,
 • tracheitida;
 • pneumonie různých etiologií;
 • bronchiální astma;
 • emfyzém;
 • atelektáza;
 • katarální, hnisavý otitis media;
 • cystická fibróza.

Acetylcysteinové instrukce

Acetylcystein je předepsán pro farmakologickou léčbu zánětlivých onemocnění horních dýchacích cest v různých dávkových formách a dávkách. Volba formy léku závisí na závažnosti onemocnění, lokalizaci zdroje infekce, věku pacienta a přítomnosti průvodních onemocnění. Kromě toho, pokud jsou během léčby vedlejší účinky, je třeba zvážit jinou formu léčby s nižší dávkou.

Pro inhalaci

Pro aerosolovou terapii ve specializovaných zařízeních nastříkejte 20-30 ml 10% nebo 5-7 ml 20% roztoku. Doba inhalace je 10-20 minut; frekvence - od 2 do 5 p./den. V případě lékové terapie pro akutní stav nouze by průměrná doba trvání inhalace měla být nejméně 5-10 dnů; v případě potřeby se léčba prodlužuje na šest měsíců.

Uvnitř

Pro orální podání se obsah sáčku rozpustí ve sklenici teplé vody, důkladně se promíchá a opije se po přípravě roztoku, nejlépe 20-30 minut po jídle:

 • dospělí - 1 balení 2-3 p. / den;
 • Děti 2-14 let - 1 balíček 2 p. / Den.
 • při chronických patologiích: dospělí - 2-3 balení v 1-2 dávkách; Děti 2-14 let - 1/2 balení 3 p / den.

Místní aplikace

Pro lokální použití při chronických a akutních zánětlivých onemocněních sliznice středního ucha, ušní bubínek, použijte kapky následujícím způsobem:

 • dospělí s otitis media - 2-3 kapky v postiženém uchu, 3-4 p. / den;
 • dospělí s hnisavou otitidou - 5-6 kapek, 3-4 p./den;
 • malé děti (od 1 roku do 6 let) - 1-2 kapky 2 p./den;
 • starší děti (od 6 let) - 1-2 kapky 3-4 p. / den.

Pro děti

Acetylcystein pro děti od 6 do 14 let je předepsán 150 mg 1-2 krát denně na bronchitidu a pneumonii ke snížení viskozity sputa. Děti mladší 6 let se doporučuje užívat perorálně; děti mladší než 1 rok intravenózního podání acetylcysteinu by měly být prováděny pouze pro nouzové indikace v ústavní léčbě. Pokud existují indikace pro léčbu léky, denní dávka léku by neměla překročit 50 mg.

Interakce s acetylcysteinem s jinými léčivými přípravky

Acetylcystein významně zvyšuje účinek bronchodilatátorů při léčbě bronchitidy. Léčivo je farmaceuticky nekompatibilní s roztoky tetracyklinových antibiotik a proteolytických enzymů. Acetylcystein snižuje jejich vstřebávání v tenkém střevě, takže by neměl být používán dříve než jeden den po poslední dávce antibiotik. S opatrností předepsané současné užívání léku s paracetamolem a nitroglycerinem, protože zvyšují vzájemný hepatotoxický účinek při onemocněních jater.

Analogy acetylcysteinu

Mezi léky podobné účinku acetylcysteinu patří:

 1. Glutathion. Léčivo ve formě tablet pro léčbu dospělých a sirupů pro terapii u dětí je určeno pro akutní a chronickou bronchitidu. Lék ředí a odstraňuje hlen z plic, což usnadňuje dýchání. Glutathion navíc zmírňuje otoky bronchiální sliznice.
 2. Mukaltin. Léčivo ve formě tablet přispívá k snadné separaci a odstranění sputa pro respirační virové infekce.

Kontraindikace a vedlejší účinky acetylcysteinu

Při dlouhodobé terapii léky jsou pozorovány následující vedlejší účinky léku:

 1. Z gastrointestinálního traktu: nevolnost, zvracení, pálení žáhy.
 2. Reakce přecitlivělosti: kopřivka, svědění, bronchospasmus, alergický kašel.
 3. Ostatní: ospalost, subfebrilní horečka, lokální podráždění sliznice dýchacích cest.

Mezi kontraindikacemi je nutné poznamenat individuální intoleranci léku, období těhotenství a laktace. Je třeba postupovat opatrně u peptických vředů (v akutní fázi), křečových žil jícnu, fenylketonurie, neoplastických onemocnění nadledvin, onemocnění ledvin nebo jater, arteriální hypertenze.

Cena acetylcysteinu

Náklady na léčbu závisí na formě uvolňování léčiva, stupni čištění, kvalitě hlavní účinné látky a pomocných složkách. Cena léku může být ovlivněna regionem a lékárnou, kterou je na prodej. Kromě toho může být cena léčiva stanovena výrobcem. Přibližná cena léků v Moskvě:

Léková forma

Název lékárny, Moskva

Cena, rublů

Šumivé tablety, 10 ks.

Gorzdrav

85

Inhalační roztok, 100 ml

Buďte zdraví

280

Prášek pro roztok, 10 sáčků

Avicenna

210

Kapky, 20 ml

Doktore

95

Tablety, 20 kusů

Lékárnička

180

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: