Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Podle lékařských údajů dochází k neustálému růstu patologických patologií u lidí různého věku. Kůže kandidóza je infekční onemocnění, které je spouštěno houbou Candida, často se tvoří na záhyby, ale může také ovlivnit hladkou kůži těla, u dítěte, například se vyvíjí na hýždích, v hrázi. Ignorovat projevy patologie by neměly být, včasná léčba pomůže zkrátit dobu trvání terapie a zlepšit prognózu.

Co je kožní kandidóza?

Tato patologie je způsobena původcem rodu Candida, klinické příznaky se vyvíjejí na povrchu dermis nebo sliznice. Kandidóza kůže se často projevuje v místech, kde se tvoří vlhké prostředí (kožní záhyby), které pomáhá plísni aktivně se rozvíjet. V lidském těle je vždy přítomen v nízké koncentraci, reprodukce je aktivována za nepříznivých podmínek pro pacienta. Vývoj onemocnění často ukazuje na porušení imunity nebo na přítomnost jiného onemocnění, které bylo impulsem pro kožní onemocnění.

Příčiny

Mykóza (plísňová infekce) se vyskytuje, když je aktivita patogenních mikroorganismů, které jsou v životním prostředí mnohá v ovoci a zelenině, v půdě atd. Gees mohou parazitovat na kůži zvířat nebo lidí, takže infekce může nastat, když je v kontaktu s nosičem. Existují také podmíněně patogenní nebo nepatogenní druhy hub, které jsou v lidském těle normou a vyvolávají onemocnění pouze za nepříznivých podmínek.

Drozd se může objevit na kůži i u novorozence, protože od prvního dne života pronikají do lidského těla. To je norma a nepředstavuje hrozbu, pokud je provokující faktory nepřevádějí do patogenního stavu. Rozdělte důvody, které se stávají příčinou kandidózy, do dvou skupin: vnitřní a vnější. První jsou provokující procesy, které se vyskytují uvnitř těla. Zpravidla vedou k oslabení imunitního systému, například:

 • diabetes mellitus a další endokrinní patologie;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • podstoupili velkou operaci a pooperační terapii;
 • intoxikace (lék, alkohol);
 • patologie rakoviny, leukémie s chemoterapií;
 • avitaminóza;
 • imunosupresivní terapie;
 • dlouhodobé užívání antibiotik;
 • Pomůcky

K vnějším faktorům patří faktory ovlivňující životní prostředí. Patří mezi ně:

 • Špatný výběr oblečení. To vede k narušení přenosu tepla, nadměrnému pocení, které vytváří vlhké a teplé prostředí, které je ideální pro reprodukci plísně a přechod do patogenního stavu.
 • Výrobní rizika. Tato skupina zahrnuje možný kontakt hladké kůže nebo sliznic s alkáliemi, kyselinami.
 • Vředy, praskliny, mikrotraumata. Nepravidelná manikúra, popraskání kůže, odřená kůže atd. Mohou je vyvolat.
 • Nedostatečná hygiena.

Příznaky

Kandidóza se může projevit na obličeji, hýždě (u dítěte), slizničních pohlavních orgánech nebo ústech v místech, kde kůže tvoří přirozené záhyby. Existuje mnoho typů této patologie, každá z nich má určité specifické symptomy, ale některé znaky jsou společné pro všechny formy. Onemocnění se může projevit následujícími příznaky:

 • šupiny na kůži;
 • vyrážka;
 • červené, fialové skvrny;
 • v místech porážky je cítit svědění;
 • na sliznicích se často tvoří bílý květ;
 • objevují se trhliny a bolestivost;
 • macerace kůže - při nadměrném nabobtnání vlhkosti;
 • erytém;
 • na okrajích postižených oblastí se tvoří puchýře;
 • v ústech tvoří červené, bílé léze.

Kůže kandidóza u dětí

Tato patologie se nachází u 20% dětí. Candida houby v některých případech přicházejí k dítěti ve stadiu intrauterinního vývoje, dítě může být nakaženo v nemocnici, v porodnici nebo během průchodu sexuálních cest během porodu. Plenka je obvykle diagnostikována a kandidóza velkých záhybů (intertrigo) v důsledku strukturních rysů dermis v tomto věku. Kůže je více drobivá, vrstvy jsou menší, tajná a mechanická ochrana dítěte je stále nedokonalá.

Symptomatické symptomy se často vyvíjejí na hýždích, vnitřním stehně a hrázi. Příznaky zahrnují následující projevy:

 • pláč, zarudnutí a otok v místě poškození kůže;
 • kolem svědění se objeví korunka oddělené epidermis;
 • dítě se chová neklidně, tento stav je zhoršován změnou pleny, defekací a močením.

Klasifikace

Je možné určit kandidózu kůže tím, že se objeví papuly, váčky, které se spojí do jednoho místa a otevřou. Postižený povrch se stává červeně a bělavým, stává se hladkým, lesklým a vlhkým. Existuje určitá klasifikace kandidózy, která se liší symptomy, místem vývoje. Hlavní formy patologie jsou následující:

 1. Intertrigo nebo kandidóza velkých kožních záhybů. Zpravidla jsou postiženy oblasti v podpaží, dolní část prsních žláz (prsa), interyagodické záhyby (nejčastěji u dětí a starších osob s nadměrným viscerálním tukem) v oblasti inguinální-femorální. Na těchto místech se tvoří hnědé, červené skvrny, na okrajích kůry kůže se nachází bělavý povlak. V doprovodu bolesti, pálení a svědění.
 2. Mykotická zaeda. V rozích úst se objevuje bělavý květ, pokud je oškrábaný, pod ním bude zarudnutí. Je častěji diagnostikována u starších lidí, pokud je nadbytečná, dalším důvodem blokád je neustálé zvlhčování těchto oblastí slinami (macerací) nebo špatnou velikostí zubní náhrady, což vyvolává nadměrné slinění.
 3. Kandidóza červeného okraje rtů. Často je tato forma kombinována s předchozí formou, k výše uvedeným příznakům se přidává tvorba šupin, hluboké praskliny na dolním rtu, které jsou navíc doprovázeny edémem.
 4. Candida stomatitis. S touto formou patologie infekce postihuje boční povrchy úst, jazyka a bílých skvrn, které jsou velmi bolestivé. Stomatitida hovoří o silném poklesu imunitní ochrany, často u dětí.
 5. Mezidigitální kandidóza. Více obyčejný u žen, červené skvrny se objeví mezi prstenem a prostředníky. Důvodem je častý a dlouhodobý kontakt s vodou, čisticí prostředky (čistící prostředky, prádelny, ženy v domácnosti). Mezi prsty se mohou objevit skvrny, ale to je mimořádně vzácný jev.
 6. Kvasinky paronychia. Periungual hřebeny jsou poškozeny, bobtnat nahoru a při stisknutí, malé množství hnisu vytéká ven.
 7. Kandidové dlaně. Tato forma se stává důsledkem dvou výše popsaných druhů, objevují se bubliny, které se pak odlupují. V některých případech dochází k zesílení kůže dlaní.
 8. Kandidóza chodidel. Častěji se diagnostikují u dětí, tvoří se bubliny, puchýře a šupinaté skvrny.
 9. Genitální kandidóza. U mužů se tato forma nazývá balanitis a u žen vulvitis. Vyznačuje se výskytem povrchových bublin, vyrážek, bělavých skvrn, trhlin. Patologie je zpravidla doprovázena pálením, svěděním. Na hlavě penisu se může objevit výtok. Někdy může být nemoc dlouhodobě asymptomatická nebo s velmi slabými symptomy.
 10. Kandida folikulitida. Lokalizace infekce se nachází ve vlasových folikulech, axilách, u mužů na obličeji (vousy, vousy), vzácně ovlivňuje pokožku hlavy.
 11. Kandidóza obličeje a hladká kůže. Vzácná forma onemocnění, infekce se objevuje přes kůži tváří, obou nosu, blíže k uším a krku. V místě poranění se vyvíjejí klasické příznaky onemocnění. Častěji diagnostikované onemocnění u dětí.
 12. Kandidózní bradavky. Rozvíjí se zpravidla u mladých matek, které kojily. Tvoří se kolem bradavkové bělavé desky a šupin.

Diagnostika

Většina dermatologů může mít podezření na poškození plísní jednoduše vizuální kontrolou, ale před zahájením léčby musí být provedena řada diagnostických studií, aby se potvrdil odhad. Pro tyto účely může lékař předepsat následující testy:

 • škrábání kůže pro mikroskopické vyšetření, které odhaluje prvky mycelia, oválných buněk houby;
 • analýza kožních změn;
 • výsev atypického biomateriálu na síru Saburo, za účelem rozpoznání typu patogenu, je hodnocena jeho reakce na léky proti antimykotickým skupinám;
 • PCR diagnóza kandidózy;
 • enzymový imunotest;
 • imunofluorescenční reakce;
 • imunogram, krevní glukózový test a krevní test.

Léčba kandidózy kůže

Pro úspěšnou léčbu patologie je nutné použít integrovaný přístup. Kandidóza na těle je projevem oslabené imunity, aktivace houby uvnitř těla, proto se pro léčbu používají následující oblasti:

 1. Bojujte s patogenem. Pro tyto účely se používají antimykotika, antiseptika, která lze zakoupit v lékárně ve formě mastí, krémů, past a alkoholických tinktur.
 2. Zničení endogenního zdroje patogenu v urogenitálním systému a zažívacím traktu. Léčba se provádí pomocí systémových léků, které se užívají perorálně, čípky, douching.
 3. Terapie asociovaných onemocnění, která vyvolala aktivaci kandidózy.
 4. Restaurační opatření pro posílení imunitní obrany: přijímání vitamínů (PP, K2, B6, B2), diety, zdravého životního stylu.
 5. Odstranění vnějších dráždivých látek, použití rukavic, hygienická opatření.

Systémová léčiva

Toto doporučení se používá společně s lokální terapií, je důležité začít brát peníze včas, pokud se nemoc rychle rozšíří. Můžete užívat pilulky nebo injekce. Nejúčinnějšími systémovými léky jsou následující léky:

 1. Flukonazol. K dispozici ve formě injekčního roztoku, sirupu a tobolek (aka Flumikon, Diflucan, Flucostat, Mikosist). Dávka pro dospělého je 100-200 mg, denní dávka pro děti se vypočítá v závislosti na váze (pro 1 kg potřebujete 5 mg látky). Kurz trvá 1 až 2 týdny.
 2. Itrakonazol (aka Rumikoz, Irunin, Orungal). Pro dospělé je průměrná cena 100 mg, 2x denně nebo 200 mg jedna dávka. Průběh medikační léčby je 1-2 týdny bez přestávky nebo 2-3 měsíce podle diskontinuálního schématu: po 7 dnech je přestávka 20 dnů.
 3. Dospělí užívají ketokonazol v dávce 200 mg denně.
 4. Lékař může předepsat antibiotika ze série Pienafucin polyen. Dávkování pro dospělé je 100 mg 4krát denně. Děti mohou dostávat takové léky pouze po doporučení pediatrů. Dávka: 50 mg až 4krát denně. Léčba trvá 2-4 týdny.
 5. Nystatin. Předepisuje se 2 až 4 týdny, dospělí užívají 10 000 00 IU 3krát denně. Před opakovanou léčbou je nutná přestávka v délce nejméně 2 týdnů.

Antifungální mast

Každý lék této skupiny by měl být vybrán individuálně pro každého pacienta. Lokální látky jsou předepisovány v závislosti na typu patogenu, protože všechna činidla se liší v aktivní léčivé látce, která je účinná proti určitému typu houby. Z moderních možností si můžete vybrat následující možnosti pro masti, krémy:

 1. Sebosol K dispozici ve formě masti, krému, účinné látky - ketokonazolu. Má fungistatické a fungicidní účinky. No odolává původcům kandidózy, vícebarevné lišejníky, systémovým mykózám. Lidé, kteří mají zvýšenou citlivost na ketokonazol, mohou po aplikaci pociťovat podráždění kůže. V takových případech je lepší přestat používat mast a vyzvednout jiný lék.
 2. Exoderil. Jedná se o švýcarský lék, který pomáhá bojovat proti široké škále hub a jejich spór. Pro léčbu kandidózy je vhodnější krém ve formě krému. Lék proniká dobře do vrstev dermis, dosahuje požadované koncentrace, aby poskytoval antifungální účinek. Krém lze aplikovat na hladkou pokožku těla, kde se léze vyvinula, ale předtím, než by se měl dobře promýt a vysušit. Podle instrukcí se doporučuje mazat kůži a okolí loupání a zánětu. Průběh léčby přípravkem Exoderil trvá 2 až 4 týdny, po zdánlivém vymizení kandidózy se doporučuje, aby léčba pokračovala ještě 14krát.
 3. Mikospor. Tento antifungální krém má široké spektrum účinku. Bylo prokázáno, že je účinné proti dermatofytům, kvasinkovým hubám, patogenům seborrhea, plesnivým houbám, erythrasma. Jednorázová dávka pro aplikaci na plochu kůže 10 m2. cm je 1 cm. Namažte postiženou oblast 1 krát denně před spaním. Průběh terapie je 2-4 týdny, tento indikátor se může lišit v závislosti na typu patogenu. Lék je považován za bezpečný, ale před léčbou těhotných žen by se děti měly poradit s lékařem.
 4. Nizoral Hlavní účinnou účinnou látkou je ketokonazol. Antifungální krém je účinný proti většině infekcí kůže, nehtů nebo sliznic. Záleží na způsobu použití typu patogenu. Zpravidla se na lézi aplikují 2x denně a zachycují malou plochu vedle ní. Je ukázán lék na léčbu různých infekcí dermatofytů, seboroické dermatitidy, kožní kandidózy, atletického onemocnění, vícebarevného lišejníku. Léčba trvá 2 až 4 týdny, poté musíte udržovací léčbu sledovat dalších 14 dní.

Význam diety pro kandidózu kůže

Člověk v těle má vždy houby rodu Candida, které jsou na kůži, sliznicích. Nezpůsobují rozvoj nemocí a přecházejí do patogenní formy pouze v případě oslabení imunity. Stav střevní mikroflóry má významný vliv na pravděpodobnost vzniku kandidózy. Z tohoto důvodu je důležité dodržovat pravidla zdravé výživy, aby se minimalizovala pravděpodobnost vzniku onemocnění nebo aby se z něj urychlilo zotavení. Doporučuje se riziko vzniku kandidózy:

 • výrazně snížit spotřebu vysoce sacharidových a sladkých potravin, zcela opustit rychlé občerstvení, které obsahuje transgenní tuky;
 • nepoužívejte polotovary pro vaše menu;
 • zvýšit množství produktů obsahujících vitamíny, vlákninu;
 • menu by mělo obsahovat mléčné výrobky: kefír, neslazený jogurt;
 • odmítnout pečení masa, pro vaření je lepší použít dvojitý kotel, můžete péct maso pokrmy;
 • jíst více červené papriky, propolisu, česneku a cibule (antifungální přípravky);
 • snížit spotřebu alkoholu, majonézy, hořčice, sójové omáčky, mléka, kečupu, sladkých potravin (včetně medu).

Lidové metody

V případě komplexní léčby nemoci, domácí recepty mohou být zahrnuty do léčebného režimu se souhlasem lékaře. Některé bylinky mají nutný léčivý, imuno-posilující účinek, pomáhají zmírnit oteklost sliznic, svědění, mají protizánětlivé a baktericidní účinky. Pro různé prostředky, zpravidla použijte měsíčku, řetězec, heřmánek, jalovec, třezalku sv. Můžete použít následující recepty:

 1. Pro přípravu léčivé infuze, musíte vzít 3 lžíce. Já Heřmánek nebo třezalka tečkovaná, zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 3 hodiny vyluhovat. Pak musíte nástroj napnout přes gázu a vzít ji dovnitř, můžete si ji nasadit na obvaz a aplikovat ve formě obkladů před spaním na postižených místech.
 2. Rozdrcení a míchání lístků máty se solí. Tato směs se aplikuje na místo zánětu po dobu 1 hodiny.
 3. Vezměte 1 šálek pohanky, vložte do vroucí vody (3 šálky) a vařte 10 minut. Vypusťte vývar a nechte ho vychladnout. Očistěte 2-3x denně postiženou oblastí.

Prevence

Kandidóza hladké kůže vzácně působí jako počáteční a jediná choroba. Obvykle se projevuje ve vývoji další patologie, která snižuje obranyschopnost organismu. Z tohoto důvodu je nutné zaměřit preventivní opatření na udržení imunity, prevenci dysbiózy a prevenci infekčních patologií. Mezi hlavní opatření k prevenci onemocnění patří následující body:

 • maximální omezení sladkostí ve stravě;
 • pravidelně konzumovat mléčné výrobky (kefír, jogurt), které pomáhají vyhnout se dysbióze;
 • je důležité dodržovat osobní hygienická opatření;
 • odmítají používat antibakteriální gel a mýdlo, protože porušují normální mikrobiální rovnováhu;
 • antibiotika mohou být užívána pouze na lékařský předpis a ne více než předepsaný průběh léčby.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: