Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

1952 - datum vývoje přístroje, který obdržel jméno od autora - G.А. Ilizarov, který udělal revoluci v medicíně a začal novou éru v traumatologii a ortopedii. Tento design se aktivně používá při léčbě zlomenin a jejich komplikací. Přístroj umožňuje komprimovat a dekomprimovat kosti, předcházet invaliditě a obnovit zdraví.

Ilizarovův přístroj - co to je

Jednoduchý design - zařízení pro roztahování - je vyroben z kovu. Základem systému jsou tyče (paprsky) z titanu nebo uhlíku, které procházejí úlomky kostí pod úhlem 90 stupňů. Kovové tyče jsou připevněny k prstencům s pohyblivými přechodovými prvky, které mohou měnit délku zařízení. Výsledkem je, že lékař je schopen stlačit nebo protáhnout oblasti kostí, jak je požadováno při léčbě.

Ilizarovovo zařízení - aplikace

Při stlačení dochází k tvrdé kompresi a při roztažení dochází k distrakci. Zařízení se tedy nazývá komprese-distrakce a proces ošetření je osteosyntéza s distrakcí komprese. Medicína neustále zlepšovala zařízení a používání přístroje Ilizarov se stalo běžným řešením mnoha problémů, jako jsou:

 • zlomeniny různé složitosti;
 • křivice;
 • falešné spoje;
 • pseudarthróza;
 • systémová onemocnění kostry;
 • varusové deformity kolenního kloubu;
 • nedostatečný růst;
 • potřeba korigovat proporce těla, zakřivení nohou a řešit další problémy estetické medicíny.

Stroj na spojování kostí

Jedním z cílů moderní konstrukce metody Ilizarov je fixace fragmentů kostí ve zlomeninách. Zařízení pro sestřih kostí se používá v otevřené a vícedílné formě zlomeniny. Riziko vytěsnění trosek způsobuje pravděpodobnost ztráty kontaktu s kostí, nesprávnou fúzi. Zařízení upravuje vzdálenost mezi tkáněmi, zvyšuje rychlost fúze. Hlavní výhodou je, že zlomenina je pevně fixována tak, že kosti normálně rostou společně. I když je přístroj položen na dolních končetinách, může pacient chodit bez čekání na úplné uzdravení.

Prodloužení nohou přístrojem Ilizarov

Délka nohou je dána kostmi: pro její změnu je nutná integrita končetin. K tomu jsou kosti ve stehně nebo dolní noze zlomeny a jehla je vložena do místa zlomeniny. Nastavení vzdálenosti speciálními maticemi zvyšuje vzdálenost a prodlužuje kost. Průměrná rychlost roztažení (protažení) je 1 mm za den. Po dobu dvou měsíců můžete udržet nárůst o 6 cm, po distrakční periodě je doba fixace, jejíž obvyklá doba trvání je 2krát delší než doba prodlužování nohou.

Použití ortopedické aparatury pro distrakci kompresí je odůvodněno lékařskými a estetickými indikacemi. Proces rozptýlení je dlouhý. Od 6 do 12 měsíců bude muset pacient použít přístroj ke zvýšení délky nohou a umožnění mladým tkáním ztvrdnout. Distrakce způsobuje bolest, vyžaduje neustálý lékařský dohled a dlouhou rehabilitaci. Lékaři doporučují, abyste se před rozhodnutím o operaci důkladně seznámili s technikou, studiem fotografií a videa o upevnění a nošení zařízení pro roztahování komprese.

Instalace zařízení Ilizarov

I když malá struktura vypadá jednoduše, proces instalace vyžaduje obecnou nebo regionální anestezii, aby dočasně blokoval vedení nervového plexu oblasti stagingu. Dvě lopatky jsou umístěny kolmo nad lomem. K tomu se používá vrták. Poté, co jsou jehly upevněny na kroužcích (polokroužky), ve kterých jsou namontovány tyče pro nastavení vzdálenosti. Počet prstenců může být libovolný v závislosti na povaze zlomeniny.

Instalace zařízení Ilizarov s prodloužením končetin se provádí v několika stupních. Po nanesení návrhu na pacienta odřízněte kost a upevněte fragmenty přístrojem. Týden po tomto postupu můžete zahájit proces rozptýlení. Bez ohledu na důvod použití návrhu vyžaduje napětí paprsků denní úpravu a je stanovena přísná kontrola stavu pacienta.

Zařízení pro distrakci komprese vyžaduje zvláštní péči, protože prochází kostí a může způsobit infekci, vyvolat hnisavý zánět. Paprsky musí být včas dezinfikovány pomocí speciálních roztoků nebo 50% alkoholu s vodou, která musí být destilovaná. Pro zpracování navlhčete hadřík v kapalině a otřete všechny otevřené plochy pletacích jehel. Jeden ubrousek se doporučuje používat ne déle než dva dny, pak bude muset být vyměněn.

Léčba Ilizarovem

Hlavní výhodou této techniky je zachování funkčnosti přilehlých kloubů a svalů do určité míry. Z tohoto důvodu léčba zlomenin aparátem Ilizarov urychluje regeneraci kostní tkáně pro rychlou adhezi zlomeniny kosti jakéhokoliv druhu:

 • diafýzy;
 • intraartikulární;
 • otevřený;
 • zbraně;
 • komplikované hnisavou infekcí.

Ilizarov přístroj na noze

Přístroj pro stlačování a roztahování se používá pro stlačení nebo protažení dolních končetin. Přístroj Ilizarov na noze pomáhá vyhnout se rozdílům okrajů kosti po zlomeninách, které je upevňují do určité polohy. V ortopedii se tato technika používá k nápravě kostních defektů, například k nápravě zkrácení jedné z končetin. V estetické medicíně přístroj v případě potřeby prodlouží nohy.

Ilizarov přístroj po ruce

Když se na horní končetině objeví složitá fraktura, použije se pro fúzi přístroj Ilizarov na rameni. Tato lékařská technika se aplikuje v případě potřeby pro úpravu délky a tvaru končetiny vývojovou vadou. Na předloktí je přístroj instalován v případě zlomenin, při kterých se radiální a ulnační kosti významně posunuly.

Ilizarov přístroj na stehně

Korektivní operace stehen lze provádět různými způsoby:

 • použití destiček;
 • podle Ilizarovovy metody;
 • pomocí intramedulárních pinů.

Někdy se používá Ilizarovův přístroj na stehně, který však může způsobit další problémy:

 • kontraktury a subluxace kolenního kloubu;
 • zjevné nerovnováhy;
 • hrubé jizvy.

Ilizarov přístroj na nohou

V některých případech komplexních zlomenin v oblasti dolních končetin není možné sloučit fragmenty kostí, pokud je vytvořena konvenční imobilizace s odlitky ze sádry. Ilizarovův holenní přístroj se často používá při léčbě pacientů po dopravních nehodách a jiných situacích, kdy zranění byla způsobena silným úderem nebo pádem z výšky. Vícenásobné fragmenty charakteristické pro zranění tohoto druhu nejsou schopny samočinného přemístění v obsazení. Při použití metody Ilizarov se proces hojení urychluje, doba rehabilitace se zkracuje.

Kolik jsou přístroje Ilizarov

Komplexnost korekce, jíž je kost vystavena, určuje, jak dlouho se přístroj Ilizarov nosí. Ve většině případů je nutné vytvořit kompresi nebo rozptýlení po dobu nejméně dvou měsíců. U složitých zlomenin, například na dolních končetinách, může trvat 4 až 10 měsíců. Když se provádí operace, které prodlužují končetiny nebo upravují zakřivení, jehly se nosí po dobu 6 měsíců. Individuální rychlost regenerace kostní tkáně také ovlivňuje dobu, po kterou může být zařízení odstraněno.

Jak chodit se strojem Ilizarov

Doba používání zařízení je dlouhá, ale pacient by neměl opustit celý svůj obvyklý život. Chůze s přístrojem Ilizarov je povolena a dokonce nezbytná. Přístroj může být schován pod širokým oblečením, které je vhodné vyjmout a nasadit. Pokud potřebujete přístroj upevnit na nohu, můžete nosit široké kalhoty, které zakryjí instalovaný systém a učiní jej neviditelným v životě i na fotografii.

Při léčbě metodou Ilizarov by měla být na kosti aplikována mírná zátěž již po 1-2 týdnech. U pacienta se však mohou tvořit zánětlivé procesy v měkkých tkáních. V případě komplikací ve formě zvyšující se bolesti, otoku, zarudnutí v místech aplikace přístroje se používají obklady z roztoku dimexidu a destilované vody. Antibiotika mohou být také předepsána, například léky tablet hydrochloridu doxycyklinu. Pokud po několika dnech přetrvávají komplikace, vyhledejte lékařskou pomoc.

Snížení pravděpodobnosti komplikací způsobených prachem, který se ukládá na paprsky, může být zvláštním případem. Pro ušití použijte prodyšnou tkaninu. Případ je válec s elastickými pásy, které pokrývají končetinu nad a pod. Takový případ je výborným východiskem pro kompresi nebo distrakční korekci, která využívá Ilizarovovu metodu.

Cena aparátu Ilizarov

Zařízení pro rozptýlení komprese jsou odlišné, takže je těžké přesně určit, kolik stojí zařízení Ilizarov (oblast je Moskva). Traumatolog určí potřebnou konfiguraci a složitost zařízení, na které budou záviset konečné náklady na výrobek. Cena je ovlivněna místem, pro které je souprava, materiál výroby, zařízení a další funkce určeno. Průměrná cena:

 • pouze soubor - 20-40 tisíc rublů, může dosáhnout až 600 tisíc (v závislosti na složitosti);
 • operace (cena zařízení je zahrnuta v ceně) - asi 150 tisíc rublů. (na obou nohách - 200 tisíc);
 • konzultace lékaře - 3-7 tisíc rublů;
 • odstraňování staveb - 3-5 tisíc rublů;
 • topograms (full-délka X-paprsky) - 5 tisíc rublů.

Jak odstranit stroj Ilizarov

Je-li nutné uložit přístroj na končetinu v celkové anestezii, odstranění Ilizarovova přístroje se často provádí i bez anestezie. V místech, kde byly paprsky zasunuty, jsou kolíky. Jsou obvázány dimexidem nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Pokud kostní tkáň není dostatečně zesílena, mohou lékaři uložit fixační dlahu. Rehabilitační opatření po ukončení léčby zahrnují:

 • Masáže;
 • fyzioterapie;
 • gymnastiku k obnovení mobility.

Včasně zahájená gymnastika a masáž pomůže obnovit průtok krve, výživu a pohyblivost končetin. Doba rehabilitace je stanovena lékařem. Rány po odstranění paprsků jsou ošetřeny dezinfekčními prostředky, dokud nejsou zcela zhojeny. Lékař může před výsledným edémem předepsat masti a krémy.

Video: Jak postavit stroj Ilizarov

Recenze

Maria, 22 let

Moje diagnóza je vrozené zkrácení levé nohy. Rozdíl 5 cm zasahuje do života. Když doktor navrhl, abych situaci napravil metodou Ilizarov, souhlasil jsem. K tomu bylo dlouho. Bylo to bolestivé, těžké, ale po 13 měsících můžu chodit bez jehel a berlí na dvou stejných nohách. Pevnost mysli a dobrý lék proti bolesti mi pomohly vyrovnat se s problémem.

Anna, 34 let

O-tvarované zakřivení nohou a nízký růst mi způsobily spoustu komplexů, takže jsem se rozhodl pro operaci. Přístroj jsem dal na 6 měsíců. Během této doby jsem vyrostla o 3 cm a nohy mi stály. Šel jsem do práce v širokých kalhotách, nikdo nevěděl, že mám pletací jehlice. Jen trochu kulhat. Při pohledu na staré fotografie si myslím, proč jsem to předtím neudělala?

Sergej, 26 let

Po autonehodě dostal zlomený zlomek holeně. První měsíc jsem byl nasazen na trakci, ale nepomohlo to. Jako výsledek, dát jehly. Stále jdu s přístrojem. Nejsou žádné silné bolesti, otoky nebo jiné změny. Nezatěžuji si nohu příliš, až se bojím, piju vitamíny a vápník. Lékaři hovoří o rychlém uzdravení.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: