Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Prakticky každý ví o zdravotních problémech spojených s vysokým krevním tlakem, ale jen málo z nich si je vědomo nebezpečí nízkého krevního tlaku. Přečtěte si informace o tom, co je to hypotenze, jaké typy onemocnění se liší, jaké jsou příčiny jejího výskytu a jak se doporučuje léčit.

Co je arteriální hypotenze

Co je za tímto termínem? Hypotenze je stav, ve kterém má člověk výrazně nižší krevní tlak (více než 20% normálu) a cítí tento stav. Tato diagnóza se provádí, pokud se u pacienta vyvíjí trvalé snížení horního (systolického) indexu tonometru na 90 mm Hg. A nižší (diastolická) - do 60 mm Hg. Čl.

Tato podmínka může být v některých případech variantou normy. Nízký tlak se tak stává u lidí, kteří se aktivně zapojují do sportu. Často se toto číslo vyskytuje u mladých dívek s astenickou postavou nebo u osob, které se vyznačují sedavým pracovním řádem, například v kancelářích. Přestože rizika komplikací ze srdce a krevních cév s nízkým krevním tlakem jsou mnohem nižší než u vysokého krevního tlaku, je také třeba korigovat, aby se zvýšila schopnost pracovat a celková kvalita života, a také aby se snížilo riziko ischemické cévní mozkové příhody.

Pokud se vyskytnou další příznaky - závratě, celková slabost atd., Je třeba zvážit nízké indikace na tonometru, pokud má člověk stále nízký krevní tlak, protože tok krve je příliš malý na to, aby vnitřním orgánům poskytl potřebné množství živin. kyslíku, dochází k vážným poruchám v těle. Seznamte se s typy hypotenze a nebezpečnými účinky nízkého tlaku v tepnách.

Akutní hypotenze

Toto je název stavu, ve kterém dochází k prudkému poklesu cévního tonusu, expandují paralytickým způsobem. Jaký vliv to má na hypotonii? Má hypoxii mozku a hladinu kyslíku ve všech systémech těla. Míra vývoje akutní arteriální hypotenze se liší u různých pacientů, ale v každém případě takové choroby je nutná konzultace s lékařem k určení požadovaného režimu. Pokud toto onemocnění opustíte bez léčby, výrazné snížení hladiny kyslíku v těle nevyhnutelně povede k vážným následkům.

Chronická hypotenze

S touto formou onemocnění člověk zvlášť necítí změny ve fungování organismu, protože jeho tělo se přizpůsobilo snížení tlaku. Charakteristickým rysem chronické arteriální hypotenze je, že u tohoto typu onemocnění se příznaky zdají být slabé, poruchy oběhové soustavy jsou téměř nepostřehnutelné. Takový stav však také potřebuje korekci prostřednictvím určitých změn v životním stylu, takže hypotonika může fungovat efektivně a být energičtější a úspěšnější v různých oblastech.

Primární hypotenze

Toto onemocnění je charakterizováno jako zcela nezávislé onemocnění, často označované jako esenciální hypotenze nebo hypotonické onemocnění. Příčinou primární arteriální hypotenze je silný pokles aktivity autonomního nervového systému, který je zodpovědný za kontrolu krevního tlaku. Předpokládá se, že se to děje pod vlivem prodlouženého přepětí v psycho-emocionální sféře - s častým stresem, depresí.

Sekundární arteriální hypotenze

Tento stav není samostatným onemocněním, ale známkou jakýchkoli jiných patologických nebo fyziologických změn v těle. Sekundární arteriální hypotenze se tedy často vyskytuje, pokud má člověk srdeční selhání, osteochondrózu krční páteře, syndrom intoxikace (například alkoholismus), neurózy atd. Nízký krevní tlak je často pozorován u diabetiků au těhotných žen. V tomto případě, pokud faktory ovlivňující průtok krve v nádobách již nefungují, pak se indikátory na tonometru vrátí do normálu.

Hypotenze u dětí

Toto onemocnění se stále více projevuje ve velmi mladém věku au dospívajících. Hypotenze - co je to u mladých pacientů, proč k ní dochází? Podle statistik jsou dívky na toto onemocnění náchylnější než chlapci. Dnes existuje několik hypotéz, proto se u dětí vyvíjí arteriální hypotenze. Většina odborníků má sklon věřit, že vzniká z důvodu dysfunkce nadledvinek. V praxi mají chlapci sníženou fyzickou a duševní aktivitu, špatně se přizpůsobují životu ve škole.

Hypotenze - příčiny

Ačkoli toto onemocnění může způsobit řada faktorů, jsou spojeny skutečností, že takový účinek porušuje funkci systémů těla, které musí kontrolovat tlak. Hlavní příčiny hypotenze jsou následující:

 • porucha srdečního svalu;
 • významnou ztrátu krve nebo dehydrataci;
 • nízký arteriální tón;
 • alergie;
 • otrava těla (potraviny, alkohol, nikotin atd.);
 • předávkování léky na hypertenzi.

V některých případech může krevní tlak prudce klesnout i z náhlé změny polohy těla - pak je pacientovi diagnostikována přechodná ortostatická nebo posturální hypertenze. To není samostatná forma nemoci, ale stav. K tomu dochází například při užívání některých léků při léčbě jiných onemocnění (nikoli hypotenze). S odstraněním destruktivních faktorů zmizí tlakové rázy.

Hypotenze - příznaky

Jak se projevuje nízký krevní tlak? Běžné příznaky hypotenze jsou:

 • závratě, ospalost;
 • pokles pulsu;
 • duševní a tělesná aktivita klesá;
 • meteosenzitivita, častá podrážděnost;
 • projevuje nespavost;
 • hypotenzní nevolnost je často znepokojena - to je znamení, že v důsledku snížení krevního tlaku v těle, produkty metabolismu přetrvávají;
 • v některých případech možná ztráta vědomí v důsledku nedostatku kyslíku v mozku.

Hypotenze - léčba

Co by měl člověk diagnostikovat s přetrvávajícím nízkým krevním tlakem? Musí nutně měnit svou každodenní činnost - přidávat mírnou fyzickou aktivitu, upravovat způsob práce a odpočinek. V některých případech postačí i taková jednoduchá konzervativní opatření, která vrátí normální zdraví. Například během těhotenství, kdy je nesmírně nežádoucí užívat léky, fyzioterapii, aromaterapii a procházky na čerstvém vzduchu, dávají dobré výsledky.

Pokud taková jednoduchá opatření nepřinesou požadovaný výsledek, je nutné zahájit léčbu arteriální hypotenze lékařskými přípravky. Musíte vědět, že nečinnost v tomto případě nejen významně sníží kvalitu života každý den, ale i v budoucnu hrozí infarktem a mrtvicí. Odborník po prozkoumání stavu a historie pacienta nejprve odhalí důvody, proč je tlak snížen, a předepisuje léky, které mohou eliminovat vliv těchto destabilizujících faktorů.

Léky na arteriální hypotenzi

Většina léků určených ke zvýšení krevního tlaku má ve svém složení kofein - například tablety jako Citramon, Askofen, Cofetamin atd. Pokud se koncentrace pacienta v důsledku nemoci sníží, zhorší se paměť, lékař může předepsat nootropní léky na hypotenzi a léky, podpůrné funkce mozku: Kavinton, Zinnarizin, Phenibut, Cerebrolysin atd. Léčba musí být vždy předepsána a sledována lékařem, aby se zabránilo předávkování lékem a řezání x tlakové rázy.

Léčba hypotenzních lidových prostředků

Velmi účinnou pomůckou pro hypotenzi je šálek aromatické kávy. Lidové léky na hypotenzi zahrnují použití těchto zdravých zrn a různě - jako součást směsi 50 g mleté pražené kávy, 500 ml medu a šťávy z 1 citronu. Tento lék musí být užíván 1 lžičky. ne dříve než 2 hodiny po jídle. Zvyšte celkový tón těla:

 • sladký černý čaj se zázvorem - vypije se 3x denně po dobu 7-10 dní;
 • extrakt z hypericum - 1 lžička. byliny nalít 2 šálky vařící vody, trvají na hodině a vzít po celý den po dobu 3 krát před jídlem.

Video: co je hypotenze

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: