Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Náhlé záchvaty bolesti na hrudi se nazývají angina pectoris. Onemocnění je časté u starších lidí a lidí středního věku a hlavní příčinou jeho rozvoje je částečná obstrukce tepen. Z tohoto důvodu se angina pectoris někdy nazývá koronární onemocnění nebo angina pectoris.

Nestabilní Angina

Podle klasifikace má nemoc stabilní a nestabilní formu. Typ patologie je dán délkou trvání a četností záchvatů, účinností úlevy od bolesti s nitroglycerinem. Při exacerbaci ischemické choroby srdeční (CHD) se zvyšuje intenzita a trvání bolesti srdce - projevuje se nestabilní angina pectoris. Zahrnuje následující podtypy onemocnění:

 • poinfarktové onemocnění;
 • progresivní angina pectoris;
 • Prinzmetalova patologie;
 • první výskyt onemocnění.

Stabilní

Pokud se v reakci na určitou úroveň stresu objeví retrosternální paroxyzmální bolest utišující nebo zklidňující povahy, projevuje se to jako stabilní forma koronárního onemocnění. Angina tohoto druhu se vyskytuje se silným emocionálním stresem. Bolest ustupuje při užívání nitroglycerinu nebo po uvolnění napětí. Angina jakéhokoliv stupně závažnosti může začít kvůli stresu, větrnému chladnému počasí a hojnému jídlu. Variantní forma stabilní ischémie se může rozvinout ve stavu klidu a mikrovaskulární - se zvýšením fyzické aktivity.

Vasospastika

Jasným znakem ischemické choroby srdeční je vazospastický typ onemocnění nebo, jak se také nazývá, printsmetální angina pectoris. Rozdíl v této patologii spočívá v tom, že v tepně dochází k velkému spazmu, ve kterém prudce klesá přítok krve do myokardu. Hlavní příčinou tohoto stavu je ateroskleróza, která přispívá k rozvoji těchto útoků. Ropná žláza vazospastického typu se často vyvíjí u lidí středního věku od 30 let do 50 let, i když forma onemocnění samotného je pozorována pouze u 5% pacientů. U dítěte se onemocnění vyvíjí velmi vzácně.

Příčiny anginy pectoris

Bohužel, angina pectoris - co je to známo z první ruky miliony lidí po celém světě. Rizikové faktory zahrnují dědičnost, věk a pohlaví. Muži ve věku 50-55 let jsou náchylnější k výskytu onemocnění než ženy. Koronární onemocnění je často diagnostikováno u přímých příbuzných, hlavní příčinou anginy pectoris je nevyvážená výživa a nadváha.

Člověk může ovlivnit mnoho rizikových faktorů tím, že je vyloučí ze života. Mezi příčiny anginy, kterým se lze vyhnout, patří:

 1. Hyperlipidemie. U 96% pacientů s anginou pectoris dochází ke zvýšení cholesterolu a dalších frakcí lipidů. To zvyšuje krevní sraženiny v cévách.
 2. Hypodynamie. Nedostatek pohybu postupně vede k obezitě a zhoršenému metabolismu lipidů. Přítomnost dvou faktorů zvyšuje riziko progrese ischemie.
 3. Kouření Kombinace hemoglobinu s oxidem uhelnatým vede k nedostatku kyslíku v buňkách. Tento stav vyvolává křeč tepen, zvýšený tlak a zvyšuje riziko infarktu myokardu.
 4. Hypertenze. Když krevní tlak stoupá, člověk zvyšuje napětí myokardu a zvyšuje potřebu kyslíku.
 5. Intoxikace a anémie. Doprovází pokles přívodu kyslíku do srdečního svalu, což vyvolává ischemické ataky.
 6. Psycho-emocionální stres. Srdce pracuje za podmínek vysokého zatížení, krevní tlak stoupá, myokard nedostává dostatek živin a kyslíku. Stres vyvolává arytmii, dušnost, akutní záchvaty ischémie, hypertenzní krizi, náhlou koronární smrt.

Známky

Příznaky nemoci jsou málo, ale charakteristické. Snadno se odlišují od známek jiných nemocí. Bolesti srdce při stenokardii se projevují jako intenzivní bolest na hrudi, nepohodlí a pocit pálení na hrudi, zejména v noci. Bolest se může lišit: přenáší se na levou ruku nebo lopatku, krk nebo dolní čelist. Doba trvání útoku - od 1 do 15 minut. Vždy to začne náhle, ostře, ostře. Symptomy často vymizí samy během 2-3 minut po užití valokordinu nebo jiných pilulek na srdce.

Diagnóza anginy pectoris

Při stanovení diagnózy je dána důležitá úloha objasnění stížností pacienta, historie patologie. Hodnotí se klinické příznaky, provádějí se instrumentální a laboratorní testy, aby se přesně určila závažnost onemocnění. Po stanovení diagnózy je to angina pectoris a infarkt myokardu.

 • koronární angiografie;
 • Echo-KG;
 • scintigrafie;
 • ergometrie jízdních kol;
 • Holterův monitoring;
 • EKG

Léčba anginy pectoris

K odstranění mrtvice se používají konzervativní metody a chirurgický zákrok. Drogová terapie zahrnuje použití následujících léků:

 1. ACE inhibitory. Udržujte krevní tlak v normální, nižší srdeční frekvenci.
 2. Omega-3 polynenasycené kyseliny, statiny, fibráty. Stabilizujte a zpomalte výskyt sklerotických plaků.
 3. Přípravky proti destičkám. Zabraňují tvorbě krevních sraženin v koronárních cévách.
 4. Antagonisté vápníku. Když vazospastická angina snižuje tvorbu koronárních křečí.
 5. Nitráty (nitroglycerin a další). Uvolněte záchvaty. Jsou předepsány k profylaxi před prodlouženou fyzickou námahou nebo před náhlým náporem emocí.

Jak léčit anginu pectoris více? Non-drogová léčba je dieta zaměřená na snížení cholesterolu v krvi. Je nutné normalizovat tělesnou hmotnost, odstranit špatné návyky. Chirurgická léčba závisí na závažnosti onemocnění. Zahrnuje operace:

 • koronární angioplastika;
 • rotablace;
 • aterektomie;
 • chirurgie bypassu koronárních tepen.

Útok Anginy

Ne všichni lidé mohou vědět, co je angina pectoris, zvláště pokud se záchvat ischémie poprvé chytil. Bolest na hrudi může být doprovázena tachykardií, závratí, ztrátou vědomí. Nitroglycerinové tablety mají pouze krátkodobý účinek. Pacient se stává bledým, jeho puls je sotva hmatatelný, tlak klesá. Úlevu od anginy pectoris může provést pouze lékař pohotovostní péče.

Všichni pacienti s podezřením na infarkt okamžitě jdou do nemocnice, kde jsou pečlivě vyšetřeni. První pomoc první pomoci pro stenokardii je poskytnout pacientovi duševní a fyzický odpočinek, poskytnout čerstvý vzduch, aby tělo získalo pohodlnou polohu. Měli byste pod jazyk podat tabletu nitroglycerinu (v nepřítomnosti - lék v kapkách Corvalolu nebo Valocordinu 25 K), rozepínat trapné oblečení a čekat na lékaře.

Dieta

Důležitou součástí léčby ischemické choroby srdeční je správná dieta. Onemocnění srdce se vyvíjí na pozadí nedostatečného zásobení srdečního svalu krví, proto potrava pro anginu pectoris vylučuje všechny typy produktů, které přispívají k koronárnímu spazmu:

 • tuky, tuky;
 • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku;
 • klobásy, uzené maso;
 • droby.

V ischémii jsou užitečné ryby a mořské plody, všechny druhy listové zeleniny, neleštěné krupice, černý chléb, luštěniny a sójová jídla. Je povoleno používat nízkotučné odrůdy drůbeže, masa, nízkotučné mléčné výrobky, neslazené ovoce. Kaše jsou velmi užitečné: ovesné vločky, rýže, pohanka, jachka, proso. Snižte hladinu cholesterolu v krvi a doplňte tělo vitamíny rostlinných olejů: olivový, lněný, kukuřičný.

Lidová léčba

Dlouho, srdeční onemocnění byla úspěšně léčena bylinami. Účinným prostředkem léčby stenokardie jsou bylinné odvarky a tinktury. Divoká růže hloh je považována za nejlepší léčbu ischémie. Můžete to takto vařit:

 • místo v nádobě 7 lžíce (lžíce) nasekaných bobulí hloh a 7 šálků vroucí vody;
 • zavřete nádobu, zabalte ji, položte ji na teplé místo na dva dny;
 • namáhejte lék, přidejte 2 lžíce (lžíce) divokých bobulí růží;
 • umístěte infuzi do chladničky, vezměte si 1 šálek s jídlem.

Komplikace anginy pectoris

Útoky ischémie jsou plné nejen závažných komplikací, ale i smrti. Co je to nebezpečná angína? Často se u pacientů rozvine kardioskleróza, po které progreduje infarkt myokardu - nejnebezpečnější následek onemocnění. Příznak této patologie je považován za dlouhý koronární záchvat - až půl hodiny. Vývoj arytmií a chronického srdečního selhání jsou považovány za vzdálené komplikace anginy pectoris.

Prevence

Již několik desetiletí se aspirin (kyselina acetylsalicylová) používá k prevenci trombózy a ischemického onemocnění, ale dlouhodobé užívání může vést k problémům s gastrointestinálním traktem, jako je pálení žáhy, gastritida, nevolnost, bolest žaludku atd.
Aby se snížilo riziko těchto nežádoucích účinků, je nutné brát peníze ve speciálním enterickém potahu. Můžete například použít lék "Thrombo ACC®" *, jehož každá tableta je potažena enterosolventním filmovým povlakem, který je odolný vůči účinkům kyseliny chlorovodíkové v žaludku a rozpouští se pouze ve střevě. Tím se zabrání přímému kontaktu se sliznicí žaludku a snižuje se riziko pálení žáhy, vředů, gastritidy, krvácení atd.

Abyste se vyhnuli záchvatům, musíte dodržovat některá doporučení: přestat kouřit, alkohol, konzumovat tučné potraviny, sledovat tělesnou hmotnost. I pasivní kouření může vést k rozvoji koronárních srdečních onemocnění. Způsobuje anginu a hypodynamii. Většina lidí tráví svůj život seděním u počítačů a televize. Mírné cvičení odstraní riziko vzniku srdečních onemocnění. Rizikem jsou lidé s diabetem a hypertenzí - zejména je třeba sledovat jejich hmotnost a výživu.

Video

* Před použitím jsou kontraindikace, měli byste se poradit s odborníkem

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: