Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Lidé jsou často v rozpacích uznat střevní problémy a odložit návštěvu u lékaře. Pokud však má člověk bolesti v podbřišku, zácpu, krvácení z řitního otvoru a další nepříjemné příznaky, měl by co nejdříve kontaktovat odborníka, který vypíše žádost o postup. Společná manipulace - kolonoskopie, co to je, se dozvíte podrobněji později. Výzkumná metoda je informativní a poskytuje úplný klinický obraz.

Co je střevní kolonoskopie

Fibrokolonoskopie zahrnuje vyšetřování střev s kolonoskopem - flexibilní, dlouhý přístroj ve formě trubice se světlovodem. Přístroj je vybaven okulárem, vzduchovou trubicí a kleštěmi, které berou buněčný materiál bez bolesti. Často je specialistům přiřazena virtuální kolonoskopie. Metoda je založena na působení rentgenového záření. Studie má svá omezení - neumožňuje sběr histologického materiálu a jeho biopsii, detekuje polypy do 5 mm.

Indikace

Rektoromanoskopie nebo kolonoskopie - dvě různá vyšetření tlustého střeva, které odborníci provádějí s těmito příznaky:

 • vysoká horečka po dlouhou dobu, jejíž příčina je nejasná;
 • přetrvávající průjem nebo zácpa;
 • intestinální obstrukce;
 • podezření na benigní a maligní nádory;
 • vypouštění krve nebo hnisu z řitního otvoru;
 • rychlý úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu;
 • anémie;
 • ulcerózní kolitida, Crohnova choroba;
 • pocit cizího objektu v konečníku;
 • přítomnost ve výkalech krve a hlenu.

Kontraindikace

Pacienti s těmito patologiemi by neměli provádět videokoskopii:

 • mrtvice, akutní infarkt;
 • hypertenze;
 • arytmie;
 • anémie neznámé etymologie;
 • ateroskleróza;
 • stav šoku;
 • střevní perforace;
 • aneuryzma aorty;
 • vyjádřené plicní onemocnění srdce;
 • přítomnost adhezí v břišní dutině;
 • fulminantní forma kolitidy;
 • peritonitida;
 • akutní stadium ulcerózní kolitidy.

Kontraindikace postupu zahrnují špatnou připravenost střev, opakované chirurgické zákroky v pánevní oblasti, velkou kýlu. Mohu udělat kolonoskopii pro hemoroidy? Lékaři tento postup nezakazují, naopak zásah umožní včas identifikovat uzly a zahájit jejich nouzovou léčbu.

Kolonoskopie během těhotenství - jaký je názor odborníků? V tomto případě musí lékař vyhodnotit poměr přínosů a škod způsobených zákrokem. Provádí se pouze tehdy, má-li pacient hojné a prodloužené gastrointestinální krvácení, existuje silné podezření na tvorbu v tlustém střevě, těžký průjem s implicitním patogenem (předepsaná rektoskopie), dysfangie, odonofágie atd.

Zjistěte také, co tlustého střeva tacoedyskinesia, jak k léčbě tohoto onemocnění.

Jak je kolonoskopie

Rektosigmokolonoskopie se provádí po třídenní přípravě střev. Postup je jednoduchý. Muž leží na levé straně a ohýbá nohy na kolenou. Do konečníku se vloží kolonoskop, jehož trubice se v průběhu manipulace pohybuje dovnitř asi 1, 5 metru do místa průchodu do tenkého střeva. Za prvé, střevo je čerpáno vzduchem, což usnadňuje pohyb zařízení. Kamera na konci kolonoskopu převádí obraz na obrazovku, lékař jej analyzuje a fotografuje oblasti s patologií.

Bolí kolonoskopie? Pocity jsou bolestivé, ale tolerovatelné. Mast se aplikuje na konec kolonoskopu - lokální anestézie a kolonofibroskopie se provádí bez anestézie. Dítě do 12 let, pacient s adhezí, destruktivní proces ve střevech a nízký práh citlivosti na bolest se podrobí kolonoskopii v celkové anestezii. Délka procedury je asi 15-30 minut.

Příprava kolonoskopie

Výsledky závisí na tom, jak budete postupovat podle doporučení odborníků. Kolonoskopie, co to je a jaké fáze přípravy zahrnuje? Tři základní kroky:

 1. Strava na čištění střev trvá tři dny. Potraviny by měly být bez strusky - mají vysoký obsah vlákniny a mají mírný projímavý účinek.
 2. Den před průzkumem jsou pravidla stravování stále přísnější - měli byste jíst lehké potraviny k snídani a obědu, můžete pít pouze večer. V den procedury je povoleno pouze pití.
 3. Střeva je nutné čistit. Mnozí se uchýlili k klystýru. Provádí se několikrát - první čištění v předvečer procedury, druhé - těsně před zásahem. Proces nevyžaduje anestezii.

Přípravky pro čištění střev

Moderní léky jsou benignější než klystýr a nevedou ke komplikacím. Jak čistit střeva před kolonoskopií? Obzvláště populární příprava pro kolonoskopii Fortrans. Jeden balíček se rozpustí v 1 litru vody, průměrný dospělý člověk musí vypít 3-4 litry s intenzitou asi 1 šálek / hodinu. Účinek je také Duphalac před kolonoskopií. Láhev o objemu 200 ml se zředí ve dvou litrech vody a vypije se za 2-3 hodiny.

Dietní menu před kolonoskopií

Na tom, jak jedíte správně, záleží na úspěchu postupu. Co můžete jíst před kolonoskopií:

 • fermentované mléčné výrobky;
 • vývar na libovém masu;
 • vařená drůbež, hovězí maso, libové ryby;
 • lehké sušenky, bílý celozrnný chléb.

Aby proces postupoval bez následků, je nutné vyloučit potravinářské výrobky, které způsobují nadýmání: čerstvá zelenina, zelenina, ovoce, bobule, černý chléb, luštěniny, proso, ovesné vločky, kaše z ječmene, mléko, sycené nápoje, kvas, ořechy. Poslední jídlo v předvečer procedury je před 12:00. Pokud přijdete na dietu se zodpovědností, přístroj zobrazí spolehlivá data.

Alternativní kolonoskopie tlustého střeva

Možnosti pro tento postup je to, co si vybrat, v závislosti na důkazech. Co je důležitější: irigoskopie nebo kolonoskopie? První postup je rentgenové vyšetření, při kterém se voda a síran barnatý vylijí do tlustého střeva a poté se pořídí snímky. Manipulace produkuje vysoce přesné výsledky v diagnóze rakoviny střev. Ultrazvuková kolonoskopie je také přesnou metodou a je předepsána pro diagnostikovanou onkologii.

Další vzrušující otázka: která je lepší - MRI střeva nebo kolonoskopie? První postup je pohodlnější a nevyžaduje speciální přípravu. Nedává však možnost prozkoumat střevní smyčky, které jsou na sobě navrstveny a odebrat materiál pro biopsii. Náklady na procedury jsou přibližně stejné, které si vyberete, řekne ošetřující lékař.

Video: Jak udělat kolonoskopii

Chcete-li podstoupit postup, aby se zabránilo poradit každému více než 40 let. Kolonoskopie, co to je a proč je to tak důležité? Yuri Shelygin, ředitel Centra pro výzkum koloproktologie, vysvětluje potřebu manipulace. Elena Malysheva hovoří o podstatě kolonoskopie, paralelně uvidíte, jak odborníci provádějí tento postup.

Recenze pacientů

Maxim, 38 let

Poté, co lékař tento postup předepíše, je nutné provést velmi zodpovědnou přípravu. Udělal jsem všechny recepty, ale kolonoskopie byla bolestivá, protože jsem měl střeva.

Ivan, 42 let

Postup byl v pořádku, myslel jsem si, že to bude horší, ale já jsem byl zbitý Baralginem. Bylo několik nepříjemných okamžiků, i když docela přijatelných. Hlavní věc je najít třídní specialistu.

Elena, 35 let

Bylo to velmi bolestivé a nepříjemné! Po zákroku jsem trpěl dva dny se žaludkem a průjem nepustil téměř tolik. Příště to udělám jen pod anestézií.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: