Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Stav, ve kterém je funkce střeva narušena, se nazývá zácpa. Retence stolice po dobu delší než 48 hodin, obtíže při vyprazdňování střev, během kterých musíte tvrdě tlačit, jsou zřejmé známky zácpy. Neměli byste odkládat řešení problému, je lepší přezkoumat dietu a užívat mírné projímadlo. Jeden z těchto nástrojů může být nazýván kapalná vazelína.

Vlastnosti vazelínového oleje

Olej vazelíny má další název - tekutý parafín. Výrobek, který je produktem rafinace oleje, je naprosto neškodný pro lidské zdraví, neobsahuje žádné nebezpečné karcinogenní nebo mutagenní nečistoty, má přírodní původ. Chemické složení je soubor netoxických uhlovodíků, které se objevily jako výsledek destilace petroleje. Kapalný parafín je široce používán nejen v medicíně, jeho použití je důležité v kosmetologii, farmakologii, potravinářském průmyslu a jako základ pro masti a linimentov.

Jako lék se tekutý parafín účinně používá v boji proti systematické zácpě. Jakmile se uvnitř těla, vazelína vazelíny střevní stěny, působí jako ochranné mazivo, změkčuje výkaly, zlepšuje střevní motilitu. Četné studie neodhalily negativní účinky vazelíny na lidské tělo.

Jak vzít vazelínu se zácpou?

Po zahájení léčby vazelínovým olejem se ujistěte, že jste se poradil s lékařem, zejména pokud ho plánujete používat pro děti. Tento nástroj není profylaktický a měl by být používán pouze podle indikací. Nadměrné užívání této drogy je také doprovázeno komplikacemi v podobě nástupu opačného efektu - atonické chronické zácpy. Proto nezneužívejte lék.

Vazelínový olej, který se dostává do dutiny tlustého střeva, je rovnoměrně rozložen na povrchu sliznice a současně mazá a změkčuje fekální kameny. Nástroj stimuluje přirozený proces defekace. Příjem vazelínového oleje by se měl objevit dvě hodiny před jídlem nebo po stejné době, ale po jídle. Dávkování by mělo být následující:

 • Děti do 3 let - 0, 5 lžičky.
 • Děti od 3 do 7 let - 1 lžička.
 • Ve věku 7 až 14 let - 1, 5 lžičky.
 • Dospívající nad 14 let - 2 lžičky.
 • Dospělí - 2, 5 lžičky.

Lidé ve věku by neměli překročit dávku a užívat více než 2 čajové lžičky vazelínového oleje. Při správně zvolené dávce léku nejsou narušeny procesy vstřebávání vitaminů, mikroprvků a živin ve střevě. Účinek bude pouze pozitivní. Člověk by se však neměl zabývat samoléčbou, každý případ je individuální a pouze lékař předepíše správnou dávku léku.

Klystýr na bázi vazelínového oleje

Existuje několik možností pro klystýry na bázi vazelíny:

 1. První možnost zahrnuje použití nástroje jako součást klystýru. Teplá nebo studená voda (1 litr) se smíchá s 2-3 lžicemi vazelínového oleje. Výsledný roztok s klystýrem se pomalu a opatrně podává pacientovi. Kapalina by měla být uchovávána v těle po dobu nejméně 10-15 minut, po které dojde k pohybu střev.
 2. Druhá varianta klystýru nezpůsobuje zvýšenou peristaltiku a působí jemněji. Podstata tohoto klystýru je následující: vezměte si gumovou hrušku, 50 nebo 100 ml vazelínového oleje (maximální objem 200 ml), olej zahřejte na 37 ° C a vložte do těla pacienta. Pokud výsledek nebude následovat po 12 hodinách, bude nutné další očistný klystýr. Nezapomeňte namazat špičku hrušky vazelínou.

Kontraindikace

Seznam kontraindikací tohoto léku je následující:

 • Střevní vřed
 • Infekční onemocnění břišních orgánů
 • Febrilní státy
 • Těhotenství
 • Mechanická nebo funkční obstrukce střev
 • Individuální nesnášenlivost k léku

Další informace o tom, jak udělat klystýr doma se zácpou.

Recenze

Olga, 33 let

„Špatná dieta a neustálé služební cesty mě vedly k vážnému problému - zácpě, která provokovala hemoroidy. Jednou mi přítel chirurg nechtěl, abych si vzal vazelínu se zácpou. Vysvětlil, že příčinou hemoroidů je zácpa, a to pouze odstraněním, problém hemoroidů projde sám. Dvě hodiny po jídle jsem si vzala 2 čajové lžičky a velmi brzy jsem zapomněla na můj problém. Teď jsem se uchýlit k použití vazelínového oleje velmi vzácně v nouzových případech, ale tento nástroj je vždy v mé lékárničku. "

Marina, 54 let

„Pravidelně čistím tělo očistnými klystýry. Bylo mi doporučeno vyzkoušet si vazelínovou klystýr, má mírný účinek. Zpočátku jsem byl k této myšlence skeptický, ale nakonec jsem se snažil. Defekace je velmi mírná. Viskózní struktura vazelíny usnadňuje výkaly sklouznout do střev a vyprazdňování se stává pohodlným. “

Oleg, 25 let

„Používám vazelínový olej pro zácpu jako jemný laxativ pro sebe. Je pro mě velmi důležité, aby tento lék byl naprosto přirozený, nevstřebáván v zažívacím traktu, nebyl nahromaděn a zcela odstraněn z těla. Vazelínový olej má všechny výše uvedené vlastnosti, lék je pro mě skvělý. Kromě toho se olej nevstřebává do krve a neovlivňuje vnitřní mikroflóru.

Albina, 18 let

„Před sezónou na pláži jsem se rozhodl ztratit pár kilo navíc. Nechtěl jsem vzít silná projímadla a moje volba padla na tekutý parafín. Měl jsem měkké čištění střev. Každý den jsem před jídlem vypil 2 lžičky tohoto léku, celý průběh léčby trval 5 dní. Moc se mi líbil způsob přijetí, ale odborník na výživu nedoporučoval zneužívání drogy. “

Ludmila, 53 let

„Dříve jsem v nemocnicích dostal vodní klystýr, musím říci, že mi nezpůsobily obzvláště příjemné pocity, a nakonec jsem dokonce měl psychologickou bariéru. Mohu dát takový klystýr na vlastní pěst doma a jsem s výsledkem spokojen. “\ t

Video z Dr. Komarovsky o léčbě zácpy u novorozenců

Zácpa je delikátní problém. To však neznamená, že by měla být zticha a doufat, že sama předá, zejména pokud jde o dítě! Je velmi důležité zahájit léčbu onemocnění včas, pak se vám podaří vyhnout se vážným následkům. O tom se můžete dozvědět v následujícím videu Dr. Komarovského

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: