Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Zčervenání kůže se vyskytuje u mnoha lidí a je považováno za běžné. Nejedná se o samostatné onemocnění a často působí jako příznak jiného onemocnění. Hyperémie kůže naznačuje problémy s lidským autonomním systémem. Tento jev není nakažlivý, ale vytváří určité nepohodlí v životě, nepohodlí pro člověka. Ignorovat takové příznaky by neměly být, protože mohou naznačovat vážnou patologii, kterou je třeba léčit. Hyperémie se vyskytuje častěji u žen po 40 letech, ale vyskytuje se i u novorozenců, mužů.

Co je hyperémie kůže

Zčervenání kůže je způsobeno zvýšeným nebo přeplněným průtokem krve do části lidského těla, díky čemuž se objevuje zřetelné zarudnutí. Název se skládá ze dvou řeckých slov: „krev“ a „nad“. Doslova je nemoc přeložena jako „přemíra“. Vzhledem k postižené oblasti existují dva typy hyperémie: fokální a rozšířená. Liší se následujícími způsoby:

 1. Fokální hyperémie se projevuje jako oddělené skvrny na různých částech těla v důsledku stomatitidy, peptického vředu, gastritidy, onemocnění dvanácterníku nebo žaludku. Tento typ hyperémie se může objevit při zánětu slinivky břišní nebo po operaci na ní.
 2. Běžná hyperémie se objevuje na různých částech těla (včetně sliznic) postupně nebo současně, pokrývá větší oblast než ohnisková.

Příznaky a známky hyperémie

Někdy lze zarudnutí zaměnit s jinými kožními onemocněními, která mají podobné projevy, například s hypertermií. Pro diagnostiku onemocnění je třeba věnovat pozornost následujícím projevům:

 1. Zarudnutí na kůži je doprovázeno horečkou. Člověk například popisuje, že na obličeji „hoří kůže“.
 2. Světlá, intenzivní barva ruměnky.
 3. Červené léze vypadají nepřirozeně a bolestivě.
 4. Zánět neustupuje dlouho, je trvalý.
 5. Peeling kůže, zejména v oblasti chodidel, rukou.

Je třeba poznamenat, že v některých případech může být hyperémie uvolněná a může se objevit ve formě skvrn. Mezi skryté příznaky patří zrychlení průtoku krve tepnami a žilami, vazodilatace (křečové žíly). Často je zarudnutí tváří pozorováno u novorozenců, jednoletých dětí, což je častěji důsledkem nesprávného krmení nebo reakce na mléko.Nemusíte se bát, toto není projev hyperémie.

Arteriální

Tento typ hyperémie se vyskytuje na pozadí aktivního průtoku krve tepnami v důsledku problémů s odtokem venózní krve. Na pozadí jeho akumulace dochází k zarudnutí kůže nebo vnitřního orgánu, zvýšení turgoru tkáně, zvýšení teploty a zrychlení tvorby lymfy a toku lymfy. K tomu dochází v důsledku prudkého snížení nebo zvýšení tonusu vazokonstrikčních a vazodilatačních nervů.

Žilný

Hyperémie tohoto typu je důsledkem porušení odtoku krve cévním systémem v důsledku stlačení žilní stěny nebo oslabení srdečního svalu. Známkou onemocnění bude pomalý průtok krve, který se v případě komplikací může úplně zastavit. Na pozadí žilní hyperémie začíná kyslíkové hladovění tkání, což vede k edému tkání, zvýšené vaskulární permeabilitě.

Příčiny zarudnutí kůže

 1. Reaktivní hyperémie. Projevuje se, když je přívod krve do tkání přerušen na dobu několika sekund až několika hodin, poté se přítok obnoví a zvýší se 4-7krát oproti normě. Tato akce je zachována po dobu jeho nepřítomnosti.
 2. Aktivní hyperémie. Když tkáň přejde do aktivního stavu (svalová kontrakce, intenzivní duševní aktivita), zvyšuje se průtok krve do tkání. Je to dáno zrychlením metabolismu z důvodu potřeby získat více živin. To se děje kvůli zvýšení průtoku krve během vazodilatace.
 3. Dočasné zarudnutí kůže nastává se skokem tělesné teploty, nárůstem emočního stavu, zvýšením intenzity fyzické aktivity, mechanickým působením na kůži (reflexní hyperémie). Zpravidla se objevuje na určitých místech, lokálně.
 4. Nemoc se může vyvinout na pozadí jiných onemocnění.

Nejnepříjemnějším projevem nemoci je zarudnutí pokožky obličeje. To může být způsobeno několika důvody, například emocionálním výbuchem (zarudlý studem) nebo aktivní fyzickou aktivitou (běh, skákání a jiné kardio zátěže). Hyperémie obličeje u mužů se vyskytuje mnohem méně často než u žen a zpravidla naznačuje přítomnost jiných onemocnění. Možné důvody projevu zarudnutí kůže na obličeji:

 1. Projev onemocnění v nose, na očních víčkách a kolem očí, na tvářích ukazuje na možnou přítomnost systémového lupus erythematodes.
 2. Difúzní zarudnutí kůže kolem úst je možné se spálou.
 3. V různých případech se nemoc stává příznakem takových nemocí:
 • střevní;
 • rýma;
 • anafylaxe;
 • difuzní toxická struma;
 • chronická sinusitida.

Hyperémie je lokalizována nejen na obličeji, ale také v oblasti krku, paží, nohou, hrudníku. Příčina výskytu je stejná - hromadění krve v tepnách a špatný odtok v žilách. U mužů mohou být tyto příznaky projevem těžké růžovky. Onemocnění je charakterizováno přetrvávajícím poškozením podkožních cév. Zarudnutí je lokalizováno onemocněním nosu, tváří, brady nebo čela.

Ošetření hyperemické pleti

Léčbu onemocnění předepisuje dermatolog po vyšetření, v případě potřeby lze předepsat studie. Poté bude možné přiřadit optimální kurz, který se skládá z jednoduchých pravidel, mezi které patří:

 • vyloučení jakýchkoli přípravků péče o pleť obličeje s vysušujícím efektem;
 • použití ochranné masti, krému;
 • použijte měkkou houbu při ošetření postižených oblastí teplou vodou;
 • užívat léky k normalizaci krevního oběhu.

Když se objeví onemocnění, existuje řada kontraindikací, které vyhovují každému. Většina z nich se týká oblasti osobní hygieny. Vyhněte se hyperémii kůže:

 • hypotermie;
 • opalování;
 • silný vítr;
 • masky s parafínem;
 • masáž obličeje;
 • parní lázně.

Abyste se vyhnuli propuknutí nemoci, měli byste normalizovat činnost střev, žaludku vyloučením koření, kořeněných jídel, kofeinu nebo taurinu, alkoholu ze stravy.

Doporučuje se umýt si obličej pouze teplou (ne horkou nebo studenou) vodou a poté odstranit vlhkost z obličeje savými pohyby. Poté aplikujte lehkými, hladivými pohyby ochranný krém.

Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: