Rostlinný olej je populární produkt, který používají ženy v domácnosti z celého světa při vaření salátů, polévek, smažení, vaření a konzervování. Jak se dostat slunečnicový olej, jaké jsou jedinečné vlastnosti tohoto užitečného produktu, jaké jsou výhody a škody na nerafinovaný olej - to jsou otázky, které budou diskutovány v tomto článku.

Co je slunečnicový olej

Rostlinný olej získaný ze semen slunečnicového oleje se nazývá slunečnice. Získává se z vyzrálých slunečnicových semen, široce používaných ve vaření, průmyslového konzervování, výroby mýdla, výroby barev a laků, farmaceutické, kosmetické výroby (součástí různých mastí, krémů). Průmyslová metoda mačkání semen byla vynalezena v roce 1829, od té doby je nejoblíbenějším ruským ropným produktem.

Složení

Hlavní přínosnou složkou v chemickém složení slunečnicového oleje jsou omega mastné kyseliny. Tento typ rostlinného oleje je téměř nepostradatelným zdrojem rostlinných tuků: nasycených tuků, nenasycených mastných kyselin (kyseliny olejové) a polynenasycených mastných kyselin (kyselina linolová, kyselina linolenová) - vitamín F. Kromě toho je produkt nasycen vitamíny D, A a E. Energetická hodnota (kalorický obsah) - 899 kcal. Obsah všech látek na 100 g produktu je uveden v následující tabulce:

Látka

Procento obsahu (na 100 g)

Polynenasycené mastné kyseliny:

72%

Linoleic48 až 77 mg
Linolenic0, 03 mg

Nenasycené mastné kyseliny:

12, 0%

Oleic14 až 39, 5 mg

Nasycené mastné kyseliny:

24%

Stearic

2, 5 až 6, 9 mg

Palmitici5-7, 5 mg

Fosfor

2 mg

Vitamin E

44 mg

Vitamin D2 mg
Vitamin A0, 5-1 mg

Zobrazení

Existuje několik typů klasifikace rostlinných olejů, včetně slunečnice. Existují typy výrobků podle způsobu získávání (druh lisování) - za studena (nejužitečnější), lisování za tepla a získaného metodou extrakce. Běžné jsou tyto druhy slunečnicového oleje, které prošly různými způsoby čištění:

 • nerafinovaná slunečnice (hrubé mechanické čištění, má ostrý specifický zápach);
 • hydratovaný (čištěný horkou vodou);
 • rafinovaný (dodatečně vyčištěný po mechanickém čištění);
 • deodorizovaná (deodorizace - úprava parou ve vakuu).

Chcete-li odpovědět na otázku, který rostlinný olej je lepší koupit, musíte pochopit, jakou metodou čištění je ve výrobku uloženo větší množství užitečných látek. Po průchodu několika stupni čištění se sníží nutriční vlastnosti slunečnicového oleje, a proto se za nejužitečnější považuje produkt nerafinovaný za studena lisovaného oleje, který zachovává maximální procento polynenasycených mastných kyselin.

Jak

Proces výroby produktu začíná čistěním slunečnicových semen a jejich mletím. Čím vyšší je obsah vlhkosti a stupeň zrání surových semen, tím větší je množství produktu získaného na výstupu. Před mačkáním semen dostanou dřeň nebo máta. Pak se lisováním nebo extrakcí (chemická separace získané směsi na olejový produkt a směs) olej z této hmoty extrahuje. Během následného zušlechťování se dodatečně čistí horkou vodou.

Aplikace

Rostlinný olej ze slunečnice je jedním z nejoblíbenějších ruských dresinků, který se široce používá k vaření různých jídel, k oblékání salátů. Nicméně vaření není jedinou oblastí jeho použití. Vzhledem k vysokému obsahu kyseliny olejové se produkt používá při výrobě kosmetiky, přidává se do mastí a krémů. Používejte ji ve své přirozené formě - v procesu léčby řady nemocí a podpory zdraví. Lidoví léčitelé doporučují ráno vypít lžíci olejového produktu na lačný žaludek, aby se zlepšilo trávení.

Výhody slunečnicového oleje

Slunečnicová semena obsahují vitamíny a řadu základních stopových prvků, jako je fosfor. Výhodou slunečnicového oleje pro tělo je vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin, které normalizují metabolické a reprodukční procesy, zlepšují stav kůže a vlasů, posilují cévní stěny a aktivují imunitní systém.

Rafinovaný

Vysoce kvalitní rafinovaný deodorizovaný olej je široce používán pro smažení, je považován za dietní výrobek s nízkým cholesterolem. Při vaření se používá především ke smažení a konzervování potravin, je transparentní, nemá výrazný zápach, neobsahuje sedimenty a je krásně skladován po dobu jednoho až tří měsíců.

Nerafinovaný

Tento typ mačkání slunečnicových semen poskytuje produkt, který zachovává maximální množství jejich původních příznivých vlastností. Proto je použití tohoto typu užitečné pro:

 • posílení buněčných membrán a cévních stěn;
 • normalizace trávicího systému;
 • zlepšení endokrinního a urogenitálního systému;
 • posílení růstu pokožky a vlasů.

Lisovaný za studena

Díky technologii lisování za studena jsou nejlépe zachovány prospěšné a léčivé vlastnosti olejovitého produktu. Používá se proto pro většinu receptů tradiční medicíny a v kosmetologii, jako součást masek na vlasy, obličej a ruce. Tento výrobek dokonale hydratuje suchou pokožku, díky čemuž je pružnější, aktivuje hojení a přirozenou obnovu epiteliálních buněk.

Zmrazené

Technologie zmrazování čistí olejový produkt z voskových nečistot, čímž se zvyšuje transparentnost. Zmrazený produkt slunečnicového oleje se doporučuje pro osoby, které mají dietní dietu, protože obsah škodlivých nečistot v něm je minimální. To je smažená a dušená zelenina, přidal se k přípravě lehkých dezertů a pečiva.

Zpracování slunečnicového oleje

Užitečné vlastnosti slunečnicového oleje (nerafinovaného, ​​získaného lisováním za studena) jsou široce používány v lidovém lékařství. Nejjednodušší a nejefektivnější metodou posilování celkového zdraví těla je sání produktu slunečnicového oleje ráno na lačný žaludek. Ústní dutina je místem koncentrace velkého počtu nervových zakončení a navíc díky kontaktu se slinnými žlázami dochází k nejlepší absorpci léčiva. Dezertní lžíci másla vložte do úst, po celé délce ho válejte po dobu 1, 5-2 minut bez polknutí.

Chcete-li posílit imunitní systém lžičku produktu slunečnicového oleje v dopoledních hodinách je dobré dát dětem (tato metoda je zvláště relevantní pro chladné období). Nerafinovaný slunečnicový olej se přidává do bylinných infuzí používaných při léčbě zácpy, onemocnění jater, onemocnění ledvin, onemocnění žlučových kamenů. Například tinktura s oreganem (3 polévkové lžíce bylin na 0, 5 l olejovitého produktu) se užívá ke zmírnění bolesti v žaludečních vředech.

Slunečnicový olej v kosmetologii

Výhodou rostlinného oleje pro zvlhčení pokožky a zlepšení jejího stavu je vysoký obsah mastných kyselin. Jednoduchá obličejová maska ​​se snadno připravuje smícháním:

 • nerafinovaný slunečnicový olej - 15 g;
 • dušená ovesná kaše - 10 g;
 • jahody velké - 5 ks.

Naneste směs na obličej, držte až do úplného vyschnutí. Po několika aplikacích bude pokožka obličeje očištěna, zpřísněna, bude pružnější, bude mít čerstvý zdravý vzhled. Pro ruce se používá jiný recept:

 • tuhý tvaroh - 100 g;
 • Nerafinovaný slunečnicový olej - 1 čaj l.

Tvaroh smíchejte s mastným produktem, naneste na čistou, suchou pokožku rukou po dobu 7-10 minut. Udělej si masku jednou týdně. Pro posílení a zvýšení růstu nehtů držte špičky prstů dvakrát nebo tři minuty třikrát týdně ve směsi olejového slunečnicového produktu s citronovou šťávou v poměru 1: 5. Stejná směs může být aplikována na kořeny vlasů, aby urychlila růst, snížila procento ztráty.

Poškození slunečnicovým olejem

Používejte pouze čerstvý výrobek, aby nedošlo k poškození těla při použití ždímacích semen odrůd slunečnice. Při nákupu zkontrolujte datum exspirace, věnujte pozornost průhlednosti, žádnému sedimentu nebo nečistotám. Skladujte nerafinovaný olej ve skleněné nádobě, dodržujte maximální životnost otevřené láhve - ne déle než 30 dnů.

Kontraindikace slunečnicový olej

Produkty rostlinného oleje by měly být používány s opatrností pro osoby s vysokými hladinami cholesterolu, stejně jako:

 • pacienti s diabetem;
 • při onemocněních jater a ledvin;
 • s alergiemi na slunečnicová semena, jejich produkty.

Video

Kategorie: