Nenáročná bylinná trvalka, která se chlubí v lůžkách zahradníků - vervain. Doba květu rostliny, s řádnou péčí, trvá až do mrazu. V severních oblastech je verbena ročně pěstována v otevřeném terénu, což je vysvětleno nízkou úrovní mrazuvzdornosti. Roste dobře v tropickém a mírném podnebí. Verbena přišla do Evropy v XVII - XVIII století, v té době to bylo považováno za posvátnou trávu, církevní ministři ji používali k čištění oltáře. Chovatelé přinesli velké množství odrůd různých odstínů.

Druhy Vervainu

Tato květina je trvalka silně větvící rostlina z Jižní Ameriky, která patří do rodiny verbenaceae. V závislosti na typu rostliny se výška pohybuje od 20 do 100-125 cm, stonky mohou být rovné nebo plíživé, bezlisté a se sníženými hranami. Chlupaté listy, kulaté nebo oválné ve světle zelené barvě. Malé květy jsou shromažďovány v komplexech květenství. Kořenový systém je kompaktní, takže rostlina je ideální pro pěstování na balkóně nebo parapetu v květináčích a květináčích.

Existuje více než 250 odrůd vervainu, z nichž každá má své vlastní charakteristiky:

 1. Hybridní Verbena - nejběžnější odrůda zahradníků. Kompaktní, s plíživými, rozvětvenými stonky až do výšky 55 cm Tato odrůda je rozdělena na poddruhy Compact a Large-flowered.
 2. Kanadský vervain je jednoletá rostlina, která se vyznačuje tenkými stonky do výšky 25 cm, keře je hustě pokryta růžovými, fialovými nebo bílými květy.
 3. Tuhý vervain se vyznačuje malými květy v květenstvích, plíživými tetrahedrálními stonky.
 4. Buenos Airesca verbena je vysoká odrůda, keř roste až na 125 cm, stonky jsou rovné, tvrdé. Květina se vyznačuje současným kvetením mnoha malých květů ametystové barvy, které se shromažďují v malých květenstvích.
 5. Ampel verbena je každoročně rychle rostoucí rostlina, která se používá pro pěstování v závěsných květináčích. Stonky rostou až 70 cm na délku, takže se efektivně zavěsí.
 6. Drog a verbena citronu jsou trvalky keřů, jejichž květenství má léčivé účinky, a proto se používají k normalizaci krevního tlaku, odstranění křečí a poruch gastrointestinálního traktu. Olej z této verbeny má antiseptický účinek.

Pěstování Verbeny

Květinový keř bude zakořenit v téměř každém rohu zahrady, ale nejkrásnější květiny vyrostou na pozemku s dobrým osvětlením - listy a květenství nezmizí pod spalujícím sluncem. Úrodná hlína je vhodná půda pro pěstování květin, ale bude růst na jiné volné a propustné půdě. Doporučuje se použít drenážní vrstvu z rozbité cihly, kamene, sutiny nebo expandované hlíny, která ochrání kořeny před možným hnilobou s přebytkem vlhkosti.

Od semen

Příprava semenného materiálu není nutná, pokud se pěstuje tímto způsobem, ale existují některé nuance:

 1. Na připravené půdní směsi rovnoměrně rozdělit semena, bez kopání. Při teplotě vzduchu 23-26 stupňů se semena vylíhnou po 2 dnech. Poté by měly být budoucí sazenice umístěny do chladnější místnosti, protože rostlina nemá rád přebytečné teplo. Nejlepší čas na výsadbu semen je únor - březen.
 2. Sazenice Verbena vyžadují mírné zalévání, pro mladé výhonky je přebytečná vlhkost destruktivní.
 3. Rostliny v otevřené půdě mohou být vystaveny trvalému teplu. Pokud existuje riziko nočního mrazu, je lepší tento proces odložit. Rostlina je schopna tolerovat mráz mínus 3 stupně, ale nižší teploty rostlinu rychle zničí.
 4. Chcete-li získat sazenice s výkonným kořenovým systémem, můžete se ponořit do speciálních šálků.

Reprodukční řízky

Od podzimu je nutné tímto způsobem sklízet materiál pro reprodukci. Před prvními mrazy, květinové keře jsou vykopány spolu s velkým množstvím půdy, převedeny na chladné místo - sklep, sklep, sklad s teplotou vzduchu ne více než 10 stupňů. Reprodukční funkce řízků:

 1. Shank - úhledně odříznutý hrot střílení s 5-6 listy. Řezané stonky se ošetřují popelem nebo drceným dřevěným uhlím. Nižší listy se doporučuje odstranit, přičemž zůstanou pouze dvě horní.
 2. Řezání se doporučuje na jaře.
 3. Kořenové řízky doporučujeme ve směsi rašeliny a písku. Hluboce prohněte listy (1-2 kusy). Na horní straně kontejneru s řízky pokrytými polyethylenem, aby se zachovala požadovaná úroveň vlhkosti. Po 20-30 dnech bude mít každý řez svůj vlastní kořenový systém.

Péče o Verbena

Tato květina není náročná, není náchylná k virovým onemocněním a je zřídka postižena zahradními škůdci, proto je péče o ni jednoduchá - včasné zavlažování, uvolňování, krmení, mulčování a plení. Je důležité zabránit zhrubnutí plodin a nadměrné vlhkosti. Pokud jsou rostliny vysazeny ve skupinách, pak musíme bojovat s plevelem pouze poprvé, protože keře rychle rostou a plevele jsou ucpané. S jednou výsadbou, rostlina potřebuje včasné plení po celou dobu květu.

V podmínkách tepla, po hojném zalévání, půda musí být uvolněna aby poskytoval vzduch ke kořenům. Pro ochranu půdy před vysycháním a zhutněním můžete použít mulčovací - shnilé listy, piliny, slámu nebo speciální materiál - spunbond. Pravidelné zavlažování je předpokladem aktivního růstu a hojného kvetení, je nutné vlhčit půdu podle potřeby, aby se zabránilo rozvoji onemocnění. Jako top obvaz, můžete použít minerální hnojiva nebo organické hmoty - kompost, humus, ale ne více než 1-2 krát za sezónu.

Použití vervainu v krajinném designu

Při registraci zahrady se často používají podměrečné odrůdy vervain jako „živá“ hranice. Krásně se mísí s kamélie nebo Davidovými kamarády. Bohatství barev a dlouhé kvetení vervain zdobí každou květinovou zahradu. Můžete pestovat bohaté výsadby měsíčky, měsíčky, astry. Třídy Ampelnye zdobí balkony, lodžie, terasy a altány. V zavěšených nádobách se rychle vyvíjejí keře, které tvoří velkou rozkvetlou kouli.

Užitečné vlastnosti

Vzhledem k jedinečnému chemickému složení a přítomnosti esenciálního oleje se verbena používá jako zpevňující, antipyretická, dezinfekční, hojící rána, tonizující, metabolizující činidlo. Obsahuje cenné glykosidy a flavonoidy pro člověka. Verbena má schopnost stimulovat vylučování žluči, má diaforetický, antispasmodický účinek. Verbena se používá k léčbě následujících onemocnění:

 • stres, nervové zhroucení, nespavost, deprese, epilepsie;
 • chronická únava, vyčerpání;
 • patologie genitourinárního systému;
 • hormonální nerovnováha během menstruace a menopauzy;
 • navenek se používá v patologii kůže - vředy, podráždění, vyrážky, ekzémy, furunkulóza, lupénka, svrab, neurodermatitida;
 • v kosmetologii - pro léčbu akné, akné;
 • nepříjemný zápach z úst, zánět dásní;
 • Ateroskleróza - rostlina čistí cévy, zlepšuje krevní oběh, snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění,
 • trombóza, dna, revmatismus;
 • dysbakterióza, poruchy trávení, průjem;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • alergie;
 • anémie;
 • nachlazení - bronchitida, faryngitida, laryngitida.

Foto Vervain

Video

Kategorie: