Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Druhé jméno tohoto koření je „zlatá substance“. Má krásnou barvu, příjemnou chuť a aroma, má ve svém složení spoustu živin. Koření se používá ve vaření, medicíně, výživě, kosmetologii a farmakologii. Denní užívání malého množství kořeněného prášku pomůže vyrovnat se s mnoha nemocemi pro dospělé a děti.

Co je kurkuma

Kurkuma je žlutooranžový prášek s příjemnou chutí a vůní. Koření se používá ve vaření, tradiční medicíně a farmakologii. Vyrábí se z kořene rostliny pěstované v Číně, na Filipínách, ve Vietnamu, v Koreji a v některých subtropických zemích. Rostlina má mnoho druhů, ale pouze následující:

 • Quinceroot root - kořenová zelenina používaná při výrobě alkoholických nápojů. Má vůni kafru, pálivou chuť.
 • Aromatická kurkuma - používá se jako součást luxusních parfémů. Extrakt má jemné, jemné aroma.
 • Kurkuma - používá se v medicíně, vaření. Koření obsahuje kurkumin, což je doplněk stravy E100, který se přidává při vaření hořčice, majonézy, jogurtu, sýra. Látka dodává produktu příjemný nažloutlý odstín.

Složení

Pikantní kořen získal své blahodárné vlastnosti díky obsahu velkého množství látek důležitých pro lidské zdraví. Kurkuma je bohatá na vitamíny, minerály a další mikro a makroživiny. Chemické složení koření je uvedeno v tabulce:

Makro a stopové prvky

Vitamíny

Sabinen

Borneol

Zingiberen

Terpenické alkoholy

Felllandren

Kurkumin

Vápník

Železo

Fosfor

Jód

K

Skupina B (B1, B2, B3)

C (kyselina askorbová)

Léčivé vlastnosti

Složení rostliny je látka kurkumin, která určuje většinu prospěšných vlastností. Spice má následující léčivé vlastnosti:

 • je antiseptické, má antibakteriální účinek, používá se k dezinfekci popálenin a řezů;
 • zpomaluje nebo zcela eliminuje rozvoj melanomu, úspěšně ničí již vytvořené buňky;
 • používá se pro prevenci a léčbu rakoviny prostaty;
 • je detoxikátor jater přirozeného původu;
 • zmírňuje mozek z ložisek amyloidních plaků, zpomaluje a předchází Alzheimerově chorobě;
 • u dětí významně snižuje riziko leukémie;
 • má silný protizánětlivý účinek, používá se při léčbě artritidy;
 • zpomaluje rychlost progrese roztroušené sklerózy;
 • používá se k léčbě, zmírnění stavu pacienta psoriázou, svěděním, ekzémem, varem;
 • pomáhá stabilizovat váhu účastí na metabolismu lipidů;
 • jsou schopny léčit mnohočetné myelomy;
 • používá se k prevenci vzniku metastáz u pacientů trpících rakovinou, zastavuje růst krevních cév v nádorech, zvyšuje terapeutický účinek chemoterapie, snižuje toxické účinky léčiv;
 • zlepšuje schopnost pokožky regenerovat, urychluje proces hojení ran.

Kontraindikace

Použití velkého množství koření uvnitř může poškodit tělo. Odborníci se domnívají, že mírné používání koření nepřináší žádné vedlejší účinky. Omezení jsou spojena s překročením doporučeného množství produktu. Existují následující kontraindikace kurkumy:

 • Přijetí antikoagulancií a proces přípravy na operaci - koření může snížit srážlivost krve, zvýšit pravděpodobnost krvácení, podlitiny.
 • Individuální nesnášenlivost - když je člověk přecitlivělý na koření, naštvaný žaludek, průjem, závratě, nevolnost.
 • Věk do 2 let - začínají dávat dětem koření lépe po dosažení této věkové hranice.
 • Časné těhotenství, jeho plánování a kojení - může zvýšit riziko potratu, vzniku alergických reakcí u kojence.
 • Diabetes - koření může významně ovlivnit rovnováhu glukózy v krvi. Snižuje obsah cukru.
 • Žlučové onemocnění - onemocnění způsobuje zablokování žlučových cest. Onemocnění je charakterizováno silnou bolestí u pacienta. Choleretické vlastnosti kurkumy mohou zvýšit nepohodlí, zhoršit stav.
 • Chronická onemocnění - mezi ně patří gastritida a žaludeční vřed, cholecystitis, hepatitida, pyelonefritida v období exacerbace. Tyto patologie jsou přísnými kontraindikacemi pro použití kurkumy.

Jak je kurkuma užitečná?

Jako koření, kurkuma se obvykle přidává do ryb, masa, zeleninových jídel, rýže obloha. Koření dodává potravě hořkou kořeněnou pachuť s pižmovým odstínem. Pomerančový prášek maluje nádobí v příjemné zlaté barvě, což zvyšuje jejich chutnost. Kromě chuti, koření nasycuje potraviny vitamíny, minerály a další prospěšné látky. Koření má příznivý vliv na zažívací proces, játra, zlepšuje vstřebávání bílkovin, snižuje tvorbu plynu, odstraňuje toxiny a toxiny.

Výhody kurkumy pro muže

Velmi důležité je kurkuma pro zdraví mužů. Vědci zjistili, že koření má následující příznivé vlastnosti:

 • zlepšuje krevní oběh, pomáhá očistit krevní cévy, udržuje zdravé srdce;
 • zvyšuje sexuální touhu (libido);
 • pozitivní účinek na erektilní funkci;
 • zabraňuje tvorbě rakoviny prostaty, rozvoji prostatitidy;
 • zmírňuje stres, zlepšuje náladu, povzbuzuje;
 • ovlivňuje syntézu testosteronu, zlepšuje pohyblivost spermií.

Pro ženy

Výhody kurkumy pro ženy jsou nejen terapeutické, ale také kosmetické. Koření má omlazující účinek díky vysokému obsahu fyto-nutričních složek, terpenů. Koření přispívá k regulaci trávení, proto se doporučuje zahrnout ji do denní stravy pro ženy, které chtějí zhubnout. Kurkuma se používá k vytvoření obličejových masek. Přírodní kosmetika pomůže snížit černé tečky, vyrovnat pleť.

Užitečné vlastnosti koření přispívají k obnově a regulaci ženské reprodukční funkce. Použití prášku získaného z kořene rostliny normalizuje menstruační cyklus. Léčivé vlastnosti kurkumy jsou zaměřeny na redukci nádorů prsu. Novotvary se smršťují nebo úplně mizí. Rostlina se používá ke snížení projevů premenstruačního syndromu, bolesti při menstruaci.

Pro děti

K dietě dětí je nutné postupně přidávat koření. Takové opatření pomůže určit reakci orgánu na výrobek. Při použití v malých dávkách bude mít koření významný přínos pro tvorbu imunitního systému dítěte, prevenci leukémie a zlepšení funkce gastrointestinálního traktu. Léky na bázi přírodních složek mohou být použity k léčbě slabosti a krvácení z dásní, k hojení ran a popálenin.

Pro nachlazení pomůže koření léčit faryngitidu, bakteriální infekce. Používá se jako kašel. Při prvních příznacích zimy se doporučuje, aby dítě dostalo pastu na bázi kurkumy a medu. Nástroj aplikujte na vymizení projevů nemoci. V období dospívání se kořenový prášek používá k léčbě akné, odstranění černých skvrn a normalizaci sekrece kožního mazu.

Léčivé vlastnosti

Gingerův příbuzný je široce použitý ne jediný ve vaření, ale také v tradiční medicíně, farmakologie. Kurkumin je doplněk stravy E100 používaný při přípravě hořčice, majonézy. Látka je dostupná ve formě tablet, kapslí a používá se k léčbě anémie, prevenci cirhózy, gastritidy, rakoviny. Lidové léky založené na koření pomáhají bojovat proti zácpě, nachlazení, akné, podporují hubnutí.

Během těhotenství

Nastávající maminky koření pomůže normalizovat trávení. Jeho kurkumin má povzbuzující účinek na žlučník. Výsledkem je zlepšení metabolismu a trávení. Vysoký obsah vitamínu C pomáhá předcházet nachlazení, posiluje imunitní systém. Kurkuma ve velkém množství může způsobit poškození těla. Komponenty koření mohou stimulovat kontrakci dělohy, což zvyšuje riziko potratu. Naléhavé matky, které mají používat koření, se doporučuje opatrně.

Pro játra

Kurkuma prášek se používá k udržení zdraví jater . Pro toto tělo jsou následující užitečné vlastnosti koření:

 1. Normalizace metabolismu lipidů. Hlavní aktivní složka pikantního prášku (kurkumin) zabraňuje vzniku mastných lézí jater. S tímto prvkem se z těla vylučuje škodlivý cholesterol.
 2. Obnovení hepatocytů. Kurkumin pomáhá stimulovat regeneraci jaterních buněk postižených onemocněním. Koření se aktivně používá v případě cirhózy, poškození orgánů v důsledku intoxikace (užívání nadměrného množství alkoholu, léků s hepatotoxickými účinky).
 3. Odstranění toxinů, strusek. Koření pomáhá aktivovat enzymy zodpovědné za čištění jater před škodlivými látkami.

S chladem

Díky vysokému obsahu vitamínu C a kurkuminu má koření protizánětlivé, antibakteriální, antivirové a imunomodulační vlastnosti. Kurkuma pomáhá vyrovnat se s kašlem, bolestmi v krku, rýmou. Prostředky na bázi kořeněného prášku jsou účinné při prevenci chřipky, angíny a jiných virových a bakteriálních onemocnění dýchacích cest. Pokud se onemocnění již vyvinula, používání koření pomáhá usnadnit a urychlit jejich tok.

Když gastritida

Léčivé vlastnosti kurkumy pro žaludek jsou schopnost koření snížit úroveň kyselosti, snížit uvolňování trávicí šťávy. Tento efekt pomáhá minimalizovat agresivní prostředí během gastritidy. Koření, které má protizánětlivé a hojivé účinky na rány, je schopno obnovit stěny žaludku a střev, což zabraňuje dalšímu rozvoji onemocnění.

Pro plavidla

Spice kurkuma má mnoho vlastností, které jsou užitečné pro kardiovaskulární systém. Mezi ně patří:

 1. Kurkumin má příznivý vliv na ochrannou funkci kardiovaskulárního systému, je užitečný při léčbě srdečního selhání, kardiotoxicity, dalších onemocnění.
 2. Přípravek snižuje riziko aterosklerózy, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje stěny cév.
 3. Použití indického koření zabraňuje rozvoji hypertenze. Prášek zlepšuje strukturu cév.
 4. Kurkumin chrání kardiovaskulární systém před toxickými účinky léčiv.

Pro kožní onemocnění

Vzhledem k přítomnosti velkého množství prospěšných vitamínů a minerálů je koření účinné při léčbě kožních onemocnění. Přírodní léky založené na něm jsou ukázány pro lupénku, ekzémy, vary. Léky s tímto kořením zmírňují svědění, zarudnutí, odstranění pigmentace, modřiny, škrábance, rány. Mít silný antibakteriální a protizánětlivý účinek, koření pomůže vyrovnat se s akné, akné, vředy, vředy na kůži . Příjem prášku uvnitř se používá k léčbě kopřivky.

Jak pít kurkuma pro zdraví

Aby kurkuma poskytla potřebnou pomoc při udržování lidského zdraví, je třeba ji nejen přidávat do potravin, ale také připravovat speciální přírodní prostředky na bázi prášku . Nápoje pomáhají zlepšit trávení, snižují hmotnost, zlepšují stav pacienta pro nachlazení. Použití pleťových vod, jiných vnějších prostředků pomůže vyrovnat se s akné, snížit vrásky, zabránit infekci dostat se do ran a řezů.

S kefírem

Kombinace koření s kefírem je účinná pro hubnutí. Může být aplikován nejen uvnitř, ale také jako maska pro aplikaci na problémové oblasti těla. Nápoj napomáhá zlepšovat procesy trávení v důsledku obsahu prospěšných bakterií, vlastností koření, zaměřených na stimulaci metabolismu. Prostředky pro příjem pomáhají významně snížit hmotnost po 10 dnech.

Složky:

 • kurkuma - ½ tsp;
 • kefír - 1 polévková lžíce;
 • med - podle chuti;
 • voda (vařící voda).

Způsob přípravy a použití: \ t

 1. Prášek se nalije malým množstvím vroucí vody, nechá se 2-3 minuty.
 2. Přidejte med, všechny složky dobře promíchejte, dokud nebude homogenní konzistence.
 3. Zadejte kefír. Složky znovu promíchejte.
 4. Přijměte nápoj před spaním denně.

S vodou

Koření s vodou přispěje k nasycení těla základními vitamíny, mikroelementy. Užitečná kapalina snižuje hladinu cukru v krvi, čistí játra toxinů, obnovuje buňky. Pití normalizuje trávení, odstraňuje škodlivý cholesterol, stimuluje tok žluči. Nástroj pomáhá normalizovat metabolismus, zbavit se kil, obnovit imunitní systém.

Složky:

 • voda - 1 polévková lžíce;
 • kurkuma - ½ lžičky.

Způsob přípravy a použití: \ t

 1. Voda musí být zahřátá na 40-45 stupňů.
 2. Pikantní prášek rozpusťte v kapalině.
 3. Použijte svůj nápoj denně na lačný žaludek (20 minut před snídaní). Průběh léčby je 14-30 dnů. Pak se doporučuje užívat si měsíční přestávku.

S medem

Příznivé vlastnosti kurkumy jsou zvýšeny přidáním medu do koření. Složení se používá pro bolest v krku a chřipce, k obnovení imunitní obrany těla. Směs medu a koření je užitečná pro modřiny, svaly a bolesti hlavy, k úlevě od příznaků artritidy. Prostředky založené na těchto složkách zlepšují trávení, eliminují projevy plísňových infekcí, používají se k prevenci rakoviny. Univerzální tonická směs se připravuje podle následujícího receptu.

Složky:

 • přírodní med - 100 g;
 • mletý černý pepř - 1 špetka;
 • Jablečný ocet - ½ tsp;
 • kurkuma - 1 polévková lžíce. l.;
 • citronová kůra (strouhaná) - 1 lžička.

Způsob přípravy a použití: \ t

 1. Všechny složky důkladně promíchejte, dokud není získána konzistence pasty.
 2. Pokud má výrobek příliš sladkou chuť, před použitím jej zřeďte ve sklenici teplé převařené vody.
 3. Lék musí být uchováván v ústech až do úplného rozpuštění. Take by měla být 1 polévková lžíce. Já každé 2-3 hodiny. Průběh léčby je 3 dny.

S mlékem

Tato kombinace se nazývá "zlatý" nápoj. Koktejl dodá vitalitu, pocit plnosti. Odborníci se domnívají, že mléko s kořením je vhodnou alternativou kávy. Směs zvyšuje schopnost těla vyrovnat se s duševním a fyzickým stresem . Pití s hubnutí pomáhá snížit denní příjem kalorií.

Složky:

 • mléko - 200 g;
 • voda - ½ st.
 • kurkuma - 1, 5 lžíce. l.;
 • med - 1 polévková lžíce. Já

Způsob přípravy a použití: \ t

 1. Všechny složky uvedené ve složení, musíte důkladně promíchat, trvat 20 minut.
 2. Take drink by měl být denně před spaním. Léčba kurkumy mlékem by měla být 2-3 týdny s přestávkou 1 měsíc.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: