Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Touha po zdravém životním stylu povzbuzuje lidi různého věku k tomu, aby revidovali své stravovací návyky a chodili do sportu nebo do posilovny. Výhody pravidelného cvičení jsou nesporné. Někdy však prodloužené cvičení končí bolestí svalů. To má za následek nesprávně zvolená cvičení nebo neobvykle velké fyzické zatížení těla. Proč se to děje? Kyselina mléčná ve svalech - příčina pálení a bolesti po zvýšené fyzické námaze.

Kyselina mléčná ve svalech - co to je

Kyselina mléčná je látka, která se vyskytuje v důsledku procesů, ke kterým dochází ve svalové tkáni pod vlivem cvičení. Vzniká ve svalové tkáni v důsledku rozpadu glukózy. Kyselina mléčná obsahuje vodík (kyselinu) a laktát. Vodík interferuje s přenosem elektrických signálů v nervech a svalech.

Oslabuje svalové kontrakce a ovlivňuje rychlost energetických reakcí a zpomaluje je. Pocit pálení ve svalech je výsledkem hromadění vodíkových iontů. Čím intenzivnější je zatížení určitého svalu, tím více se v něm tvoří kyselina mléčná. Akumulace této kyseliny vyvolává pálení a bolest. Tento stav trvá až 2-3 dny.

Symptomy vzdělávání

Akumulace kyseliny mléčné ve svalech vede k bolesti v různých částech těla. Někdy, po intenzivním cvičení, je těžké se dokonce pohnout. Epicentrum bolesti se stává svaly vystavené maximální zatížení během cvičení. Kyselina mléčná ve svalech způsobuje nadměrnou únavu, pocity „slabosti“ a zvýšení teploty. Někdy toto vede k potřebě vzít febrifuge normalizovat teplotu.

Nepohodlí způsobené nahromaděním kyseliny mléčné ve svalech trvá několik dní a obvykle prochází samo. Velké množství této kyseliny však může poškodit svalová vlákna. Pak bude bolest svalů pociťována po dlouhou dobu, přičemž dojde k zotavení poškozených oblastí.

Ne vždy pálení ve svalové tkáni s velkým zatížením je doprovázeno bolestí v následujících dnech po cvičení. Ale se silným pocitem pálení během cvičení se doporučuje zastavit trénink nebo přejít na méně náročná cvičení. To je nezbytné k vyloučení možnosti svalových vláken hromadit velké množství kyseliny mléčné a zabránit výskytu mikrotraumat svalů. Aby se minimalizovalo nahromadění kyseliny mléčné ve svalech, měla by se postupně zvyšovat zátěž během tréninku a sport by měl být pravidelný.

Příčiny akumulace kyseliny mléčné a bolest

Jaký je mechanismus kyseliny mléčné ve svalech během sportu nebo zvýšené fyzické aktivity? Během cvičení jsou zapojeny svaly. Pro normální provoz potřebují přívod kyslíku, kterým svaly doplňují své zásoby energie (obnovení ATP). Během tréninku je intenzivní svalová práce, takže potřebují hodně kyslíku.

Naše tělo je navrženo tak, že nadměrné svalové kontrakce způsobují blokování přívodu kyslíku do svalů, zpomalením lokálního průtoku krve. Zatížení svalů však pokračuje, což způsobuje, že tělo hledá další zdroje energie. Syntéza ATP s nedostatkem kyslíku se provádí v anaerobním režimu. K tomu dochází přeměnou svalového glykogenu na ATP, což vyvolává tvorbu kyseliny mléčné.

Protože krev není schopna okamžitě odstranit kyselinu mléčnou, hromadí se a způsobuje nepohodlí. Spalování svalů vede k negativním důsledkům - pokles energetických rezerv a vymizení svalového kreatinu, uvolnění hormonu kortizolu, přestává být syntetizován protein, tělo je produkováno méně inzulínem a také působí negativně na androgenní receptor.

K nahromadění kyseliny mléčné ve svalech dochází nejen při těžké fyzické námaze. Tento proces se spouští dlouhými procházkami nebo jinými těžkými břemeny. Tyto příčiny, pokud způsobují bolest, netrvají dlouho a nevyžadují další opatření k jejich odstranění. Pokud svaly začnou bolet po 2-3 dnech po intenzivním tréninku, pak příčinou je syndrom zpožděné bolesti.

Jeho povaha není vždy spojena s akumulací kyseliny mléčné ve svalových tkáních, protože v době jejího výskytu je tato látka již vylučována tělem. Traumatická bolest vadí osobě z důvodu deformace a poškození svalové tkáně nebo důvodem syndromu bolesti je zánětlivý proces ve svalech. Pokud by bylo hodně kyseliny mléčné, pak by mohlo dojít k významnému poškození svalových vláken.

Imunitní systém reaguje na takové mikrotraumata výskytem zánětlivého procesu. K obnovení svalové tkáně dostávají speciální typ imunitních buněk potřebných k zahájení procesu regenerace poškozených vláken. Důsledky působení kyseliny mléčné se mohou projevit zachováním svalové bolesti v důsledku probíhajícího zánětlivého procesu.

Jak odstranit kyselinu mléčnou ze svalů - léčba

Existuje několik moderních teorií o možnosti a nemožnosti urychlení procesu odstraňování kyseliny mléčné ze svalové tkáně. Jedna skupina odborníků tvrdí, že tento proces není možné ovlivnit, ale stačí, abyste utrpěli bolest, dokud tělo samo neodstraní kyselinu ze svalů.

Jiní lékaři se domnívají, že některé metody mohou ovlivnit rychlost odstranění kyseliny mléčné (únavové toxiny) ze svalových vláken. Rychlá eliminace této látky zabraňuje riziku syndromu opožděné bolesti a eliminuje hoření. Zvažte několik metod navržených druhou skupinou specialistů pro urychlení procesu odstraňování kyseliny mléčné.

Způsoby neutralizace přebytečné kyseliny

Existuje mnoho metod, jak urychlit uvolnění "únavových toxinů" a zmírnit bolest po cvičení. Některé jsou spojeny s použitím berry nebo ovocných nápojů, džusů nebo bylinných čajů. A další metody jsou zaměřeny na postupy, které zlepšují průtok krve.

Způsoby, jak rychle odstranit kyselinu mléčnou:

  • Šťáva z třešní a granátového jablka obsahuje mnoho antioxidantů, které přispívají k rychlému zotavení svalového poškození. Doporučuje se vypít 200 ml šťávy.
  • Vývar kopřivy, boky, hloh, březové listy s přidáním 1 lžičky. Med pomůže odstranit únavu způsobenou působením kyseliny mléčné.
  • Pití velkých množství vyčištěné vody během tréninku může snížit intenzitu akumulace kyseliny mléčné.
  • Postupy v solných, terpentinových nebo jehličnatých lázních zlepšují průtok krve a napomáhají rychlé eliminaci „únavových toxinů“.
  • Návštěva sauny nebo vany zlepšuje krevní oběh a podporuje rychlé odstranění kyseliny.
  • Dieta, která obsahuje velké množství ovoce, zeleniny a zelených pomáhá snížit hromadění kyseliny.

Vylučujte dostatečným množstvím vody

Účinnou metodou pro odstranění kyseliny mléčné ze svalových vláken je pít velké množství vody po tréninku během dne. Pijte čistou, nesycenou vodu a zelený čaj, který obsahuje mnoho antioxidantů. Pití příliš velkého množství čaje se však nedoporučuje, protože existuje riziko zvýšení tlaku z nadměrné konzumace tohoto nápoje. První den po těžké fyzické námaze by měly být tekutiny vypity do 4 litrů.

Vana nebo sauna

Pro urychlení eliminace kyseliny mléčné použijte saunu a horkou lázeň. Účinnost těchto postupů je dána tím, že když vysoké teploty ovlivňují krevní cévy a svalová vlákna, dochází k jejich expanzi. V důsledku toho se krevní oběh stává intenzivnějším a je schopen rychle odstranit kyselinu mléčnou ze svalové tkáně. Jak používat saunu a horkou lázeň pro kyselinu mléčnou?

  • Sauna

Být v sauně by neměl být příliš dlouho bez přestávky, protože to nepříznivě ovlivní vaši pohodu. Pro urychlení procesu stažení kyseliny mléčné postupujte podle následujících vzorců procedur v sauně:

  1. První přístup je 10 minut, pak musíte opustit kabinu a odpočívat po dobu 5 minut.
  2. Druhý přístup je 15 minut, pak musíte jít ven a počkat 5 minut.

Po zákroku vezměte studenou sprchu. Pamatujte, že se nedoporučuje provádět saunování déle než hodinu. Než se rozhodnete využít saunu k odstranění bolesti, zvažte svůj zdravotní stav. Ne každý je doporučován postup s vysokými teplotami. Pokud trpíte cukrovkou, hypertenzí, onemocněním srdce a cév, pak se vyhněte návštěvě sauny. Ideální volbou v přítomnosti vážných onemocnění by bylo konzultovat s lékařem, pak o vhodnosti použití sauny.

  • Horká lázeň

Použití lázně k urychlení procesu odbourávání kyseliny mléčné je přístupnější a snazší než jít do sauny. Pro procedury v lázni je nutné naplnit ho horkou vodou na nejpřijatelnější teplotu. Pak musíte sedět ve vaně s vodou tak, aby voda nedosáhla úrovně srdce. Doba procedury je 10 minut.

Pak na něj nalijte studenou vodu. Udělejte si krátkou přestávku a postup opakujte. Pro maximální účinnost se doporučuje provést tento postup až pětkrát. Po dokončení celého zákroku otřete ručníkem, dokud se kůže nezbarví červeně. Těhotné ženy a ženy během "kritických" dnů, aby se koupat, se nedoporučuje.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: