Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Při praní, vniknutí do vlasů, vniknutí zvířat a drobných nečistot do nádrže na prádlo. Filtrační zařízení je bariéra, která chrání čerpadlo před pronikáním všech druhů cizích frakcí. Postupem času je vypouštěcí filtr pračky znečištěn, což komplikuje čerpání vody.

Kde je filtr v pračce

Domácí spotřebiče na mytí se liší designem, principem provozu, způsobem nakládání prádla. Bez ohledu na společnost, která vyrábí pračku, instalují výrobci filtrační zařízení před vypouštěcím čerpadlem a místem přívodu vody. Filtrovat umístění v různých modelech:

 1. Atlant (Atlant), Electrolux (Electrolux), Zanussi (Zanussi) - nachází se v dolní části trupu vpravo za poklopem.
 2. Ariston (Ariston) nebo Indesit (Indesit) - skrytý za odnímatelným panelem na pravé straně níže.
 3. Bosch (Bosch), Siemens (Siemens), Samsung (Samsung) - umístěný vpravo dole na poklopu nebo ozdobném panelu.
 4. Whirlpool, Candy (Kandy) - je vestavěn do dolní části trupu vlevo za poklopem.

Jak odstranit filtr na pračce

Zbývající vodu předběžně vypusťte pomocí nouzové hadice. Poté postupujte podle kroků pro vyjmutí filtračního zařízení v pračce:

 1. Chcete-li získat plnicí filtr (vypadá jako malé sítko), musíte odšroubovat hadici a táhnout část směrem k sobě. Mřížku lze opatrně vytáhnout pinzetou nebo vyčistit bez odstranění.
 2. Odtokový filtr je vždy zasunutý. Zátka musí být odšroubována proti směru hodinových ručiček a vyšroubovat držák šroubovákem a vytáhnout bariérové zařízení.

Pokud se položka neodšroubuje

Filtrační zařízení může sedět příliš těsně nebo cizí předmět ztěžuje otáčení držáku. Pokud při vyjmutí filtru došlo k potížím, použijte kleště. Co lze udělat pro odstranění bariéry:

 • otočte díl hladce, jemně usrkejte k sobě;
 • lehce zatlačte plochý kovový předmět (šroubovák, nůž atd.) do výsledné mezery;
 • jemně vytáhněte ventil směrem k sobě, s pomocí vhodného nástroje.

Pokud po všech provedených manipulacích nedojde k vypuštění filtru, pak čerpadlo zcela vyjměte. Uvolněte šrouby nebo otevřete západky (v závislosti na modelu) a odpojte je od kochley.

Čištění filtru pračky

Chcete-li prodloužit životnost domácích spotřebičů pro mytí, musíte zvládnout proces výměny bariérového zařízení. Pokyny krok za krokem:

 1. Vypněte auto. Vypněte přívod vody, vypněte napájení.
 2. Zajistěte přístup k filtračnímu zařízení. Pokud se ozdobný panel nebo kryt neotevře, lze jej zachytit ostrým předmětem.
 3. Připravte si vše, co potřebujete k práci. Na podlaze před stroj na mytí dát hadr, dobře absorbující vodu. Pod otvor umístěte nádobu na zbytkovou kapalinu (plastová nádoba, deska atd.).
 4. Vyjměte filtrační zařízení, jak je popsáno výše.
 5. Opláchněte vypouštěcí filtr. Nejprve odstraňte ručně velké nečistoty. Potom umyjte špinavý plak nebo rzi. Plastové části filtračního zařízení omyjte teplou vodou, aby nedošlo k deformaci těsnící gumy. Pokud je lapač silně ucpaný, použijí se speciální čisticí prostředky.
 6. Nastavte bariéru na svém místě. Přišroubujte díl v opačném pořadí. V této fázi nebuďte příliš horliví, abyste nenarušili vlákno.
 7. Připojte domácí spotřebiče k prádlu do zdroje napájení, otevřete přívod vody. Pokud nejsou zjištěny žádné netěsnosti, spusťte proces oplachování, aby se dále ověřilo, zda je odtokový filtr správně nainstalován do pračky.
 8. Zavřete dvířka nebo vyměňte krycí panel, zkontrolujte západky.
 9. Čištění filtru pračky je dokončeno.

Pomocné nástroje pro čištění filtračního zařízení v pračce jsou domácí nebo lidové. Profesionální produkty snadno odstraní rzi, váhu, srážky. Zahrnuje: čistič pro pračky Dr. Beckmann, Chemicalo, ORO, Heitmann a další.

Alternativou k domácím chemikáliím jsou domácí nástroje - jedlá soda nebo kyselina citrónová. Silně znečištěný filtr je ponechán po dobu 15-30 minut v roztoku hydrogenuhličitanu sodného nebo tribasické karboxylové kyseliny (citron). Směs se připraví rychlostí 20 až 50 g na litr teplé vody.

Jak často provádět postup

Doporučujeme čistit filtr v pračce každé 2–3 měsíce. Vše závisí na frekvenci používání domácích spotřebičů. Při každodenním používání, stejně jako při silně znečištěném oblečení nebo oblečení s napětím, se filtr kontroluje každé 4 týdny.

Při mytí výrobků z peří nebo peří se sifon čistí ihned po skončení cyklu.

V případě předčasného čištění hrozí nebezpečí úplného zničení pračky nebo poškození některých částí. Pokud je lapač, který plní funkci bariéry, zcela zablokován, voda přestane proudit čerpadlem. Pokud filtr nevyčistíte včas, je plný:

 • potahování vnitřních částí houbami, šupinami, hlenem;
 • problémy s vstřikováním vody;
 • pokles rychlosti odvodnění;
 • pocit nepříjemného zápachu;
 • zastavení nebo zhroucení v důsledku systémových chyb.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: