Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Zaměstnanci každé společnosti rádi relaxují: malé nebo velké. Zvláště, když za to stále platí odměna. Dlouhodobě lze argumentovat, jak se uvažuje o placení dovolené. Velké společnosti již dlouho používají speciální programy, jako je 1C, které automaticky zobrazují výsledek a nastavují výši plateb pro každého zaměstnance. Pro ty, kteří si chtějí samostatně vypočítat své zákonné platby, tento článek se zabývá různými situacemi a výpočtovými vzorci, pomocí kterých se vypočítává výše plateb.

Postup pro přiznání dovolené a vyrovnání

Zákoník práce Ruska uvádí, že každý zaměstnanec má právo na odpočinek po dobu 28 kalendářních dnů. Existují tyto typy dovolené:

 • hlavní;
 • další;
 • dárce;
 • dočasné těhotenství (mateřství);
 • pracovní neschopnost (z důvodu nemoci vlastního nebo dítěte);
 • vzdělávání.

Všichni zaměstnanci, kteří ve společnosti pracovali po podpisu smlouvy na dobu šesti měsíců a více, se ucházejí o hlavní svátek. Dočasní pracovníci, kteří uzavřeli smlouvu na dobu dvou měsíců, počítají také s příslušnými platbami. Další odpočinek je poskytován za následujících okolností: nebezpečné pracovní podmínky, nepravidelný pracovní rozvrh, práce na severu. Lze jej získat zdravotnickými pracovníky, učiteli a sportovci (trenéry).

Příspěvek v mateřství a těhotenství se vyplácí současně. Bez ohledu na zkušenost je 100% průměrného platu. Nezapomeňte, že legální dovolená nemůže být volná. Organizace je povinna zaplatit vám náhradu ve výši, která byla získána při výpočtu. A k tomu existují speciální vzorce, které přesně fungují ve všech situacích.

Jak vypočítat počet dní dovolené v roce 2022-2023

Chcete-li zjistit, jak se dny dovolených shromažďují, postupujte podle nezbytných jednoduchých kroků, například:

 1. Určete pracovní zkušenosti zaměstnance ve vaší společnosti.
 2. Vypočítejte celkový počet dnů odpočinku, na které se bude určitý zaměstnanec spoléhat při práci.
 3. Spočítejte počet dnů, které byly použity a zaplaceny.
 4. Zbývající dny se považují za nevydanou dovolenou, na kterou má zaměstnanec plné právo.

Vzorec pro výpočet plateb

Pokud zadáte na internetu "výpočet dovolené platit v roce 2022-2023 kalkulačka online", vyhledávač vám dá soubor odkazů, pro které částka, kterou organizace dluží, se vypočítá jako platba za právní odpočinek. Obsahují určitý výpočetní vzorec, díky kterému se automaticky vypočítávají všechny koeficienty. Samotný vzorec vypadá takto:

 • ОН = СДЗ * ОД, kde ОД - poplatky za odpočinek; SDZ - průměrné denní mzdy; OD - dny legálního odpočinku.

Algoritmus výpočtu je následující:

 • SDZ = PSN / 12 / 29.3, kde PSN je plná výše poplatků za zúčtovací období (například od ledna do prosince, kde nejsou zahrnuty pojistné a dodatečné platby), 12 je počet měsíců za celé zúčtovací období a 29, 3 měsíce - průměrný měsíční počet dní stanovený zákoníkem práce Ruské federace.

Znalost těchto jednoduchých vzorců a základních údajů o pracovních dnech, průměrných výdělcích a tak dále, můžete snadno vypočítat na vlastní pěst, kolik společnosti dluží vám dluží. Všude, kde to účetní dělá, ale jeho výpočty nejsou vždy správné. Nezapomeňte si zkontrolovat přírůstky, abyste nebyli oklamáni nečestnými vůdci, což je v moderním životě docela běžné.

Příklad placení dovolené

Při výpočtu velmi často existují obtížné situace, kdy je třeba pečlivě prozkoumat všechny koeficienty potřebné k získání správné částky. Odpovědnost za tento úkol má vždy účetní. Ten spočítá částku pro zbytek všech zaměstnanců společnosti a odpovědnost za nesprávné výpočty leží zcela na něm. Nebude to zbytečné, pokud si sami zkontrolujete svou dovolenou, aby v budoucnu nedošlo k nepříjemným situacím.

Abychom vám to objasnili, poskytujeme živé příklady výpočtu mzdy za dovolenou. Vezměte si situaci, kdy váš zaměstnanec nechodil do nemocnice nebo naopak z důvodu nemoci (svého dítěte) byl nepřítomen v práci. Zaměstnanci navíc ne vždy používají svůj legitimní odpočinek, nebo nemají čas jej použít před propuštěním. Vzorec pro výpočet placené dovolené dovoluje vypočítat částky pro případné pracovní situace, se kterými se setkávají zaměstnanci a zaměstnavatelé.

V případě plně vypočteného zúčtovacího období

Zvažte příklad výpočtu dovolené. Petr Petrov chtěl jít do moře v květnu 2022-2023 a za to mu trvalo 14 dní. Zbytek dovolené je převeden. Po dobu 12 měsíců byl obviněn 300 000 rublů. Jak zjistit, kolik bude náhrada za dovolenou? Zde je algoritmus:

 1. Výpočet průměrného výdělku za svátky: 300000/12 měsíců / 29, 3 = 852, 2 s.
 2. Vypočítáme výši kompenzace: 852, 2 * 14 = 11945, 3 s.

Organizace je povinna tuto částku vyplatit zaměstnanci jako náhradu. Podle zákona jej musí obdržet nejpozději 3 dny před začátkem právního odpočinku. Stává se, že zaměstnanec si chce odpočinout na začátku příštího měsíce a plat za tento měsíc ještě nebyl nashromážděn. Poté se provede přepočet s přihlédnutím k předchozímu nezaplacenému měsíci a v případě změn výše mezd v následujícím měsíci - náhrada nebo zachování rozdílu v emisi peněz za mzdu.

S ne zcela vyvinutým zúčtovacím obdobím

Zaměstnanec společnosti Ivan Ivanov se rozhodl, že v červenci podnikne další 14denní dovolenou, ale fakturační období nevyužil, protože v dubnu byl nemocný kvůli nemoci. Chcete-li provést správný výpočet, musíte znát počet nespracovaných dnů a poté použít vzorec pro výpočet:

 • SDZ = PSN / (POM * 29.3 + Nd), kde POM je celkový počet odpracovaných měsíců a ND je nepracované dny. Platba za dovolenou se dále vypočítá podle standardního vzorce.

Příklad:

 1. 300 000 / (12 * 29, 3 + 13) = 822, 8 r.
 2. 822, 8 * 14 = 11519, 4 str.

Výpočet náhrady za nevyužitou dovolenou

Zaměstnavatel je povinen zaplatit zaměstnancům náhradu po propuštění, pokud zákonný odpočinek nebyl využit. Jak jsou tyto dovolené placeny:

 • СДЗ * ОД = ОН - poplatky za dovolenou.
 • Zbývající hodnoty jsou vypočteny standardním způsobem. Peníze na zbytek, které zaměstnanec podniku nevyužil, musí být zaplaceny. Tato náhrada se vztahuje na ženy po vyhlášce a na zaměstnance do 18 let.

Video Tutorial: jak vypočítat dovolenou

Není těžké vypočítat své zákonné platby sami. Stačí jen správně použít výše uvedené techniky a znát všechny potřebné faktory. Níže uvedené video jasně ukazuje, jak je vaše platba za dovolenou považována za příklad. Po prohlédnutí se ve výpočtu stanete mnohem srozumitelnějšími nestandardními situacemi. Pokud se chcete dostat tolik, kolik máte nárok, pak se ujistěte, že index sami, a mít dobrý odpočinek!

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: