Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Antibiotikum Clindacin pro lokální použití v gynekologické praxi je používán jako součást komplexního léčení bakteriálních infekcí jako hlavního nebo dalšího prostředku. Jeho hlavní složka je aktivní ve vztahu určitých patogenních mikroorganismů, proto účinnost léčby závisí na přesnosti stanovení typu patogenu.

Co je Clindacin

Lék Clindacin je antibiotikum ze skupiny linkosamidů (produkty na bázi lincomycinu). Účinná látka těchto léčiv má bakteriostatický účinek na grampozitivní bakterie, tj. Nezničuje, ale má inhibiční účinek na jejich vývoj (baktericidní vlastnosti se vyskytují pouze při vysokých koncentracích). Používá se v gynekologické praxi jako součást systémové léčby bakteriální vaginózy, v kombinaci s aminoglykosidy a dalšími antibakteriálními léky.

Složení a uvolňovací forma

Přípravek je určen pro lokální použití, uvolňující formu - čípky klindacinu (vaginální čípky) a krém Clindacin. Krém vyrábí moldavský podnik Pharmaprim a ruská farmakologická společnost Akrikhin, svíčky vyrábí pouze ruská společnost (Akrikhin). Obě formy uvolňování se aplikují zavedením vnitřku vagíny, pro tento účel v každém balení gelových vložených speciálních aplikátorů.

Čípky jsou bílé nebo bílé se žlutým odstínem válcového tvaru, s možným nálevkovitým vybráním a porézní tyčí uvnitř, zabalené tři kusy do vrstevnatých buněk, každá v kartonové krabici. Jedna svíčka obsahuje 100 mg účinné látky (fosfát klindamycinu). Krém je homogenní bílá látka viskózní konzistence, balená v hliníkových zkumavkách po 20 mg (se třemi aplikátory Clindacin 3) a po 40 mg (se šesti aplikátory Clindacin 6). Úplné složení prostředků různých forem uvolňování je uvedeno níže.

Formulář vydání Účinná látka Pomocné komponenty
Vaginální čípkyFosfát Clindamycinu (100 mg v jedné svíčce)Semisyntetické glyceridy (podle Suppppocir, Estarinum, Witepsol)
KrémFosfát klindamycinu (20 mg na 1 g krému)Nitrát nitridu butanolu (20 mg), propylenglykol, isopropylmyristát, makrogoletostearát, ricinový olej, cetostearylalkohol, polyethylenoxid, hydroxid sodný, benzoát sodný, čištěná voda

Farmakologický účinek

Fosfát klindamycinu narušuje syntézu proteinu a intracelulární fagocytózu patogenu. Vykazuje fungistatickou aktivitu proti řadě gram-pozitivních stafylokoků a streptokoků rodu Gardnerella, mobilunkus, peptostreptokokk, množství mykoplazmat, klostridií a bakteroidů. Neovlivňuje původce rodů Candida a Trichomonas. Ve vysokých koncentracích má bakteriostatické i baktericidní účinky na tyto mikroorganismy.

Indikace pro použití

V gynekologii se provádí bakteriologické a bakterioskopické očkování za účelem identifikace typu původce vaginální infekce. Účel Clindacin se vyrábí v případě přítomnosti patogenních mikroorganismů v mikroflóře citlivé na aktivní složku přípravku. Tento nástroj je účinný při léčbě bakteriální vaginózy a vaginální dysbiózy způsobené grampozitivními koky (bakteriemi).

Dávkování a podávání

Gel Clindacin se injektuje intravaginálně (uvnitř vagíny) pomocí speciálního jednorázového aplikátoru, který je připevněn k přípravku. Denní dávka je jeden plný aplikátor, jehož objem se rovná 100 mg léčiva. Úvod je doporučován v noci po hygienických procedurách. Trvání kurzu, v závislosti na původci infekce a reakci těla pacienta, trvá 3 až 7 dnů, doba trvání léčby je zvolena ošetřujícím lékařem. Návod k použití popisuje pravidla pro aplikaci aplikátoru:

 • ochranný kryt je odstraněn z trubičky smetany, aplikátor je našroubován na krk;
 • aplikátor je naplněn krémem až na doraz své pohyblivé tyče;
 • v poloze vleže se zařízení, oddělené od zkumavky, vloží do pochvy co nejtěsněji, obsah se zcela vylisuje stisknutím speciálního pístu;
 • Použitý aplikátor je zlikvidován, krémová trubička je zakryta víkem až do dalšího postupu.

Prodloužené svíčky Clindacin B se podávají jednou denně před spaním. Před zavedením svíčky z ochranného filmu, řezání vnějšího pláště podél kontury. Čípky se vkládají do dutiny pochvy co nejhlubší, přičemž se břišní pozice nachází na zadní nebo boční straně. Trvání léčebného cyklu je určeno ošetřujícím lékařem a pohybuje se od tří dnů do jednoho týdne.

Zvláštní pokyny

Při dlouhodobém podávání Clindacinu se zvyšuje pravděpodobnost nadměrného růstu mikrobiálních populací (dysbakterióza) necitlivých na jeho složky, zejména rod Candida. Kombinace užívání léčiva s jinými intravaginálními prostředky v návodu k použití se nedoporučuje. Při rozvoji průjmu na pozadí dlouhého průběhu léčby nebo překročení doporučených instrukcí pro použití režimu dávkování by mělo být léčba zastavena.

Interakce s léky

Paralelní podávání clindacinu se streptomycinem, rifampicinem, gentamicinem a dalšími antibiotiky ze skupiny aminoglykosidů zvyšuje jejich absorpci a účinnost účinku, proto je nutná úprava dávkování. Mechanismus účinku léku zvyšuje účinek svalových relaxancií, způsobený vlivem n-holinoblokatorov. Neslučitelné s následujícími léky:

 • Aminofylin;
 • Erythromycin;
 • Síran hořečnatý;
 • Glukonát vápenatý;
 • Ampicilin;
 • deriváty difenylhydantoinu;
 • barbituráty.

Vedlejší účinky

Vzhledem k individuálním vlastnostem organismu v období užívání klindacinu řada pacientů zaznamenala lokální nežádoucí účinky. Byly zaznamenány reverzibilní reakce z hematopoetického systému, zejména s významnou systémovou absorpcí způsobenou prodlouženým podáváním. Možné nežádoucí účinky byly vyjádřeny jako:

 • vaginální svědění nebo pocit pálení;
 • vulvovaginální podráždění;
 • cervicitis;
 • kolpitis;
 • papulární vyrážka;
 • kopřivka;
 • trombocytopenie;
 • leukopenie;
 • eosinofilie;
 • agranulocytóza;
 • neutropenie;
 • pseudomembranózní enterokolitida (extrémně vzácná).

Kontraindikace

Všechny dávkové formy léčiva jsou kontraindikovány v případě individuální intolerance hlavního nebo některého z pomocných složek léčiva, intolerance lincomycinu (látky, ze které je izolován fosfát klindamycinu), stejně jako:

 • těhotenství prvního trimestru;
 • zhoubné novotvary na stěnách pochvy;
 • s opatrností - během laktace.

Dovolená a podmínky skladování

Můžete si koupit lék všech forem v lékárně zadáním objednávky v internetovém obchodě. Předplatné není nutné. Optimální teplota pro skladování svíček je od 15 do 25 ° C, pro smetanu - 20 ° C. Skladovatelnost neotevřených prostředků je 24-48 měsíců od data uvedeného na obalu.

Analogy

Clindacin má řadu léků, synonym (vyráběných na základě stejné účinné látky) - jedná se o lokální léčiva Clindamycin, Dalatsin a Klinds. K dispozici jsou také analogy léčiva, léky s podobným mechanismem účinku, které inhibují stejné kmeny patogenních mikroorganismů, ale jsou produkovány na základě jiných chemických látek (předepisují se pro identifikaci individuální intolerance na klindamycin a lincomycin). Mezi tyto léky patří:

 • Polygynax;
 • Natamycin;
 • Syntomycin;
 • Pimafucin;
 • Ecofucin.

Cena

Clindacin si můžete koupit v lékárnách v Moskvě a dalších městech bez lékařského předpisu, můžete si předem objednat jakoukoli formu propuštění přes webové stránky lékárny, s uvedením ceny léku. Průměrné cenové rozpětí v lékárnách v Moskvě pro svíčky a smetanu je uvedeno níže:

Formulář vydání Cena, rublů
Vaginální krém, 2%, 20 g258-429
Vaginální krém, 2%, 40 g365-575
Vaginální svíčky, 3 ks396-545

Recenze

Maria, 26 let

Při preventivním gynekologickém vyšetření podstoupila testy na výsev, odhalila asymptomatickou infekci. Clindacin se používá ve formě svíček (dle doporučení lékaře). léčena po dobu pěti dnů. O dva týdny později jsem znovu předložil, že patogen nebyl nalezen. Nezaznamenal jsem žádné změny v mém stavu ani před léčbou ani po ní.

Anna, 39 let

Po výskytu nepříjemných pocitů a atypických výtoků šla k lékaři a absolvovala testy. Byl jsem předepsán Clindacin krém, musel jsem ho dát do vagíny každý večer. Po třech z pěti postupů se množství výtoku zvýšilo a objevilo se svědění. Gynekolog zrušil léčbu a předepsal další lék, který jí pomohl.

Svetlana, 32 let

Svíčky Clindacin slouží pro gynekologa k léčbě bakteriálních infekcí. Délka kurzu je pouze tři dny, v noci je třeba se přihlásit jednou denně. Týden po skončení procedur se stav zlepšil, všechny symptomy zcela zmizely, po určité době testy potvrdily nepřítomnost patogenu v mikroflóře.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: