Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tykve cuketa je jedním z nejoblíbenějších zeleniny mnoha lidí. Tento hypoalergenní nízkokalorický produkt se používá k přípravě lahodných dietních jídel. Vzácný zahradník neroste tento nenáročný závod na svém pozemku. Po výsadbě jen pár keřů, může majitel poskytnout rodině šetrné k životnímu prostředí, užitečné cukety, pokud zná některé nuance zemědělské technologie.

Odrůdy squash

Chovatelé chovali mnoho nových odrůd cukety a kulturních hybridů se zlepšenou rostlinnou chutí, zvýšenou odolností rostlin vůči charakteristickým onemocněním:

Jméno

Popis

Bílá

Jedna z prvních a plodných kultur. Používá se pro vaření kulinářských jídel, konzervaci. Plody lze sklízet 35–40 dní po klíčení.

Hora

Patří do domácího chovu. Ovoce dozrává 40 dní po výsadbě, má dobrý vkus. Má dřevitou kůži a bílé maso.

Vodopád

Brzy zralý postřikový hybrid. Plody jsou malé (500 g), žebrované. Produktivita - 7 kg z keře.

Zelený keř

Doba vegetace je 50–60 dní. Plody střední velikosti mají pruhovanou slupku, bílou drť.

Pochoutka

Bush vysoce výnosná odrůda. Zelenina má tmavě zelenou kůži a bílé jemné maso. Jeho délka je 3–35 cm, hmotnost je 1, 5–2 kg.

Míč

Zraje v 50–55 dnech. Kulaté zelené plody s malými světlými skvrnami jsou obzvláště oblíbené ve vaření, často používané pro vycpávky. Má vynikající chuť.

Bílý Bush

Brzy zralá odrůda holandského výběru, odolná proti padlí a anthracnose. Kůra je bílá, krémová buničina. Hmotnost ovoce - 1, 5–1, 8 kg.

Sangrum

Vysoce výnosný hybrid s časnými termíny zrání, je stabilní proti mealy dew. Díky velkému obsahu cukru v buničině se liší ve vynikající chuti.

Sote

Má dlouhé úzké ovoce (500-600 g) bílé barvy, dobré pro konzervování. Rostlina keřů má průměrnou odolnost vůči plísňovým onemocněním. Produktivita - 2, 5 kg z keře.

Tivoli

Technická zralost nastává 120 dnů po naočkování semen. Průměrná hmotnost zeleniny je 1, 5 kg.

Helena

Zelenina se zlatou kůží a nažloutlým tělem. Průměr ovoce - 6 cm, délka - 20 cm, hmotnost - 600 g. Technická zralost nastává 45 dnů po klíčení.

Výsadba squash

Pěstování plodin se provádí pomocí sazenic a bez semen. První metoda se používá pro zahradnictví v domácích zahradách, druhá - v průmyslovém pěstování cukety. Výtěžek plodiny závisí nejen na odrůdě, ale také na správné přípravě semenného materiálu.

Příprava semen

7–10 dní před výsadbou cukety začněte připravovat semena. Při použití samonosného materiálu na výsadbu stojí za to ho odmítnout. Semena zkontrolovat, nechat velké, hladké, bezchybné vzorky, a zbytek - zlikvidovat. Pokud jsou semena zakoupena, pečlivě zkontrolujte etiketu obalu. Někdy výrobce připraví osivo před zabalením, které nutně informuje kupujícího.

Poté se semena ošetří (dekontaminují) a zároveň se zkontroluje na klíčivost. K tomu se ponoří do teplého roztoku manganistanu draselného (manganistanu draselného) po dobu 20 minut. Kapalina by měla být růžová. Příliš koncentrovaný roztok může semena spálit. Pro klíčení jsou vhodné pouze vzorky, které spadly na dno. Po zákroku se osivo promyje tekoucí vodou.

Dalším stupněm přípravy je namáčení semen cukety, které změkčí ochranný film a zbaví se esenciálních olejů co nejvíce. Je lepší použít vodu ze zdroje, rozmrazeného, deště. Na dně nádrže s kapalinou (teplota ne vyšší než 25 ° C) dejte dva kusy látky a mezi ně vložte semeno. K rychlému pěstování cukety používají zahradníci stimulátor růstu: Humate, Eliton, Zircon atd. Musí být používán v souladu s pokyny pro přípravu. Celková doba namáčení nesmí překročit 20 hodin.

Pro zvýšení výnosu a přátelských výhonků by měla být oteklá semena zahřátá a temperovaná. Zásobník osiva se nejprve ponechá na baterii po dobu 6 hodin. Pak se semena společně s vlhkým hadříkem umístí do plastového sáčku a uchovávají se po dobu 2 dnů na spodní polici chladničky. Po zahřátí a vytvrzení se semena ve vlhké gázě (složená v několika vrstvách) umístí na jižní parapet pro klíčení. Po 4–5 dnech se objeví výhonky. Když bude jejich délka třetina velikosti semen, může být v zemi položen výsadbový materiál.

Pěstování sazenic

Je-li půda přidělená pro cuketu malá, je lepší použít semenáčkovou metodu pěstování kultury. To přispěje k významnému přiblížení doby zrání ovoce. Když se země zahřívá a teplá počasí zapadá (koncem května - začátkem června), klíčky jsou vysazeny v otevřeném terénu. Začněte s výsadbou semen v dočasných kontejnerech v poslední dekádě dubna. Proces pěstování sazenic potrvá asi měsíc. Půdní směs pro pokládání semen si můžete koupit nebo vařit, míchat rašelinu, humus a piliny v poměru 5: 4: 1.

Kontejnery mohou sloužit jako plastové nebo rašelinové šálky. Zkušení zahradníci přistanou na příznivý den lunárního kalendáře. Semena připravená k výsadbě se ukládají ve vlhké půdě do hloubky 3–4 cm (jedna na nádobu). Před výskytem výhonků je nádoba pokryta plastovým obalem, který lépe zahřeje půdu a zabrání rychlému odpaření vlhkosti. Sklenice vystavují na dobře osvětleném parapetu.

Jak rostou sazenice, fólie se otevírá na několik hodin, aby se semenáčky uhasily, a pak se zcela odstraní. Zalévání se provádí teplou usazenou vodou (25 ° C). Sazenice sazenic cukety v otevřeném terénu může být vzhled druhého páru listů. K ochraně kořenového systému před mechanickým poškozením převádějí rostlinu do díry hroudou země.

Jak zasadit semena v otevřeném terénu

Pěstování squashů v otevřeném terénu se provádí, když se horní vrstva zeminy ohřeje na 12–13 ° C a hrozí nebezpečí návratu mrazu. Klima středního Ruska je takové, že bezpečné období někdy začíná až v polovině června, ale kultura je dobrá, protože může být zasazena před koncem prvního měsíce léta. Pro ochranu sazenic před mrazem je místo pokryto ochrannou fólií nebo metodou pěstování zeleniny v teplých postelích.

Výsadba se provádí v intervalu 5-10 dnů. To pomáhá minimalizovat riziko poškození klíčků vrácením mrazů, prodlužuje dobu dozrávání plodů, což poskytne sedm mladých squashů až do podzimu. Nejprve proveďte mělké otvory o průměru 20 cm a hloubce 10 cm ve vzdálenosti 50–80 cm od sebe, v závislosti na odrůdě. Optimální délka lůžka je 4–5 m. Na 1 m2. m může růst tři Bush cuketa.

Ve světlé půdě se semena prohlubují o 5–7 cm, v těžké půdě o 4–5 cm, v každé jamce se ve vzdálenosti 1 cm od sebe vysazují 2-3 semena. Pro lepší zahřátí půdy, přátelské výhonky a ochrana sazenic před mrazem poprvé pokrývají oblast černým filmem. Po vzhledu 5 listů na výhonku mulčujte půdu slámou, slunečnicovou slupkou, pilinami atd., Aby se zachovala vlhkost a chránila před plevelem. Po klíčení, odstranit klíčky, takže nejsilnější a nejvíce dobře vyvinuté.

Jak pěstovat cuketu

Kultura tykev, když roste, nevyžaduje mnoho práce. Cuketa je milovaná mnoha lidmi a je aktivně pěstována v průmyslovém měřítku a na osobních pozemcích. Pěstování plodin v otevřeném terénu a sklenících je považováno za tradiční. Experimentální metody pěstování cukety vám umožní získat chutné ovoce, aniž by velké úsilí, zároveň pomocí velkých listů a světlé květy rostliny pro terénní úpravy místní oblasti.

V otevřeném terénu

Pěstování cukety v otevřeném poli se vyznačuje jednoduchým zemědělstvím. Jeho hlavní nevýhodou je, že spotřebovává velkou plochu půdy. Kultura produkuje nízké výnosy na kyselých, těžkých půdách s vysokými hladinami podzemních vod. Písečné půdy jsou vhodné pro pěstování cukety po minerálních hnojivech. Za účelem zlepšení struktury půdy se černá půda smísí s pilinami (2 kg na 1 m2), jílovitou (hlinitou) půdou - s humusem, pilinami a rašelinou (3 kg na 1 m2).

Zalévání se provádí teplou vodou pod kořenem nejméně 1 krát týdně, což zvyšuje jeho frekvenci a objem během plodnice. Pokud se keře silně pěstují (uzavřené) a ventilace zařízení se zhoršuje, je nutné odstranit listy ze středu výpusti. Stínování je nepřijatelné, protože výrazně zpomalí výskyt nových vaječníků. Za účelem aktivního opylování květů hmyzem se ráno křoviny zavlažují vodou a cukrem rozpuštěným v něm.

V postelích

Použití lůžkových boxů pro pěstování je oprávněné, pokud je pozemek pro zahradnictví na kyselé, těžké půdě. Dřevěné bedny jsou v kontaktu s mokrým povrchem. Maximální doba jejich služby je 6-8 let, takže je lepší udělat rám postele z břidlice nebo plastu. Výška výplně se substrátem by neměla být menší než 35 cm, pěstování squashů bude vhodné, pokud je výška vysokého lůžka 4 x 1, 25 m.

Výhody pěstování cukety v lůžkových boxech: získání vysokých výnosů v malé oblasti, snížení nákladů na pracovní sílu, pohodlný přístup, estetický vzhled. Má dvě nevýhody - náklady na materiál a rychlé sušení substrátu. Problém rychlého odpařování vlhkosti se řeší mulčováním půdy a kapkového zavlažování. Lůžka jsou naplněna půdní směsí, přičemž se udržuje poměr: 10 kg zeminy - stejné množství rašeliny, 3 kg humusu a pilin. Kultura pěstování prováděná podle standardního schématu.

V teplých postelích

Produktivní je pěstování cukety mazaným způsobem - na teplých postelích. Zelenina se pěstuje v substrátu umístěném v krabici a trikem je zahřívat půdu procesem hnijící organické hmoty. Vykopávají příkop 50–70 cm hluboký, naplňují ho organickým odpadem: větvemi, stonky slunečnice, kukuřice, pilin, slámy, rákosu, atd., Pečlivě podkopané a naplněné vodou. Z výše uvedeného nainstalujte krabici postele a naplňte ji substrátem (struktura je popsána výše).

V procesu organického rozkladu působením vlhkého prostředí vzniká teplo, které zahřívá půdu. Hlavní nevýhodou pěstování zeleniny v teplých ložích jsou dodatečné náklady na pracovní sílu, ale pokud je vynaložené úsilí rozděleno na 6–8 let služby na úrodném místě, jsou odůvodněné. Mezi výhody této inovativní metody patří:

 • získání dalšího zdroje oxidu uhličitého emitovaného během organického rozkladu za účelem aktivace chemických reakcí v rostlinném organismu;
 • možnost včasné výsadby v důsledku rychlého oteplování půdy;
 • drenážní vrstva organické hmoty, zajišťuje další proudění vzduchu do kořenového systému rostliny;
 • po hnilobách rostlinných zbytků se zvyšuje úrodnost půdy.

V sudu

Variace metody teplých lůžek je pěstování cukety v sudu o objemu 200 litrů. Lze jej rozřezat na dvě části, čímž získáte dodatečnou kapacitu pro výsadbu. Ve spodní části je nutné provést odvodňovací otvory. V kontejneru o objemu 30 cm stohujte malé organické látky (kužely, slupky slunečnicových semen, pilin, slámy atd.) A nalijte teplou vodu. Pro urychlení procesu rozkladu rostlinných odpadů je můžete nalít roztokem biologických produktů s aktivními mikroorganismy, jako je "Baikal EM-1", "Stimulin" atd.

Substrát se nalije na utěsněnou organickou hmotu (složení popsané výše) a připraví se semena. V jednom sudu můžete zasadit ne více než 2 keře. Jedinou nevýhodou takové kultivace je, že pro pěstování v sudu jsou vhodné pouze odrůdy keřů. Navíc mnohem více:

 • je použití netěsných starých sudů;
 • půda v nádrži se rychle ohřívá, což přispívá k aktivnímu růstu sazenic;
 • malá vyvýšená oblast, pohodlný přístup značně usnadňuje péči o kulturu;
 • schopnost získat organickou zeleninu, protože použití minerálních hnojiv není nutné;
 • plodiny dozrávají o 2-3 týdny dříve než v otevřeném terénu;
 • sudy pro pěstování cukety mohou být instalovány na místě nepohodlném pro pěstování rostlin;
 • Sazenice se snadno překryjí fólií nebo řezanými pětilitrovými plastovými nádobami, aby byly chráněny před nepříznivými klimatickými podmínkami;
 • sudy se zelenými keři budou vypadat jako ozdobná nádoba, pokud je umístíte do verandy domu.

Na hromadách

Nekonvenčním způsobem je pěstovat cukety na hromadách loňské slámy. Průměr takové konstrukce by neměl překročit 1-1, 5 m. V základně haldy jsou umístěny 2 kbelíky humusu. Sláma je zavlažována roztokem bioaktivních léčiv („Baikal EM-1“, „Stimulin“) pro aktivaci rozkladu organické hmoty. Semena jsou zasazena do zhutněného slámy. Teplo a oxid uhličitý emitovaný během rozpadu organického odpadu přispějí k rychlému růstu sazenic.

Ve světle volném substrátu se rychle rozvíjí kořenový systém rostliny. Když roste, dosahuje vrstvy humusu. V létě se halda změní na zelený kopec, který dodá místu estetický vzhled. Plody budou vždy čisté, protože se nedotýkají země. Nevýhody: můžete použít hromadu slámy pro pěstování zeleniny pouze jednou, je často nutné navlhčit substrát.

Ve skleníku

Jemné ovoce cukety je obzvláště žádoucí na jaře a počátkem léta. Časná sklizeň může být získána pěstováním plodiny ve skleníku. Pro některé pěstitele může být pěstování skleníkové zeleniny ziskovým podnikem. V plodině střídání plodin je zasazena po cibuli, petržel, ředkvičky, rajče. Nemůžete zasadit squash po okurky. Péče je plení a pravidelné zavlažování.

Potíž je spojena s přirozeným opylováním rostlin. V nepřítomnosti hmyzu, květiny jsou opylovány manuálně, přenášet pyl z mužských květů k stigma ženské pestil na měkkém střapci. Pokud skleník není zahříván, použijte účinnou metodu pěstování cukety na biopaliva. K tomu, na místě budoucích lůžek kopat otvory v 60–80 cm a naplnit je čerstvým hnojem 50 cm, které dělají otvory o průměru 40 cm a hloubce 20 cm, naplní je půdní směsí zeminy, rašeliny a humusu (5: 3: 1) a potom nalijte substrát stejného složení na úroveň půdy.

Koncem března se ve zvlhčených studnách vysazují třicetidenní sazenice. Poté by teplota vzduchu ve skleníku neměla být nižší než 12 ° C. Zalévání se provádí jednou týdně vodou při teplotě místnosti. Optimální vlhkost vzduchu není vyšší než 60–70%. S přebytkem vlhkosti rostliny vrhají vaječník. Stejně jako u pěstování plodin v otevřeném poli, s růstem keřů ke zlepšení ventilace, odstraňte průměrné listy.

Pro zvýšení zelené hmoty, včasné vytvoření vaječníku a jeho vývoj, je rostlina krmena organickými a / nebo minerálními hnojivy. Od dubna se zavlažování provádí dvakrát týdně. Nevýhodou průmyslového skleníkového pěstování zeleniny je komplikovaný proces opylování, možné choroby rostlin, které jsou aktivovány uvnitř při vysoké vlhkosti a použití chemikálií (hnojiv, insekticidů, fungicidů) v zemědělské technice.

Péče

Cuketa - nenáročná kultura. Péče o rostliny v otevřeném poli a ve skleníku se příliš neliší a skládá se z následujících činností:

 • Zalévání Během prvního měsíce vegetačního období by zeleninové kultury neměly být časté, ale hojné a správné. V kořenovém otvoru je nutné vodu zalévat jednou týdně (5 litrů na keře), nalít do vody zahřáté na slunci na 22 ° C. Dále až do konce vegetačního období se zavlažování provádí dvakrát týdně rychlostí 10 l na rostlinu. Zalévání je špatné pro kulturu, takže v deštivé léto je třeba vodu méně vody. Použití studené vody pro zavlažování může způsobit vaječníky hnilobě.
 • Teplota Optimální teplota: od 12 ° C v noci do 22–27 ° ve dne.
 • Plevel Létání pouze mezi řádky. Aby nedošlo k poškození kořenového systému, který se vyvíjí v blízkosti povrchu země, plevel je ručně roztržen kolem kmene.
 • Hilling pomůže vytvořit další postranní kořeny, ale musí být provedeno opatrně, aby nedošlo ke zranění kořenů.
 • Uvolnění půdy přispívá k provzdušňování kořenů a má příznivý vliv na vývoj rostliny, ale lze ji provádět pouze do té doby, než se listy přiblíží.
 • Prevence neplodných květin. Převaha mužských květů bez pístu, která nejsou schopna tvořit vaječník, ovlivňuje výnos. Negativní povětrnostní podmínky, přebytek dusíkatých hnojiv a vysoká kyselost půdy jsou hlavními důvody ztráty úrodnosti rostlin. V deštivém létě, v nepřítomnosti opylovače hmyzu, ruční opylování je používáno (metoda je popsaná nahoře). Во время летнего зноя кусты необходимо опрыскивать водным раствором борной кислоты (10 г на 10 л), чтобы предупредить стерилизацию пыльцы.
 • Борьба с вредителями и заболеваниями. При несоблюдении агротехнических требований и условий выращивания культуры возможно поражение растения болезнями и вредными насекомыми. Описание противопаразитарных мероприятий описано ниже.

Krmení

Почву под бахчевые культуры готовят с осени. Под зиму нужно перекопать землю с перегноем или минеральными удобрениями (30 г суперфосфата и 20 г сульфата калия на 1 кв.м). Перед посадкой вносят аммиачную селитру (15 г на 1 кв. м). Во время цветения кусты опрыскивают водным раствором препарата «Бутон» (10 г на 10 л) для улучшения бутонизации и активизации образования плодов. Плодообразованию способствует подкормка культуры калийной солью (50 г на 10 л воды).

При тепличном выращивании кабачков проводят 3 подкормки за период вегетации из расчета 1 л питательного раствора на 1 куст (указанный состав препаратов нужно разбавлять 10 л воды):

 1. До цветения: 1 л коровяка или 200 г «Эффектона» с нитрофоской (20 г).
 2. Бутонизация: 20 г «Агрикола-5» или 2 ст. ложки «Росса» с 40 г древесной золы.
 3. Плодоношение: 50 г нитрофоски.

Огородники, не желающие использовать химические препараты для удобрения почвы, пользуются народными способами. Популярной среди овощеводов является подкормка овоща дрожжами. Питательный раствор снабжает почву полезными микроорганизмами, повышает сопротивляемость культуры болезням, способствует укреплению корневой системы. Сначала делают закваску: 100 г дрожжевой массы растворяют в пол литре теплой воды и настаивают сутки для активации полезных грибков. Затем ее вливают в 10 л воды. Поливают каждый куст 0, 5 л питательного раствора.

Внекорневая подкормка используется для укрепления растений после резких похолоданий или затяжных дождей. Кусты опрыскивают водным раствором мочевины (10 г на 10 л). Орошение проводят рано утром или в пасмурный день, чтобы листья не получили ожоги от солнца. Внекорневая подкормка золой не только насытит растение полезными микроэлементами, но и защитит от болезней и вредителей. Для приготовления зольного настоя 1/3 ведра, наполненного органическим удобрением, заливают до краев горячей водой и настаивают двое суток, после чего процеживают и опрыскивают кусты.

Что угрожает кабачкам

Недостаток опыта овощевода в выращивании кабачков иногда может привести к поражению кустов болезнями, вредными насекомыми и их личинками. Кабачкам при культивировании в открытом грунте и теплице угрожают:

Problém

Známky porážky

Způsoby, jak bojovat

Mírná rosa

Появляется белый порошкообразный налет на листьях. Позже листовые пластинки буреют, скручиваются, высыхают.

 • удалить пораженные части растения;
 • опрыскивать раствором коллоидной серы (30 г на 35 л воды).
 • обрабатывать препаратами «Оксихом», «Топаз», приготовленными согласно инструкции;
 • народное средство: рассыпать порошок серы на кусты (30 г на 10 кв. м).

Белая гниль

Стебли и корни покрываются хлопьевидным белым налетом. Позже они чернеют от спор грибка склеротинии. Пораженные части растения становятся скользкими и вскоре отмирают.

 • удалить поврежденные кусты;
 • припудривать очаги заболевания смесью сернокислой меди и мела (1:1);
 • в теплицах усилить проветривание для снижения влажности воздуха и распространения болезни;
 • опылять раствором: сернокислый цинк (1г), медный купорос (2 г), мочевина (10 г) на 10 л воды.

Прикорневая гниль

Нижняя часть стебля и шейка корня буреют и гниют. Со временем растение отмирает.

 • обработать корень и прикорневую часть стебля смесью медного купороса, мела и золы (1:1:1);
 • удалить с участка погибшие растения;
 • обработать место, где рос больной куст, раствором медного купороса.

Бактериоз

Появляются ржавые пятна на листьях, позже возле прожилок образуются дыры. Болезнь перебрасывается на плоды.

 • удалить пораженные части растения;
 • обработать кусты 1% бордоской жидкостью.

Бахчевая тля

Листья желтеют и скручиваются. С обратной стороны листовой пластинки находятся скопления мельчайших насекомых темно-зеленого цвета.

 • опрыскивать препаратами «Искра», «Децис», «Интравир»;
 • народный способ: орошать мыльным раствором (100 г тертого хозяйственного мыла растворить в 10 л воды).

Белокрылка

На верхней части листа образуется медвяная роса, на нижней – скопление мелких белых насекомых и их личинок.

 • орошать листья с обеих сторон растворами препаратов «Актеллика», «Конфидор», «Фуфанон».

Spider mite

С внутренней части листа наблюдаются насекомые-паразиты. Растение покрывается мельчайшей паутиной.

 • народный способ: 1 кг луковой шелухи залить 10 л горячей воды, настаивать сутки, процедить. Опрыскать настоем кусты.
 • Обработать одним из инсектицидов: «Карбофос», «Метафос», «Фосфамид».

Slimáci

Появляются дыры на листьях и плодах.

 • собирать паразитов вручную;
 • закладывать толченую яичную скорлупу в лунки перед посадкой;
 • расставлять пивные ловушки: налить в неглубокие емкости пиво. Когда слизни сползутся к ним собрать и удалить.

Как собрать урожай

Выращивание кабачка осуществляется ради нежного плода, который является излюбленным овощем людей. Его техническая спелость в промышленном культивировании имеет свои стандарты: длина плода – 20–24 см, толщина – 6–10 см, вес – 400–600 г. Урожай поспевает через 2–3 месяца после всходов культуры. Мелкие плоды для консервации и приготовления блюд можно собирать уже через 20 дней после всходов. Крупные – идут на корм скоту.

Средний урожай одного растения – 15–18 кабачков. Правильный сбор урожая предусматривает обрезание плода от плети вместе с плодоножкой. Это предохранит его от порчи и увеличит срок хранения. Позднеспелые сорта плодоносят до середины осени. В конце вегетационного периода полив сначала уменьшают до 1 раза в неделю, а перед сбором урожая и вовсе прекращают. Когда все плоды собраны, ботву удаляют, и готовят земельный участок к новому сезону.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: