Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Takové příjemné věci, jako jsou polštáře na pohovku, mohou dát vašemu domácímu prostředí zvláštní pohodlí, vyzdobit pokoj, dát řádné akcenty a stát se vynikajícím dekorem. Design výrobku umožňuje umístit je kdekoli: na pohovku, křesla, dokonce i na podlahu. Můžete si vybrat na míru polštáře na pohovku na objednávku, ale mnohem hezčí a levnější pokusit se šít sami.

Polštáře DIY

Polštáře pro pohovku učiní z každého domova atraktivní. S tímto dekorativním prvkem můžete nejen ozdobit svůj domov, ale také potěšit své blízké stylovým a originálním dárkem. Učinit takové překvapení vlastníma rukama není tak těžké. Vše, co je potřeba, s výjimkou materiálů a nástrojů, je malá vytrvalost, fantazie, touha udělat krásnou věc. Mistr třídy na výrobu polštářů na pohovku pomůže to udělat správně, úhledně.

Velikost

Sada polštářů v několika velikostech: malá, střední a velká bude vypadat stylově. Všechny tyto možnosti dokonale zapadají do interiéru jedné místnosti. Jsou uvažovány malé výrobky, jejichž velikost nebo průměr je 30-40 cm, průměrná velikost je 40-70 cm, velká - 70 nebo více centimetrů.

Formulář

Polštáře pro pohovku se liší. Jedním z nejoblíbenějších typů je polštář. Tento obyčejný polštář má čtvercový, kulatý a obdélníkový tvar, má malou velikost: tváře od dvaceti do čtyřiceti centimetrů. Lze jej použít jako měkkou podšívku na sedadle křesla nebo směrem dozadu. Moderní duma je naprosto jakéhokoli druhu - od klasiky po podobu pohádkových postav, zvířat, lahví, dopravy.

Klasický tvar polštáře je čtvercový, kulatý, obdélníkový. Existují však i jiné, neobvyklé a zajímavé možnosti:

 1. Sekční - díly jsou spojeny pomocí bočních panelů různých tuhostí, které se používají na proutěném nábytku.
 2. Turecká - s orientálním ornamentem, záhyby v rozích, zaoblený tvar.
 3. Prošívaný - model je ozdoben ozdobným prošitím z jedné nebo dvou stran.
 4. Oxford - zdobený okrajem, střapci.
 5. Dumka-válec - nejběžnější forma.
 6. Nestandardní formuláře - květiny, dopisy, ve tvaru zvířete atd.

Výplň

Polštář by měl být měkký, příjemný na dotek. Neméně důležité je výplň. Kromě komfortu je třeba vzít v úvahu jeho hypoalergenní vlastnosti. Při výběru náplně příslušenství byste měli ihned odstranit staré tkaniny nebo vatu. Tyto materiály se časem rozptylují a tvoří tvrdé hrudky. Optimální možnosti: syntetický zimník, ohňostroj, pěnová guma, holofiber, chmýří. Pěnové nebo syntetické polštářové výplně se vyznačují nepřítomností alergických vlastností, měkkostí.

Tkanina

Prvním krokem v šití dumochky je volba látky. Materiál musí být trvanlivý. Začátečníkům doporučujeme volit jednodušší tkaniny, např. Bavlnu. Při výrobě polštářů se často používají tkaniny jako hedvábí, ložní prádlo, plst, džínové, kaliko, kolo, čalounění. Někdy starý pletený svetr, objem pulovr se používá k vytvoření pletené polštáře. Nejdůležitější je, že barvy materiálu jsou odolné, povrch je hustý a neumožňuje vypadnutí výplně.

Každý typ použité tkaniny má své výhody a nevýhody:

 1. Len - nezpůsobuje podráždění, odolnost, "dýchání". Mínus: snadno pokrčený, trochu drsný, rychle sedí.
 2. Silk - odolný, příjemný, odolný proti opotřebení (vydrží praní při 110 °), dobře prodyšný. Mínus: je drahý, rychle pomačkaný.
 3. Chintz - prodyšný, snadno se čistí. Nevýhody: krátká životnost, strach z vysokých teplot, snadno pokrčený a sedí dolů.

Hustější tkaniny mají své vlastní vlastnosti. Patří mezi ně Firth, Jeans, Bike.

 1. Plst - široká paleta barev, je v práci jednoduchá, není zde žádná přední strana nebo strana s mořskou vlnou, struktura: 90-100% vlny. Mínus: strach z vysokých teplot, při nesprávném omytí může dojít ke ztrátě tvaru.
 2. Denim (denim) - odolný, prodyšný, šetrný k životnímu prostředí, módní. Nevýhody: sedí po mytí, ztvrdne, mizí.
 3. Kolo - hypoalergenní, nízká cena, praktický, příjemný hmat. Mínus: nepružnost, obtížnost šití (sprchování).

Při šití dekoračních polštářů můžete kombinovat látky: například jedna část je vyrobena z hedvábí, druhá z plsti a výsledkem je možnost „zimní léto“. Krásně vypadají vložky z několika druhů tkanin. Pokud materiál spadl do rozpadu, není třeba spěchat vyhodit pytel - šitá barevná klapka nebude kazit vzhled. Vyznačte se potažením nábytkových nádob různých velikostí barevných potahových látek.

Dekorační polštář

Chcete-li ozdobit hotové polštáře na nábytek, můžete si vybrat libovolné dekorace, které se vám líbí. Různé doplňky, nášivky, výšivky budou vypadat skvěle. Vypadá to zajímavá dumochka ve stylu "patchwork" z pletených věcí. Hotový polštář je zdoben měkkými prvky dekoru: cop, klapka, stuha, méně často blesky, korálky a knoflíky.

Design výrobku se provádí jakýmikoliv prostředky. Nejběžnější možnosti dekorace:

 1. Aplikace a tisk. Foto tisk je dnes k dispozici, obraz je stabilní a vysoce kvalitní. Součástí aplikace mohou být i opravené záplaty.
 2. Klíčovým prvkem je střed dekorace: jednoduché tlačítko, samotné nebo orámované látkou, kartáči, pompkami atd.
 3. Pletení, výšivky, krajky mohou poskytnout zajímavý a velmi drahý vzhled.
 4. Reliéf dekor - luky, květiny, třásně, pufa.

Jak šít polštář na pohovce vlastními rukama

Pokud je zkušený jezdec schopen šití polštáře bez větších obtíží, pak začátečníci potřebují znát principy a sled prací. První věc, kterou musíte udělat, je připravit vše, co potřebujete ve své práci. Krásné polštáře na pohovce jsou vyráběny ve dvou fázích:

 1. Šití samotného vaku, práce s vybraným plnivem.
 2. Dělat polštář nebo kryt na to.

Nejprve je třeba připravit sadu potřebných nástrojů a materiálů:

 • šicí stroj;
 • silná tkanina pro napernika - satén, kaliko;
 • balení;
 • šití na centimetry, tužky nebo křídy k označení látky;
 • nůžky, jehly, špendlíky, nitě.
 • lepenka, vzorový papír, schémata, pravítko,
 • dekorační materiály;
 • obruče, speciální nitě nebo pletací jehlice, pokud plánujete vyšívání nebo pletení.

Když jsou všechny materiály a nástroje shromážděny, je myšlenka polštáře pro pohovku připravena, musíte jít do procesu šití.

 1. Je nutné určit velikost, tvar. Předpokládejme, že krabička je čtvercová, 45x45 cm.
 2. Na špatné straně tkaniny nakreslete 2 identické čtverce. Podél obvodu přidejte 2 cm pro švy.
 3. Čtverce by měly být složeny lícem dolů, propíchnuty podél čar s kolíky tak, aby se tkanina nešmýkala. Každý detail je řez.

Další, co potřebujete k šíření:

 1. Šít tři strany, ustupovat od okraje každé 2 cm.Můžete čmáranice na kolíky, to nebude bránit stroji jehly, ale bude bránit tkaniny z uklouznutí.
 2. Šití na stehy se ohne na jednu stranu a vyžehlí se.
 3. Výsledný pytel naplněný výplní, ručně šít díru, ohýbání vnitřních švů.

Jak šít polštář na polštáři pohovky

Pro šití polštářků na polštáře z tkaniny, která bude venku, je nutné vystřihnout čtvercové detaily o něco větší velikosti. Základna byla 45x45 cm, což znamená, že odnímatelný kryt je 46x46 cm. Příliš malé pouzdro se nevejde do sáčku plného výplně nebo ho ztěžuje. Nejlepší je řezat hlavní části (strany polštářů pro pohovku) z různých tkanin: vzor, textura na jedné straně bude čelit, jednodušší materiál na druhé straně - špatná strana. Nezapomeňte ponechat švy ve výši 1-1, 5 cm.

Pořadí výroby povlaků na polštáře je podobné procesu práce na lůžku:

 1. Přeložte řezané části směrem dovnitř.
 2. Kolík s kolíky (foto).
 3. Šijte strojový steh na obvodu ze tří stran. Pro trvanlivost se doporučuje vyrobit 2-3 řádky.
 4. Všechny švy jsou vyžehlené.
 5. Přebytečná tkanina je odříznuta ve vzdálenosti nejméně 3 mm od švu.

Po otočení výrobku na přední stranu se dodatečně vytvoří rohy. To se provádí pomocí jehly: tkanina je jemně natažena na požadovanou ostrost úhlu:

 1. Hrany 4. strany jsou přehnuty dovnitř o 1 - 1, 5 cm, vyžehlené.
 2. Dumochka je vložena do pouzdra, vše je vyrovnáno, upraveno do rohů.
 3. Díra je šitá ručně s tajným švem.

Ve fázi šití polštářků může být ozdoben copem, girlandami, kombinovaným potahem, hranami, knoflíky atd. Rozhodování o dekor, první věc, kterou musíte věnovat pozornost je kvalita, barva nitě. Měly by být ideálně vhodné nejen v barvě, ale také v hustotě, tloušťce. Například, denim, pláštěnka zahrnuje použití nití č. 40 (pro dokončovací švy, husté tkaniny), hrubé kaliko, flanel, kolo - č. 60 (pro lněné a lehké materiály), hedvábí, batist, chintz - č. 80 (pro tenké tkaniny) .

Dekorační pásek je šitý na povlak na polštář z přední strany na šití 4. strany a na víko na polštář. To se provádí ručně:

 1. Každá strana je šitá ozdobnými stuhami jakékoliv šířky podél okrajů čelenky.
 2. Všechny dekorativní prvky jsou připevněny k základnám (čtvercům) z přední strany jednoduchým švem.
 3. Polštář je šitý, švy upevňují pásku zastrčenou dovnitř.
 4. Pokud je prýmek umístěn ne na hraně, ale na jedné ze základen, může být připevněn před šitím po stranách polštáře.

Pro dokončování s hranami se čtverce ořezávají s velkým okrajem. Šířka zásoby se rovná šířce obrubníku plus 2 cm pro přídavky švu:

 1. Za prvé, okraje jsou šity podél okraje na třech stranách.
 2. Poté se kryt otočí.
 3. Linie je také vyrobena na velikosti polštářů, také ze tří stran.
 4. Připravený napernik vložený do díry.
 5. Pro jeho uzavření se podél čtvrté strany nakreslí čára, mírně ustupující od okraje polštáře vloženého dovnitř.
 6. Poslední část obrubníku je zpracována: hrany jsou přehnuty dovnitř a žehleny.
 7. Jsou šité ručně s tajným švem.

Polštář s mušlemi se provádí na jiném principu. Feston je ozdobný prvek, ozdobný proužek s klesajícím vzorem v podobě listů, květin, stupňovitých zubů, vln. Za prvé, všechny detaily jsou hotové, pak se spojí. Tkáňové girlandy jsou zubaté, obdélníkové, zaoblené. Používají se monofonní nebo kontrastní látky. Budete potřebovat materiál pro konečnou úpravu (girlandy), základny (čtverečky pro kryty), zip, kompasy nebo sklenici, abyste nakreslili hrany, pravidelnou šicí soupravu.

Práce začíná označením značek:

 1. Vytvořte vzor. Nechte 1-1, 5 cm pro stehy, ustupte od okrajů tkaniny tak, aby po odříznutí čtverců zůstalo v zásobě 10-11 cm.
 2. Vyjměte výsledné čtverce. Zbývající tkanina se čtvercovým otvorem bude použita při značení a řezání větví.
 3. Nasaďte si rozvržení papíru pro věnce. Hladké a identické hrany pomohou vytvořit sklo nebo kompas. Všechny řez.
 4. Výslednou šablonu připevněte kolíky po obvodu k okrajům tkaniny, které zbyly z řezání čtverců. Střih podle vzoru.

Poté se začnou zpracovávat a broušet hrany vějířů:

 1. Spojte řezané díly směrem dovnitř.
 2. Strojní steh podél vlnitých čar (hrany gondol).
 3. Odstřihněte obraz ze švů nejméně 3 mm. Otočte se ven.
 4. Chcete-li zarovnat hrany, udělejte čáru na všech stranách závěsů. To by se mělo provádět zvenčí, ale velmi pečlivě a rovnoměrně.
 5. Výsledná povrchová úprava je přišita k hlavní části: hrany čtverce jsou ohnuté dovnitř, navrstvené na obrubě.

Každý čtverec je šitý na přední straně ze 3 stran. Dále je proces normální: polštář je vložen dovnitř. Tkanina je zarovnána, rohy jsou vyhlazeny. Čtvrtou stranu lze blikat strojem ihned nahoře. Je však lepší do ní vložit zip. Upevňovací prvek nesmí být šitý po obvodu, někdy je šitý přímo na náměstí.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: