Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Prakticky každý letní rezident pěstuje úrodu, ale ne všichni amatérští zahrádkáři vědí, jak a kdy to udělat správně, aby dosáhli lepších výnosů. Vzhledem k tomu, že okurka je poměrně rozmarná zelenina, musí být v souladu s technologií výsevu a řádné péče. S optimálním časem setí a náležitou pozorností kultura dobře roste a nese ovoce.

Jak pěstovat okurky

Pro pěstování zeleniny zvolte dobře osvětlenou plochu, která je chráněna před větrem. Kolem okurek tvoří "zákulisí", které mohou sloužit jako výsadby brambor, kukuřice, slunečnice, konopí, luštěnin. Tyto vysoké rostliny poskytují optimální mikroklima pro okurky. Výsadbu zeleniny v otevřeném terénu lze provést sazenicemi nebo pomocí semen. Volba metody závisí na několika faktorech, včetně konkrétního klimatu vašeho regionu, načasování sklizně.

Na rozdíl od rajčat je okurka často osázena semeny. To je způsobeno tím, že sazenice okurek jsou velmi křehké, s jemnými kořeny a výhonky, takže se snadno poškodí. Navíc netoleruje aklimatizaci na měnící se podmínky (vítr, sluneční světlo, teplota vzduchu, jiné složení půdy). Pouze zkušení zemědělci, kteří znají všechny podrobnosti tohoto procesu, mohou dosáhnout dobré sklizně při výsadbě sazenic okurek.

Pro běžné zahradníky vhodnější způsob výsevu semen v otevřeném terénu. V tomto případě se plody objevují pouze o týden později, ale rostliny budou silné a odolné vůči vnějším negativním faktorům. Teplé postele o výšce nejméně 20 cm jsou vhodné pro okurky, organická vrstva uvnitř pozemku poskytuje nejen zeleninu prospěšnými látkami, ale také ohřívá kořeny a nasycuje je oxidem uhličitým.

Okurka je teplo-milující kultura, takže by měla být vysazena, když se teplota ornice zahřeje na nejméně 13-15 stupňů. Nicméně, rostlina se necítí velmi dobře ani při vysokých teplotách (pokud indikátor stoupne nad 28 stupňů), pak se vývoj může zastavit. Zahradní lůžka musí být nejprve hnojena organickou hmotou (kuřecí hnůj, mullein nebo hnůj). To poskytne zeleninu s živinami a dezinfikovat zemi, zničit původce mnoha nemocí okurky.

Rostlina potřebuje pravidelné zavlažování: s nedostatkem vlhkosti se listy začnou zčernat, stanou se křehkými a keře samy zažijí stres. Nadměrná vlhkost půdy není pro okurky méně destruktivní. Jako výsledek, tam bude méně kyslíku v zemi, kvůli kterému vrcholy budou blednout, a vývoj skleníků a biče se zpomalí velmi. Voda pro zavlažování při pokojové teplotě (asi 18 stupňů). Ideální vlhkost půdy je 80%.

Protože kultura dává přednost krátkému světelnému dni, je lepší ji pěstovat uprostřed nebo koncem léta. Bez ohledu na termofilitu zeleniny potřebuje denně pouze 10-12 fotoperiod. Vlastnosti procesu výsadby sazenic a semen mají společné rysy, které spočívají ve výběru a přípravě lokality. Je lepší uspořádat lůžka ze severu na jih a přidávat organické hnojivo do plodin předcházejících okurkám.

Alternativou je krmení půdy bezprostředně před výsadbou semen / sazenic. Nejlepší volbou by byl kravský trus. Podle předchozích rostlin se zavádí hnijící (na 1 m2 M. Listy 5 kg) a před výsevem okurky se používá ve formě roztoku s vodou 1: 5. Kompost můžete vyměnit za kuřecí hnůj (rozpusťte ho ve vodě 1:20) nebo za komplexní minerální doplněk.

Výsadba okurek v otevřených půdních semenech

Mnoho zahrádkářů dává přednost okurkovým semínkům najednou na otevřené zahradní posteli. Že okurky měly čas růst, čas je nutný. Vše záleží na klimatických charakteristikách regionu a specifické odrůdy, ale není obvyklé, že by byl koncem června vysazován. Jednou z nejdůležitějších podmínek pro správné pěstování rostliny je nutriční hodnota půdy. Za tímto účelem se na podzim aplikují minerální a organická hnojiva na malou hloubku, která se v zemi až do jara hnije.

Na severu země je místo pro výsadbu okurek pokryto čerstvým hnojem a na jaře jsou pro zeleninu vztyčeny teplé stavby. Vzhledem k tomu, že kultura je termofilní, je to nejlepší na jihu a ve středním Rusku. Optimální teplota pro pěstování zeleniny bude 20-25 stupňů během dne a 15 v noci. Pokud počasí není šťastné a teploměr index klesne na 10 stupňů, pak nastanou problémy: růst se zastaví, a pokud se chlazení prodlouží, rostlina může zemřít. Při výběru odrůdy je třeba zvážit:

 • potřeba opylování (existují druhy, které jsou samy opylovány a opylovány včely, je lepší brát první pro otevřenou půdu - jsou obvykle chutnější);
 • odolnost vůči mrazům, studeným trhlinám, teplu a suchu;
 • imunita vůči běžným chorobám okurek - hniloba, kladosporie, mozaika;
 • větvení rostliny (tento faktor má přímý vliv na výnos).

Při výsadbě okurek v otevřeném terénu se doporučuje zastavit výběr na zonovaných odrůdách (určených pro pěstování v určité oblasti, s přihlédnutím ke specifikům jejího klimatu) a šlechtitelských plodin. Navzdory skutečnosti, že hybridy jsou více přizpůsobeny častým změnám povětrnostních podmínek, je třeba skladovat materiál, který bude potřebný pro mrazy. Úspěšné odrůdy pro pěstování osiva budou následující: \ t

 • Jeřáb F1;
 • Admirál F1;
 • Herman F1;
 • Bidretta F1;
 • Bílý anděl F1;
 • Vodnář, atd.

Kdy zasadit

Výsadba v otevřeném terénu může být prováděna i se studenou prodlouženou pružinou. Stejně jako ostatní zelenina, okurky jsou vysazeny v rostoucí fázi měsíce, kdy rostliny aktivují svůj růst a zotavují se dobře. Doporučuje se plánovat práci v zahradě podle lunárního kalendáře a ne zárodky rostlin v nepříznivých dnech. Nezáleží na denní době výsevu. Data výsadby budou záviset na klimatu daného regionu, počasí na jaře a v létě, vybrané odrůdě. Existují pouze tři varianty setí, vhodné pro kulturu:

 1. Brzy. Když se země dobře zahřeje (nejméně 15 stupňů v noci), můžete se zapojit do setby semen okurky. Ideální teplota pro vývoj rostlin je 18-26 ° C. Tento režim je zpravidla nastaven na 1-5, ale datum se může lišit v závislosti na klimatu v regionu. V jižních oblastech země má čas se zahřát dříve, pak je zelenina vysazena v druhé polovině května. Při dřívější výsadbě, kdy teplota kolísá od 10 do 15 stupňů, rostliny často přestávají růst a umírají. Včasné setí je také dobré, protože na začátku června trvá krátký den světla, protože okurky potřebují pro normální vývoj sluneční světlo pouze 10-12 hodin denně. Když je zelenina koncem června vysazena, vysoké teploty a dlouhý světelný den nebudou mít nejlepší vliv na výnosy plodin. Při výběru raných odrůd se doporučuje zaměřit se na: Soutěžící, Univerzální, Kaskáda.
 2. Průměr Provádí se od 25. května do 10. června. Pro druhé setí jsou vhodné prakticky všechny druhy kultury. Při výsadbě v červnu se úroda sklízí počátkem srpna, i když se tato období liší v závislosti na tom, zda jste zvolili rané - středně nebo pozdně dozrálé okurky.
 3. Pozdě. K tomu zvolte speciální odrůdu - lepší než moření. Rychle dozrávající zelenina, optimální pro pozdní výsev, s vegetační dobou 45-50 dnů. Sklizeň těchto druhů se časově shoduje s plodením rajčat. Velkou výhodou této varianty setí je schopnost jíst čerstvou zeleninu až do mrazu. Pozdní výsadba semen se provádí v červenci. Pokud je tento měsíc horké počasí, pro postele, aby přístřeší filmu (agrofibre).

Jak správně zasít

Semena by měla být zaseta v několika návštěvách, jinak můžete ztratit peníze s termíny: například studené může neočekávaně vrátit. Kromě toho tato možnost umožňuje prodloužit dobu pěstování zeleniny. Přistání v teplých oblastech země začíná v polovině května a končí v polovině června. Později se nedoporučuje, protože teplo a dlouhé denní hodiny nejsou nejlepšími podmínkami pro růst a rozvoj kultury. Technologie výsevu semen zahrnuje následující kroky:

 1. Výběr sadby. Kromě odrůd zonovaných pro specifické oblasti existují hybridy, které se vyznačují maximální odolností vůči chorobám. Přednost je lepší dát poslední - to vám ušetří od zbytečných problémů a zvýšení produktivity. Kromě toho hraje důležitou roli doba zrání a účel odrůdy (univerzální, salát, moření). Pokud balení neuvádí zamýšlený účel, podívejte se na fotografii zeleniny: pokud mají bílé hrboly - okurky jsou vhodné pro čerstvou spotřebu a ovoce s tmavými jsou moření. Věk semen by měl být nejméně 2 roky, protože během skladování vzrůstá jejich klíčivost. Optimální stáří výsadebního materiálu bude 6 let a po 9 již nebude vhodné.
 2. Příprava půdy. Postel pro okurky tvoří ve směru od severu k jihu. Před výsevem se půda krmí hnijícím hnojem, předředí se vodou v poměru 1: 5. Jsou povoleny alternativní možnosti - komplexní hnojiva nebo roztok kuřecího hnoje.
 3. Příprava semen pro výsadbu v otevřeném terénu. Pre-materiál je zahříván po dobu 20 minut při teplotě 42-45 ° C, aby se dosáhlo přátelštějších výhonků a urychlil se čas plodu. Dalším způsobem, jak zahřát semena, je toto: zavěsit je do sáčku v blízkosti topné baterie nebo sporáku. Před výsevem to proveďte po dobu 2-1, 5 měsíce. Teplota vzduchu v místnosti by měla být vyšší než 20 stupňů. Jeden rok starý výsadbový materiál a jeden pěstovaný v Leningradské oblasti potřebuje především oteplování. Vysušte semena zahřívaná v sušárně nebo sušárně při 60 ° C po dobu 3 hodin. Za tímto účelem se materiál na výsadbu umístí na kovovou mřížku (nebo plech na pečení) v tenké vrstvě a několikrát míchá.
 4. Dezinfekce semen. Za tímto účelem se uchovávají v 1% roztoku manganistanu draselného (1 g produktu na šálek vody). Procedura trvá 20 minut, po výsadbě se materiál důkladně promyje vodou.
 5. Ošetření stopovými prvky. Pro urychlení sazenic a výsev plodin se zahřátý a dezinfikovaný materiál ponoří do roztoku v jednom nebo několika stopových prvcích. Příkladem receptury je 10 g dusičnanu draselného, 5 g superfosfátu na 1 l vody. Optimální teplota kapaliny ve stejné době - 40-45 stupňů. Procedura trvá 12 hodin. Po semena by měla být sušena.
 1. Výsev. Na připraveném místě jsou tvořeny brázdy o hloubce 2-5 cm a kroku 50 cm Hloubka sadby se mění v závislosti na typu půdy: pro lehkou půdu s nízkou hladinou podzemní vody bude optimální hladina 3-5 cm, pro těžkou půdu - 2-3 cm. Semena jsou umístěna v drážkách s odstupem 3-4 cm od sebe. 10 m2. m bude trvat asi 50 g semen. Pokud je půda suchá, před výsadbou je napojena a semena jsou posypána humusem, volnou půdou s pilinami nebo rašelinou.
 2. Péče o okurky v otevřeném poli. Bezprostředně po výskytu prvních výhonků je věnována zvláštní pozornost vlhkosti půdy a stavu rostlin. Je-li listy vadnou odpoledne, večer by měla být postel napojena vodou 20-25 stupňů. Když jsou rostliny zavřeny, jsou zředěny (pouze 2-3 krát za sezónu) a odstraňují nejslabší výhonky. Optimální vzdálenost mezi pouzdry je 5-15 cm, navíc je důležité uvolnit a plevel na lůžku. Když okurky rostou do středu uličky, uvolnění se zastaví, aby nedošlo k poškození kořenů. Více by mělo být rovnoměrně narovnáno na půdě vyvíjejících rostlin. Po začátku kultivační kultury se množství zavlažování zvýší na 5 litrů na metr čtvereční. m. Navlhčete půdu téměř denně, s výjimkou chladných, zamračených dnů. Krmení okurek není nutné, pokud byla půda řádně naplněna před výsadbou. Snížením teploty déle než týden se však listy mohou blednout. Obnovit jejich barvu bude dusík hnojivo (močovina). Spotřeba je 7-10 g na 10 litrů vody. Postup se provádí metličkou nebo ručním nástřikem. Optimální doba je večer, jinak budou paprsky slunce spalovat listy.

Výsadba sazenic okurky v zemi

Zahradníci, jejichž lokalita se nachází v lužní části řeky, dostanou velmi bohatou sklizeň zeleniny, aniž by ji předem připravovali. Pro kulturu je ideální hlinitá a písčitá půda s úzkou zásobou podzemní vody. Jeho jedinou nevýhodou je nedostatek soli potaše. Okurky milující vlhkost nesnášejí lehké písčité půdy, které nejsou schopny zadržet tekutinu. Nicméně, těžká zem, kde vlhkost přetrvává po dlouhou dobu, není pro zeleninu. S vysokou úrovní kyselosti půdy bude muset bojovat zavedením vápna.

Při výsadbě rostlin je nutné vzít v úvahu klima vaší oblasti, protože okurky jako teplo. Při výsadbě sazenic není poslední teplota půdy a vzduch je velmi důležité. Teplota půdy pro sazenice by měla být nejméně 15 stupňů, ale nejlepším indikátorem by bylo 18-20 ° C. S chladnějším způsobem, sazenice, pokud rostou, pouze během dne - pod vlivem slunečního světla, a na noční zastavení vývoje. Metoda výsadby je vhodná pro všechny oblasti. Plnění do lahví je však vhodnější pro oblasti s drsným podnebím.

Klíčem k úspěchu v pěstování zeleniny v otevřeném poli bude správná volba odrůd přizpůsobených k výsadbě. Mezi nimi jsou nenároční a nenároční, kteří jsou schopni bezpečně snášet nepříznivé povětrnostní podmínky. Patří mezi ně:

 • Adam F1;
 • Christina F1;
 • Cappuccino F1;
 • Carolina F1;
 • Praví přátelé F1;
 • Modrá kachna;
 • Schedric F1;
 • Athos F1;
 • Keř;
 • Dítě, atd.

Kdy zasadit

Optimální doba pro výsadbu plodin v otevřeném terénu je velmi snadná, takže k tomuto problému je třeba přistupovat opatrně. Pokud přesunete sazenice na lůžku v nevhodném čase, jeho odolnost vůči chorobám se významně sníží, navíc se přežije míra přežití keřů. Chcete-li zjistit správný čas, je nutné znát takové pravidlo: výsadba okurky v zemi může být prováděna pouze 2-3 týdny poté, co semena byla zaseta pro sazenice.

Ve středním pruhu je optimální období pro výsadbu sazenic na konci května, na jihu - uprostřed měsíce. Denní doba není důležitá, protože nehraje žádnou roli, ale lunární kalendář by měl být orientován, pokud chcete dosáhnout maximálního výnosu, snadné adaptace rostlin na nové místo a urychlit jejich růst. Zkušení zahradníci se doporučuje provádět práci na rostoucí měsíc.

Jak zasadit sazenice

V otevřeném terénu může být plodina vysazena semenáčkem, má určité odlišnosti od výsevu semen. Technologie výsadby sazenic zahrnuje následující akce:

 1. Příprava podkladu. Nádrže (sudochka) naplněné vrstvou dřevěných granulí 3-5 cm a nalité horkou vodou. Lisované piliny začnou nabobtnat a rozpadat se, budete potřebovat prsty, abyste pomohli granulím rozpadat se. Zatímco materiál je stále teplý, semena se na něj položí ve vzdálenosti 2-3 cm od sebe. Nahoře je sypané horkými pilinami. Substrát pro sazenice okurek připravené z pilin a rašeliny v poměru 1: 3. Za prvé, pro každý kbelík pilin je třeba připravit 20 g dusičnanu amonného, promíchat ingredience a trvat na nich alespoň 2 dny. Poté, co se substrát smísí s rašelinou a 8-10 g dusičnanu draselného a udržuje se po dobu dalších 2 týdnů (periodicky, musí být hmota míchána).
 2. Výsev semen pro sazenice. Výsadbový materiál je vysazen v nádobách o rozměrech 10x10 cm, kontejnery jsou instalovány v plastových krabičkách o rozměrech cca 20x30 cm a to na začátku května. Přibližná spotřeba - 16-18 rostlin na 1 čtverec. m. Hotová půdní směs se nalije do nádob a zalévá. V mokrém substrátu jsou díry vytvořeny v hloubce 1 cm a jsou umístěny do 1 kusu zrna na nádobu. Nad nimi posypeme tenkou vrstvou směsi pilin. Krabice, ve kterých jsou hrnce nataženy, jsou pokryty filmem až do okamžiku, kdy se objeví první výhonky, poté, co se ukryjí. Zalévání sazenic není nutné, když vlhkost ve skleníku asi 80%. Pokud se semenáčky pěstují v pokojových podmínkách, substrát se během vegetačního období 2-3krát navlhčí.
 3. Vytvrzování sazenic. Týden před přesazením jsou rostliny zvyklé na přírodní podmínky. Za tímto účelem jsou poprvé vyjížděni na čerstvý vzduch večer, podruhé v době oběda (ve stínu) a v jiných dnech mohou být sazenice kdykoliv ponechány na volném prostranství. Den před přesazením musí být substrát několikrát zaléván.
 4. Transfer do otevřené zahradní postele. Je lepší to udělat za slunečného dne, kdy teplota vzduchu dosáhne 25 stupňů nebo vyšší. Země by se měla ohřát na 25-30 ° С díky dříve aplikovanému horkému hnoji. Vzdálenost mezi rostlinami v řadě by se měla rovnat 12-14 cm, na půdu se střídají pouze kořeny výhonků. Při nadměrné hloubce výsevu hrozí riziko kořenové hniloby.
 5. Péče Neliší se od péče o výsadbu semen. Nicméně, s rassadny metodou pěstování zeleniny, plodina se objeví 2 týdny dříve.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: