Malé blokování kanalizace je možné eliminovat nezávisle na jednom z prostředků chemického nebo mechanického čištění. Pokud je potrubí globálně ucpané, je lepší využít služeb profesionálního instalatéra nebo záchranné služby.

Odstranění blokování v sifonu

Častou příčinou blokování odpadních vod je výskyt zátky uvnitř sifonu nebo vypouštění dřezu nebo vany. Tento problém lze snadno vyřešit několika jednoduchými způsoby:

 • Opláchnutí vroucí vodou - do ocelové trubky nalijte litr vroucí vody. Pro čištění plastových odvodňovacích systémů je nutné otevřít horkou vodu a nechat ji proudit v tenkém proudu po dobu 15–20 minut.
 • Čištění sody. Pro přípravu 200 ml vody bylo potřeba lžíce soli a půl lžíce sody. Roztok se nalije do odtoku, po 15–20 minutách se potrubí mechanicky očistí (například pístem).
 • Vysávání s funkcí foukání vzduchu. Trubka vysavače je zhutněna látkou, vložena do odtoku a spotřebič je zapnut po dobu 3 - 4 minut, tlak vzduchu pomáhá rozbít zástrčku.
 • Sifonová analýza. Pro mytí v kuchyni se pod sifon vloží malá nádoba a spodní část zařízení se opatrně odšroubuje, poté se obě části očistí od nečistot. Sifon ve vaně nebo umyvadle je obtížněji rozebíratelný - je z obou stran kompletně zkroucený.

Čištění kanalizačních trubek

Odstranění překážek v kanalizační síti není vždy možné sifonovým čištěním. Zátkem tuku nebo vlasů se může dále vytvořit trubka. V tomto případě jsou výše popsané metody neúčinné. Pro určení místa zablokování je nutné vypustit vodu v každém úseku kanalizace.

Pokud voda nezmizí pouze v dřezu, koupelně nebo na toaletě, je problém ucpání lokální a řeší se chemickými nebo mechanickými prostředky.

V případech, kdy voda stagnuje nebo je nahromaděna najednou v několika vodovodních armaturách, problém spočívá v globálním zablokování, například znečištění obecné kanalizace. V takových případech je obtížné se s problémem vyrovnat sami, musíte zavolat instalatéra a někdy i pohotovostní službu. Při globálním ucpání kanalizačního potrubí v soukromém domě musíte zkontrolovat plnost septiků (nebo žumpy).

Mechanické

Odstraňování kanalizace v potrubí se provádí mechanicky. K tomu použijte speciální vodovodní armatury - píst nebo kabel:

 1. Při použití prvního zařízení je do ucpaného odtoku nasáváno malé množství vody, pak je píst pevně přitlačen ke stěnám v okolí odtoku a při silném pohybu rukojeti nahoru a dolů se 10–15 tlačí směrem k odtoku. Poté se přístroj náhle odpojí od odtoku.
 2. Instalatérský kabel zasunul do odtoku co nejhlouběji. Po dosažení těsnění uvnitř trubky začněte rolovat dopředu a dozadu. Po odstranění průchodu je kabel dále posunut.

S pomocí chemikálií

Chemikálie pro domácnost k čištění stoupaček v záchodě nebo koupelně jsou k dispozici ve dvou formách - tekutý roztok nebo suchá směs

 1. Prášek je obvykle balen v sériích (jedno balení pro jedno použití), nalije se do kanalizace na noc a vodovodní zařízení nemůžete používat 7–8 hodin. Poté se trubka umyje, s nedostatečným ucpáním, postup se opakuje.
 2. Kapalné prostředky se vylévají do odtoku kanalizace, ucpaného v bytě po dobu 3–4 hodin, v souladu s pokyny na obalu (obvykle v objemu 200–250 ml). Přístroj se nedoporučuje používat, pokud je chemicky vyčištěn kapalným prostředkem.

Lidové metody

Eliminace blokád místního charakteru odpadních vod prováděných pomocí lidových prostředků. Mechanické odstranění ucpání v sifonu nebo zvlnění je odstraněno pomocí plastové láhve s odřezávacím dnem, která je použita jako píst. Ocet a roztok sody pomáhají vyčistit potrubí. Uvnitř švestek zalijeme 500 ml octa a nalijeme půl balení sody. Po zastavení syčivého zvuku by měla být trubka proplachována 10–15 litry vody.

Profesionální metody čištění

Čištění kanalizačních potrubí pro blokování globální povahy vyžaduje použití profesionálních metod čištění. Tyto služby jsou poskytovány specializovanými službami. Hlavními prostředky, které jsou schopny odstranit ucpání v obecném kanalizačním výstupu, jsou následující opatření:

 • Hydrodynamické čištění nebo hydraulický ráz.
 • Použití účinných chemikálií.
 • Využití profesionálních elektromechanických strojů.

Prevence blokád

Pro prevenci blokování instalatéři doporučují následující metody:

 • Použijte speciální sítě instalované na vstupu do odtoku. Zabraňují pronikání velkých zbytků potravin a jiných mechanických nečistot do potrubí.
 • Nenechávejte vypouštět olej z vnitřku kuchyňského dřezu.
 • Pravidelně (jednou za dva nebo dva týdny) provádějte preventivní mechanické nebo suché čištění (pomocí lidových prostředků).

Video

Kategorie: