Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pokud budete jíst syrové ryby, široká páska infekce dochází s velmi nepříjemné příznaky pro tělo, a nemoc je oficiálně nazývána "diphyllobothriasis". Infekce střevními červy je doprovázena rozsáhlými lézemi gastrointestinálního traktu, megaloblastickou anémií. Aby se zabránilo vniknutí široce rozšířených vajec do těla, je nutné včas se postarat o preventivní opatření, například o úplné upuštění od používání syrových ryb, o výběr při výběru sladkovodních útvarů ke koupání.

Co je diphyllobothriasis

Jedná se o oficiální onemocnění, vyvolané průnikem do těla a zvýšenou aktivitou tasemnic. Kauzálními původci onemocnění jsou zástupci širokého pásu, jehož délka se může pohybovat od 2 do 10 m, přičemž se vyznačují vysokou životaschopností (mohou měnit jednoho zprostředkujícího hostitele). Charakteristická nemoc má selektivní lokalitu, nejčastěji převažuje u lidí ze severních zeměpisných šířek, například jsou známy případy infekce v Karélii, území Krasnojarsk, na území poloostrova Kola.

Důvody

Diphyllobothriosis značně ovlivňuje orgány gastrointestinálního traktu, vyvolává akutní příznaky intoxikace. Infekční agens vstupují do těla ze stale ryb nebo spolu s rybími produkty, které prošly nekvalitním tepelným zpracováním. Tváří v tvář tasemnici je důležité pochopit, že během cyklu jejich životaschopnosti tyto parazity mění tři hostitele. Zvířata nebo lidé jsou poslední, sladkovodní korýši se stávají meziprodukty a říční ryby jsou dalším hostitelem. Proto, aby nedošlo k nakažení, je důležité selektivně léčit rybí produkty.

Způsoby infekce

Infekce se projevuje převážně alimentární cestou a orgány gastrointestinálního traktu se stávají předmětem patologie. Projevy invaze jsou pozorovány během konzumace infikovaných ryb nebo kaviáru, které neprošly všemi fázemi tepelného ošetření. Není nutné vyloučit infekci difillobotriozom kontakt-domácnost způsobem - přes kontaminované nádobí, řezací desky s přítomností larvy tasemnic.

Kauzativní agens diphyllobotriosis

Diphyllobothrium latum (aka, široká stuha) je tasemnice, která dosahuje délky 2 - 10 m. Patří do třídy cestodes, čeledi Diphyllobothriidae. Škodlivý parazit se skládá z krku s hlavou a dvou štěrbinových zařízení pro připojení helmintu k sliznici tenkého střeva. Dalším konstrukčním znakem je přítomnost krku a těla, skládající se ze segmentů (až 4000 kusů), kde se tvoří vajíčka. Zrání patogenní flóry v organismu posledního hostitele se vyznačuje dlouhou inkubační dobou asymptomatickou.

Vývojový cyklus široké čočky

Pokud hovoříme o mechanismu vývoje patologického procesu, jsou tyto: infekce je přenášena s vajíčky hlísty u infikovaných ryb, produkuje se přímo v tenkém střevě. S výkaly vstupují do vody a do vnějšího prostředí, následuje vznik vaječného embrya. Embrya, která spadají do sladkovodní nádrže, plavou a udržují si životaschopnost po dobu až šesti měsíců.

Po proniknutí do organismu zprostředkujícího hostitele se objeví první larvy, které pokračují ve své životaschopnosti a jsou modifikovány do procerkoidů. Poté, co přišel do fáze vývoje plerocercoid. Celý cyklus trvá až 25 týdnů a délka života dospělých je 20 let a více. Pokud člověk konzumuje kontaminovanou potravu, proniknou do trávicího traktu tasemnice, které jsou v budoucnu pomocí chapadel připevněny ke stěnám tenkého střeva a absorbují živiny (v nepřítomnosti trávicí soustavy se živí).

Přechodná široká páska hostitele

V tomto případě hovoříme o obyvatelích sladkovodních vodních útvarů. Jedná se o jednotlivé druhy ryb, korýšů, korýšů Cyclops, dalších zástupců fauny. Larvy se rychle vyvíjejí, přičemž paraziti dosahují postavení mladých jedinců. Po odběru potravy vstupují do tenkého střeva masožravých zvířat a lidí, kde se aktivně živí střevním obsahem a vyvíjejí se.

Příznaky

Při pronikání larev širokého tasemnice chybí první příznaky diphyllobotrózy dlouho. Inkubační doba trvá několik hodin až několik dní, zatímco parazit se rychle zvětšuje vzhledem k výživě s obsahem střev. Je důležité včas rozpoznat nemoc, jinak dospělí jedinci parazitují na komplikovaných klinických snímcích, což způsobuje vážné zdravotní problémy - obstrukci střeva. Níže jsou uvedeny typické projevy nemoci, které se nedají ignorovat:

 • nevolnost, bolest v epigastriu, zvracení, ztráta chuti k jídlu, známky dyspepsie;
 • únava, závratě, slabost, parestézie, praskliny jazyka;
 • tachykardie, nepříjemný hluk nahoře;
 • hypotenze, zhoršená srdeční aktivita;
 • neostré parestézie, slabé nohy;
 • rozvoj příznaků anémie (nedostatek červených krvinek);
 • cyanóza kůže, otok kůže;
 • střevní obstrukce.

Diagnostika

Testy stolice nejsou vždy informativní, ale jsou vyžadovány jako součást komplexní diagnostiky. Sběr dat z jediné historie nestačí k definitivní diagnóze, stížnostem pacientů. Zde jsou stanovena klinická vyšetření v nemocnici, která mají být v případě podezření podrobena diphyllobotriasis:

 • mikroskopické vyšetření výkalů na přítomnost vajíček a fragmentů strobilů;
 • hematokrit s hemoglobinem;
 • podrobný krevní test na kyselinu listovou a vitamin B12.

Léčba diphyllobothriasis

V přítomnosti vajec ve výkalech by konzervativní léčba měla být včasná, přičemž nutně zahrnuje použití antiparazitických léků v plném průběhu. V přítomnosti klinických příznaků jsou doporučení specialisty uvedena níže:

 1. Je důležité kontrolovat tepelné zpracování ryb a rybích produktů, vyloučit infekci celé rodiny.
 2. Pokud se vyvinou infekce helmintem, není možné bez antiparazitických léků - ústy a rektálně.
 3. Je důležité omezit přímý kontakt se sladkovodními vodními útvary a jejich zástupci, kteří budou ošetřeni v karanténě.
 4. Pacient je povinen předepsat lékařskou dietu s tekutým jídlem s doporučenou injekcí vitaminu B12.
 5. Po užití antiparazitických látek je nutné podstoupit léčbu imunostimulanty, aby se posílila imunitní reakce oslabeného organismu (Cycloferon, Polyoxidonium).
 6. V přítomnosti nestabilní židle nebude příjem probiotik, například Bifidumbakterin, Linex, Simbiter, nadbytečný.
 7. Pro snížení rizika intoxikace a alergií je nutné užívat antihistaminika, například Tavegila, Suprastin, Cetrin, Diazolin.
 8. Metody alternativní medicíny jsou pomocné, musí být předem dohodnuty se svým lékařem.

Antiparazitická léčiva

Alokaci parazitů spolu s výkaly předchází vysoce nežádoucí infekce, rozvoj diphyllobotrózy. Aby se červi zničili a zabránilo se vzniku nových jedinců, je nutné léčit lékařskými metodami. Antiparazitické léky předepisují odborníci po předběžné diagnóze a objasnění etiologie patologického procesu. Zde jsou účinné farmakologické polohy:

 1. Praziquantel Denní dávka léčiva pro orální podání by měla být 50 mg / kg, měla by být rozdělena do 3 dávek. Průběh léčby trvá až 4 dny. Existuje léková interakce, kontraindikace, je důležité se vyhnout případům předávkování.
 2. Fenasal. Jedná se o bílé tablety, které mohou být předepsány výhradně ošetřujícím lékařem. Doporučená dávka pro pacienty starší 12 let je 8 - 12 tablet denně. Děti do 12 let, denní dávka je 6 tablet ústy, vždy mezi jídly.
 3. Biltricid Lék je určen k perorálnímu podání. Průměrná dávka je 25 mg / kg, která se musí použít jednou. Po několika dnech se zkoumá analýza výkalů.
 4. Niclosamid Droga způsobuje paralýzu svalstva helmintu, která je povolena pro pacienty ve věku 2 let a starší. Doporučená denní dávka je 500 mg, kterou je nutné užívat jednou. Poté je nutné pít jakýkoliv laxativ z čeho vybírat.

Lidová léčba

Odčervení alternativními metodami není příliš účinné, ale je zde také výhoda tradiční medicíny a jejích receptů. Jedná se o pomocnou léčbu diphyllobothriasis, jejímž cílem je snížení závažnosti alarmujících symptomů, poskytování spolehlivé profylaxe rizikovým pacientům, jako jsou rybáři a pracovníci v potravinářském průmyslu. Nejúčinnější lidové léky jsou uvedeny níže, ale před jejich přípravou je důležité eliminovat riziko alergické reakce na rostlinné složky. Takže:

 1. Pro boj proti parazitům je vhodné použít na lačno 25-30 g loupaných a předemletých dýňových semen. 2 hodiny po specifikované dávce je nutné užívat projímadlo. Je žádoucí opakovat tuto alternativní léčbu po 2 dnech za účelem konsolidace získaného výsledku.
 2. Požadováno pro připojení 3 lžíce. Já pre-nakrájenou mrkev, přidejte do mrkve pyré 25-30 g mletých semen dýně a 2 lžíce. Já slunečnicový olej. Hotová kompozice musí být konzumována na prázdný žaludek a po 3 hodinách je nutné vypít 1 polévkovou lžíci. Já ricinový olej pro laxativní účinek.
 3. Do sklenice teplého mléka je nutné přidat 15-30 g rozdrcených dýňových semen, dobře promíchat. Pro příjemnou chuť můžete přidat 1 lžičku. med, pak znovu, aby složení do homogenity. Tímto způsobem je možné léčit děti s výraznými příznaky helminthických invazí. Po několika dnech můžete tento lahodný lék zopakovat.

Prevence diphyllobotriasis

Aby se zabránilo extrémně nepříjemné exacerbaci diphyllobothriasis, je nutné selektivně léčit výběr sladkovodních ryb a místa jeho nákupu. Doporučujeme zkontrolovat licenci od dodavatelů a zakoupit pouze čerstvé produkty. Doma vystavuje nákup kvalitního tepelného zpracování. Další preventivní opatření jsou uvedena níže:

 • řádná příprava sladkovodních ryb nebo kaviáru;
 • obsah ryb v mrazáku den před vařením;
 • vyšetření osob, které se zabývají rybami;
 • systematické používání slabé imunity;
 • hromadného screeningu, když je zjištěna infikovaná osoba.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: