Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Hlíva ústřičná je bezpečná, ekologicky šetrná houba. Pěstování doma je možné i pro začátečníky v produkci hub. Je nutné pouze prostudovat stávající technologie pěstování kultury, připravit místnost, zakoupit výsadbový materiál a za 1, 5 měsíce po výsadbě mycelia můžete získat první úrodu zdravých hub.

Podmínky pro pěstování hlívy ústřičné doma

Klíčem k úspěšnému pěstování ústřic ústní je vytvoření optimálního mikroklima pro rozvoj mycelia a jeho plodu. Základní faktory pro dosažení vysokých výnosů ústřic jsou: \ t

 • Teplotní režim. Zvláštností kultury je, že pro vývoj mycelia a plodů potřebuje různé teploty vzduchu.
 • Vlhkost Houbová kultura je velmi náročná na vlhkost, ale vysoká vlhkost v místnosti, která roste, se může stát příznivým prostředím pro rozvoj plísní a jiných patogenů. Pro dezinfekci prostoru houbového hospodářství je nutné systematické čištění místa pěstování pomocí roztoku chloru.
 • Osvětlení Pěstování hlívy ústřičné se provádí jednozónovou nebo dvouzónovou kultivační metodou. Pokud pěstitel houb používá druhou možnost, osvětlení by mělo být provedeno pouze v jednom ze dvou prostorů pro inkubační dobu mycelia. Světlo v této fázi houby není třeba.
 • Větrání. Systém větrání vzduchu je nezbytný při pěstování kultury hub ve stejném prostoru, aby se snížila teplota vzduchu během plodnice.

Tabulka nezbytných podmínek pro udržení mikroklima v různých fázích pěstování hub doma:

Fáze vývoje hub

Doba cyklu (dny)

Teplota (° C)

Vlhkost (%)

Osvětlení (lx / sq. M)

Úroveň oxidu uhličitého

Klíčení mycelia v substrátu (inkubační doba) \ t

10–14

20–25

88–90

není třeba

1000 ppm

zrání a rodení (formace primordium)

4–5

22–28

92–95

není vyžadováno

1300 ppm

hromadění organismu mycelia: \ t

Fáze 1

Fáze 2

7–10

15–19

85%

100

750–900 ppm

7–10

13–16

85%

100

750–900 ppm

sklizně

2

není důležité

nezáleží na tom

není vyžadováno

není důležité

Chovné metody

Všechny metody jsou rozděleny na rozsáhlé a intenzivní. První metoda je založena na chovu lamelárních hub za přirozených podmínek, zatímco druhá vyžaduje přítomnost speciální místnosti se speciální mikroklima. Druhy intenzivní metody chovu hlívy ústřičné doma: \ t

 • V pytlích vlastníma rukama. Polyetylenové sáčky, určené pro hmotnost 5 kg, pokládají substrát a mycelium plísní ve vrstvách. Instalujte je ve vzdálenosti 20 cm od sebe tak, aby se rostoucí shluky nedotýkaly. Pakety se substrátem zvednuté z podlahy o 30 cm pro normální cirkulaci vzduchu.
 • V hotových substrátech brikety. Výrobci mycelia nabízejí hotové bloky pro pěstování hlívy ústřičné. Tento způsob chovu hub vyžaduje značné materiální náklady.
 • Na regálech. Výrazně šetří prostor a udržuje pohodlný přístup k blokům. Podkladové brikety jsou instalovány ve speciálně vyrobených regálech pod úhlem. Návrhy polic jsou umístěny ve vzdálenosti 70 cm od sebe. Mezi bloky s výsadbou materiálu ponechte 15–40 cm.

Rozsáhlou metodou pěstování hlívy ústřičné je pěstování hub na pařezech nebo polenech. Je vhodnější pro chaty, kde není nutný suterén. Pěstování hub na čerstvém vzduchu je do značné míry závislé na povětrnostních podmínkách a vyžaduje předběžnou přípravu pařezů listnatých stromů. Maximální výtěžek s touto metodou je získáván za 2-3 roky po výsadbě.

Technologie pěstování ústřic je intenzivní

Pěstování hlívy ústřičné v intenzivním způsobem umožňuje získat hlívy ústřičné po celý rok, ale vyžaduje tvrdou práci a pečlivou péči o plodiny. Je schopen poskytnout pěstitelům hub další příjmy. Tento podnik má vysokou ziskovost díky úspěšnému rozvoji technologií a potřebnému prostoru pro pěstování hub v domácnosti. Rozsáhlá metoda je vhodná pro sezónní údržbu rodiny s houbami.

Příprava a dezinfekce místnosti

Chov houby doma pro začátečníky začíná přípravou areálu. Místem chovu může být sklep, sklep, kůlna nebo skleník. Z řádné přípravy prostor závisí na výnosu kultury. Pro aktivní plození mycelia musíte vytvořit čisté mikroklima na čistém místě. Pro možnost rozpočtu je místnost vybavena regály s háky pro vertikální zavěšení bloků substrátu nebo police jsou vyrobeny ve vzdálenosti 0, 5 m od podlahy pro cirkulaci vzduchu.

Dalším krokem je vybavit prostor topnými zařízeními (pro celoroční výrobu). Maximální teplota vzduchu v místnosti během inkubační doby kultury hub by neměla být nižší než 20 stupňů Celsia. Během období pěstování hub se snižuje na 13 ° C. Pod touto značkou by teploměr neměl padat, jinak veškeré úsilí pěstitele hub klesne dolů. Je lepší, když jsou dvě místnosti: jedna (teplejší) není nutně vybavena osvětlením, druhá - přirozeným nebo umělým světlem.

Kultura hub je velmi náročná na vlhkost. Pro jeho normální vývoj je nutné udržovat vlhkost na úrovni 85–95% pomocí elektronických zvlhčovačů. V malé oblasti můžete vytvořit nezbytné podmínky umístěním nádobí ve vodě, zavěšením vlhkého hadříku a použitím ruky postřikem prostoru. Přiměřené osvětlení poskytne zářivky, větrání - otevření otvorů, větracích otvorů, dveří nebo práce systémů nuceného větrání.

Hlavním požadavkem na místnost, kde rostou houby, je čistota a absence plísní. Přítomnost patogenních hub může zničit houbovou farmu. Stěny a podlaha v místnosti by měly být z betonu, aby jejich zpracování roztokem síranu, vápna, síranu měďnatého a chloru trvalo minimálně času a práce. Dřevěné povrchy - místa rozmnožování patogenů, je obtížné dezinfikovat. Pro konstrukci polic a regálů je lepší použít plast a kov.

Jak vyrobit substrát vlastníma rukama

Pěstování ústřic v substrátu, vyrobené vlastními rukama doma, ochrání před zbytečnými náklady a špatně dekontaminovanými složkami "půdy". Chcete-li osobně vytvořit základ pro pokládání semen, musíte znát následující pravidla:

 • Nejlepším substrátem pro ústřicovou houbu je pšeničná sláma, ječmen, slupky slunečnicových semen, pohanková jádra, stonky a kukuřičné klasy. Zkušení pěstitelé hub praktikují pěstování ústřic na pilinách z tvrdého dřeva. Začátečníci by se měli této metody zdržet, protože vyžaduje zkušenosti a tvrdou práci. Všechny suroviny musí být čisté, dobře vysušené, bez plísní a hniloby.
 • Připravený materiál se položí do velké nádoby s vodou a vaří se asi hodinu. První tepelné ošetření je navrženo tak, aby důkladně saturovalo vlhkost, odplavilo prach, odstranilo hmyz a larvy.
 • Lisovaná sláma by měla být rozdrcena na velikost 4–5 cm, zlomek stonků kukuřice a klasů by měl být stejný.
 • Před použitím se substrát podrobí opakovanému 2-hodinovému tepelnému zpracování ve velkoobjemových nádobách pro dezinfekci. Voda v nádrži by měla být dvakrát více surovin.
 • Tepelně zpracovaný materiál je chlazen a vyždímán tak, aby byl substrát mokrý, ale ne mokrý (při jeho stlačování v ruce by voda neměla proudit). Přehřátý substrát nepříznivě ovlivňuje proces růstu.

Výběr a nákup mycelia

Je nutné nakupovat mycelium od spolehlivých dodavatelů sadebního materiálu - ve specializovaných prodejnách a od velkých firem zabývajících se pěstováním hub. Druhá možnost je vhodná pro zkušené pěstitele hub a je výhodná v tom, že může být mnohem levnější pro producenty hlívy ústřičné koupit ne nové mycelium, ale takové, které není vyvíjeno během roku, ale je schopno produkovat podstatnou sklizeň. Začátečníci lépe koupit cereální mycelium. Nevyžaduje další zpracování. Z 1 kg surovin se vyrábí až 3 kg výrobků.

Vzhled semena indikuje jeho kvalitu. Zrna by měla být nažloutlá s oranžovým nádechem. Temné skvrny na nich ukazují na přítomnost plísně, takže byste měli okamžitě opustit nekvalitní semeno. Mycelium by mělo být s čerstvým houbovým zápachem. Ammoniac taint by měl upozornit kupujícího. Indikuje nesprávné skladování mycelia a jeho poškození. Než provedete nákup, stojí za to prozkoumat na internetu recenze o tomto dodavateli zboží. Za prvé, je lepší vzít malou testovací dávku mycelia ke kontrole její kvality.

Uložte semena a nainstalujte brikety

Technologie pěstování začíná položením mycelia do substrátu. Pre-mycelium se provádí jeden den v místnosti, kde se plánuje pěstovat houby, aby se zabránilo jeho smrti před šokem. Po přípravě substrátu pro pěstování hub doma, pokračujte k pokládání semen v briketách. Pro tento účel se ideálně hodí nové plastové sáčky o rozměrech 35 x 75 cm (5 kg), předem upravené bělícím roztokem.

Pro vytvoření brikety je nádoba naplněna vrstvami se substrátem a myceliem. Chcete-li začít a dokončit naplnění vaku by měla být vrstva substrátu. Alternativně nalijte 5 cm živného materiálu a rozprostřete 0, 5 cm mycelia, po kterém jsou sáčky pevně uvázány a označeny. Připravené brikety podléhají perforaci - řezné otvory, kterými bude mycelium dýchat a ústřice tečkovaná primordia.

Zkušení pěstitelé hub považují za nejlepší perforaci bloků na diagonále pytle nebo v šachovnicovém vzoru. Na jedné briketě jsou vytvořeny 4 otvory ve tvaru půlměsíce, takže když se objeví hlíva ústřičná, ventil polyethylenové fólie se posouvá stranou a nenarušuje růst hub. Průměr řezu by měl být 10 cm, perforace musí být provedena do jednoho dne po vytvoření brikety. Připravené "postele" jsou instalovány na speciálních stojanech tak, aby vzdálenost mezi nimi byla nejméně 20 cm.

Péče o mycelium v období růstu a dozrávání

Chovná houba v suterénu není náročná, s výhradou technologie šlechtění. Péče o mycelium během růstu a zrání je jednoduchá a nevyžaduje další náklady. Základní pravidla pro zajištění vysoké sklizně ústřic: \ t

 • Klimatické podmínky:
 1. Teplota vzduchu pro růst mycelia by neměla překročit rozsah 20–30 ° C.
 2. Překročení těchto parametrů nejméně o 1–2 ° C bude mít za následek smrt sazenic.
 3. Na začátku fáze plodu by teplota vzduchu v místnosti měla být 3–6 ° C, během růstu hub - 12–15 ° С.
 4. Vzduchování sklepa je zakázáno, aby nedošlo k narušení hladiny oxidu uhličitého, který je nezbytný pro rozvoj kultury. V ideálním případě by měla být 1300 ppm.
 5. Optimální obsah vlhkosti je 85–95%. Podporují ho zvlhčovače vzduchu, časté stříkání prostoru a zřizování otevřených vodojemů u ohřívačů.
 • Osvětlení Během inkubační doby (20-25 dnů) není nutné místnost osvětlovat. Denní míra osvětlení pěstovaných hub je nejméně 8 hodin rychlostí 5 W výkonu světelných zařízení na metr čtvereční. m
 • Zalévání Ve stadiu vzniku primordia mycelia a plodů hub je nutné brikety zavlažovat teplou vodou z postřikovače alespoň dvakrát denně. Nemůžeme dovolit vyschnout ústřice ústní.
 • Preventivní opatření k dezinfekci prostor. Aby se zamezilo tvorbě plísní ve vlhkém prostředí, jsou stěny a podlaha suterénu ošetřeny nejméně jednou týdně roztokem obsahujícím chlor.

Sklizeň

První úrodu hub lze sklízet 1, 5 měsíce po pokládce. Zkušení pěstitelé hub doporučují odstranit houbu parta rolováním kolem své osy. Pokud odříznete rodinu hub, zbývající pahýl stonku může svým živným médiem přilákat bakterie a škodlivé houby. Infekce mycelia a rozmnožování patogenů bude probíhat rychlostí blesku v teplých a vlhkých podmínkách.

Pokud se při seskupení houby na substrátu nevyskytnou žádné známky infekce plísní, odstraňte zbývající části hlízy ústřic v otvoru bloku se substrátem a zakryjte hnízdo sterilní slámou. Pak přeneste sáček do tmavé vlhké místnosti pro inkubační dobu další plodící vlny. Po 2-3 týdnech bude možné sklízet novou plodinu. Jedna záložka poskytuje 3 plné sklizně, z nichž první je nejvyšší.

Ředění hlívy ústřičné doma značně

Pěstování hlívy ústřičné doma je často prováděno rozsáhlým způsobem. Jeho výhodou je jednoduchá technologie, nedostatek plodin není uvnitř, ale na pařezech v otevřeném prostoru. Nevýhodou této metody je vliv negativních povětrnostních podmínek na růst kultury hub. Pro označení mycelia se používají pouze listnaté druhy stromů: popel, topol, kaštan atd. Příprava kulatiny a výsadba semen se skládá z několika kroků:

 1. Přípravy na pěstování hub doma se konají v červnu.
 2. Při sklizni dřeva označte horní řez.
 3. Dřevo o průměru 25–35 cm se rozprostírá na pahýlcích 30–35 délky.
 4. Namočte po dobu 1-3 dnů ve vodě.
 5. Ve stinném místě ve dvorním prostoru jsou jámy vykopány na 50 cm rýčovém bajonetu 15 cm od sebe.
 6. Pokrýt jámu vrstvou mokrých pilin z dřevin, aby se vytvořila drenážní vrstva a zachovala vlhkost.
 7. Na spodní straně řezu pily je vytvořen 10 mm otvor s vrtákem do hloubky 5–10 cm.
 8. Houbové mycelium se umísťuje do připravených dutin a pokrývá plastelínou (víno zátky nebo skotskou).
 9. První pahýl je instalován na pilinách s otvory směřujícími dolů do země o 15 cm pro upevnění a je uložen se zemí.
 10. Následující polotovary jsou umístěny tak, že mycelium je položeno na dně. Pařezy jsou spojeny nehty bez víček.
 11. Klouby jsou obaleny lepící páskou, aby se udrželo vlhké prostředí pro klíčení mycelia.
 12. Péče o "lůžka" spočívá v pravidelném zalévání půdy kolem pne a zavlažování dřevěných konstrukcí vodou.
 13. První sklizeň může být odebrána v srpnu až září.
 14. Plantáž bude plodit ovoce po dobu 5 sezón. Největší sklizně jsou ve 2–3 letech.

Jak pěstovat mycelium hlívy ústřičné doma

Mycelium se pěstuje v laboratoři, ale opakování procesu, vytvoření nezbytných podmínek, je možné doma. To bude vyžadovat trpělivost, schopnost vytvářet sterilní podmínky. Musíte sbírat potřebné nástroje, vybavení, materiál a můžete pokračovat v procesu pěstování dělohy, intermediálního mycelia a inokula.

Zařízení a nářadí

Aby bylo možné pěstovat mycelium doma, potřebujete plyn, vodu, elektřinu. Je nutné připravit vybavení a nástroje:

 • agar-agar-želé-jako médium pro pěstování mikroorganismů (lze zakoupit v supermarketu);
 • alkohol k dezinfekci nástrojů, nádob a povrchů;
 • peroxid vodíku k dezinfekci houbového materiálu;
 • vata;
 • lepicí páska;
 • fólie;
 • teploměr;
 • pinzety;
 • zkumavky;
 • 3litrové sklenice;
 • sterilní gumové rukavice;
 • pipety

Fáze postupu

Rostoucí mycelium není rychlý proces, ale pomáhá šetřit peníze na nákup osiva. Mycelium pěstované ručně s ohledem na sterilitu a technologii aktivně nese ovoce. Pěstitel hub bude klidný, pokud jde o kvalitu osiva, získaného nezávisle doma. Pokyny pro pěstování:

 1. Dezinfikujte alkoholem všechny nástroje, povrchy, vybavení, aby nedošlo k přenosu patogenních bakterií.
 2. Používejte rukavice.
 3. Agar-agar vložte na dno zkumavky.
 4. S pomocí pinzety sevřete pár malých kousků hub blíže k čepici. Vyberte si velkou, mocnou instanci.
 5. Ponořte je do peroxidu vodíku a vložte je do zkumavky na agaru.
 6. Nádobu pevně ucpěte bavlnou a zasejte lepicí páskou.
 7. Zkumavky nechte na místě s teplotou vzduchu nejméně 20 ° C.
 8. Po 2 týdnech se na povrchu agaru objeví bílý povlak - mycelium dělohy.
 9. Vařte 15 minut na 1 kg ječmene nebo pšenice dezinfikovat, chladné a suché.
 10. Smíchejte obiloviny se sádrou (30 g) a křídou (10 g).
 11. Výsledná směs se vlije do sterilizovaných třílitrových nádob na 2/3.
 12. Mycelium dělohy je zasazeno v rostlinném substrátu.
 13. Na krku bank uložte fólii, upevněte ji skotskou.
 14. Termín pro získání intermediárního mycelia je 2–3 týdny.
 15. Pro vynásobení inokula se postup opakuje, vloží se meziprodukt mycelia do plechovek obilí.
 16. Po růstu mycelia se pěstuje v pytlích se substrátem (popsaným výše).

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: