Drahá doprava je nejen stavem majitele, ale i vyšším přepravním poplatkem. Volal "luxusní daň", to se týká všech vozů ze speciálního seznamu státu. Výše zvýšeného poplatku závisí na průměrné ceně vozu a jeho věku.

Co je to daň z luxusu na auta

Tento koncept vznikl od 1. ledna 2014 se zavedením změn v odstavci 2 čl. 1 písm. 362 daňového řádu. Daň z luxusních automobilů je prémií pro standardní kolekci vozidel, což je druh platby za vlastnictví drahého auta.

Daň je zahrnuta ve výši přepravného, ​​takže není účtována zvlášť.

"Luxury" v Rusku jsou auta, která splňují tři kritéria najednou:

 1. Patří do třídy cestujících.
 2. Průměrné náklady - od 3 milionů rublů. a dražší.
 3. Uveden v seznamu Ministerstva průmyslu a obchodu Ruska (Minpromtorg). Značka, model, vybavení, věk od okamžiku výroby, typ motoru a jeho objem se musí plně shodovat s údaji z tohoto seznamu.

V případě, že vozidlo není vhodné alespoň pro jeden z nich, nebude účtován poplatek za automobilový luxus. Výše zvýšeného přepravného závisí na:

 • Výkon motoru (počet koňských sil).
 • Oblast, kde je vozidlo registrováno.
 • Průměrná cena vozidla.
 • Věk auta od jeho vydání.

Zvýšená daň z vozidel na drahé vozy vytvořené k plnění několika úkolů:

 • Zmírnit sociální nerovnosti.
 • Doplňte regionální rozpočty o další finanční prostředky.
 • Motivovat bohaté vrstvy společnosti k investicím do výroby, což činí spotřebu méně atraktivní.
 • Nahradit dovážené výrobky - luxusní poplatek se netýká domácích automobilů.

Výpočetní vzorec

Standardní daň z motorových vozidel je výkon motoru vynásobený regionální sazbou daně. Pokud je vůz "luxusní", pak tento vzorec je doplněn dalším faktorem: (TH) x (faktor zesílení).

Boost faktory

Vycházejí z průměrné ceny vozu a jeho věku. Zásadou je, že čím dražší a novější auto, tím více budete muset zaplatit:

Průměrné náklady (milion rublů)

Věk vozidla od data vydání

Faktor zesílení

3-5

Až 1 rok

1.5

Od 1 do 2 let

1, 3

2 až 3 roky

1.1

5-10

Až 5 let

2

10-15

Až 10 let

3

Od 15 a více

Až 20 let

Nový luxusní vůz, který stojí od 3 do 5 milionů rublů, je po tři roky vystaven zvýšenému výběru. Od 4. roku vlastnictví se na automobily vybírá standardní daň. Pokud je doprava dražší, pak je zvýšená daň účtována 5, 10 nebo 20 let.

Důležitá poznámka: i když je „luxusní“ auto zakoupeno s najetým kilometrem, nezachrání to od násobících faktorů.

To bere v úvahu jeho stáří, a ne řízení kilometrů. Nepodceňovaná cena v kupní smlouvě také nic nevyřeší - daň z luxusu je tvořena na průměrné ceně vozu.

Ke snížení nebo obcházení zvýšeného poplatku mohou být dva právní způsoby:

 1. Zaregistrujte auto v regionu s nižší sazbou daně z vozidel.
 2. Vyměňte motor za méně výkonný protějšek. Počet koní by měl být menší než hodnota uvedená v tabulce luxusních vozidel.
 3. Pro vyhlášení daně, že po dobu 5-8 let jízdy na špatných silnicích, se skutečný objem motorového vozidla snížil dvakrát.

Jak vzniká seznam automobilů?

Vozidla, pro která platí daň z luxusních vozidel v Rusku, určuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Každoročně požaduje informace o osobních automobilech, jejichž základní konfigurace stojí od 3 milionů rublů. Informace pocházejí přímo od výrobců nebo jiných oprávněných osob.

Průměrné kritérium je prvním kritériem pro zařazení do seznamu. Vypočítává se z maloobchodních cen základních verzí doporučených pro 1. července a 1. prosince. Dále zkontrolujte datum vystavení vozidla. Věk automobilů za 3-5 milionů rublů. letos by nemělo být více než 3 roky, pro 5-10 milionů - až 5, pro 10-15 milionů - až 10, pro 15 a více - ne více než 20.

Pokud jsou v seznamu uvedena auta, zobrazí se následující informace:

 • značka;
 • model;
 • typ motoru (poháněný benzínem, naftou nebo hybridem);
 • výkon motoru;
 • věku od propuštění.

Seznam drahých vozidel 2022-2023

Seznam automobilů spadajících pod daň z luxusu je každoročně aktualizován. Je k dispozici na webových stránkách Minprotorg a každá nová verze je stanovena nejpozději 1. března. Seznam 2022-2023 obsahuje 1 100 vozů, v roce 2022-2023 jich bylo více než 900. Můžete se s ním seznámit na oficiálních stránkách ministerstva: minpromtorg.gov.ru, a to v sekci „Dokumenty“ a pak na „ Seznamy a rejstříky.

Video

Kategorie: