Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Astigmatismus onemocnění je porušením zrakové ostrosti způsobené deformací tvaru rohovky, čočky. Toto je kvůli porušení lomu paprsků, které padají na sítnici, a toto vede k rozmazaným obrysům objektů. V raných stádiích lze astigmatismus léčit doma. To je nejlepší řešení pro lidi, kteří chtějí obnovit vidění bez chirurgického zákroku, ale v pozdějších stadiích bez chirurgického zákroku nelze nemoc vyléčit. V mezinárodní medicíně je tato choroba označena μB-10-H52.2.

Jak léčit astigmatismus u dětí a dospělých doma

Nejjednodušší je korigovat vidění v raném stádiu onemocnění, proto je důležité jej diagnostikovat co nejdříve. Charakterem onemocnění je jeho projev u dětí mladších než jeden rok. Chcete-li si všimnout, že dítě se stává astigmatickým, je obtížné, vysoké riziko chybět ve vývoji onemocnění. Dětský astigmatismus, obvykle vrozený, je dědičný. Pokud jeden z rodičů trpí krátkozrakostí nebo krátkozrakostí, mělo by být dítě pravidelně kontrolováno z hlediska problémů s viděním.

Onemocnění je obvykle rozděleno do tří stupňů. Astigmatismus do 3 D je považován za slabý, průměr je v rozmezí 3-6 D, vysoký - od 6 D. Pravidelné prohlídky s oftalmologem opraví vidění bez použití laserové operace. Léčba závisí na typu astigmatismu, který je rozdělen na rohovku a čočku. Druhá možnost je méně závažná, tolik ji vyléčilo bez operace. V tomto případě pomáhají při obnově čočky brýle s astigmatismem, čočkami a kapkami.

Použití astigmatických čoček

Korekci vidění lze provést pomocí torických kontaktních čoček. Pro výrobu stejného materiálu jako u běžných čoček. Speciální sféroylindrický tvar pomáhá obnovit objektiv. Čočky mají dvě optické síly, z nichž jedna je zaměřena na korekci astigmatismu podél meridiánu a druhá na zlepšení zraku. Můžete si zakoupit jednorázové nebo opakovaně použitelné kontaktní čočky. Mezi výhody této metody patří:

 • schopnost vytvořit nejlepší podmínky pro binokulární vidění (oběma očima);
 • minimální projevy zkreslení obrazu a prismatického efektu;
 • minimální změny obrazu na sítnici a zorných polích.

Nevýhody této metody ke zlepšení vidění taky. Pravidelné nošení čoček může vyvolat zánětlivý proces, nepohodlí. Ve vzácných případech se onemocnění dále zhoršuje, astigmatismus pokračuje. Tento efekt zmizí po zastavení nošení čoček. Existují případy, kdy prodloužené užívání vedlo k metabolickým a dystrofickým změnám v rohovce.

Kapky pro zlepšení vidění

V případě astigmatismu je možné posílit vidění pomocí očních kapek, včetně vitaminu. Hlavním účelem je zvýšení metabolismu, prokrvení čočky a rohovky. Nástroj nezlepšuje vidění, ale pomáhá zastavit postup astigmatismu. Je třeba poznamenat, že kapky jsou zvláště užitečné pro krátkozraké a dlouhozraké lidi. Mezi oblíbené léky lze najít takové názvy:

 • "Taufon";
 • "Uvináky";
 • Emoxipin;
 • "Udzhal".

S očními cvičeními

Jak zlepšit vidění? V raných stadiích nemoci pro léčbu astigmatismu doma, lékaři doporučují začít s nabíjením pro oči. To je nejjednodušší způsob, jak vrátit normální vidění bez dodatečných prostředků, které by měly být využity ve formě prevence rozvoje onemocnění. Je třeba, abyste pravidelně prováděli alespoň 2x denně, každé cvičení by se mělo opakovat nejméně 6krát. Gymnastika pro oči:

 1. Zavřete oči, posuňte je svisle, pak vodorovně.
 2. Aniž byste otevřeli oči, otočte je v kruhu, pak otevřete a opakujte pohyb. Prvních šestkrát jsou ve směru hodinových ručiček, druhé proti.
 3. Často na chvíli bliká.
 4. Držte prst na nose a soustřeďte se na jeho vidění na 30 sekund.
 5. Vyberte dvě položky. Jeden by měl být blízko a druhý daleko. Podívejte se na ně. Díky tomu budou svalová vlákna oka fungovat.

Podle Batesa

K odstranění astigmatismu můžete použít metodu Beist. Další možností pro oční gymnastiku, která byla vyvinuta americkým oftalmologem. Podle teorie lékaře spočívá problém onemocnění v nerovnoměrném napětí svalů oka. Vysvětlil to přítomností krátkozrakosti nebo hyperopie u všech lidí s tímto problémem. Při výběru cvičení Bates vycházel ze starověkých orientálních zdravotnických systémů, které uvádějí, že síla očí souvisí s celkovým stavem těla. Bates Gymnastics:

 1. 100 velkých otočení hlavy.
 2. Během zatáčení pohybujte očima po stránce s malým potiskem mezi čarami, z nichž každá jemně bliká. Kombinujte rychlý pohled na stránku s otočením hlavy.
 3. Během minuty tiše a často zamrkal.
 4. Dělejte specializovaná cvičení pro krátkozraké nebo dlouhozraké lidi.

Lidové léky na oči

Populární metody:

 1. Stříkající voda je jednoduchá metoda pro léčbu astigmatismu doma. Mělo by být 30-50 krát se studenou vodou stříkat na oči. Tím se zlepší krevní oběh a metabolismus.
 2. Infuze na borůvkové listy. V 1 litru vařené vody, míchejte 2-3 lžičky borůvkové listy. Nechte působit 5-6 minut, protáhněte je přes tenké plátno. Infuzi používejte před jídlem po celý den ve stejných dávkách.
 3. Infuze očí. Pro léčbu astigmatismu a zlepšení vidění vařte asi 1 litr vroucí vody v 1 litru vroucí vody. Nechte strmé 2-3 hodiny a přetáhněte se přes tenké plátno. Pijte 100 g 3krát denně přesně před jídlem.

Vlastnosti léčby astigmatismu

Odborníci říkají, že jen velmi málo lidí léčí počáteční stadium astigmatismu (až 0, 5 D), je přítomno téměř u všech lidí, ale nemá žádný vliv na vidění. Oprava obvykle začíná použitím brýlí, čoček nebo gymnastiky pro oči. Každému, kdo trpí touto chorobou, je zakázáno číst ležet nebo ve špatném světle. Kromě práce na očích, měli byste posílit své tělo jako celek: sport, správné výživy (dostatek vitamínů). Na základě typu astigmatismu jsou předepsány různé způsoby léčby.

Smíšené

S tímto typem astigmatismu nemá člověk žádnou viditelnost ani daleko, ani blízko. Toto je nejobtížnější možnost léčby patologie. Je nutné snížit optický výkon pod jeden meridián a zvýšit jej v jiném, kolmém k prvnímu. Pro ošetření dětí používaly brýle, v adolescenci - čočky. Jsou předepsány pro trvalé opotřebení.

Pro pacienty zralého věku jsou vybírána skla s kombinací kulovitých, válcových brýlí. To vám umožní nastavit optický výkon hlavních meridiánů oka. Možnost s torickými čočkami. Nejúčinnější léčbou, která zlepší vidění, bude laserová korekce zraku, ale relaps je možný bez prevence onemocnění.

Myopika

Porucha zraku, u které je diagnostikována krátkozrakost, může vyvolat myopický astigmatismus. Je důležité zjistit onemocnění v raném stádiu, aby byla léčba účinná. K tomu byste měli pravidelně navštěvovat očního lékaře. Zvláště pozorná potřeba být rodiči k jejich dětem. Pokud si všimnete, že dítě šilhá, nebo se dívá na něco s hlavou sklonenou, stěžuje si na únavu očí, vezměte ho k lékaři.

V první fázi se pro léčbu astigmatismu používají cvičení pro oči, nosení čoček nebo brýlí. Operace korekce zraku se zpravidla provádí ve vysokých stadiích onemocnění, protože dlouhodobé používání brýlí, čoček může vyvolat bolesti hlavy, závratě. Na žádost pacienta však může být operace provedena v první fázi.

Hypermetropní

Na rozdíl od předchozího myopatického typu je hypermetropický astrofmatismus s dlouhým zrakem. Neexistují žádné přesné údaje o příčinách jejího projevu, ale má se za to, že nemoc je zděděná. To je jeden z důležitých důvodů pro rodiče s touto nemocí, aby pozorně sledovali zdraví očí svých dětí. Existují dva typy tohoto onemocnění:

 1. Jednoduchý hypermetropický astigmatismus. Jeden člověk dobře vidí jedním okem a druhý má zrak.
 2. Komplikovaný hypermetropický astigmatismus. S ním se v obou očích vyvíjí hyperopie.

Pro korekci vidění jsou dospělí předepsáni k nošení čoček nebo brýlí při provádění určité práce. Děti je také musí nosit po celou dobu, aby se zabránilo výskytu astenopie, strabismu nebo amblyopii. Tyto metody nevyléčí nemoc, pouze zlepšují vidění při nošení čoček nebo brýlí. Astigmatismus lze korigovat pouze chirurgicky s pomocí „vyrovnání“ rohovky.

Jak zkontrolovat zrak doma na počítači

Každý člověk může nezávisle testovat astigmatismus, pokud je podezřelý z tohoto onemocnění. To lze provést přímo doma, sedí v přední části počítače. To není 100% přesná metoda, ale měla by být předána, aby uklidnila duši. Před vámi bude fotografie sněhových vloček s paprsky stejné tloušťky. Člověk se zdravým zrakem uvidí všechny linie sněhové vločky stejně jasně, detailně. V přítomnosti astigmatismu bude jedna část obrazu méně jasná než druhá.

Video: jak dělat gymnastiku pro oči s astigmatismem

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: