Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Strom smrti a života se nazýval tento jedovatý keř, který je vytrvalá rostlina a je uveden v červené knize. Jak dlouho žije tis? Jaké jsou jeho prospěšné vlastnosti a jak růst, platí? Naučte se vše o zajímavém, neobvyklém závodě.

Co je tis

Jehličnatý stálezelený tis má červené plody, které jsou smrtelné pro lidi a zvířata. Otrava osobou může mít takové příznaky: bolest břicha, zvracení, nevolnost, ztrátu vědomí. Při požití jedovatých semen, taxin negativně ovlivňuje srdeční činnost, zastavuje dýchání a způsobuje vážné podráždění sliznic trávicího traktu.

Jaké živiny obsahuje jehličnatý strom? Semena a masité střechy rostliny se skládají z alkaloidů a sacharidů a složení listů, kůry a dřeva je opatřeno takovými sloučeninami jako:

 • terpenoidy (taksin);
 • steroidy (sitosterol, campesterol);
 • kyanogenní sloučeniny (toxylin);
 • lignany;
 • taniny;
 • fenoly a jejich deriváty;
 • vitamíny;
 • flavonoidy;
 • antokyaniny;
 • vyšší mastné kyseliny;
 • vyšší alifatické alkoholy.

Tisu berry - fotografie a popis

Krásná rostlina na fotografii - tis. Jehličnatý strom s červenými plody je mezi stromy dlouhotrvající. Jeho kořeny jsou pokryty mykorhizí a pronikají hluboko do půdy. Velikost kmene s hnědočervenou kůrou může růst až do 2, 5 metru. Hustá forma koruny zdůrazňuje bohatou zelenou barvu s tmavým odstínem. Strom tisu má jeden pupen a je opylován v posledních měsících jara. Zajímavostí je, že všechny části rostliny (včetně bobulí tisu a prašníků) jsou jedovaté, s výjimkou prisemennik.

Yew berry - kde roste

Tato fotografie ukazuje rostlinu tisu, která roste v jižní, západní a střední Evropě. Keře se nacházejí v lesích Afriky a Íránu, na území Krymských hor, Karpat, v Kavkaze, Bělorusku, Litvě, Estonsku, Lotyšsku, pobaltských státech. V Rusku najdete závod v Kaliningradské oblasti. Jeden z nejstarších evropských stromů je tisový strom Fortingel, který žije ve Skotsku. Podle legendy, sám Pontský Pilát odpočíval pod korunou krásného stromu, když byl dítě.

Odrůdy tisu

Tato rodina má 800 druhů a nejběžnější odrůdy jsou: kanadský, špičatý, berry, střední. Existují mezidruhové hybridní rostliny. Níže je seznam nejoblíbenějších druhů, které se používají k vytvoření nádherné zelené ploty a živé ploty v zahradě. Zajímavé odrůdy tisu, které vám pomohou vytvořit ráj na vašich stránkách:

 • Fastigiata Aurea;
 • zakrněla Semperaurea;
 • Repandenti se šíří po zemi;
 • Hicksti;
 • Elegancessima;
 • Taxus vacata;
 • David;
 • Colchicus Iglitsa;
 • Fastigiata;
 • Summergold;
 • Repandance.

Taxus baccata

Strom rodiny Yew roste pomalu a má tenkou červenohnědou kůru. Tisu bobule taxus baccata začíná kvetoucí brzy na jaře (březen, duben). Rostlina se cítí skvěle ve stínu a dává přednost půdě bohaté na živiny. Strom však není příliš náročný. Z příliš kyselé půdy může rostlina zemřít. Trička dokonale snášejí silný mráz, vysokou vlhkost, hlučné klima města a větrné počasí.

Yew David

Pro malé okrasné zahrady je třeba vybrat speciální odrůdu. Tees david je majitelem žlutých jehel. Fanoušci tvorby postav z rostlin by si měli být vědomi toho, že David snadno tvaruje vzory a smyky. Místo pro vytvoření kompozice by mělo být vybráno na slunci, protože barva jehel se mění ze stínu - stává se světle zelenou. V zimě rostlina nepotřebuje zvláštní péči, David je nenáročný a odolný vůči chladu.

Yew Berry Fashigiata

Půvabná forma ve formě úzkého sloupu má tisu fastygie. Stín jeho jehel závisí na ročním období: bohaté tmavě zelené jehly mění barvu větví na světlejší. Zahradníci by měli vzít v úvahu velikost rostliny: výška je 5 metrů, šířka - 2 metry, takže je třeba předem myslet na místo pro výsadbu. Odrůda je bohatá na masité červené plody. Semena parku stromy dozrávají na podzim.

Yew eleganthissima

Nádherné tisové bobule elegantní ve věku deseti let mají výšku 1 metr s průměrem jednoho a půl metru! Navenek se podobá jehličnatému plesu, má světle žlutou barvu jehliček, která se na podzim mění na bílou. Zvláštního nebezpečí jsou všechny části eleganceimma, kromě červených sazenic. Mezi zvířaty mohou nejvíce trpět jeleni a koně, pokud používají jehly uvnitř. Eleganthissima má některé odlišnosti od jiných odrůd - jeho oplodí vypadá jako brýle s jasně červenou barvou.

Yew berry summergold

Světlé zlaté jehly s nažloutlými jehlami odlišují tis zlatý mezi ostatními protějšky. Díky své barvě se odrůda jmenovala Summergold, což znamená „zlaté léto“ v ruštině. Koruna tisu má legrační tvar polštáře. Když rostlina dosáhne věku 10 let, výška dosahuje 80 cm, nedostatečnost odrůdy je neschopnost snášet suchost půdy. Vzhled a odolnost vůči mrazu poskytl summergold jedním z hlavních míst na zelených plochách krásných parků, na květinových cestách.

Tzv

Ozdobné tisy berry Repandens je široce známý mezi zahradníky a krajinářství. Je nízká, v dospělosti sotva dosahuje 50 cm a tvar oblouku jehel vypadá jako originální obraz. Rostlina netoleruje plné stínování a přestává růst. Aby vás každý den potěšila, potřebuje vlhkost, slunce nebo částečný stín. Z důvodu slavnostního, elegantního vzhledu se doplnění bobule používá k dekoraci alpských zahrad, oblázkových zahrad, břehů řek a rybníků.

Yew berry - péče a přistání

Pro lepší růst keře je vhodná pečlivě hnojená půda. Složení pro výsadbu může zahrnovat: část půdy rašeliny, písku, trávníku nebo listů. Kyselost půdy by měla být slabá nebo s neutrálním pH. Výsadba tisu na podzim se neprovádí, rostlina je vysazena brzy na jaře. Odrážka mezi budoucími řasami by měla být nejméně 2 m. Místo, kde stonek vstupuje do kořene, by mělo být zarovnáno s horní vrstvou půdy a výsadba by měla být vykopána nejméně 70 cm.

Je-li důvodem k výsadbě a opuštění tisu vytvoření živého plotu, pak je vhodné vykopat zákop o délce 0, 5 metru předem, aby byl tis v jedné řadě vysazen. Pokud potřebujete dvě řady, hloubka výkopu se zvýší na 75 cm, komplex minerálních hnojiv se zavádí do půdy během výsadby i na jaře. Pravidla péče jsou následující: voda 1 krát, každý měsíc, po dobu 2 let. Zalévání by mělo být prováděno pravidelně, nejméně však 10 litrů pod jedním závodem. Uvolnění kolem keře je nutné pouze na první 3 roky.

Reprodukce tisu

Proces rozmnožování tisu je rozdělen do dvou typů a závisí na tom, zda máte volný čas. Vhodné pro odchov a sazenice. Letní obyvatelé doporučují vybrat řízky, protože klíčení semen může být zpožděno na dlouhou dobu. Pokud jsou větve rostliny směrovány nahoru, pak z řízků budou stromy s vertikálním růstem. Při zakořenění řízků z horizontálních větví, šíření, širokých, nízkých křovin.

Tis - rozmnožování řízky

U okrasných keřů tisu dochází k rozmnožování vegetativně. Ne dříve než v září, ale ne později než v říjnu, začínají letní obyvatelé sklízet řízky. Po nástupu tohoto období budou maturované výhonky schopny zakořenit. Považovány za vhodné řezy délky 16-17 cm.Pro reprodukci, musíte vzít pětileté výhonky, protože roční větve budou obtížné kořen. Je nutné odstranit jehly na dně a umístit je do země s pískem a rašelinou (2: 1). Krabice se přesunou do skleníku nebo do obyčejného pokoje. Duben-květen je považován za měsíce pro roubování.

Berry Yew

Rostlina může být množena pomocí semen, které je třeba připravit na podzim a okamžitě zaseté. Můžete čekat na jaro, aby provedli jarní výsadbu. Způsob rozmnožování semen zahrnuje jejich uložení do jara v místech s nízkou vlhkostí při teplotě +5 ° C. Semena tisu vyžadují stratifikaci (napodobování zimních podmínek) každých šest měsíců. Šíření semene tisu není populární. Po 30 letech strom poroste jen jeden metr. To je dlouhý proces, který vyžaduje trpělivost a čas.

Aplikace tisu

Rostlina není určena pro požití v důsledku svých přirozených jedovatých vlastností, ale lidé stále nacházejí použití - použití bobu jabloní v klasické homeopatii. Přípravky se připravují na bázi tinktury jehličí, které pomáhají při bolestech hlavy, chronické laryngitidě, kašli po jídle, problémech s trávením a bolestivém močení. Výživné jehly lze aplikovat externě dermatitidou, erysipy, pustulární vyrážkou, revmatismem, kožní mykózou, dnou, pro léčbu svrabů.

Dřevo tis

Ve starověku, anglické luky byly vyrobeny z rostlin, které byly použity v bitvách. Viskozita dřeva vyrobila tis nejlepší materiál ve stavbě lodí, instalatérství, tesařství, protože kůra stromu ne hnije a je známý pro jeho trvanlivost. Příznivé vlastnosti tisového dřeva způsobily neuvěřitelnou poptávku po závodě na trhu a tím i úplné zničení. Dnes je bobulový tis obyčejný jako ekologizující prvek, slouží jako okrasná rostlina a je používán ve figurálních kompozicích.

Tis v krajinářském designu - foto

Často používá evergreen tis v krajinářském designu zahradníků. Kvetení začíná na konci dubna. Rostlina může být ve stínu, není zažívá nedostatek světla, může být oříznuta, vhodná pro použití jako živé ploty, jemně zdobené živé ploty. S pomocí tohoto keře bude vaše zahrada proměněna v nádherný sál figurálních kompozic z živých rostlin: rovnoměrně zdobené kostky, kruhové kuličky a dokonce i celé sochy.

Tis v tradiční medicíně

Doma si můžete připravit nástroj, který vám pomůže s nádory po chemoterapii, radiací. K přípravě receptu je třeba najít 150 g větví suchého tisu s kůrou a dát je do hrnce nebo 1, 5 litrové láhve. Kryt s vodkou, pevně zavřete víko. Trvejte 2 měsíce na tmavém místě s pokojovou teplotou. Nevystavujte tinkturu slunečnímu záření.

Rostlina tis v tradiční medicíně by měla být aplikována ve velmi přísném vzoru vzhledem k jeho toxicitě. Kapky musí být zředěny ve 30 ml vody, vypít před jídlem. Pokud se vyskytne nevolnost, voda by měla být nahrazena infuzí medu nebo medu. Před použitím je třeba tinkturu protřepat a pipetu vyměnit jednou týdně. Před přijetím nezapomeňte konzultovat s fytoterapeutickým onkologem. Režim tinktury tisu je:

 1. V prvním týdnu vypijte 3 kapky ráno a večer.
 2. Ve druhém týdnu zvyšte dávku na 5 kapek, 3x denně.
 3. Ve třetím týdnu pít 7 kapek 3x denně.
 4. Postupně dosahujte 25 kapek 3x denně.
 5. Pijte lék po dobu 2 měsíců.
 6. Začněte střídavě: jeden měsíc na 10 kapek, další na 25 kapek.

Video: Berry tis

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: