Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Lidské zdraví je přímo závislé na výživě. Konzumace potravin s GMO nebo pěstování s použitím toxických chemikálií a hnojiv vede k nezvratným následkům pro tělo. Moderní agronomové nabízejí možnost obrátit se na zkušenosti našich předků, aby se přírodní zemědělství stalo základem zemědělství.

Ekologické zemědělství - co to je

Ekologické zemědělství se liší od tradičního pěstování půdy šetrným přístupem k přírodním ekosystémům v přírodě. Použití pesticidů, hluboké zpracování bylo škodlivé pro zemi, snížená plodnost, porušila přirozený oběh látek, snížena na "ne" prospěch z červů a mikroorganismů. Ekologické zemědělství je založeno na uvědomění si volné interakce mezi půdou, rostlinami, zvířaty, organickými zbytky a osoba musí hrát roli asistenta, nikoli škůdce.

Základy ekologického zemědělství

Principy a základy ekologického zemědělství jsou snadno pochopitelné a skládají se z:

 1. Země je živý organismus, jehož struktura by neměla být narušena. Intenzivní kultivace orné vrstvy, nadměrné hloubení, uvolňování, mineralizace a další zemědělské práce jsou velmi pracné a vedou k vysokým nákladům na materiál s nízkou účinností. Přirozené hospodaření na farmě nebo zahradním pozemku vede k minimálním nákladům a zároveň umožňuje dobrou sklizeň každý rok.
 2. Mulčování je hlavní metodou pro zlepšení kvality půdy, vytvoření příznivých podmínek pro přírodní systém. Mulč je sláma, piliny, seno, spadané listí, kořeny a řezané plevele - vše, co pokrývá postele shora, chrání černou půdu před nadměrným odpařováním vlhkosti, erozí a podchlazení.
 3. Rozumné hnojení, které není určeno k ničení prospěšných mikrobů, organických hub, ale dává jim možnost množit, potlačovat patogenní bakterie, fixovat minerální prvky, zpracovávat vše, co může sloužit jako přirozený humus.

Zemědělství v Ovsinsky

Iniciátorem rozloučení s klasickým způsobem kopání zahrady byl ruský vědec I.Ye. Ovsinsky, autor mnoha vědeckých článků, agronom, podle vzdělání. Zemědělství podle Ovšinského je ideálním způsobem, jak umožnit Zemi zotavit se, aniž by zasahovalo do přirozeného průběhu přírody. Jako důkaz, chovatel-inovátor v roce 1899 napsal práci „Nový zemědělský systém“, ve které argumentoval pro minimální zásah pluhu do půdní struktury, což zajišťuje prostředí šetrné k životnímu prostředí a získání kvalitních, bezpečných produktů.

Ekologické zemědělství - metoda Kizima

Galina Kizima může být považována za moderní autoritu v oblasti výzkumu přínosů ekologického zemědělství. Žena, která získala titul kandidát věd, se vážně zabývala otázkami zvyšování výnosů díky správnému přístupu k pěstování půdy. Ekologické zemědělství podle metody Kizima se stalo rozšířeným, popsaným v knihách a článcích. Hlavní princip její zahrady je tři “ne”: ne burinu, nekopejte, ne vodu. Autor představil koncept "inteligentních" lůžek, na osobní zkušenosti prokázal účinnost jeho metody.

Ekologické zemědělství - zahradní lůžka

Vytvoření podmínek pro rostliny na lůžkách, podobné těm, které existují ve volné přírodě, je určen pro agrotechniku přírodního zemědělství. Cíle metody: zlepšení kvality, výnosu, zachování přirozené úrodnosti a zároveň úspora času a úsilí. Pro realizaci tohoto plánu jsou využity:

 • jemné uvolnění horních 5-7 cm půdy na jaře a na podzim;
 • používání výlučně organických hnojiv na zahradním pozemku, včetně kompostu, hnoje, humusu, zeleného hnoje a mikrobiologického vývoje;
 • biopreparáty, agrotechnické výrobky, které chrání rostliny před škůdci a chorobami.

Ekologické zemědělství - kde začít

Otázka, kdy a kde začít s ekologickým zemědělstvím, je stále více žádána vesničany, majiteli zahradních pozemků. Odpověď je povzbudivá: své domácnosti můžete přenést do zcela nového systému, známého jako "organická lůžka", kdykoliv v průběhu roku, ale podzimní období je považováno za nejvhodnější. V praxi bude hlavním úkolem zemědělství rychlá obnova horní úrodné vrstvy, správný výběr ochranných prostředků, zachování přírodního ekosystému a jeho zachování v tomto stavu prostřednictvím základních činností.

Přírodní zemědělství v zahradě - praxe

Periodické, hluboké rýpání není přípustné, pokud je vaším cílem ekologické zemědělství v zemi. Touha po dokonalém zpracování půdy zkazí zemi, vyvolá na ní opačný účinek, takže je těžká, suchá, bez života, stejně tvrdá jako kámen. Jak ukazuje praxe, lze tomu zabránit použitím určitých technik:

 • rozdělte pozemek na malé postele, v závislosti na druhovém složení rostlin, které mají být vysázeny;
 • pokusit se pokrýt půdu přírodními organickými materiály, protože holá země je nechráněná, méně neplodná;
 • pravidelně mulčujte půdu do hloubky ne menší než 10 cm, což sníží růst plevelů, ochrání rostliny před škůdci, vystaví ultrafialovému záření, zajistí dlouhodobé uchování vlhkosti v zemi.

Ekologické zemědělství - nevýhody

Mezi viditelné nevýhody ekologického zemědělství patří:

 1. Nízký výnos poprvé po přechodu z tradiční kultivace půdy na organickou půdu.
 2. Vysoká cena za finální produkty zahradnictví.
 3. Obtížnost kontroly škůdců, kteří pocházejí z jiného regionu a nemají přirozené nepřátele v místním prostředí.
 4. Přítomnost v sousedních oblastech infekcí, škodlivých mikroorganismů, což komplikuje boj proti nim.
 5. Srážky, nesoucí spory agresivních fytophtorů, z nichž nejsou organické metody schopny chránit rostliny.
 6. Ve velkých oblastech je velmi obtížné předvídat výnos v důsledku nestability povětrnostních podmínek, rizika nových chorob nebo škůdců.

Ekologické zemědělství v zemi od nuly

Recenze

Ludmila, 35 let

Soused o přírodním zemědělství - všechno znělo velmi lákavě. Stejně jako každý zaneprázdněný člověk mě zaujaly slova - úsilí je minimální a sklizeň je maximální. První rok jsme s manželem udělali několik organických lůžek, rozdíl je upřímný, je to zřejmé. Postupem času plánujeme s touto metodou zvládnout celou zahradu, doufáme v úspěch!

Pavel, 40 let

Od rodičů byla letní chata ve velmi smutném stavu - tráva do pasu, a do zeleninové zahrady není moje. Vydal jsem se na cestu nejmenšího odporu - dlouhého živého ekologického zemědělství, bez jakýchkoliv dodatečných nákladů a výdajů. Moje žena se zasmála a dívala se, jak jsem ukrývala travnaté záhony, a najednou jsem měla polovinu velikosti brambor a mrkve! Tolik pro ekologické zemědělství!

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: